Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Mutare la tara.

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#109
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
În opinia mea, la țară e locul ideal pentru traiul omenesc. Traiul la bloc e ca la complexul zootehnic. Omul a respirat mii de ani aer curat și s-a hrănit normal, fără mâncare furajeră plină de otravă de la supermarket, de care are parte în ultimele 5-6 decade.

O casă cu pereți din baloți de paie e una din casele ideale. Pereți din baloți, apoi zidită cu pământ cu amestec de nisip, ciment sau var. E vis. Voință să ai și câțiva prieteni care să te ajute o vară.

[ https://s14.postimg.org/v70ilvnu9/straw_bale_house_38.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#110
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 ReflejoArmado, on 11 ianuarie 2018 - 18:34, said:

În opinia mea, la țară e locul ideal pentru traiul omenesc. Traiul la bloc e ca la complexul zootehnic. Omul a respirat mii de ani aer curat și s-a hrănit normal, fără mâncare furajeră plină de otravă de la supermarket, de care are parte în ultimele 5-6 decade.

O casă cu pereți din baloți de paie e una din casele ideale. Pereți din baloți, apoi zidită cu pământ cu amestec de nisip, ciment sau var. E vis. Voință să ai și câțiva prieteni care să te ajute o vară.

[ https://s14.postimg.org/v70ilvnu9/straw_bale_house_38.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc frumos de ideea casei. Dar m-am gandit deja ce o sa imi fac. Busteni din brad sau stejar de 400-500mm finisati si adusi la stagiu de patrati. Ei fiind recoltati iarna din experienta mea lemnul pe care l-am recoltat iarna mereu a fost mai rezistent ca cel taiat vara. Lemnul ignifugat tratat anti carii si mucegai. Nu stiu efectele lutului inca nu am studiat nu stiu daca se comporta ca cimentul daca putrezeste lemnul la aplicare directa. Dar ma gandeam intre fiecare bustean strat de lut pentru o mai buna izolare. Asta sau busteni de 200mm tot asa patrati pusi lasand loc intre ei tip sandwich cu izolatie.

#111
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 ReflejoArmado, on 11 ianuarie 2018 - 18:34, said:

În opinia mea, la țară e locul ideal pentru traiul omenesc. Traiul la bloc e ca la complexul zootehnic. Omul a respirat mii de ani aer curat și s-a hrănit normal, fără mĂąncare furajeră plină de otravă de la supermarket, de care are parte Ăźn ultimele 5-6 decade.

O casă cu pereți din baloți de paie e una din casele ideale. Pereți din baloți, apoi zidită cu pămĂąnt cu amestec de nisip, ciment sau var. E vis. Voință să ai și cĂąțiva prieteni care să te ajute o vară.

[ https://s14.postimg.org/v70ilvnu9/straw_bale_house_38.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In ziua de azi, pentru multi casa inseamna doarun loc unde vin sa doarma 8 ore pe zi.
Asa ca un apartament cat mai aproape de munca si cat mai mic si iedtin de intretinut e locul perfect pentru asta

#112
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Casa, da. Acasă, in schimb, e alta discuție.

Foarte interesantă ideea cu baloții, sincer.

#113
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014
Interesanta idee de casa. Dar cat de bine izoleaza temperatura? Cu ce va fi incalzita?

Si treaba cu animalele e cam grea pentru oameni tineri. Nu ca ar fi munca grea. Doar ca e imposibil sa pleci de acasa cate 2-3 zile, o saptamana, daca nu ai niste pensionari care sa stea in permanenta acasa sa aiba grija de animale. Si eu am stat la casa o perioada, si daca nu ar fi fost bunicii acasa, ar fi fost imposibil sa cresc animalele in timp ce eram plecat pe ... ma mir unde. Cunosc prieteni care au crescut porumbei, albine si au renuntat pentru ca trebuiau sa stea mereu acasa. Daca nu ai pensionari acasa mi se pare foarte dificil sa cresti si un catel, mai ales daca e agresiv si/sau nu mananca de la altcineva.

Edited by DragosMK3, 11 January 2018 - 20:42.


#114
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Inainte de razboi, plecai de acasa la munca la oras, poate nici 100km distanta, se numea ca esti fara capatai si a plecat "in straini".
Pana nu demult, 3/4 din populatia rurala nu calatorise mai departe de 20-30km distanta de satul lor. Poate la modul exceptional, catre un orasel mai mare (cluuuj, susava, iesi,baie mare sau mai stiu eu care era prin zona respectivului si douaj de ani mai tarziu tot de calatoria respectiva povestea.
Cam asta era legarea naturala de glie a taranului roman, nu poate lasa gospodaria. Nu are cum.

#115
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017

 DragosMK3, on 11 ianuarie 2018 - 20:41, said:

Interesanta idee de casa. Dar cat de bine izoleaza temperatura? Cu ce va fi incalzita?
Si treaba cu animalele e cam grea pentru oameni tineri. Nu ca ar fi munca grea
Păi aici e șpilul. Strângi capital, renunți la sclavia numită serviciu și te dedici creșterii de animale la modul serios.

Cât despre izolația baloților de paie, uite aici. Straw bale înseamnă balot de paie.

„Advantages of straw-bale construction over conventional building systems include the renewable nature of straw, cost, easy availability, naturally fire-retardant and high insulation value.” https://en.wikipedia...le_construction

Edited by ReflejoArmado, 12 January 2018 - 04:00.


#116
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
vecinul din spatele casei(vedere din bucataria mea de prin decembrie) a cumparat 2 case din lemn si le-a unit. aripa mica din dreapta ar fi costat 4 mii lei si casa vreo 8 mii (doar lemnul fara montaj, izolatie, etc).

Attached File  ff.jpg   462.96K   103 downloads

#117
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 ReflejoArmado, on 11 ianuarie 2018 - 18:34, said:

În opinia mea, la țară e locul ideal pentru traiul omenesc. Traiul la bloc e ca la complexul zootehnic. Omul a respirat mii de ani aer curat și s-a hrănit normal, fără mâncare furajeră plină de otravă de la supermarket, de care are parte în ultimele 5-6 decade.

O casă cu pereți din baloți de paie e una din casele ideale. Pereți din baloți, apoi zidită cu pământ cu amestec de nisip, ciment sau var. E vis. Voință să ai și câțiva prieteni care să te ajute o vară.

[ https://s14.postimg.org/v70ilvnu9/straw_bale_house_38.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Exact asta am spus si eu, orasul te otraveste cu buna stiinta, iar cacanarii cu MBA-uri au avut grija sa ne faca viata un calvar prin fel de fel de reguli si regulamente tampite, se poate trai decent si la oras, dar nu in stilul Bucuresti, claie peste gramada

#118
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017

 csi1, on 12 ianuarie 2018 - 04:04, said:

Ehe, păi nu toți trăim în județe montane ca tine. Aia e o mică bucățică de rai și libertate. Ce priveliște frumoasă.

Edited by ReflejoArmado, 12 January 2018 - 05:43.


#119
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 ReflejoArmado, on 12 ianuarie 2018 - 03:58, said:

Păi aici e șpilul. Strângi capital, renunți la sclavia numită serviciu și te dedici creșterii de animale la modul serios.

Cât despre izolația baloților de paie, uite aici. Straw bale înseamnă balot de paie.

„Advantages of straw-bale construction over conventional building systems include the renewable nature of straw, cost, easy availability, naturally fire-retardant and high insulation value.” https://en.wikipedia...le_construction
...alea-s vorbe goale! Ce, costă ceva să scrii juma de adevăruri?!?!
Paielor alea tre să le faci structură de rezistență că altfel cum pui ferestre, uși, acoperiș?
Apoi nu vrei ca la prima adiere de 40 km/h vânt să fugi ca primul porcușor din poveste!!!
Alt aspect!: știi cam câți șoareci /mp de perete vei avea!?!? (Io am pus pt iarnă paie la cușca câinilor și deja au prins doi rozători! )
Etc

 csi1, on 12 ianuarie 2018 - 04:04, said:

vecinul din spatele casei(vedere din bucataria mea de prin decembrie) a cumparat 2 case din lemn si le-a unit. aripa mica din dreapta ar fi costat 4 mii lei si casa vreo 8 mii (doar lemnul fara montaj, izolatie, etc).

ff.jpg
...chiar că "vedere"!!!

...aaa..., era să uit: LUT!!!
știi de câte ori pe an reparau bunicii mei bucătăria de vară (de la țară  :) )?

#120
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 DragosMK3, on 11 ianuarie 2018 - 20:41, said:

Interesanta idee de casa. Dar cat de bine izoleaza temperatura? Cu ce va fi incalzita?

Si treaba cu animalele e cam grea pentru oameni tineri. Nu ca ar fi munca grea. Doar ca e imposibil sa pleci de acasa cate 2-3 zile, o saptamana, daca nu ai niste pensionari care sa stea in permanenta acasa sa aiba grija de animale. Si eu am stat la casa o perioada, si daca nu ar fi fost bunicii acasa, ar fi fost imposibil sa cresc animalele in timp ce eram plecat pe ... ma mir unde. Cunosc prieteni care au crescut porumbei, albine si au renuntat pentru ca trebuiau sa stea mereu acasa. Daca nu ai pensionari acasa mi se pare foarte dificil sa cresti si un catel, mai ales daca e agresiv si/sau nu mananca de la altcineva.
Izoleaza destul de bine lemnul cat despre metodele de izolare nu stiu. Probabil lana o sa izoleze mai bine si o sa protejeze si lemnul fiindca trage umiditatea. Si o sa fie incalzita cu un semineu cel mai probabil cu ventilator pentru conducerea aerului prin conducte in alta camera. Sau un semineu tip centrala termica.

 csi1, on 12 ianuarie 2018 - 04:04, said:

vecinul din spatele casei(vedere din bucataria mea de prin decembrie) a cumparat 2 case din lemn si le-a unit. aripa mica din dreapta ar fi costat 4 mii lei si casa vreo 8 mii (doar lemnul fara montaj, izolatie, etc).

ff.jpg
Ce frumos e acolo la tine Posted Image In ce zona stai ?

 gushpi, on 12 ianuarie 2018 - 06:20, said:

...alea-s vorbe goale! Ce, costă ceva să scrii juma de adevăruri?!?!
Paielor alea tre să le faci structură de rezistență că altfel cum pui ferestre, uși, acoperiș?
Apoi nu vrei ca la prima adiere de 40 km/h vânt să fugi ca primul porcușor din poveste!!!
Alt aspect!: știi cam câți șoareci /mp de perete vei avea!?!? (Io am pus pt iarnă paie la cușca câinilor și deja au prins doi rozători! )
Etc

...aaa..., era să uit: LUT!!!
știi de câte ori pe an reparau bunicii mei bucătăria de vară (de la țară  Posted Image )?
Nu stiu care e treaba cu paiele dar probabil se trateaza si se compacteaza si iti trebuie si fundatie de lemn ca altfel nu te aproba. Dar eu imi fac casa din lemn cel mai probabil ca o pot face mai ieftina prelucrand eu lemnul. Si cat vorbind despre lut. Depinde ce argila folosesti ca e si ala de un anumit fel de un anumit soi nu e toata la fel. De exemplu cand si-a facut un vecin de la tara la bunica o fantana a scos o argila cleioasa de se lipea pe rotile de la masina si zici ca avea 2 straturi de cauciuc.

Edited by alex14dlk, 12 January 2018 - 06:33.


#121
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
Normal că ieși mai ieftin... mereu manopera în RO a fost 50% din preț (cunosc zidar/instalator care câștiga cât băsescu când era președinte! )
Dar să știi că dacă era lutul materialul viitorului, vasluienii erau în topul forbes ...

#122
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 gushpi, on 12 ianuarie 2018 - 12:41, said:


Dar să știi că dacă era lutul materialul viitorului, vasluienii erau în topul forbes ...
Nu e material indestructibil dar e ok. Avand in vedere ca sunt inca in studii despre ce efect are lutul umed pe lemn sa vad daca putrezeste. Cimentul putrezeste lemnul si eu rigips nu mi-as pune in casa.

#123
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Copmbinatia lut si lemn n'ar nici pe naiba. Nu putrezeste, daca lemnul e acoperit de lut.

#124
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 argentum, on 12 ianuarie 2018 - 14:27, said:

Copmbinatia lut si lemn n'ar nici pe naiba. Nu putrezeste, daca lemnul e acoperit de lut.
Astept sa dea prima zapada sa incep sa tai niste brazi. Caut pe cineva care vinde pe alegere si tai din aia mai grosi si o sa incerc pe un butuc sa vad daca putrezeste.

#125
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu putrezeste. cauta pe internet paianta, case construite "pe luturi" etc. se folosea in trecut lemnul si lutul la modul cum se construieste in prezent cu fier (eventual fier beton) si ciment.
daca zidul este protejat de apa, intretinut etc, nu sunt infiltratii de la fundatie, tine zeci poate chiar si sute de ani. mie imi pare o greseala sa mai construiesti asa in prezent, totusi iti spun ca nu putrezeste
vezi mai jos, observi ca lemnul este inca sanatos.
[ http://dordeduca.ro/pictures/8396d1a9697da8d488ed312fa81b2456.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1.wp.com/www.construieste.info/wp-content/uploads/2013/11/paianta.jpg?resize=636%2C310 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i2.wp.com/casenaturale.ro/wp-content/uploads/2016/01/paianta.jpg?fit=960%2C720 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#126
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 argentum, on 12 ianuarie 2018 - 20:23, said:

[...] mie imi pare o greseala sa mai construiesti asa in prezent, [...]

De ce?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate