Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Toyota C-HR Hybrid

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#1441
abrakadaver07

abrakadaver07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 24.10.2016
N-am mai postat de mult pe aici, dar nu prea a fost nevoie de update-uri. Ma apropii de 60.000km, toate bune si frumoase. In afara de revizii nu a fost nevoie de nimic, placutele inca sunt cele originale dar cred ca ne apropiem de schimb. Mi-am luat anul trecut jante ca sa am doua seturi separate si sa nu mai pierd timpul pe la cozi, singurul model pe care l-am gasit fara sa ma abat de la cifrele OEM au fost Borbet V. Anvelopele de vara (Primacy 3) erau pe duca, asa ca am mers pe niste Falken Azenis FK520 care mi-au ajuns ieri insa n-am apucat sa le montez.

Attached Files



#1442
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012
Intrebare: reviziile sunt la 15.000km/an iar la 30.000 km se schimba automat lichidul de frana?
Multumesc.

#1443
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 abrakadaver07, pe 23 martie 2023 - 14:51, a scris:

N-am mai postat de mult pe aici, dar nu prea a fost nevoie de update-uri. Ma apropii de 60.000km, toate bune si frumoase. In afara de revizii nu a fost nevoie de nimic, placutele inca sunt cele originale dar cred ca ne apropiem de schimb. Mi-am luat anul trecut jante ca sa am doua seturi separate si sa nu mai pierd timpul pe la cozi, singurul model pe care l-am gasit fara sa ma abat de la cifrele OEM au fost Borbet V. Anvelopele de vara (Primacy 3) erau pe duca, asa ca am mers pe niste Falken Azenis FK520 care mi-au ajuns ieri insa n-am apucat sa le montez.
Puteai lua jante de tabla pentru iarna si au aparut anvelope de vara tot Michelin dar Primacy 4, in clasa A la economia de carburant, nu ca cele anterioare Primscy 3 care sunt in clasa C.

 raven75, pe 24 martie 2023 - 07:25, a scris:

Intrebare: reviziile sunt la 15.000km/an iar la 30.000 km se schimba automat lichidul de frana?
Multumesc.
La 30000 km sau la 2 ani. Intra in cadrul reviziei mari care e la 2 ani.

Apropo de revizii. Cineva intreba pe aici daca masina mentioneaza intervalul dintre revizii, timpul ramas pana la revizia urmatoare. Sa se uite in aplicatia de pe telefon MyT la servisare. Cu cateva luni inainte de revizie, apare timpul.

Edited by MMike, 25 March 2023 - 13:01.


#1444
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 11.03.2016
Buna ziua, vreau sa achizitionez in viitorul apropiat o masina hibrid Toyota, oscilez intre modelele Yaris Cross si CH-R. As dori sa stiu din experienta voastra, ce puncte slabe are masina si ce puncte forte. Din ce  am vazut si am citit, un minus mare e vizibilitatea scazuta in spate, din cauza unghiului mort mare de la usa din spate, ceea ce face ca iesirea cu spatele dintr o parcare in trafic sa fie cam tricky...bine, exista camera video dar nu ajuta mai deloc in situatia data. In rest, motorul fiind in 4 cilindri e mai utin zgomotos decat cel de la Yaris Cross care e in 3 cilindri si se aude destul de deranjant inauntru.. Rezervorul de benzina e mai mare la CH-R deca la Yaris Cross. Ce alte atu-uri si dezavantaje imi mai puteti spune?Va multumesc!

#1445
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 nmc2006, on 28 martie 2023 - 15:05, said:

CH-R deca la Yaris Cross.
Am condus CH-R si doar m-am urcat in Yaris.
Yarisul are un singur avantaj, garda la sol. Calitatea materialelor este sub C-HR, nu mai vorbesc de aspectul exterior.
Ai facut TD cu ele? Urcate in ele, vezi greutatea usilor, portbagajului si o sa simti diferente. Bine, alea 200 de kg in plus pentru c-hr trebuie sa se vada undeva

Edited by cata, 28 March 2023 - 15:26.


#1446
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 11.03.2016
Am facut TD cu Yaris Cross doar. In CH-R am urcat in showroom, atat. CH-R mi se pare cam mare ptr o masina de oras, eu merg mai bine de 90 la suta in Bucuresti, unde Yaris Cross mi se pare mai potrivit. Dar Yaris Cross e inadmisibil de zgomotoasa, adica am iesit cu ea pe autostrada si deja de la 90-100 la ora se aude motorul tare inauntru, ca sa nu mai zic ca si in oras, daca o accelerezi de la 20-30 la ora si atunci motorul se aude. Ma gandesc ca CH-R poate e mai bine insonorizata si avand motor in 4 cilindri poate e si mai silentios.

#1447
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 nmc2006, on 28 martie 2023 - 15:30, said:

Am facut TD cu Yaris Cross doar. In CH-R am urcat in showroom, atat.
As lua fara regrete c-hr-ul

 nmc2006, on 28 martie 2023 - 15:30, said:

In CH-R am urcat in showroom, atat.
Faci TD si vezi diferenta

Edited by cata, 28 March 2023 - 15:43.


#1448
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 nmc2006, on 28 martie 2023 - 15:05, said:

Din ce  am vazut si am citit, un minus mare e vizibilitatea scazuta in spate, din cauza unghiului mort mare de la usa din spate, ceea ce face ca iesirea cu spatele dintr o parcare in trafic sa fie cam tricky...bine, exista camera video dar nu ajuta mai deloc in situatia data.
Esti asa sigur ca camera spate nu ajuta (daca adaugi si oglinzile exterioare e si mai bine) ???? Fa un test drive si vei vedea contrariul. Sa nu mai zic ca exista dotari pe unele CHR, senzori de parcare si detectare la tot ce e in spate sau autovehicule care trec perpendicular si are si frana automata cuplata la senzorii de parcare spate. Se mai adauga blind spot monitor in oglinzi. Ai tot ce iti trebuie ca sisteme de protectie activa.

 nmc2006, on 28 martie 2023 - 15:30, said:

Ma gandesc ca CH-R poate e mai bine insonorizata si avand motor in 4 cilindri poate e si mai silentios.
E mai bine facut CHR, mai solid, materiale mai bune.
Doar ca nu exista in varianta 4x4 (hybrid).

 nmc2006, on 28 martie 2023 - 15:05, said:

Rezervorul de benzina e mai mare la CH-R deca la Yaris Cross.
Si bateria e mai mare la CHR.
Toate astea conteaza la autonomie. Undeva la vreo 800 km vara, fara autostrada.
Insa CHR are in fata garda la sol mai mica decat Yaris Cross.

CHR e mai spatios in interior, spatii de depozitare mai mari, inclusiv in cotiera care e adanca (si mai lata). Insa nu are cotiera in spate.

CHR vine cu doua motorizari hibride, 1.8 hsd de 122 cp si 2.0 hsd 185 cp.

Pe CHR se poate pune portbagaj suplimentar, pe Yaris Cross (se pare ca) nu.

Edited by MMike, 28 March 2023 - 16:09.


#1449
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

 abrakadaver07, on 23 martie 2023 - 14:51, said:

N-am mai postat de mult pe aici, dar nu prea a fost nevoie de update-uri. Ma apropii de 60.000km, toate bune si frumoase. In afara de revizii nu a fost nevoie de nimic, placutele inca sunt cele originale dar cred ca ne apropiem de schimb. Mi-am luat anul trecut jante ca sa am doua seturi separate si sa nu mai pierd timpul pe la cozi, singurul model pe care l-am gasit fara sa ma abat de la cifrele OEM au fost Borbet V. Anvelopele de vara (Primacy 3) erau pe duca, asa ca am mers pe niste Falken Azenis FK520 care mi-au ajuns ieri insa n-am apucat sa le montez.

Valve cu senzori nu ai luat?

#1450
abrakadaver07

abrakadaver07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 24.10.2016
Ba da, din pacate.

#1451
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Am gasit si eu pentru a mea modelul asta acuma mai astept pana prin septembrie pt anvelope de iarna

Attached Files



#1452
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 abrakadaver07, on 23 martie 2023 - 14:51, said:

N-am mai postat de mult pe aici, dar nu prea a fost nevoie de update-uri. Ma apropii de 60.000km, toate bune si frumoase. In afara de revizii nu a fost nevoie de nimic, placutele inca sunt cele originale dar cred ca ne apropiem de schimb. Mi-am luat anul trecut jante ca sa am doua seturi separate si sa nu mai pierd timpul pe la cozi, singurul model pe care l-am gasit fara sa ma abat de la cifrele OEM au fost Borbet V. Anvelopele de vara (Primacy 3) erau pe duca, asa ca am mers pe niste Falken Azenis FK520 care mi-au ajuns ieri insa n-am apucat sa le montez.
cred că dădeau bine niște jante măcar cu 1” mai mari. ca să nu zic 2 ” :D

#1453
abrakadaver07

abrakadaver07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 24.10.2016
Crede-ma, s-a dat o lupta interna atunci dar am zis sa raman pe dimensiunea stock. Ca sa vad la o luna dupa ca pe echiparea GR Sport bagasera jante de 19. Posted Image

Astea, mai exact.

Attached Files


Edited by abrakadaver07, 03 April 2023 - 09:28.


#1454
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Cine vrea sa tina CHR ca crossover nu ar trebui sa puna jante prea mari, talonu anvelopei scade si ca si hibrid, se duce si din economia de combustibil.

#1455
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Eu am incercat sa respect dimensiunea scris in CI a masini,partea cu "fite"nu este de mine,sunt curios acuma cand o sa montez si anvelopele pe jante cum se vor asocia noi senzori cu masina.Posted Image

#1456
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012

View PostMMike, on 04 aprilie 2023 - 07:43, said:

Cine vrea sa tina CHR ca crossover nu ar trebui sa puna jante prea mari, talonu anvelopei scade si ca si hibrid, se duce si din economia de combustibil.
Acuma depinde...unii vor sa compenseze lipsa marimii intr-o parte cu altceva.

#1457
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
În sfârșit am aflat misterul universului.  Toți cu Toyota și Dacia au penixul de 25 ,de cm și toți cu modele de performanța  (rs/amg/m) o au de 12.

#1458
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 08 aprilie 2023 - 14:34, said:

În sfârșit am aflat misterul universului.  Toți cu Toyota și Dacia au penixul de 25 ,de cm și toți cu modele de performanța  (rs/amg/m) o au de 12.
Pai cum faci cu ,, 25 de cm" și ,,cățeaua leșinată"?
Cum le combini?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate