Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Rejudecarea "procesului" fostului președinte al României Nicolae Ceausescu

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
518 replies to this topic

#505
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011
N-ar mai avea niciun rost din multe puncte de vedere. De fapt, ar avea (uite dom'le, suntem stat de drept etc.), dar consecintele ar fi simbolice... Consecintele pentru istorie, chiar daca vor fi (va fi statuat ca regimul a incalcat multe din drepturile omului) vor fi umbrite de crunta realitate:
- vreo 50% din populatie l-ar vota pe Ceausescu
- pe vremea lui s-a construit in ritm nebunesc (vorba aia cu "n-o sa reusiti voi sa zugraviti" etc s-a adeverit cu brio)
- evolutia postrevolutionara a fost modesta din mai toate punctele de vedere. In esenta s-a dovedit ca romanii nu pot face treaba decat condusi de o mana forte (sa nu zic de frica).

Nu trebuia sa vina cineva sa ne spuna ca e aiurea sa ai atatea biserici pe mp (cand toata Europa renunta la ele).
Nu trebui sa vina cineva sa iti spuna ca trebui esa renunti la 2-3 blocuri pentru a face loc unui bulevard
Nu trebuie sa vina cineva sa iti spuna ca daca esti sarac nu iti iei masina (un pasiv) ci te ingrijesti de sanatate, faci miscare etc
Coruptia e in floare la toate nivelurile. Daca inainte corputia se rezuma la alimente,. un pachet de Kent, astazi are proportii mult mai mari. Luati un caz de delapidare etc. si consecintele (nu stiu daca e adevarat): https://ro.wikipedia...Afacerea_Bachus. Pana si atunci reactia era totusi exemplara (rolul de exemplu al sentintei - sa nu mai faca si altii):

Quote

În aprilie 1980, Ștefănescu este condamnat la moarte și executat pe 4 decembrie 1981.



Deci am avut un comportament al unui adolescent prost, care a fost tinut din scurt de tac'su, si dupa ce a scapat de acasa, s-a apucat de jocuri de noroc.

Edited by aaaa4567, 26 December 2017 - 23:41.


#506
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Procesul lui pingelica ar trebui sa constitutie un avertisment serios fata de orice alt dezaxat de pe planeta asta care ar dori sa faca ce a facut ala, ca vad ca si astazi sunt destui imbecili prin lume care vor sa-l copieze

#507
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Proces nu a fost.
Iar la o farsa juridica ca aia nu vad sa adere tari civilizate, cat de suparate ar fi pe conducatorii lor.
Poate Libia sa fi luat exemplu cand l-au linsat pe Ghadafi si i-au profanat cadavrul urinandu-se pe el.
Se pare ca Iliescu nu a riscat prea mult batandu-si joc de legi si justitie.
Urmasii lui o fac azi cu  si mare succes.
Ma pot gandi ca e razbunarea "pingelarului"


#508
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

Quote

WestPoint e cam rupt de realitate, nu ĂŽnțelege logica elementară.
Informație sigură, confirmată de mai multe surse: În perioada imediat următoare căderii lui Ceaușescu, din Ungaria au intrat mai multe camioane cu ajutoare (alimente) pentru România.
Principiu logic elementar: Se aplică prezumția de bozgoritate.
Concluzie firească, pe care numai proștii o pot pune la ĂŽndoială: În decembrie 1989 Ungaria a ĂŽncercat să ocupe Ardealul.
În cazul lui WestPoint, cred că la el problema e că a absolvit la secția maghiară. Se știe că la secțiile maghiare nivelul de pregătire e mult mai scăzut. Ajung bieții copii să isprăvească liceul fără să aibe cunoștiințe elementare, nepregătiți pentru viață.

View PostWestPoint, on 26 decembrie 2017 - 19:59, said:

Te inseli stimabile in ceace priveste nivelul de lnvatatura  minoritatilor, aici maghiarii.
In promotia 1978 liceul Brassai Samuel, care preda exclusiv in limba maghiara si germana a avut mai multi abiturienti decit liceul Balcescu, la fel liceul 11 mai multi decit Cosbucm

Ignorantul nu știe că e ignorant.
WestPoint prietene, eu înțeleg că ai urmat secția maghiară și din acest motiv ai rămas cu lacune în cunoștiințele tale. Nu ești conștient de ele, dar aceste lacune există.
Recitește mesajul meu: Nu mă refeream la cunoștiințe de matematică, fizică și altele de acest fel necesare intrării la facultate.
Scriam acolo limpede ce nu vi s-a predat vouă, absolvenților de secție maghiară: principii logice elementare. Și mai exact, prezumția de bozgoritate.
E un principiu logic elementar, pe care-l cunosc absolvenții secțiilor românești dar pe care voi, absolvenții secțiilor maghiare, nu-l cunoașteți.
Nu sînteți vinovați de asta, fiindcă nu vi s-a predat în școală. Dar în viață vă veți lovi de această prezumție.
La asta mă refeream cînd spuneam că voi, absolvenții secțiilor maghiare, sînteți nepregătiți pentru viață.
Poți vedea această prezumție de bozgoritate aplicată practic pe forumul softpedia, printre altele chiar la comentariul la care răspundeam cu comentariul citat de tine. Dar și la alte comentarii, de pildă a lui vio69a.
Tu cînd ai povestit că Ungaria a trimis camioane cu ajutoare în România în decembrie 1989 te așteptai ca românii să zică „vai ce cumsecade au fost ungurii”? Sancta simplicitas! Ți-aș spune „stupid people”, dar îmi amintesc că ai absolvit secția maghiară, deci ignoranța ta nu e legată de nivelul de inteligență.
Aștept să apreciezi modestul și dezinteresatul meu ajutor în completarea cunoștiințelor tale despre viață.

#509
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Încerc să-i explic lui WestPoint prezumția de bozgoritate, prin exemple concrete. Vă rog nu rîdeți de el, a absolvit secția maghiară, e normal să nu cunoască principii logice elementare.
În logica carteziană, care se predă în învățămîntul de limbă română, întotdeauna raționamentul logic trebuie să se bizuie pe fapte concrete.

De pildă:
Fapt concret, incontestabil: Afară plouă.
Principiu logic elementar: Se aplică prezumția de bozgoritate.
Concluzie firească, pe care numai proștii o pot pune la îndoială: Ungurii vor să ne ia Ardealul.

#510
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postvio69a, on 06 decembrie 2017 - 16:45, said:

Procesul, daca se va redeschide, nu se va redeschide pentru "cismar"
El e mort .
Dar este necesar pentru spalarea obrazului Romaniei, ca stat de drept, ca stat europen, ca stat modern

Cîtă nerușinare la unii, să pretindă că România are nevoie să-și spele obrazul. Și asta pretind unii din țări mult mai prost văzute pe plan internațional.
România nu trebuie să dea socoteală la orice antiromân care pălăvrăgește pe net!

View Postvio69a, on 26 decembrie 2017 - 17:41, said:

Ce sa zic, eu ca inginer nu am primit locuinta si nici chiar a doua butelie de aragaz desi stateam proapspat casatoriti cu parintii mei.
Degeaba am incropit o a doua bucatarie, degeaba am separat cele 2 familii, butelia nu s-a lipit de noi.
Casa...20 de ani rate ca apoi sa o las statului pentru banii ce mi-au ajuns sa pun ceva boarfe in lazile cu care am plecat din tara.
apoi alti 25 de ani de ani rate la casa de acum..

Ar trebui sa fiu suparat.
Ar trebui sa fiu invidios ca dupa Ceausescu care a dat gratis apartamente de 3-4 camere, Iliescu i-a improprietarit ca mita electorala, si acum casa primita gratis valoreaza 60-80.000 EU
Dar nu sunt nici invidios pe cineva si nici nu regret nimic.
Ma enerveaza insa manipularea pe de o parte si mai mult credulitatea altor cetateni de-ai mei.
Apatia si nonsalanta cu care se adapteaza la tot ce e mai rau.

Ceausescu m-a gonit din tara, fara sa doresc asta, nu am plecat cu inima usoara, nu o faceam daca nu simteam ca nu mai este nicio perspectiva reala

Oameni ca tine, cu zero atașament pentru România, au ales să plece din țară.
Iar acum s-au întors în țară ca să facă propagandă antiromânească.
Alții cînd au văzut că nu există perspective reale cu regimul Ceaușescu, n-au stat să se văicărească și nici nu și-au părăsit țara. Ci au acționat, cu competență și profesionalism, pentru răsturnarea odiosului regim, în vederea creării de perspective reale pentru români.
După 1989 România s-a dezvoltat și va continua să se dezvolte, indiferentă la urletele voastre de durere!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jDrYfD0hB-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#511
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostMarius1989, on 29 decembrie 2017 - 12:49, said:

Cîtă nerușinare la unii, să pretindă că România are nevoie să-și spele obrazul. Și asta pretind unii din țări mult mai prost văzute pe plan internațional.
România nu trebuie să dea socoteală la orice antiromân care pălăvrăgește pe net!



cata nerusinare la asa zisii revolutionari sa continue a pronova o Romanie anarhica, o Romanie unde partidul guverneaza si vointa lui este lege si nicidecum constitutia,  legile, conventiile, tratatele internationale la care a aderat Romania.

Cata nerusinare sa scuipi pe romanii care isi doresc un stat de drept nu stalinisto comunistoid cum il doresti matale

Vad ca te-ai aliat cu tz.iganii...sa-ti fie de bine ."spune-mi cu cin;te insotesti sa-ti spun cine esti"


PS
hai sa-ti aduc aminte de o replica a lui George Damian ce ti-e adresata

Sincer, discuţiile cu Dvs devin inutile şi o pierdere de vreme. Vă agăţaţi de câte un detaliu şi când vi se demonstrează că nu este cum susţineţi, găsiţi un alt detaliu pe care să îl scoateţi în faţă. Mă gândesc serios să vă blochez comentariile.

Asta na duce cu gandul la a trece pe "ignore"

Edited by vio69a, 29 December 2017 - 14:23.


#512
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostMarius1989, on 29 decembrie 2017 - 12:49, said:

Alții cînd au văzut că nu există perspective reale cu regimul Ceaușescu, n-au stat să se văicărească și nici nu și-au părăsit țara. Ci au acționat, cu competență și profesionalism, pentru răsturnarea odiosului regim, în vederea creării de perspective reale pentru români.


Ha, ha, ha, cine zicea ca romanii nu stiu sa produca umor englezesc?


** ca sa nu dau impresii gresite: "rejucarea" procesului lui C este o idee absolut fara sens( Mosotti ar fi putut sa o descrie mult mai bine ca mine :) )  care daca s-ar intampla,  nu ar genera nici un rezultat pozitiv.
Mai mult sens ar avea un proces al comunismului, care e de mirare ca nu a avut loc deja.

Edited by g_force, 29 December 2017 - 14:20.


#513
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
In era postcomunita adusa de "revolutionari" si promovata cu indarjire de urmasii lor de azi, nu va avea loc niciun "proces al comunismului"

Rejudecarea procesului trebuie facuta in forma si nu in fond.
Nu sentinta conteaza ci taria de a ajunge la ea cu mijloace constitutionale si legale.

Este greu ?
Probabil ca da.
altfel nu ne avertizau ambasada dupa ambasada ca violam legile justitiei permanent
Se pare ca din accident a devenit obicei.
aplaudat chiar cu bucuria ca prin aceste incalcari a fost impuscat 'pingelaru'

Edited by vio69a, 29 December 2017 - 14:32.


#514
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Stimate, timp de 31 de ani termenul de bozgor era folosit doar de cei care se jucau cu puzzulica in nisip. Cel putin in Cluj nu s-a pus problema asta.
Si atunci cind s-a pus, eu eram deja departe de asemenea imbecilitati.
Asa ca cei care nu erau pregatiti pt. viata erau in general chiar romanii. Atunci, ca si astazi.

#515
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postvio69a, on 06 decembrie 2017 - 16:45, said:

Romania merita procese corecte, acei romani care au respect pentru lege si aplicarea ei
Procesul, daca se va redeschide, nu se va redeschide pentru "cismar". El e mort .
Dar este necesar pentru spalarea obrazului Romaniei, ca stat de drept, ca stat europen, ca stat modern Altceva decat rebublica bananelor care l-au linsat pe Ghadafi si i-au profanat trupul.

View PostMarius1989, on 29 decembrie 2017 - 12:49, said:

Cîtă nerușinare la unii, să pretindă că România are nevoie să-și spele obrazul. Și asta pretind unii din țări mult mai prost văzute pe plan internațional.
România nu trebuie să dea socoteală la orice antiromân care pălăvrăgește pe net!

Mai bine, nu stăm noi cu „onoarea nereperată”, decât să ne facem iarăși de rușine?

Quote

Ion Cristoiu: "Asasinarea lui Muammar Gaddafi într-o pretinsă bulibăşeală a făcut pe unii comentatori români să afirme că momentul Târgovişte a fost superior celui din Libia. Nimic mai fals. Momentul Târgovişte, care putea fi rezolvat prin împuşcarea lui Ceauşescu fără şedinţa de demascare, a dat o lovitură cumplită Justiţiei române, prin constrângerea de a fi sălbatică. Din acest punct de vedere, noi, românii, am fost mult mai primitivi decât libienii.
Pe Muhamar Gaddafi l-au asasinat nişte analfabeţi, membri ai lumpenului. Pe Nicolae Ceauşescu l-au asasinat nişte intelectuali, membri ai elitei româneşti...
Asasinii liderului libian au acţionat într-un moment de pierdere a lucidităţii. Asasinii lui Nicolae Ceauşescu au acţionat pe deplin conştienţi de ceea ce făceau.
De aceea, spre deosebire de asasinarea lui Muammar Gaddafi, asasinarea lui Nicolae Ceauşescu e o crimă cu sânge rece."

Edited by Eugen_D, 29 December 2017 - 15:13.


#516
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostValmont43, on 26 decembrie 2017 - 23:00, said:

satrapii si cei care s-au sters la fund cu drepturile cetatenilor nu pot avea pretentia la indulgenta si procese corecte...
Și cine stabilește că aceia „s-au șters la fund cu drepturile cetățenilor”, tu, eu, vecina Maria?
Cine suntem noi ca să facem aceasta, cine era „frontul salvării naționale”, oamenii care l-au constituit (la o dată ulterioară uciderii președintelui unei țări) și de unde rezultă dreptul nostru și al lor de a-i judeca pe alții? Întreb acest lucru, pentru că acest drept nu apare în nicio lege - nici în cea românească, nici în cea internațională - iar rejudecarea procesului - așa cum spunea cineva, pe formă și nu pe fond - ne oferă unora răspunsuri, altora confirmări.

#517
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postg_force, on 29 decembrie 2017 - 14:16, said:

Ha, ha, ha, cine zicea ca romanii nu stiu sa produca umor englezesc?

Iată un om care îmi apreciază și înțelege postările.
g_force, ești o surpriză pentru mine, nu te credeam în stare să mă înțelegi.
Dar în sufletul mea am păstrat mereu ideea că ești totuși educabil.

#518
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Pentru cei ce inca cred povestile cozilor de topor Iliescu & gasca cum ca Ceausescu a ordonat sa se traga in populatie iar securitatea "lui ' ar fi facut victime, va aduc aminte ca:

Generalul Ioan Geoana, fost comandant al Apararii Civile din Romania inainte de 1989, a fost cel care a inchis usile buncarului de sub Comitetul Central, imediat dupa ce Ceausescu a pierdut controlul in balcon
Aici era punctul de comanda al lui Nicolae Ceausescu, in calitatea acestuia de comandant suprem al Armatei Romane, in caz de necesitate
Acest  buncar era dotat cu comunicatii de ultima ora, rezerve de hrana si oxigen,  de-acolo  Ceausescu putea intra în legatura cu institutiile de forta, cu televiziunea si radio-ul.
Acest buncar a fost închis în data de 22 decembrie din ordinul generalului Geoana,
Ca atare  Ceausescu a fost "sfatuit" sa fuga cu elicopterul

Fiul generalului a fost insa a fost din plin promovat, ambasador la Whashington apoi pana aproape de presedentie,
Nu a capatat presedentia la renumararea voturilor pentru ca totusi Romania e parte din NATO, iar Geoana facea parte din relatia cu Rusia in vederea complotului
Generalul moare in patul lui la 81 de ani.


Langa CC era si Sediul Uniunii Arhitectilor.
Pe 23 decembrie 1989, casa a fost arsa şi distrusa de catre Armata Romana.
s-a afirmat permanent ca in cladire ar fi fost teroristi, .
Fals.
In cladire a fost Directia a V-a care il mai putea salva pe Ceausescu.

deci fara generalul Geoana si fara distrugerea cladirii de alaturi, Ceausescu ar fi vorbit la TV in locul lui Brates si roman, brucan si alte gunoauie,
ar fi arestat complotistii si ar retabilit ordinea.

Nu zic ca Iliescu ar fi avut parte de un proces obiectiv,
Dar sigur ar fi fost -procedural- unul mai corect decat i-a aranjat el lui Ceausescu

Attached File  Directia a Va_18_full.jpg   111.07K   5 downloadsAttached File  uniunea_arhitectilor3.jpg   100.32K   5 downloads




PS
O nota de "exceptional" felului cum a fost renovata cladirea.
arhitectii Dan Marin si Zeno Bogdanescu au facut o treaba exceptionala

Edited by vio69a, 01 January 2018 - 22:29.


#519
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostMarius1989, on 30 decembrie 2017 - 16:51, said:


Iată un om care îmi apreciază și înțelege postările.
g_force, ești o surpriză pentru mine, nu te credeam în stare să mă înțelegi.
Dar în sufletul mea am păstrat mereu ideea că ești totuși educabil.
Te inteleg de la inceputuri, am avut de-a face cu tot felul de tipologii de "beneficiar" al "revolutiei", atat doar ca nu iti accept anumite premise de la care pleci si desigur, nici agenda ta nu este ceva cu care un om onest ar putea fi de acord! :D
Cred ca fie tu, fie eu ar fi trebuit sa folosim tag-ul [sarcasm] la postarile anterioare. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate