Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cabina de dus

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 ericmario, on 29 decembrie 2017 - 20:14, said:

Na hai acum, plusul ar fi ca nu mai vezi bazinul. Estetic e mai frumos.
Minusurile sunt ca pierzi ceva centimetri din baie si nu mai ai nici controlul vizual, adica la un momentdat, furtunul de alimentare al bazinului picura.
Cand iti vei da seama?

Estetic e mai frumos, da.Dar ma gandeam ca problema ar fi alta, ca daca e in perete si se intampla ceva trebuie sa spargi faianta si cine ar zice ca e ok? :)
Deci nu se poate intampla si asta, sa se intample ceva in perete cu varianta aia?

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Undeva cineva te intreba cat spatiu ai pt.cabina aia de dush.O singura data mi-am prin urechile.Izolat cu ceva semi lichid in 2 maini pana la 1mt inaltime pe pereti, multe alea.Da la mozaicu ala de pe jos ca sa scurga bine,aka nu baltita de 2 cm la sifon,in 4 pante a fost crima.Recunosc ca de cca 3 ori l-am pus-scos.Mozaic 2pe2. Daca ar fi sa -l fac din nou as cere multisor.

A,cabina este si acum .2pe 0,9.

Hand made.

#21
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

 Adm, on 29 decembrie 2017 - 17:31, said:

Cabinele de dus din plastic cu sticla sunt un cosmar de intretinut, iar cu timpul apare mucegaiul si se depune mizeria pe mirificul silicon sanitar.

foarte adevarat. de ceva vreme am terminat de curatat cabina de dus din plastic (acril) cu sticla pe roti. cred ca mai horror vis n-am avut. o mizerie pur si simplu. ca sa nu mai zic ca a fost a doua oara (prima data acu vreo 5 ani desi atunci nu mi s-a parut atat de complicata treaba).

 marga32, on 29 decembrie 2017 - 17:41, said:

La asta sunt intru totul de acord. Nici mama siliconului nu poate lupta impotriva mucegaiului. In schimb, am vazut niste banda autoadeziva speciala pentru cabina de dus de la Bison, dar n-am incercat-o.

am gasit un silicon antimucegai zice 10 ani garantie impotriva mucegaiului. cum o fi dzeu stie, am sa vad in timp. am incercat si cu banda autoadeziva Bison insa nu foloseste extrem de bine, apa tot intra si se dezlipeste in timp.
am mai gasit o solutie antimucegai, cica cam odata pe luna dai pe silicon unde intra in contact mai mult cu apa. din ce am inteles functioneaza doar ca mananca mult din el si ajungi iar sa il schimbi si episodul intretinerii horror se repeta.

Pentru cei care vor sa curete cabina de dus din plastic, un sfat am: pentru 2000 lei, aruncati-le dracu' si luati-va una noua! sincer mie imi pare rau pentru toata munca depusa pentru ca pur si simplu nu merita!

#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Eu cand zic cabina de dush ma refer ca e o usa sticla,intri,pe peretele opus sant robinetele,De jur imprejur mosaic+gresie+O USA.a, SI O SCURGERE.La usa un prag mic de cca5 cm  .Mai putin usa de sticla in sine   totul facut,nu kit Dys.

#23
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Daca cumperi cabina de dus, recomand sa aiba dimensiunile cel putin 90x90 cm si sa fie cu usa glisanta nu batanta (la batanta trebuie spatiu pentru deschiderea usii). Sa fie din sticla securizata tratata cu strat antistrop si anticalcar (EasyClean, DP Active, Screen Guard, etc.), care nu permite stropilor de apa sau calcarului si a altor minerale sa ramana pe sticla. Apoi, exista solutii de tipul "Kit-ul Vindico pentru cabine de dus", care dupa aplicare acopera porii microscopici ai sticlei si face suprafata mai neteda si usor de curatat. Calcarul, sapunul sau alte substante minerale nu se mai aseaza/depun pe sticla cabinei de dus si are efect timp indelungat. Am gasit un ghid de alegere: https://clovis.ro/ca...-cabine-de-dus/

Edited by codesmm, 30 December 2017 - 07:34.


#24
AlexCristianPopescu

AlexCristianPopescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2018
Asa este, e bine sa ai o cabina cat mai mare daca se poate. Eu am ceva foarte mic si ma cam chinui cu ea. Cabina e luata de aici  https://www.goodbath...x70-semirotunda

#25
ousha

ousha

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.07.2019
Usa de acces care se monteaza pe cada ta de baie!Posted Image Posted Image Posted Image

https://ousha.ro/
https://www.facebook.com/OushaEasy

CE ESTE OUSHA EASY?
Ousha Easy este un sistem rapid de acces, destinat celor ce doresc să optimizeze accesul în cada de baie.
- Se montează pe orice cadă de baie
- Componente de calitate, tăiate cu precizie și îmbinate cu un proces de etanșare garantat pe viață
- Durabil, etanș, rezistent la utilizare îndelungată
- Design modern cu posibilitate de personalizare
- Montaj în doar câteva ore
- Montaj la domiciliul clientului (Ousha Easy PRO)
- Garanție până la 10 ani*

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate