Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cabina de dus

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Voi ce recomandati mai mult, o cabina de dus in baie sau mai nou se zideste un perete si se pune perdea?
Nu de alta dar asa mi-a recomandat un instalator pentru ca in cabina de dus mai exact la usa glisanta se formeaza calcar si nu mai poti scapa de el.
As opta pentru cabina pentru ca arata mai estetic, vreau sa iau o cabina mai scumpa nu orice daca as lua cabina de dus, dar nu stiu cat timp ma va tine.
Nu e vorba ca nu as pastra sau as izbi usile dar nu mai ai ce face dupa ce prinde calcar, am inteles ca multi au renuntat la cabinele de dus.
Iar daca zidesc un zid as vrea sa pus si o usa tot de sticla pe care trebuie sa o fac la comanda banuiesc ca se gaseste greu si ar fi destul de scumpa.
Sa iau o cabina de dus si sa vad cum o sa fie cu timpul ca pe urma sa sparg faianta unde va veni zidul daca nu voi fi multumit de cabina de dus?
Acum nu stiu ce sa fac, voi ce mi-ati recomanda?

#2
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Ce mi-am dorit dintotdeauna e o cadita de dus dreptunghiulara cu un singur geam mare in care se intra printr-o laterala. Nu stiu daca am explicat bine si nu stiu daca se gaseste la noi. Acum am ceva de genul asta, dar vezi ca sunt cabine "cu totul" de genul asta (nu neaparat cu hidromasaj sau alte chestii).

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
O usa de dus e de la 500-600 ron  in sus.Cumperi usa ,apoi faci zidul in functie de ea daca iti permite spatiul,nu invers ca sa te indoaie la chestii facute la comanda.

Attached Files



#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
perdeaua e sfanta.
Nu se sparge, nu se uda, nu se sterge, nu raman amprente, nu, nu, etc.

#5
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
O cabina de dus (de calitate nu o ieftinitura) cu deschiderea usilor prin culisare pe role, nu cu balamale. Rolele daca se gripeaza (in timp indelungat) se gasesc usor ca sa le schimbi. Daca faci zid, tot cu usa de sticla este mai ok, cu perdea arata a improvizatie.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006
Eu recomand ce am:fara cabina.
Chestia cu calcarul nu m-a interesat.
Estetica de asemenea m-a lasat rece,pentru ca nu am dorit sa particip la concursul cea mai frumoasa baie.
Parerea mea este sa tii cont de ce zice sotia.Foarte important.Apoi sa tii cont de eficacitate si eficienta.Nu conteaza aspectul,atata timp cat nu te poti apleca dupa sapun.

Perdeaua?Maleabila si o poti spala cand vrei si cum vrei.

#7
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Uite la asta ma refer, care nici macar nu are cadita. Probabil podeaua din cabina e in panta, sa se scurga apa. Orice cabina ai lua, ia-o mare, sa fie incapatoare. Si nu cu perdea, doar suntem in (aproape) 2018.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Recomand cabina de dus facuta direct din caramida, iar pe jos gresie sau mozaic.
Perdeaua e excelenta, iar cand apare mucegaiul o schimbi. La Ikea e ff ieftina.
Cabinele de dus din plastic cu sticla sunt un cosmar de intretinut, iar cu timpul apare mucegaiul si se depune mizeria pe mirificul silicon sanitar.

#9
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Alegerea depinde de bugetul alocat, de marimea spatiului destinat pentru dus (esti limitat de spatiu sau nu esti limitat), de accesul la dus/cabina de dus, etc.

Edited by codesmm, 29 December 2017 - 17:35.


#10
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Si unde as putea gasi o usa de sticla culisanta sa fac ulterior zidul dupa dimensiunea acesteia?
Chiar as vrea sa tin cont de sfatul sotiei sau viitoarei sotii, dar se pare ca e mai grea treaba decat mi s-a parut.
Femeile din ziua de azi au asteptari prea mari de la un barbat, nu prea le poti multumi...
Nu is nici chiar limitat  de spatiu si nici chiar o baie foarte mare incat sa o incalzesc greu.Undeva la 3.20m x 2.50m, nu e nici mare dar nici mica va depinde acum de ce fel de cada voi lua, cada va veni langa cabina de dus si chiuveta ar veni intre ele, asa mi-a proiectat instalatorul dar inca nu e batut in cuie.

Edited by smiley2, 29 December 2017 - 17:41.


#11
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View PostAdm, on 29 decembrie 2017 - 17:31, said:

Cabinele de dus din plastic cu sticla sunt un cosmar de intretinut, iar cu timpul apare mucegaiul si se depune mizeria pe mirificul silicon sanitar.
La asta sunt intru totul de acord. Nici mama siliconului nu poate lupta impotriva mucegaiului. In schimb, am vazut niste banda autoadeziva speciala pentru cabina de dus de la Bison, dar n-am incercat-o.

La asta sau la una cu usa culisanta nu mai ai nevoie de zid (ti-a bagat instalatorul in cap ca trebuie zid). Ideal ar fi cu geam mat, ca sa nu se mai vada asa usor calcarul si sapunul si ce-o mai sari pe el.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsmiley2, on 29 decembrie 2017 - 17:09, said:

As opta pentru cabina pentru ca arata mai estetic, ...
Aici m-ai pierdut.

#13
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Postmarga32, on 29 decembrie 2017 - 17:41, said:

La asta sunt intru totul de acord. Nici mama siliconului nu poate lupta impotriva mucegaiului. In schimb, am vazut niste banda autoadeziva speciala pentru cabina de dus de la Bison, dar n-am incercat-o.

La asta sau la una cu usa culisanta nu mai ai nevoie de zid (ti-a bagat instalatorul in cap ca trebuie zid). Ideal ar fi cu geam mat, ca sa nu se mai vada asa usor calcarul si sapunul si ce-o mai sari pe el.
Nu mi-a bagat instalatorul nimic in cap, mi-au spus altii ca nu au fost multumiti cu cabina de dus si au facut zid pentru ca in cabina se face calcar, mucegai si nu mai stiu ce.
Mi-a spus si instalatorul asta dar pot sa fac cum doresc, nu imi face instalatorul ce vrea pe banii mei.E alegerea mea, a zis ca pot sa pun si cabina nu e problema dar a avut si el cabina si a scos-o.

View Postericmario, on 29 decembrie 2017 - 18:07, said:

Aici m-ai pierdut.

Da, arata mai estetic cu cabina fata de zid si perdea.Dar nu asta e problema, problema e sa ma tina.
Orice apare nou cu timpul nu va fi bun si va aparea altceva astfel incat sa inlocuim.
Traim si tot trebuie sa schimbam, sa renovam nu ramane nimic pururi in veci.Banul tot trebuie sa circule.
Eu fac acum baia de la 0, nu renovez si ma interesez cum ar fi mai ok nu ca peste 1-2 ani sa schimb iar.

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si eu recomand tot o perdea in locul usilor de sticla de orice fel. Perdeaua o poti schimba regulat. Usile de sticla se imbacsesc de calcar/sapun si nu se mai pot curata, afara de cazul in care ai o pasiune sa freci ore intregi cu detartrant cabina de dush. Faianta se curata usor sau nu e chiar evident. Sticla in schimb devine un cosmar.
Daca totusi insisti pe usa de sticla, cumpara din cea mai ieftina. Asta ca sa nu-ti para foarte rau cand o smulgi de-acolo si o arunci pe fereastra.

Edited by cspot, 29 December 2017 - 19:43.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsmiley2, on 29 decembrie 2017 - 18:19, said:

Da, arata mai estetic cu cabina fata de zid si perdea.
Arata estetic mai urat sau mai frumos?

Sticla e pretentioasa, estetic arata incomparabil mai bine decat o banala perdea, dar e o munca in plus sa o ai curata.
Alegerea e numai a ta.

Edited by ericmario, 29 December 2017 - 19:52.


#16
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Dar la tras apa la buda cum ar fi mai bine, sa fie butonul ala in perete(Eco sau cum se numeste acum) sau rezervorul ala de deasupra care se umple cu apa?
Parca as opta pentru varianta Eco(in perete) ca nu vezi atatea rezervoare dar la fel nu stiu de ce am vazut la cineva ca instalatotorul meu nu face asa, doar cu rezervor din ala deasupra.
In cazul asta care ar fi plusurile si minusurile?

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Na hai acum, plusul ar fi ca nu mai vezi bazinul. Estetic e mai frumos.
Minusurile sunt ca pierzi ceva centimetri din baie si nu mai ai nici controlul vizual, adica la un momentdat, furtunul de alimentare al bazinului picura.
Cand iti vei da seama?

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Montajul bazinului de apa in perete este o solutie practica pentru toalete publice aflate in restaurante, hoteluri,etc.
   De ce ? Pentru ca riscul de a fi vandalizate este mai mic, respectiv daunele sunt mult mai mici.
   Daca intra un dement in baie, tot ce poate sa faca e sa distruga vasul de toaleta. Din pacate pe ala nu-l poti ascunde.
   Daca e vorba de o baie la domiciliu este recomandat un vas normal cu bazin normal la vedere. Consturile de instalare si intretinere sunt mult mai mici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate