Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Catalonia și-a declarat INDEPENDENȚA față de Spania. Mii de catalani au ieșit în stradă

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9231 replies to this topic

#9217
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,225
  • Înscris: 30.01.2008

 DANANDREI2001, on 30 ianuarie 2019 - 16:48, said:


De ce nu-si deschid ambasade daca sunt asa convinsi?
Ca ii scuipa toti drept intre ochi !

 Wotan, on 30 ianuarie 2019 - 16:37, said:

O natiune exista pentru ca membrii ei au constiinta faptului ca sunt o natiune.
Dap .deci dupa logica de balta ....orice sat poate fi "natiune" daca asa vrea "muschiul " satului .

Ce sa vezi ...fix ca  omul pesterilor ....fiecare era "natiune" in pestera lui ....

Numai aberatii ca sa poata justifica alte aberatii .

 Hunor_66, on 30 ianuarie 2019 - 16:17, said:

Sunt si natiuni care nu fac parte din ONU.

De exemplu natiunea tzi-ganeasca .

 lmk, on 30 ianuarie 2019 - 17:57, said:

Catalonia este o regiune
Care a votat o CONSTITUTIE !  Consttutia SPANIEI !

In procent de cca  80 %!!

 lmk, on 30 ianuarie 2019 - 17:57, said:

Catalonia este o regiune la fel cum este Scoția .
Nope ,nu e la fel . Deloc.

Scoția constituie o jurisdicție distinctă în dreptul public și în cel privat.

#9218
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 garett, on 30 ianuarie 2019 - 18:03, said:

Serios? Arată-mi articolul din lege care desemnează apelativul catalonez drept "xenofob" și "șovin"!
Cuvintele în sine nu sunt periculoase decât dacă sunt folosite în contexte care le fac așa.
În contextul acestui topic, folosirea unui alt apelativ pentru a desemna poporul catalan - deși ai fost corectat de mai multe ori, inclusiv de către mine, dacă țin eu bine minte - înseamnă dispreț pentru catalani și în final șovinism („ pe mine mă doare-n pendulă că ... este un cuvând jignitor, îl folosesc, pentru că așa vrea pendula mea, dă-i în mă-sa de sclaveți pe toți”).

#9219
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,472
  • Înscris: 05.08.2015

 lmk, on 30 ianuarie 2019 - 14:09, said:

Un drept apare din momentul în care se crează posibilitatea exercitării sale; de exemplu, există principiul accesului nediscriminatoriu la actul de justiție - acesta nu este un drept superfluu și nu apare odată cu exercitarea sa ci există în exteriorul individului (adică este absolut - intru în semantică juridică doar când e cazul, or aici nu este).
Edit: un exemplu și mai clar: fătul (copilul nenăscut) dobândește dreptul de moștenire din momentul creației, însă îl poate exercita doar după ce/dacă se naște viabil.

Dacă țin eu bine minte, catalanii au fost ciomăgiți atunci când își exercitau opțiunea de a alege, iar pe acest forum există persoane care vorbesc tot în sensul de a nu-i permite unui popor să aleagă, spunând că nu știu ce articole din constituția spaniolă - nule în raport cu reglementările internaționale - zic că poporul respectiv n-are voie să o facă.
Nu știu cum să zic, însă în acest caz există cel puțin 3 provincii care astăzi formează un alt stat; care, potrivit acelorași persoane, s-au cam desprins într-un mod ilegal de statele în componența cărora se găseau și care poate că ar cam trebui returnate lor, ceea ce este cel puțin ilar...

1. nu are rost sa facem paralele absurde intre drepturile individuale si "drepturile" unei natiuni. nu suntem la rebus sa potrivim cuvinte.

2. cativa au fost ciomagiti. indreptatit, zic eu; poate putin prea violent pentru gustul meu.
elita politica proindependista nu are girul majoritatii catalane si nu a acces la putere cu un program politic care indica miscarea total imbecila pe care a facut-o organizand un referendum ilegal
a se vedea referendumurile scotian, nord irlandez, etc. organizate cu permisiunea autoritatii suzerane

de unde ajungem la alta paralela atroce dpdv intelectual - yugoslavia, cele 13 colonii, etc.
lipsa acordului suzeranului in ceea ce priveste desprinderea unor teritorii / natiuni duce invariabil la razboi civil / de independenta / de eliberare.
mai usor cu mortii si cu sangele pe scari, asadar.

cele de mai sus anuleaza necesitatea oricariu comentariu pe care l-as putea opune insinuarilor asupra situatiei nu-stiu-caror - sanchi - trei provincii.
o s-o iau ca pe un afront personal daca mai continui cu asemena - sa-mi fie permis - tampenii.
numele meu de familie e pe o piatra de capatai la Plevna si pe cenotaful de la Marasesti.
nu ma mai indemna sa ma intorc sub turci. matale, ej liber sa te duci, sa te intorci, sa te vari sub cine vrei.

+++

ce am invatat noi azi: cine vrea separatism fara a obtine in prealabil acordul suzeranului trebuie sa se astepte la razboi civil
o fi bine, o fi frumos? habar n-am. nu judec. constat.

 Hunor_66, on 30 ianuarie 2019 - 15:07, said:

Dreptul la autodeterminare al natiunilor NU este si NU va fi vreodata ilegal.

Drepturile sunt deasupra legii, ele sunt un atribut al fiintelor umane.

Uite-l si p-asta...

#9220
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 lmk, on 30 ianuarie 2019 - 19:03, said:

... deși ai fost corectat de mai multe ori, inclusiv de către mine, dacă țin eu bine minte...
Îți arogi cu muuuuuult prea multă ușurință căderea de a mă "corecta", monșer! ;)

 lmk, on 30 ianuarie 2019 - 19:03, said:

... Ăźnseamnă dispreț pentru catalani....
Yep, fix asta înseamnă, dispreț față de niște infractori declarați care sfidează legile și Constituția propriei țări!
Ține de fibra morală a fiecăruia să se regăsească sau nu în acțiunile unor infractori...

Edited by garett, 30 January 2019 - 20:31.


#9221
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 02.09.2014

 lmk, on 30 ianuarie 2019 - 17:57, said:

Conform Regulamentului, apelativele xenofobe sau șovine - precum jidan ca să desemneze un evreu sau catalonez ca să desemneze un catalan - sunt interzise pe Softpedia; eu am sesizat în mai multe rânduri această abatere, am și spus că eu am sânge catalan în mine și mă consider jignit în mod direct de orice remarcă nerușinată cu privire la poporul meu - probabil că nici moderatorii nu au habar ce e acela șovinism, pentru că încă o dată apelurile mele au rămas fără niciun răspuns iar tu proferezi nestingherit injurii față de acest popor - însă, văzând că pe moderatori îi doare la bască, nu mi-am bătut capul.
Același Regulament interzice incitarea la violență (ar fi ușor să pun 10 pagini de mesaje cu aprobarea violențelor și cu afirmațiile halucinante despre cum ar trebui ca armata să-i calce pe oameni cu tancurile), însă din partea moderatorilor aceeași atitudine delăsătoare...

Eu voi vota la europarlamentare și actele normative adoptate de PE sunt obligatorii inclusiv pe teritoriul Spaniei (chiar dacă partidul pe care îl votezi tu n-are timp să rezolve „criza catalană”).

Sigur că ai voie să faci orice în spațul public, inclusiv să fii pedepsit când încalci regulile.

Dreptul la proprietate este unul absolut, adică el nu dispare în nicio situație (în cazul decesului titularului, el se transmite eredelui).

Sigur că nu, acei oameni formează popoare iar dreptul la auto-determinare aparține popoarelor, nu națiunilor.

Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord este un stat unitar la fel cum este Regatul Spaniei; Catalonia este o regiune la fel cum este Scoția (să știi că nu există nici „regatul unit al marii britanii și al scoției”); la fel ca Scoția, Catalonia a fost un stat liber (sau aflat sub suzeranitatea altui stat decât cel actual) deci, dacă Scoția a avut dreptul să facă un referendum, și Catalonia îl avea iar suprimarea lui (violentă) trebuia să nască reacții dure din partea comunității internaționale.
Ghinion! Si eu voi vota la europarlamentare si am asa un feeling ca Spania o sa faca ceva pe orice decizie a P.E. care ii va leza integritatea teritoriala....Dar ma indoiesc ca se va adopta asa ceva in conditiile in care dreapta nationalista prinde avant in toata Europa. Iar astia de dreapta sunt pentru (sacrilegiu! in opinia unora, stiu) statele natiune, credinta crestina, integritate  teritoriala, nu prea vor sa auda de dreptul fiecarei scari de bloc de a se proclama "natiune" si a avea un stat propriu...

 garett, on 30 ianuarie 2019 - 20:30, said:

Îți arogi cu muuuuuult prea multă ușurință căderea de a mă "corecta", monșer! Posted Image


Yep, fix asta înseamnă, dispreț față de niște infractori declarați care sfidează legile și Constituția propriei țări!
Ține de fibra morală a fiecăruia să se regăsească sau nu în acțiunile unor infractori...
Am vazut si eu ca are tendinta de a "pune pumnul in gura" altuia care nu e de acord cu el.

Edited by Costel2014, 30 January 2019 - 20:37.


#9222
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Costel2014, on 30 ianuarie 2019 - 20:39, said:

Am vazut si eu ca are tendinta de a "pune pumnul in gura" altuia care nu e de acord cu el.
Pfff, nu mă impresionează "umflarea mușchilor"!

Edited by iladi, 31 January 2019 - 07:14.


#9223
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 Mount_Yerrmom, on 30 ianuarie 2019 - 19:53, said:

1. nu are rost sa facem paralele absurde intre drepturile individuale si "drepturile" unei natiuni. nu suntem la rebus sa potrivim cuvinte.
Eu abordez orice discuție, plecând de la premisa - care știu, este greșită de multe ori - că vorbesc cu oameni de bună-credință; așa a fost și cu tine: nu m-am gândit nicio secundă că ești un ignorant care se aruncă în subiecte care-i depășesc capacitarea de înțelegere, m-am gândit doar că n-a avut cine să ți le explice și am zis să o fac eu.
Așa cum mi-am irosit o grămadă de timp pe acest subiect, pot să mai aloc încă 2 minute ca să-ți arăt de ce este o bazaconie ceea ce ai scris, însă o voi face doar dacă voi considera că ai capacitatea să înveți ceva.

 Mount_Yerrmom, on 30 ianuarie 2019 - 19:53, said:

cativa au fost ciomagiti. indreptatit, zic eu; poate putin prea violent pentru gustul meu.

organizand un referendum ilegal

cu permisiunea autoritatii suzerane
Acțiunea de a pune o ștampilă pe o hârtie nu poate fi ilegală decât într-o lume bizară precum cea pe care mintea voastră o creionează pe acest topic.
Să ți se pară normal ca oamenii care se duc să pună o semnătură pe o hârtie să ia bătaie de la autorități tot în lumea aceea  bizară poate fi posibil.
Și să consideri că LIBERTATE înseamnă să trăiești în condițiile dictate de stăpân este o imbecilitate pentru care strămoșii tăi, care zici că au murit pentru ea, l-ar scuipa pe cel care ar îndrăzni să i-o zică în față.
Tu crezi că valahii și moldovenii au respectat legile Imperiului Otoman când s-au apucat să facă manifestații, petiții, proclamații; crezi că pe cei care au scris Proclamația de la Blaj i-a durut în cot de „constituția” turcească sau de prevederile din Regulamentele Organice (sau crezi că populațiile din teritorile care formează astăzi România aveau, potrivit legislației vremurilor, vreun drept să decidă pentru ele însele)?
Nici vorbă; dacă e să ne luăm după bazaconiile voastre, am putea spune că Vladimirescu a fost un - parafrazez - infractor declarat care a sfidat legile și Constituția propriei țări; la fel și Cuza, Alecsandri, Moruzi sau Bălcescu și principatele române au fost constituite în mod ilegal.
Doar că unii dintre noi cântărim obiectiv lucrurile și, așa cum respectăm dreptul valahilor de a-și fi format propriul stat, chiar dacă legea și statul suzeran nu i-a dat voie, respectăm fix același drept în cazul catalanilor.

 Mount_Yerrmom, on 30 ianuarie 2019 - 19:53, said:

de unde ajungem la alta paralela atroce dpdv intelectual - yugoslavia, cele 13 colonii, etc.
lipsa acordului suzeranului in ceea ce priveste desprinderea unor teritorii / natiuni duce invariabil la razboi civil / de independenta / de eliberare.
mai usor cu mortii si cu sangele pe scari, asadar.
Am dat deja exemplul Indiei și al statelor baltice în cazul cărora nu a fost nevoie de niciun fel de război. Ce s-a întâmplat în Iugoslavia a fost rezultatul unei gândiri abominabile plină de idei năstrușnice, printre care și cea potrivit căreia popoarele trebuie să ceară voie cuiva ca să-și întemeieze state.

Edited by iladi, 31 January 2019 - 07:20.


#9224
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,880
  • Înscris: 01.10.2002

 lmk, on 30 ianuarie 2019 - 23:58, said:

Am dat deja exemplul Indiei și al statelor baltice în cazul cărora nu a fost nevoie de niciun fel de război. Ce s-a întâmplat în Iugoslavia a fost rezultatul unei gândiri abominabile plină de idei năstrușnice, printre care și cea potrivit căreia popoarele trebuie să ceară voie cuiva ca să-și întemeieze state.
Faptul ca americanii, englezii si germanii s-au pus sa bombardeze impreuna un stat membru ONU, respectiv Serbia, fara mandat din partea Natiunilor Unite, pentru a proteja cetatenii dintr-un teritoriu fara recunoastere internationala, arata clar a cui e vina si cat de viciosi erau Milosevici si gasca lui... Si mai e un exemplu ca in lumea de azi nu mai poti face orice vrei tu cu "cetatenii tai". Violenta starneste reactii puternice.

#9225
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 garett, on 30 ianuarie 2019 - 20:30, said:


Îți arogi cu muuuuuult prea multă ușurință căderea de a mă "corecta", monșer! ;)


Yep, fix asta înseamnă, dispreț față de niște infractori declarați care sfidează legile și Constituția propriei țări!
Ține de fibra morală a fiecăruia să se regăsească sau nu în acțiunile unor infractori...
Asa cum tine de fibra morala a fiecaruia sa isi defineasca ce e bun si ce e drept in functie de un sistem de valori propiu sau in functie de cum bate vantul prin legile in vigoare intr-un anume loc la un anume moment.

Edited by catalina1, 31 January 2019 - 07:45.


#9226
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Mă rog, știu că tu ai o problemă cu respectarea legilor versus "drepturile omului" dar 99% din restul lumii preferă totuși un cadru legal...
Ya know, stat de drept etc

#9227
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 02.09.2014

 Wotan, on 31 ianuarie 2019 - 00:37, said:

Faptul ca americanii, englezii si germanii s-au pus sa bombardeze impreuna un stat membru ONU, respectiv Serbia, fara mandat din partea Natiunilor Unite, pentru a proteja cetatenii dintr-un teritoriu fara recunoastere internationala, arata clar a cui e vina si cat de viciosi erau Milosevici si gasca lui... Si mai e un exemplu ca in lumea de azi nu mai poti face orice vrei tu cu "cetatenii tai". Violenta starneste reactii puternice.
Depinde. Cubanezii sau nord-coreeni, abuzati de decenii de regimuri dictatoriale, cred ca ar rade amar daca ar citi ce ai scris tu aici. Da, stiu, a fost "Golful Porcilor", stiu, exista sanctiuni economice impotriva Coreei de Nord, dar nimeni nu a sarit la beregata lui Castro sau Kim dupa 1989, cand era evident ca Rusia nu ii mai poate proteja. Ceea ce ai spus tu e valabil doar pentru tari care prezinta anumite interese strategice, stii cum e versul din fabula aia: "vrem egalitate, dar nu pentru catei". In cazul Spaniei, ca sa fiu totusi ontopic, este exclus un scenariu iugoslav. Parerea mea, dar nu cred ca e cineva atat de nebun incat sa incearce asta in Peninsula Iberica.

Edited by Costel2014, 31 January 2019 - 09:39.


#9228
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,880
  • Înscris: 01.10.2002
Nu stiu ce sa zic. Dupa ce englezii ies din UE si nu le mai pasa de voturile spaniolilor in parlamentul european, as evita sa mai agit apele in problema Gibraltarului. Mai ales ca cetatenii din zona au votat, ultima oara in referendumul organizat in 2002, ca nu vor sa intre sub suveranitate spaniola. Apropo, spaniolii au numit si acest referendum, tinut pe teritoriu britanic de catre supusi britanici, ca fiind ilegal http://news.bbc.co.u...ope/2420945.stm

""It was a consultation without legal value about a solution that hasn't even been agreed by the British and Spanish governments."
"It was a dishonest consultation, beneath which lay the idea that Gibraltar could opt for independence or the status quo."

Au mai incercat si alti vorbitori de spaniola sa le ia englezilor teritorii, in ciuda faptului ca nu erau populate de oameni interesati sa-si schimbe cetatenia. In 1982...

#9229
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,472
  • Înscris: 05.08.2015

 lmk, on 30 ianuarie 2019 - 23:58, said:

Tu crezi că valahii și moldovenii au respectat legile Imperiului Otoman când s-au apucat să facă manifestații, petiții, proclamații; crezi că pe cei care au scris Proclamația de la Blaj i-a durut în cot de „constituția” turcească sau de prevederile din Regulamentele Organice ...

Avand in vedere ca nu e prima data cand dovedesti ca esti tamaie, pamant de flori in ceea ce priveste localizarea geografica si istorica a unor evenimente pe care le invoci [nu multe, ai limite stramte, pe majoritatea le ignori] toata argumentatia ta pedanta transpare ca fiind inca si mai ridicola decat atunci cand te avantezi pe taramul juridic.

Tu cand incerci sa accesezi un gand primesti de cele mai multe ori 404 Not Found si trebuie sa te multumesti cu rezultatele vreunui scurtcircuit accidental sa iesi din blue screen.

Edited by Mount_Yerrmom, 31 January 2019 - 10:19.


#9230
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 02.09.2014

 Wotan, on 31 ianuarie 2019 - 10:04, said:

Nu stiu ce sa zic. Dupa ce englezii ies din UE si nu le mai pasa de voturile spaniolilor in parlamentul european, as evita sa mai agit apele in problema Gibraltarului. Mai ales ca cetatenii din zona au votat, ultima oara in referendumul organizat in 2002, ca nu vor sa intre sub suveranitate spaniola. Apropo, spaniolii au numit si acest referendum, tinut pe teritoriu britanic de catre supusi britanici, ca fiind ilegal http://news.bbc.co.u...ope/2420945.stm

""It was a consultation without legal value about a solution that hasn't even been agreed by the British and Spanish governments."
"It was a dishonest consultation, beneath which lay the idea that Gibraltar could opt for independence or the status quo."

Au mai incercat si alti vorbitori de spaniola sa le ia englezilor teritorii, in ciuda faptului ca nu erau populate de oameni interesati sa-si schimbe cetatenia. In 1982...
Problema cu Gibraltarul este ca au votat in proportie de 98% sa ramana in U.E. Pentru spanioli Gibraltarul este doar o chestie electorala, stiu prea bine ca nu il pot lua cu forta. Iar in 1982 in Argentina era la putere o junta militara, stii si tu, tara nu o ducea prea grozav din punct de vedere economic asa ca au incercat (asa cum face orice dictataura in criza) sa gaseasca un dusman extern si sa il invinga, pentru a abate atentia populatiei de la problemele interne. Nu le-a iesit...
Economia Spaniei a crescut anul trecut cu 2,5% in ciuda problemelor politice cu care s-a confruntat tara: https://www.lavangua...m_term=20190131

Edited by Costel2014, 31 January 2019 - 10:16.


#9231
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,880
  • Înscris: 01.10.2002

 Costel2014, on 31 ianuarie 2019 - 10:16, said:

Problema cu Gibraltarul este ca au votat in proportie de 98% sa ramana in U.E. Pentru spanioli Gibraltarul este doar o chestie electorala, stiu prea bine ca nu il pot lua cu forta.
Pai, ar trebui atunci organizat un referendum in Gibraltar ca sa decida daca raman in UE, nu-i asa? Sau trebuie sa iasa indiferent daca vor sau nu, pentru ca asa au decis britanicii de pe insula?
Hint. Chiar daca ies din Regatul Unit, nu vor fi curiosi sa intre in Spania, dupa cum rezultatele referendumului din 2002 au aratat-o. In caz contrar, ar fi singurii in ultima jumatate de mileniu, care se zbat sa intre, in loc sa evadeze, incepand de la olandezi si terminand cu catalanii... E cazul pentru spanioli sa treaca peste obsesia cu Gibraltarul. in Europa secolului XXI, nimeni nu-si mai construieste imperii. Cel mult, alianta franco-germana...

Edited by Wotan, 31 January 2019 - 12:16.


#9232
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,598
  • Înscris: 29.04.2008
Topicul a devenit o caracatita stufoasa si un loc de refulat. Astept PM cand situatia din Catalunia se va schimba. Pana atunci e lacatul pus pe usa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate