Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Cum caracterizati prestatia lui Iohannis in functia de presedinte?

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12354 replies to this topic

Poll: Cum caracterizati prestatia lui Iohannis in functia de presedinte? (671 member(s) have cast votes)

Cum caracterizati prestatia de pana acum a lui Iohannis in functia de presedinte?

  1. Voted Excelenta, sunt foarte multumit. (115 votes [17.14%] - View)

    Percentage of vote: 17.14%

  2. Voted Buna dar se poate si mai bine. (260 votes [38.75%] - View)

    Percentage of vote: 38.75%

  3. Voted Slaba (126 votes [18.78%] - View)

    Percentage of vote: 18.78%

  4. Voted Execrabila (170 votes [25.34%] - View)

    Percentage of vote: 25.34%

L-ai votat pe Iohannis in 2014?

  1. Voted Da (488 votes [72.73%] - View)

    Percentage of vote: 72.73%

  2. Nu, l-am votat pe Ponta (63 votes [9.39%] - View)

    Percentage of vote: 9.39%

  3. Voted Nu am votat in turul II al alegerilor prezidentiale (120 votes [17.88%] - View)

    Percentage of vote: 17.88%

In 2019 la viitoarele alegeri prezidentiale:

  1. Voted Votez cu Iohannis asa cum am facut si in 2014 (281 votes [41.88%] - View)

    Percentage of vote: 41.88%

  2. Votez cu Iohannis desi in 2014 am votat cu altcineva (7 votes [1.04%] - View)

    Percentage of vote: 1.04%

  3. Voted Prefer un alt candidat de dreapta nu pe Iohannis (93 votes [13.86%] - View)

    Percentage of vote: 13.86%

  4. Voted Votez cu candidatul stangii (67 votes [9.99%] - View)

    Percentage of vote: 9.99%

  5. Voted Nu stiu inca cu cine votez (223 votes [33.23%] - View)

    Percentage of vote: 33.23%

Vote

#73
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttoto_riina, on 31 ianuarie 2017 - 08:13, said:

Azi daca nu le blocheaza bugetul in CSAT nu-i in firea lui Posted Image Desi ieri un politician sus pus a zis ca toata lumea din CSAT in afara de neamt a fost de acord cu bigetul pe securitate, chiar redus. Deci daca va refuza, stim ca nu Hellvig l-a intors cu cheita...cine mai ramane oare?Posted Image


Iohannis matura pe jos cu pesedistii si astia inca se intreaba cine a fost. :roflmaofast:

mare e gradina... :lol:

Edited by Pollux, 31 January 2017 - 08:39.


#74
L0L

L0L

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 16.10.2016

View PostPollux, on 31 ianuarie 2017 - 08:38, said:



Iohannis matura pe jos cu pesedistii si astia inca se intreaba cine a fost. Posted Image

mare e gradina... Posted Image
Matura cu voturile lui, plavanu :roflmao:

#75
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Pentru că ăștia de la PSD nu mai aveau răbdare la ciolan sau la spălat penali și au fost prinși cu pantalonii în vine KJ a recuperat un capital pe care-l pierduse prin pasivitatea lui și care în mod normal nu mai putea fi recuperat. La mai multe din astea, PSD!

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcaiuscorneliu, on 31 ianuarie 2017 - 09:44, said:

Pentru că ăștia de la PSD nu mai aveau răbdare la ciolan sau la spălat penali și au fost prinși cu pantalonii în vine KJ a recuperat un capital pe care-l pierduse prin pasivitatea lui și care în mod normal nu mai putea fi recuperat. La mai multe din astea, PSD!
Ezact. Eu la prezidentiale am votat cu altul in prima tura, dar dupa aia cu Iohannis, Monta nu era o optiune niciodata. Insa apoi, cand am vazut ca si tace si nici nu face, am zis ca e ok, am ales raul cel mic, dar tot rau. Insa se pare ca sasul a miscat corect in ultima perioada, si a dovedit ca are coloana. Indiferent ca el, sau cei care il sfatuiesc, nu conteaza, institutia presedintele tarii, Iohannis a dovedit ca lupta pentru popor, nu pentru infractori indiferent cat se zbat aici cativa p0staci platiti. Tind sa cred ca el, ca am vazut discurs pe care nu l-a citit, ca alta data. Si in felul lui greoi, cu ochii la camere, a dat cam cel mai bun discurs prezidential pe care l-am auzit vreodata la noi, atunci de ziua unirii. Si poporul a simtit asta, si i-a iertat tot. Recunosc ca daca isi pastreaza coloana si duce mandatul pana la final tot asa, votul meu se va duce spre el. Daca nu, om trai si om vedea....

Edited by MembruAnonim, 31 January 2017 - 10:13.


#77
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
avizul csat e consultativ si ar fi trebui cerut inainte de redactarea bugetului.
faptul ca dragnea si grindeanu spun ca nu au trimis bugetul in parlament din cauza avizului csat e doar o dovada de o noua manipulare.

#78
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View PostL0L, on 31 ianuarie 2017 - 09:37, said:


Matura cu voturile lui, plavanu :roflmao:

Nu-l mai votezi on 2014?!?

#79
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postdexter_lab, on 31 ianuarie 2017 - 10:16, said:

avizul csat e consultativ si ar fi trebui cerut inainte de redactarea bugetului.
faptul ca dragnea si grindeanu spun ca nu au trimis bugetul in parlament din cauza avizului csat e doar o dovada de o noua manipulare.

In principiu ar trebui sa fie consultativ pentru ca Parlamentul, Guvernul, parlamentarii si cetatenii care isi exercita dreptul de a initia legi sunt singurele entitati care au putere de decizie in procesul legislativ. Presedintele promulga legile fara a avea insa drept de veto iar CCR se poate prounta, atunci cand i se cere, daca un proiect de lege este sau nu constitutional. Totusi din lege nu stiu cat de clar rezulta ca avizul este consultativ.

Nu stiu cand trebuie trimis bugetul spre a fi avizat de CSAT insa mie mi s-ar parea normal ca acest lucru sa se face dupa ce proiectul este redactat astfel incat membrii CSAT sa aiba pe ce sa isi dea avizul.

Edited by e2k, 31 January 2017 - 10:33.


#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Redactat, nu trimis la votare. Ei aia voiau, sa se voteze fara csat. Chiar daca avizul csat e consultativ, este totusi obligatoriu. Adica esti obligat sa asculti ce zic ei, chiar daca hotarasti apoi sa nu ii bagi in seama.

#81
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Poste2k, on 31 ianuarie 2017 - 10:31, said:

In principiu ar trebui sa fie consultativ pentru ca Parlamentul, Guvernul, parlamentarii si cetatenii care isi exercita dreptul de a initia legi sunt singurele entitati care au putere de decizie in procesul legislativ. Presedintele promulga legile fara a avea insa drept de veto iar CCR se poate prounta, atunci cand i se cere, daca un proiect de lege este sau nu constitutional. Totusi din lege nu stiu cat de clar rezulta ca avizul este consultativ.

Nu stiu cand trebuie trimis bugetul spre a fi avizat de CSAT insa mie mi s-ar parea normal ca acest lucru sa se face dupa ce proiectul este redactat astfel incat membrii CSAT sa aiba pe ce sa isi dea avizul.

e doar consultativ. si dragnea a uitat probabil ca in 2013 ponta a adoptat bugetul pe 2014, l-a trimis in comisii la parlament fara avizul csat. avizul a venit cu o zi inainte de votarea bugetului in parlament.

#82
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2017 - 10:48, said:

Redactat, nu trimis la votare. Ei aia voiau, sa se voteze fara csat. Chiar daca avizul csat e consultativ, este totusi obligatoriu. Adica esti obligat sa asculti ce zic ei, chiar daca hotarasti apoi sa nu ii bagi in seama.

Din ce am vazut eu PSD-istii nu vor sa treaca peste CSAT din contra lasa de inteles ca avizul acestei institutii ar fi obligatoriu adica fara el nu se poate merge mai departe.

Oricum, dupa parerea mea, legea care vorbeste de aviz nu stiu cat de constitutionala e pentru ca in legea fundamentala nu scrie nicaieri ca proiectele de lege pentru a ajunge in plen trebuiesc mai intai avizate de alte institutii ale statului ( indiferent daca avizul este consultativ sau nu).

#83
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Poste2k, on 31 ianuarie 2017 - 11:00, said:


Din ce am vazut eu PSD-istii nu vor sa treaca peste CSAT din contra lasa de inteles ca avizul acestei institutii ar fi obligatoriu adica fara el nu se poate merge mai departe.


pai asta e interesul lor. sa dea vina pe iohannis ca nu pot implementa masurile promise.

#84
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009


View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2017 - 10:48, said:

Redactat, nu trimis la votare. Ei aia voiau, sa se voteze fara csat. Chiar daca avizul csat e consultativ, este totusi obligatoriu. Adica esti obligat sa asculti ce zic ei, chiar daca hotarasti apoi sa nu ii bagi in seama.

Ai idee cum se face bugetul?
Ordonatorii principali de credite (ministerele și organismele/autoritățile autonome) își trimit propunerile la MF unde se iau în calcul și se integrează în politica bugetară făcută de guvern... la unele capitole se mai taie, iar la altele se mai adaugă.
Inclusiv SRI și-a trimis propunerea de buget... cum a fost fundamentat e altă problemă.
Având în vedere că în CSAT membrii se exprimă prin vot iar hotărârea se ia prin consens, nu văd cum se va ajunge la un consens dacă unii membri nu renunță la părere.


ART. 5
(1) Președintele României îndeplinește funcția de președinte al Consiliului Suprem de Apărare a Țării.
(2) Primul-ministru al Guvernului României îndeplinește funcția de vicepreședinte al Consiliului Suprem de Apărare a Țării.
(3) Membrii Consiliului Suprem de Apărare a Țării sunt: ministrul apărării naționale, ministrul de interne, ministrul afacerilor externe, ministrul justiției, ministrul industriei și resurselor, ministrul finanțelor publice, directorul Serviciului Român de Informații, directorul Serviciului de Informații Externe, șeful Statului Major General și consilierul prezidential pentru securitate națională.

#85
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postadilie2003, on 31 ianuarie 2017 - 11:13, said:

Ai idee cum se face bugetul?
Ordonatorii principali de credite (ministerele și organismele/autoritățile autonome) își trimit propunerile la MF unde se iau în calcul și se integrează în politica bugetară făcută de guvern... la unele capitole se mai taie, iar la altele se mai adaugă.
Inclusiv SRI și-a trimis propunerea de buget... cum a fost fundamentat e altă problemă.
Având în vedere că în CSAT membrii se exprimă prin vot iar hotărârea se ia prin consens, nu văd cum se va ajunge la un consens dacă unii membri nu renunță la părere.


ART. 5
(1) Preşedintele României îndeplineşte funcţia de preşedinte al Consiliului Suprem de Apărare a Ţării.
(2) Primul-ministru al Guvernului României îndeplineşte funcţia de vicepreşedinte al Consiliului Suprem de Apărare a Ţării.
(3) Membrii Consiliului Suprem de Apărare a Ţării sunt: ministrul apărării naţionale, ministrul de interne, ministrul afacerilor externe, ministrul justiţiei, ministrul industriei şi resurselor, ministrul finanţelor publice, directorul Serviciului Român de Informaţii, directorul Serviciului de Informaţii Externe, şeful Statului Major General şi consilierul prezidential pentru securitate naţională.

nu conteaza avizul csat. bugetul poate fi adoptat si trimis in parlament si fara acest aviz. si daca avizul e pozitiv sau negativ iar nu conteaza. dar cum multa lume pune botul la dezinformari...

#86
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,928
  • Înscris: 31.03.2003

View Postadilie2003, on 31 ianuarie 2017 - 08:15, said:

@oaspetele
Ca să fiu mai precis și în logică...
"Decât" că și parlamentul a fost ales... la fel ca președintele republicii. Toți au fost aleși la fel de legitim.
Parlamentul e ales să facă legi, guvernul să le pună în aplicare și președintele să vegheze la punerea în aplicare... atât.
Tocmai pentru că ar trebui să fie mediator, președintele nu are drept de inițiativă legislativă.
Pe ce principii e bun votul pentru alegerea președintelui și ăla pentru parlament nu e bun?
Repet, ca vad ca sunt mai greu  inteles : pesedistii o tot ard cu legitimitatea.
Hai sa o folosim de fiecare data.

Apoi, presedintele nu are drept de legiferare, de acord. Dar are dreptul la o opinie.
Pe urma, DUPA ce GUVERNUL (atentie, nu PARLAMENTUL) ar fi dat o ordonanta cu efecte in secunda urmatoare, ce pixu meu ar mai fi mediat presedintele???

In sfarsit, chiar daca PSD a castigat parlamentarele si are o majoritate cu ALDE si altii, nu are voie/drept sa legifereze orice si oricum.

#87
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postoaspetele, on 31 ianuarie 2017 - 11:15, said:

In sfarsit, chiar daca PSD a castigat parlamentarele si are o majoritate cu ALDE si altii, nu are voie/drept sa legifereze orice si oricum.
Ba chiar , contrar opiniei dumneavoastra , are voie sa legifereze orice si oricum atata vreme cat poate asigura majoritatea necesara in Parlament .

#88
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009


View Postdexter_lab, on 31 ianuarie 2017 - 11:15, said:


nu conteaza avizul csat. bugetul poate fi adoptat si trimis in parlament si fara acest aviz. si daca avizul e pozitiv sau negativ iar nu conteaza. dar cum multa lume pune botul la dezinformari...

Păi nu tocmai tu și alții pe aici postulau că președintele face și desface și veto și alte bălării? Că nu se poate fără el nimic?
V-am dat din lege ca să fie clar... acum după ce ai înțeles cum e cu avizul te-ai găsit să-mi explici tot mie care v-am aprins becul?
În fapt cred că majoritatea se face că se împiedică în avize din astea irelevante... întind și ei coarda... că tot e pe bază de întins corzi.

#89
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,928
  • Înscris: 31.03.2003
Inclusiv confiscarea proprietatiilor dvs?

View Postmotanul13, on 31 ianuarie 2017 - 11:20, said:

Ba chiar , contrar opiniei dumneavoastra , are voie sa legifereze orice si oricum atata vreme cat poate asigura majoritatea necesara in Parlament .

View Postadilie2003, on 31 ianuarie 2017 - 11:22, said:


În fapt cred că majoritatea se face că se împiedică în avize din astea irelevante... întind și ei coarda... că tot e pe bază de întins corzi.
Cred ca in majoritatea majoritatea sunt niste corzi. Aaaa, niste coarde.

#90
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postoaspetele, on 31 ianuarie 2017 - 11:22, said:

Inclusiv confiscarea proprietatiilor dvs?
Inclusiv .
Pentru ca proprietatea este "protejata" si nu "garantata" prin Constitutia Romaniei .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate