Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

De ce nu inregistreaza Romania pufuleții ca produs de regiune?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,942
  • Înscris: 20.10.2015
Sa stii ca am luat pufuleti romanesti si i-am dat pe jos pe colegi

Acum mai nou vor covrigi Boromir, :lol:

#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Daca ma enervezi iti fac poza in magazin sa stii unde sa cauti, doar ca astia au aroma de brinza (cheddar) dar sint foarte apropiati. Da la cite dracii sint in magazine e foarte posibil multi oameni sa nu fi mincat vreodata.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,942
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 22 octombrie 2017 - 07:09, said:

Daca ma enervezi iti fac poza in magazin sa stii unde sa cauti, doar ca astia au aroma de brinza (cheddar) dar sint foarte apropiati. Da la cite dracii sint in magazine e foarte posibil multi oameni sa nu fi mincat vreodata.

Nu te enerva.
Cred ca stiu de care vorbesti si-s plini de chimicale
Eu daca ma enervez fac poze la pufuleti romanesti

#22
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014

View PostLaberta, on 21 octombrie 2017 - 22:22, said:

Nimic mai neadevarat! Ungurii au fost primii!
Da, ei au fost primii la toate, ei au fost primii sapiens care i-au exterminat pe neaderthalieni de exemplu, primii care au descoperit focul, primii in Transilvania etc.

#23
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,753
  • Înscris: 22.11.2006
Am vazut pufuleti intr-o denumire sau alta in toata Europa, dar da, sigur, noi i-am inventat. De asemenea Romania e o tara unica in lume, iar oamenii de aici sunt cei mai inteligenti, harnici si capabili.

Suntem pe rubrica Fun?

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Pufuleții nu sunt românești. Or fi în forma asta, mămăligă, dar ar fi apărut de prin America, prin anii '30, sub forma de "cheese puffs".

În general, când spui produs tradițional, asta nu înseamnă că noi l-am inventat, ci că e consumat în zonă. Cum este cazul sarmalelor, mămăligii, piftiei, slanei. Sunt produse tradiționale, dar nu sunt inventate de români. În cazul salamului de Sibiu, de exemplu, este at\t tradițional, dar și inventat în România. Acum că a trebuit să vină un italian să-și facă salamul pe teritoriul țării ca să avem și noi un meze "al nostru", e partea a doua. În orice caz, un neamț, dacă vrea, poate să producă un salam cu denumirea "Salam de Sibiu". Nu mai există drepturi intelectuale asupra numelui, se poate folosi de denumire. Adică n-are nimeni nevoie de vre-o autorizație specială de la "români" ca să producă produse tradiționale românești, cât timp nu există drepturi intelectuale deținute de cineva.

Edited by SmurfK, 25 October 2017 - 18:03.


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,942
  • Înscris: 20.10.2015
Deci noi suntem traditional pesedisti.
Chiar daca jmekeria nu s-a inventat la noi, noi o aplicam cel mai bine

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate