Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Cum caracterizati prestatia lui Iohannis in functia de presedinte?

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12354 replies to this topic

Poll: Cum caracterizati prestatia lui Iohannis in functia de presedinte? (671 member(s) have cast votes)

Cum caracterizati prestatia de pana acum a lui Iohannis in functia de presedinte?

  1. Voted Excelenta, sunt foarte multumit. (115 votes [17.14%] - View)

    Percentage of vote: 17.14%

  2. Voted Buna dar se poate si mai bine. (260 votes [38.75%] - View)

    Percentage of vote: 38.75%

  3. Voted Slaba (126 votes [18.78%] - View)

    Percentage of vote: 18.78%

  4. Voted Execrabila (170 votes [25.34%] - View)

    Percentage of vote: 25.34%

L-ai votat pe Iohannis in 2014?

  1. Voted Da (488 votes [72.73%] - View)

    Percentage of vote: 72.73%

  2. Nu, l-am votat pe Ponta (63 votes [9.39%] - View)

    Percentage of vote: 9.39%

  3. Voted Nu am votat in turul II al alegerilor prezidentiale (120 votes [17.88%] - View)

    Percentage of vote: 17.88%

In 2019 la viitoarele alegeri prezidentiale:

  1. Voted Votez cu Iohannis asa cum am facut si in 2014 (281 votes [41.88%] - View)

    Percentage of vote: 41.88%

  2. Votez cu Iohannis desi in 2014 am votat cu altcineva (7 votes [1.04%] - View)

    Percentage of vote: 1.04%

  3. Voted Prefer un alt candidat de dreapta nu pe Iohannis (93 votes [13.86%] - View)

    Percentage of vote: 13.86%

  4. Voted Votez cu candidatul stangii (67 votes [9.99%] - View)

    Percentage of vote: 9.99%

  5. Voted Nu stiu inca cu cine votez (223 votes [33.23%] - View)

    Percentage of vote: 33.23%

Vote

#55
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostPollux, on 30 ianuarie 2017 - 22:43, said:

cam debila constitutia noastra. este ca si cum ai avea un stat cu sindrom bipolar. Posted Image

Nu suntem singurii in situatia asta. Asta este definitia semiprezidentialismului. Cel mai penibil e ca presedintele, desi teoretic este un reprezentant al puterii de stat, ajunge sa se comporte ca un lider al opozitiei. Asa face acum Iohannis si asa a facut si Basescu cand coabita.

#56
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cine sa fie rege?

#57
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostPollux, on 30 ianuarie 2017 - 22:48, said:

monarhia constitutionala este solutia, dar numai dupa ce se curata de corupti parlamentul.

Persoanele urmarite penal precum si cele condamnate (daca nu li s-au interzis temporar unele drepturi in urma condamnarii ) au dreptul legal sa conduca tara atata timp cat se bucura de increderea populatiei. Votul popular este mult mai important decat o hotarare judecatoreasca. Hotararea judecatoreasca de condamnare are efecte pe o perioada limita de timp, dupa ce perioada a expirat cel care a fost condamnat poate fi ales si poate conduce tara.  

View PostPollux, on 30 ianuarie 2017 - 22:48, said:

daca pesedeul da legea amnistiei atunci sper ca constitutia sa fie modificat in sensul unei republici prezidentiale ca in SUA.

Lasa ca te cunosc eu pe tine. In cazul in care este ales presedinte candidatul PSD o sa iti schimb imediat opinia si vei dorit republica parlamentara in care seful statului sa nu aiba absolut nicio putere. Posted Image

Oricum iti faci vise cam degeaba, sansele pentru monarhia constitutionala sau pentru republica prezidentiala sunt extraordinar de mici. Nici nu cred ca merita sa iti pierzi energia pentru asa ceva.

#58
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Scuze. Americana sa fie.
Desi personal as zice ca republica parlamentara este preferabila. Iar prezidentul sa aiba doar rol de reprezentare externa si bine ar fi sa fie ales de parlament (s-ar scuti niste cheltuieli considerabile).

NB Apropo de monarhie: cu "alteta sa regala" Duda si "printul" Paul al Romaniei (blasfemie) s-a rasuflat treaba

Edited by cleo23, 30 January 2017 - 23:00.


#59
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View PostG.I.C.U., on 30 ianuarie 2017 - 22:22, said:

Dupa 27 de ani s-a inchis o bucla. Ne-am intors inapoi la securism, ascultarea telefoanelor, fortarea cenzurii, catuse, abuzuri politienesti si un presedinte care se viseaza tatuk. Asa cum este ea, Constitutia a ramas o ancora impotriva totalitarismului.
Din 2005, de cand ati inceput cu dictatura lui Basescu spuneti aceleasi slogane.  Pacat ca ridicolul nu doare.  De mai mult de un deceniu spuneti aceleasi aberatii, nu ati obosit?

#60
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Reintorcandu-ne la subiect. Eu raman la parerea ca Iohannis nu va avea nimic de castigat daca incearca sa amane adoptarea bugetului. Mi se pare ca face din nou greseala pe care a facut-o cu legea lui Dragnea cu eliminarea taxelor alea. Observ ca Iohannis vrea sa fie mereu impotriva PSD indiferent daca aceasta pozitie este justificata sau nu si indiferent daca in final o astfel de opozitie il va ajuta sau nu. Nu de alta dar PSD se poate folosi de astfel de atacuri nejutificate pentru a explica de ce nu si-a putut pune in practica unele puncte din programul de guvernare.

#61
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Poste2k, on 30 ianuarie 2017 - 22:58, said:

Persoanele urmarite penal precum si cele condamnate (daca nu li s-au interzis temporar unele drepturi in urma condamnarii ) au dreptul legal sa conduca tara atata timp cat se bucura de increderea populatiei.

am inteles asta. dar nu inseamna ca este bine sa fie asa. Posted Image

este ca si cum ai spune ca lupul poate fi paznic la oi atata timp cat oile nu fac diferenta intre lup si caine...
este adevarat ca oile nu fac diferenta dintre lup si caine in prima faza, dar in final vor simti diferenta pe pielea lor.


tu te tot ascunzi dupa articole din constitutie si din legi, ca sa ocolesti realitatea obiectiva: parlamentul vrea sa mutileze codul penal cu dedicatie pentru clientii lor politici.

View Poste2k, on 30 ianuarie 2017 - 23:06, said:

Reintorcandu-ne la subiect. Eu raman la parerea ca Iohannis nu va avea nimic de castigat daca incearca sa amane adoptarea bugetului

iohannis poate nu are de castigat, dar tara da.

cu bugetul propus de pesede deficitul nostru bugetar sare de 5% anul asta.
daca reuseste sa mai tempereze "masurile" pesediste si numai cu 0,5% tot este un mare castig pentru noi toti.


v-am mai explicat pe topicul care tocmai a fost inchis. il judecati gresit pe iohannis, nu intelegeti cu ce aveti de a face.

View Poste2k, on 30 ianuarie 2017 - 22:58, said:

Lasa ca te cunosc eu pe tine. In cazul in care este ales presedinte candidatul PSD o sa iti schimb imediat opinia si vei dorit republica parlamentara in care seful statului sa nu aiba absolut nicio putere. Posted Image

normal! nici nu am negat vreodata asta.
romania va fi un stat numai cand partidul ala se va fi destramat in cel putin 5 partidulete mai mici. Posted Image
nu-i un secret.
pana cand asta nu se va fi intamplat romania nu este un stat ci este o mafie care asupreste cetateanul care nu este activist de partid pesedist.

cred ca ma confunzi, eu nu sunt aici sa fac pe nisnaiul, si sa dau citate din constitutie (desi le-am citit pe toate din 1866 pana azi si inteleg foarte bine ce scrie in ele).

Edited by Pollux, 30 January 2017 - 23:10.


#62
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011
Fugiiiiiiiți, Johannis iese cu armata, să preia toată puteeeeereaaaaa.

Attached Files



#63
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostPollux, on 30 ianuarie 2017 - 23:09, said:

am inteles asta. dar nu inseamna ca este bine sa fie asa. Posted Image

Intr-o democratie in care sunt respectate drepturile omului este normal sa fie asa.

View PostPollux, on 30 ianuarie 2017 - 23:09, said:

este ca si cum ai spune ca lupul poate fi paznic la oi atata timp cat oile nu fac diferenta intre lup si caine...
este adevarat ca oile nu fac diferenta dintre lup si caine in prima faza, dar in final vor simti diferenta pe pielea lor.

Pai cand vor simti pe pielea lor atunci vor vota pe altcineva. Daca nu o fac insa atunci "lupii" au dreptul constitutional sa conduca iar adversarii lor au dreptul sa se oftice.

View PostPollux, on 30 ianuarie 2017 - 23:09, said:

tu te tot ascunzi dupa articole din constitutie si din legi, ca sa ocolesti realitatea obiectiva: parlamentul vrea sa mutileze codul penal cu dedicatie pentru clientii lor politici.

Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie. Parlamentul si Guvernul stabilesc politica in domeniul justitiei, nu judeactorii, nu procurorii, nu asociatiile profesionale. Nu exista cod penal mutilat sau intreg codul penal trebuie sa fie asa cum isi dorec cei care detin puterea politica sa fie. In unele state anumite fapte sunt incriminate in altele nu, in unele state se aplica unele pedepse dure pentru anumite fapte in altele niste pedepse mult mai blande tot pentru faptele alea. Fiecare stat prin intermediul puterii sale politice decide cum anume vrea sa fie codul sau penal.  

View PostPollux, on 30 ianuarie 2017 - 23:09, said:

v-am mai explicat pe topicul care tocmai a fost inchis. il judecati gresit pe iohannis, nu intelegeti cu ce aveti de a face.

Dup parere mea, pana acum Iohannis a facut, cu cate exceptii, numai greseli. Cea mai mare fiind fortarea numirii guvernului Ciolos care s-a dovedit toxica pentru liberali.

View PostPollux, on 30 ianuarie 2017 - 23:09, said:

normal! nici nu am negat vreodata asta.
romania va fi un stat numai cand partidul ala se va fi destramat in cel putin 5 partidulete mai mici. Posted Image
nu-i un secret.

Iti inteleg punctul de vedere insa nu sunt de acord sa modificam forma de guvernamant in functie de oamenii care sunt alesi sau numiti in diverse functii. Controleaza PSD-ul legislativul atunci avem nevoie de o republica prezidentiala, are PSD-ul functia de presedinte atunci avem nevoie de o republica parlamentare. Asa ziceai si cu monarhia. Daca urmeaza sa fie uns un rege care nu pare sa fie bun atunci facem referendum de abolire a monarhiei. Posted Image

#64
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Poste2k, on 30 ianuarie 2017 - 23:30, said:

Dup parere mea, pana acum Iohannis a facut, cu cate exceptii, numai greseli. Cea mai mare fiind fortarea numirii guvernului Ciolos care s-a dovedit toxica pentru liberali.

dar benefica pentru tara.
acum avem termen de comparatie. acum se vede clar cine este grindeanu, cine este dragnea...
cum iti explici ca ieri a fost cea mai mare manifestatie de la revolutie incoace?
dar manifestatia de saptamana viitoare care o sa fie si mai mare?

cand iti spun eu ca voi la pesede nu intelegeti nimic...

View Poste2k, on 30 ianuarie 2017 - 23:30, said:

Iti inteleg punctul de vedere insa nu sunt de acord sa modificam forma de guvernamant in functie de oamenii care sunt alesi sau numiti in diverse functii.

ba eu sunt foarte de acord. daca modificam codul penal dupa cum se roteste soarele in jurul parlamentului, atunci de ce sa nu modificam si forma de stat. :yes:

View Poste2k, on 30 ianuarie 2017 - 23:30, said:

Intr-o democratie in care sunt respectate drepturile omului este normal sa fie asa.

mai exact care drept al omului garanteaza infractorului dreptul de a fi ales in parlament? :console:

#65
L0L

L0L

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 16.10.2016

View PostClaudiu998, on 30 ianuarie 2017 - 21:11, said:

Iohannis, un om bun dar nu e lasat de altii sa faca treaba. Cum pomene' de referendum cum Dragonea ii sare in cap, la fel cu refuzarea primului premier. El e seful, el face ce vrea. Cine e Dragnea cu toti PSD-istii lui mizerabili? N-am invatat inca nimic, degeaba tineretul voteaza cu X daca batranii, pocaitii, comunistii, ungurii o dau cu PSD
sa-l lasam sa-si faca treaba, sa nu mareasca salariile, sa nu scoata impozitele, ca face treaba buna..
ce-a facut iohanis ca sa merite salariul baban care l-a incasat pana acum?

Edited by L0L, 30 January 2017 - 23:41.


#66
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Ca sa marsez in logica pesedista, poporul s-a exprimat clar in 2014 cand 6,2 milioane de romani l-au votat pe Iohannis.
Pana la urmatoarele alegeri prezidentiale, mucles.
:)

#67
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009


View PostKersim, on 30 ianuarie 2017 - 22:15, said:

Stai linistit, Iohannis got you covered.

Cred ca asta va fi unul dintre pasi daca PSD chiar se pune bine de tot pe furat, dau mana cu rusii pe sub masa, etc.

Eu sunt curios dacă ai vreo probă sau cel mai mic indiciu pentru ce ai scris.



View Postoaspetele, on 31 ianuarie 2017 - 05:40, said:

Ca sa marsez in logica pesedista, poporul s-a exprimat clar in 2014 cand 6,2 milioane de romani l-au votat pe Iohannis.
Pana la urmatoarele alegeri prezidentiale, mucles.
:)

"Poporul" tocmai s-a exprimat acum mai puțin de două luni... și a respins ce a cerut Johannis.

#68
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Poi...nu era vorba de functia lui Iohannis.
Pana si eu, fost simpatizant si chiar membru PNL nu am putut sa votez partidu asta decat pe jumatate.
Dar Iohannis voi vota destul de sigur inca o data.
S-a votat, s-a ales presedintele, asta e.
E decat logica pesedista ce o vad vehiculata cu multa larghete pe n topicuri.

#69
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Azi daca nu le blocheaza bugetul in CSAT nu-i in firea lui :D Desi ieri un politician sus pus a zis ca toata lumea din CSAT in afara de neamt a fost de acord cu bigetul pe securitate, chiar redus. Deci daca va refuza, stim ca nu Hellvig l-a intors cu cheita...cine mai ramane oare?Posted Image

#70
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
@oaspetele
Ca să fiu mai precis și în logică...
"Decât" că și parlamentul a fost ales... la fel ca președintele republicii. Toți au fost aleși la fel de legitim.
Parlamentul e ales să facă legi, guvernul să le pună în aplicare și președintele să vegheze la punerea în aplicare... atât.
Tocmai pentru că ar trebui să fie mediator, președintele nu are drept de inițiativă legislativă.
Pe ce principii e bun votul pentru alegerea președintelui și ăla pentru parlament nu e bun?

#71
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postadilie2003, on 31 ianuarie 2017 - 08:15, said:

Parlamentul e ales să facă legi, guvernul să le pună în aplicare și președintele să vegheze la punerea în aplicare... atât.
Si Presedintele totusi ce face ??? Posted Image

Edited by Benderbut, 31 January 2017 - 08:23.


#72
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009


View PostBenderbut, on 31 ianuarie 2017 - 08:22, said:

Si Presedintele totusi ce face ???

Doar ți-am zis să citești măcar constituția ca să vezi rolul președintelui...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate