Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Catalonia și-a declarat INDEPENDENȚA față de Spania. Mii de catalani au ieșit în stradă

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9231 replies to this topic

#6283
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 18:04, said:

Deocamdata spaniolii nu au decis sa intre in federatia indiana sau chineza, ci in cea europeana. Iar banii si-i primesc tot de acolo... Posted Image
Asa ca de acolo trebuie sa asculte si "sugestiile".


Aminteste-ti cum s-a comportat UE cand rusii au taiat gazele la unii dintre membri. Practic, au fost lasati singuri. Acum stii si cum s-ar comporta UE daca cineva s-ar lega de Spania. Ar fi niste declaratii de principiu, si in rest fiecare si-ar urmari interesele economice personale... Posted Image
Cam greu de data asta sa fie lasata singura Spania. Atunci, cu gazele, "victimele" nu prea aveau alternative. Acum, daca se incepe "ciopartirea" unei tari din U. E., fenomenul risca sa ia amploare si nu prea cred ca sunt dispusi multi sa tolereze asta. Franta, Italia, Romania, Slovacia, Polonia, ca sa enumar doar cateva tari din U.E. care au in propria batatura "coloana a cincea" secesionista, nu s-ar simti prea bine...Singurii care s-ar bucura sincer, ar fi rusii, dar ai vazut reactia Occidentului la otravirea spionului rus refugiat in Marea Britanie...

View Postutopium, on 22 aprilie 2018 - 14:29, said:

Avem si noi centralistii nostri, probabil ca ar lua vreo 3%, hai 5% daca ar avea o sustinere media solida Posted Image Daca ar fi un bucurestean federalist poate ar avea sanse serioase, mai exista si dintr-astia totusi.

Pana la urma si-a ales Rajoy tara din America de Sud unde emigreaza sau inca are dubii?
Zise un locuitor al Clujului, oras care a avut atatia ani primar pe unul care nu era nascut in Transilvania macar (Ghita Funar)....Tare fraieri francezii aia din Lyon de exemplu, care au ales un "nordist", pe Edouard Herriot sa le fie primar vreo jumatate de secol, desi omul era din Troyes, la vreo 370 de kilometri mai la nord (aproape distanta Bucuresti-Cluj, ca sa vezi....).
Mariano Rajoy nu cred ca pleaca in America de Sud, colegul Wotan spunea la un moment dat ca pe Puigdemont l-ar putea interesa Venezuela....teoretic, doar teoetic, preciza el..ca practic se va odihni multa vreme intr-o inchisoare din Madrid (sau Doamne fereste, daca sunt sadici spaniolii, intr-o parnaie din Andaluzia cea saraca si ranchiunoasa pe bietii catalani...).

#6284
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,584
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWotan, on 21 aprilie 2018 - 17:26, said:

Exact. A fost in discutie faptul ca catalanii nu pot sa-si decida singuri soarta, trebuie sa decida si restul spaniolilor, pentru ca asa e democratic. Am bagat si germanii in ecuatie, ca sa fie si mai democratic. Posted Image
Parca vad ca unii dintre cei cei care considerau ca catalanii nu pot decide de unii singuri, nu vor fi de acord cu democratia extinsa... Posted Image

Pai daca e cu democratie extinsa se se faca referendum la nivel de UE , Ca asta e democratie extinsa ! Da parca vad ca sovinilor extremisti le pute si democratia extinsa !Posted Image

#6285
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 18:04, said:

Practic, au fost lasati singuri. Acum stii si cum s-ar comporta UE daca cineva s-ar lega de Spania. Ar fi niste declaratii de principiu, si in rest fiecare si-ar urmari interesele economice personale...

Dar vai, sa inteleg ca Mutti nu vrea binele tuturor? Sa inteleg ca interesele nationale vor prima intotdeauna in fata balariilor internationaliste?

Edited by shefu_de_combinat, 22 April 2018 - 21:13.


#6286
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 18:04, said:

Deocamdata spaniolii nu au decis sa intre in federatia indiana sau chineza, ci in cea europeana. Iar banii si-i primesc tot de acolo... Posted Image
Asa ca de acolo trebuie sa asculte si "sugestiile".


Vorbeai de majorități "demografice" că de cele "democratice" ești foarte departe. Dacă mai pun la socoteală că ți se pare absolut normal ca unii să se "vândă" pentru bani îmi dau seama că ești pe lângă în general.

#6287
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postiladi, on 22 aprilie 2018 - 21:29, said:

Vorbeai de majorități "demografice" că de cele "democratice" ești foarte departe. Dacă mai pun la socoteală că ți se pare absolut normal ca unii să se "vândă" pentru bani ĂŽmi dau seama că ești pe lângă ĂŽn general.
In general, indiferent daca ni se pare normal sau nu, se intampla si e o constanta a vietii politice. E suficient sa vezi modul in care se voteaza in anumite regiuni din partile cele mai sarace ale UE. Posted Image
Si modul in care aceste voturi pot sa tina la putere condamnati si semianalfabete... Daca crezi ca voturile alea sunt date pe principii si viziuni politice, esti extrem de naiv. In general.

View PostCostel2014, on 22 aprilie 2018 - 20:30, said:

Cam greu de data asta sa fie lasata singura Spania. Atunci, cu gazele, "victimele" nu prea aveau alternative. Acum, daca se incepe "ciopartirea" unei tari din U. E., fenomenul risca sa ia amploare si nu prea cred ca sunt dispusi multi sa tolereze asta. Franta, Italia, Romania, Slovacia, Polonia, ca sa enumar doar cateva tari din U.E. care au in propria batatura "coloana a cincea" secesionista, nu s-ar simti prea bine...Singurii care s-ar bucura sincer, ar fi rusii, dar ai vazut reactia Occidentului la otravirea spionului rus refugiat in Marea Britanie...
Vezi tu, pentru luarea unei decizii politice, gen embargo, in UE, functioneaza principiul majoritatii. Asa ca ajunge unul doi Gica contra...
Iar in privinta membrilor din Europa centrala si de est, datorita initiativelor chineze deja existente in zona, s-ar putea sa fii surprins sa vezi o doza mare de egoism.

The 16+1 format is an initiative by the People`s Republic of China aimed at intensifying and expanding cooperation with 11 EU Member States and 5 Balkan countries:
http://ceec-china-la....org/page/about

Mai ales ca deja vesticii se cam supara in privinta ideei...

Concerns Beijing`s closer ties with EU`s poorer nations will influence bloc`s policies: https://www.ft.com/c...bb-291a884dd8c6
"In Hungary it is hailed as the Eastward Opening. Serbian authorities see it as the glue in a reliable friendship, while the Polish government describes it as a tremendous opportunity. Yet the 16+1, a grouping of 16 central and eastern European countries led by China, receives more caustic reviews in leading EU capitals, with diplomats fearing it could be exploited by Beijing to undermine union rules and take advantage of growing east-west tensions in the pact itself.
The catalyst for the group is China`s ability to finance and build the roads, railways, power stations and other infrastructure that some poorer central and eastern European countries need. But the scope of its operations has spilled over into overtly political and strategic areas, breeding mistrust among some of the western European powers that dominate the EU`s agenda."

Edited by Wotan, 22 April 2018 - 22:35.


#6288
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 22:22, said:

In general, indiferent daca ni se pare normal sau nu, se intampla si e o constanta a vietii politice. E suficient sa vezi modul in care se voteaza in anumite regiuni din partile cele mai sarace ale UE. Posted Image
Si modul in care aceste voturi pot sa tina la putere condamnati si semianalfabete... Daca crezi ca voturile alea sunt date pe principii si viziuni politice, esti extrem de naiv. In general.


Vezi tu, pentru luarea unei decizii politice, gen embargo, in UE, functioneaza principiul majoritatii. Asa ca ajunge unul doi Gica contra...
1 Dupa cate stiu eu, in U.E. se discuta de o vreme despre luarea deciziilor cu majoritate de voturi, nu prin unanimitate (Europa cu cele doua viteze sau chiar mai multe).
2 Nu ma refeream la embargou neaparat.

#6289
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCostel2014, on 22 aprilie 2018 - 22:30, said:

1 Dupa cate stiu eu, in U.E. se discuta de o vreme despre luarea deciziilor cu majoritate de voturi, nu prin unanimitate (Europa cu cele doua viteze sau chiar mai multe).
2 Nu ma refeream la embargou neaparat.
Da, se discuta de o vreme. De mai multa vreme. Si se va discuta in continuare, multa vreme.
Ca sa pui presiune pe China, laa nivel de state europene, embaargoul ar fi singura solutie. Cu exceptia cazului in care in convingi pe chinezi ca o divizie blindata slovaca si una romaneasca vor aparea la periferia capitalei lor in caz ca fac pe desteptii...

Dar cum, desigur, asta nu e o amenintare credibila, in realitatea dura spaniolii sunt singuri si cu ochii tuturor atintiti asupra fiecarei miscari. Pentru ca, de exemplu, germanii nu vor sa-si vada fabricile din Catalonia inchise din cauza grevelor...

Edited by Wotan, 22 April 2018 - 22:42.


#6290
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 22:39, said:

Pentru ca, de exemplu, germanii nu vor sa-si vada fabricile din Catalonia inchise din cauza grevelor...
Pai atunci ar putea sa-i ajute pe spanioli sa termine cu circul facut de separatisti.

#6291
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 22:39, said:

Da, se discuta de o vreme. De mai multa vreme. Si se va discuta in continuare, multa vreme.
Ca sa pui presiune pe China, laa nivel de state europene, embaargoul ar fi singura solutie. Cu exceptia cazului in care in convingi pe chinezi ca o divizie blindata slovaca si una romaneasca vor aparea la periferia capitalei lor in caz ca fac pe desteptii...
Hi, hi, buna asta! Sa stii ca chinezii, atunci cand relatiile dintre Romania si URSS erau foarte tensionate, s-au oferit sa ne sprijine impotriva rusilor inclusiv cu armament ("va oferim tot ce aveti nevoie", apare scris negru pe alb in stenogramele converbirilor dintre liderii chinezi si cei romani).
Nu e nevoie de embargou. China are si ea punctele ei sensibile: Tibet, Xinjiang, Falun Gong. Si chinezii stiu foarte bine asta. Si mai stiu ca rusilor le-ar conveni o Spanie (si o U.E.) slaba. Dar in acelasi timp nu au uitat ca rusii le-au luat o parte din teritorii si nici nu au iertat acest lucru. Nu s-au simpatizat niciodata (si studentii comunsiti chinezi trimisi la Moscova e plangeau de rasismul rusilor) si dincolo de asta, intre a face pe plac Rusiei (si a enerva U.E.)  si a pastra relatii bune cu Spania (si implicit cu U.E.) vor alege varianata secunda, din motive istorice si economice.

#6292
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postshefu_de_combinat, on 22 aprilie 2018 - 22:50, said:

Pai atunci ar putea sa-i ajute pe spanioli sa termine cu circul facut de separatisti.
N-au cum. Pentru ca la ei chestia cu independenta justitiei chiar functioneaza...Posted Image

View PostCostel2014, on 22 aprilie 2018 - 22:51, said:

Nu e nevoie de embargou. China are si ea punctele ei sensibile: Tibet, Xinjiang, Falun Gong. Si chinezii stiu foarte bine asta. Si mai stiu ca rusilor le-ar conveni o Spanie (si o U.E.) slaba. Dar in acelasi timp nu au uitat ca rusii le-au luat o parte din teritorii si nici nu au iertat acest lucru. Nu s-au simpatizat niciodata (si studentii comunsiti chinezi trimisi la Moscova e plangeau de rasismul rusilor) si dincolo de asta, intre a face pe plac Rusiei (si a enerva U.E.)  si a pastra relatii bune cu Spania (si implicit cu U.E.) vor alege varianata secunda, din motive istorice si economice.
Nu se vor baga. Pe motive de interese economice. Chinezii la momentul actual sunt interesati sa-si investeasca banii in zone emergente, precum Europa centrala si de est. Iar acestia sunt in concurenta sa-i primeasca. Iar pentru politicienii obisnuiti, principiile generale sunt uitate cand e vorba de bani. Multi bani.

Edited by Wotan, 22 April 2018 - 23:19.


#6293
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 23:13, said:

N-au cum. Pentru ca la ei chestia cu independenta justitiei chiar functioneaza.

Cul. S-o tina pentru ei ca e pacat sa dai la altii ce ai bun in casa.

#6294
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 22:22, said:

In general, indiferent daca ni se pare normal sau nu, se intampla si e o constanta a vietii politice. E suficient sa vezi modul in care se voteaza in anumite regiuni din partile cele mai sarace ale UE. Posted Image
Si modul in care aceste voturi pot sa tina la putere condamnati si semianalfabete... Daca crezi ca voturile alea sunt date pe principii si viziuni politice, esti extrem de naiv. In general.


Foarte adevărat. Însă. Eu mă întrebam, doar, de ce îți uiți principiile și înțelepciunea când treci de la general la cazuri particulare.

#6295
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 22:39, said:

Cu exceptia cazului in care in convingi pe chinezi ca o divizie blindata slovaca si una romaneasca vor aparea la periferia capitalei lor in caz ca fac pe desteptii...
:roflmaofast: :roflmaofast:
Îmi retrag aprecierea, și "argumente de creșă" e prea mult! :D
Pana mea, tu realizezi că doar bucătarii PLA sunt mai mulți decât toate armatele UE la un loc? :D
Îi doare pe chinezi fix în vârful pixului (care pixuri, apropo, toate-s făcute în China) de "embargoul" european! China își permite să nu mai vândă în Europa câteva luni, Europa fără importuri din China crapă în două săptămâni!

Edited by garett, 23 April 2018 - 06:54.


#6296
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWotan, on 22 aprilie 2018 - 23:13, said:

N-au cum. Pentru ca la ei chestia cu independenta justitiei chiar functioneaza...Posted Image


Nu se vor baga. Pe motive de interese economice. Chinezii la momentul actual sunt interesati sa-si investeasca banii in zone emergente, precum Europa centrala si de est. Iar acestia sunt in concurenta sa-i primeasca. Iar pentru politicienii obisnuiti, principiile generale sunt uitate cand e vorba de bani. Multi bani.
Pai asta spun si eu: chinezii nu se vor amesteca in treburile Spaniei, est-europenii au probleme cu separatistii la ei acasa, restului lumii nu ii pasa....De aceea este exclus sa vedem in viitorul apropiat o recunoastere a independentei Cataloniei. In primul rand, dincolo de problemele politice pe care le-ar genera un asemenea fapt,, cred ca mai este si un impediment juridic: cum sa recunosci un lucru care a fost apoi suspendat chiar de initiatorii sai, care au declarat ulterior ca a fost un act simbolic, fara efecte juridice si politice? vezi declaratiile unor lideri separatisti in fata judecatorului Pablo Llarena).

#6297
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014

View Postutopium, on 23 aprilie 2018 - 08:56, said:

Funar locuise deja cel putin 20 de ani la Cluj inainte sa devina primar, deja locuise mai mult in Cluj decat in orice alt oras, deci e irelevant unde era nascut (oricum era nascut in Banat, o regiune cu istorie/cultura mult mai apropiata de cea a Transilvaniei pe care unii o includ in Transilvania extinsa, spre deosebire de Muntenia care are foarte putina istorie/cultura comuna cu Transilvania si in general putine in comun).

Insa Clujul actual nu mai are mai nimic in comun cu Clujul majoritar nationalist din anii '90, muncitorimea din anii '90 a fost inlocuita de absolventi de studii superioare veniti din toata tara, muncitorimea si-a vandut/inchiriat apartamentele pe bani buni si s-a retras in rural sau au iesit la pensie. Iar absolventii de studii superioare nu sunt la fel de deschisi catre mesajele ultra-nationaliste/centraliste/atitudinile etatiste ci mai mult spre liberalism, de aici si scaderea masiva a procentului ultra-nationalistilor la Cluj si cresterea foarte mare e celor cu vederi liberale. Si tendinta asta persista ... si pana la urma cred ca asta e diferenta si in Spania intre regiunile alea ultra-nationaliste/centraliste mai sarace si Catalunia.
Da, stiu: printre altele religia si limba majoritatii locuitorilor, lucruri "nesemnificative" intr-adevar. Nu contest dezvoltarea economica a Clujului din ultimii ani, bravo, dar din ce descrii tu acolo cred ca aia din New York sunt palizi de invidie si vor emigra in masa in mirificul oras ardelean...
In privinta Spaniei gresesti grav. Regiunile bogate au ajuns asa datorita efortului comun al intregii tari. Cel mai bun exemplu este Tara Bascilor, care, dintr-o regiune periferica, inapoiata ca mentalitate, saraca si ultra nationalista, a ajuns una bogata, dezvoltata pe toate planurile. Si asta gratie investitiilor masive ale statului spaniol, ca nu s-a descoperit peste noapte vreun zacamant imens de petrol in zona. Asta nu vreti voi, simpatizantii secesionistilor sa intelegeti: Catalonia, Tara Bascilor sau alte regiuni s-au dezvoltat masiv cu sprijinul intregii tari. Chestia asta cu: "sa se separa domne, lasa-i dracu sa moara de foame pe saracii aia din Andaluzia, ca tot nu le place munca" e falsa. La fel de falsa ca aia cu "moldovenii/romanii sunt puturosi si betivi, nu le place munca, lasa-i sa moara de foame". Dar vezi ca moldoveanul/romanul daca e platit bine si tratat decent munceste extraordinar de mult si de bine. Daca nu ar fi asa, nu s-ar fi umplut santierele Europei de Vest de ei. Nimeni nu tine angajat un betiv lenes, cred ca esti de acord cu lucrul asta. Problema voastra, din punctul meu de vedere, este ca ganditi cu sterreotipuri si actionati in consecinta.  O saptamana buna in continuare iti doresc.

Edited by Costel2014, 23 April 2018 - 09:15.


#6298
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,984
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCostel2014, on 23 aprilie 2018 - 09:14, said:

Da, stiu: printre altele religia si limba majoritatii locuitorilor, lucruri "nesemnificative" intr-adevar.
Asta e ca si cum ai zice ca Texasul si California au foarte multe in comun pentru ca majoritatea locuitorilor au aceeasi religie si folosesc aceeasi limba. Realitatea insa e ... foarte diferita.

#6299
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014

View Postutopium, on 23 aprilie 2018 - 09:26, said:

Asta e ca si cum ai zice ca Texasul si California au foarte multe in comun pentru ca majoritatea locuitorilor au aceeasi religie si folosesc aceeasi limba. Realitatea insa e ... foarte diferita.
Da, unii sunt conservatori, iar ceilalti liberali, vorbesc de orientarea politica a locuitorilor lor. Si mai au ceva in comun ambele state: tendinte separatiste....Posted Image

#6300
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postgarett, on 23 aprilie 2018 - 06:47, said:

Pana mea, tu realizezi că doar bucătarii PLA sunt mai mulți decât toate armatele UE la un loc? Posted Image
Îi doare pe chinezi fix ĂŽn vârful pixului (care pixuri, apropo, toate-s făcute ĂŽn China) de "embargoul" european! China ĂŽși permite să nu mai vândă ĂŽn Europa câteva luni, Europa fără importuri din China crapă ĂŽn două săptămâni!
Acesta era si sensul postarii mele, dar n-ai inteles... Posted Image

Spaniolii incep sa treaca de granitele absurdului in relatia cu catalanii. Politia spaniola a fost filmata fortand fanii echipei catalane Barça sa isi dea jos tricourile galbene. Acest lucru nu prea a ajutat oricum oponentul spaniol din Sevilla, care a suferit un umilitor 0-5 in fata demonilor secesionisti...
https://www.thelocal...inal-yellow-ban
"Several television stations showed pictures of police forcing Barça fans to discard their yellow T-shirts before entering the Wanda Metropolitano stadium in Madrid ahead of the 5-0 thrashing of Sevilla that earned the Catalan club a 30th Copa del Rey victory."
""If now, a simple colour is an offence to the State, where are we going?" former Catalonia president Carles Puigdemont tweeted from Germany where he is in self-imposed exile to avoid a Spanish arrest warrant.
"Banning yellow in a football stadium is absurd and ridiculous, and an unacceptable attack on freedom of expression," said pro-Catalan independence association Omnium Cultural.
Social media users reacted with irony, asking if the match officials for the cup final would also have their jerseys taken from them as they were wearing yellow.
Some Barcelona fans jeered the Spanish national anthem and the watching King Felipe VI ahead of Saturday's match."

View Postshefu_de_combinat, on 23 aprilie 2018 - 00:36, said:

Cul. S-o tina pentru ei ca e pacat sa dai la altii ce ai bun in casa.
Cu timpul, va ajunge si la tine acasa. In definitiv, noi ne-am rugat sa facem parte din sistem, cu tot ce implica... ;)

Edited by Wotan, 23 April 2018 - 10:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate