Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Rejudecarea "procesului" fostului președinte al României Nicolae Ceausescu

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
518 replies to this topic

#487
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 lmk, on 23 octombrie 2017 - 14:54, said:

Din contră.

Bun, bafta atunci! Sa auzim decizia CEDO.

#488
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 NSR, on 23 octombrie 2017 - 15:15, said:

Amuzant efortul de justificare a...
Tu văd că ești depășit complet de realitatea economică din zilele noastre...
Mi-ar face plăcere să discutăm subiectul, însă aici am face doar off-topic.

#489
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 lmk, on 23 octombrie 2017 - 17:31, said:

Tu văd că ești depășit complet de realitatea economică din zilele noastre...
Absolut corect. Nu merg cu valul "normie". Nu incerc sa rationalizez aberatiile lumii, in idea de a le accepta sau justifica.

Edited by NSR, 23 October 2017 - 18:57.


#490
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
pe cizmar nu il mai puteti invia oricat ar dori unul si altul si nici asa zisa lui onoare n-o mai puteti spala...
puteti sa deschideti 1 milion de procese, inclusiv la tribunalul Universului...pt.cat a rau a facut acestui popor si-a meritat din plin soarta
satrapii si ticalosii nu merita procese corecte

Edited by Valmont43, 23 October 2017 - 19:22.


#491
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Că veni vorba despre CEDO, care e invocată de toți „stupid people”, să amintesc o hotărîre a acesteia:
Respingerea plîngerii făcute de generalii Mihai Chițac și Victor Stănculescu
}"]https://hudoc.echr.c...4106#{"itemid":["001-154106"]}

Interesant în acest caz a fost nu atît respingerea plîngerii, care era de așteptat, cît tăcerea asurzitoare așternută asupra subiectului în ceea ce numim, cu scîrbă și dispreț, mass-media bucureșteană.
Ziarele și televiziunile din București, care nu mai pot de grija adevărului despre revoluție, care îi luaseră lui Stănculescu 124 de interviuri în care să „rupă tăcerea” despre revoluție, care prezentaseră cartea aia „În sfîrșit adevărul” a lui Alex Mihai Stoenescu cu Stănculescu pe post de persoană care spune adevărul, căci poporul român trebuie să sugă adevărul de la Stănculescu așa cu suge pruncul laptele de la țîța mamei, care ne ținuseră cu sufletul la gură în așteptarea casetelor lăsate de Stănculescu în care spune tot (norodul încă așteaptă casetele, singura casetă ieșită la iveală pînă acum e aia dezvăluită de mine pe forumul softpedia: https://forum.softpe...oluia-din-1989/ ), au omis să înștiințeze despre respingerea plîngerii lui Stănculescu la CEDO. N-au înștiințat nici măcar ca să critice CEDO că ar fi greșit. Probabil erau atît de preocupați de aflarea adevărului despre revoluție că n-au observat știrea.

Edited by Marius1989, 24 October 2017 - 11:00.


#492
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Iată o declaraţie care lămureşte o parte din faptele soţilor Nicolae şi Elena Ceauşescu din decembrie 1989:
Ion Coman: „Îmi recunosc în întregime vinovăția… că am transmis ordinul dictatorului de a se deschide foc împotriva demonstranților… Adaug însă că alături de mine răspund direct pentru deschiderea focului în Timișoara, în primul rînd generalii Nuță și Gușe, cărora eu le-am ordonat să tragă”
Este o declaraţie dată în 16 ianuarie 1990 de inculpatul Ion Coman care avea să fie condamnat la 15 ani închisoare, iar apoi graţiat de gunoiul anticomunist Emil Constantinescu (după vreo 3 ani de închisoare ispăşiţi efectiv)
Înduioşătoare precizarea lui Coman care recunoaşte că a dat ordin să se tragă în populaţie, dar subliniază faptul că s-a opus deschiderii focului cu tehnica grea - tancuri, TABuri, avioane, elicoptere.
În declaraţie se explică şi implicarea directă a Elenei Ceauşescu în furtul şi incinerarea cadavrelor revoluţionarilor timişoreni omorîţi.
Vă pun prima pagină a declaraţiei lui Coman, declaraţia în întregime o puteţi vedea la linkul de mai sus.

[ https://mariusmioc.files.wordpress.com/2017/12/10038_coman.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#493
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Declarațiile au valoare doar dacă se coroborează cu fapte, or aici nu există niciun indiciu măcar care să determine suspiciunea rezonabilă că ordinul de deschidere a focului a venit de la altă persoană decât inculpatul.

#494
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

 lmk, on 06 decembrie 2017 - 14:51, said:

Declarațiile au valoare doar dacă se coroborează cu fapte, or aici nu există niciun indiciu măcar care să determine suspiciunea rezonabilă că ordinul de deschidere a focului a venit de la altă persoană decât inculpatul.

Fals. Există căcălău de dovezi, începînd cu stenograma şedinţei C.P.Ex. din 17 decembrie 1989 în care Ceauşescu cere şi obţine aprobarea partidului pentru deschiderea focului (coroborată cu declaraţiile participanţilor la şedinţă)
Stenograma a fost publicată în ianuarie 1990 în presă
Sursă cu textul stenogramei
şi terminînd cu înregistrarea discuţiei dintre Coman şi Ceauşescu (da, există înregistrarea!). E adevărat că Ceauşescu în discuţia asta foloseşte o formulare mai alambicată:

Quote

Am transmis cu cîteva minute înainte tovarăşului Coman, care a sosit acuma cu alţi generali la Timişoara ordinul toate trupele primesc imediat muniţie de război. De front. Se somează, oricine nu se supune se socoteşte stare de necesitate şi se aplică legea
(...)
Vă rog transmiteţi-le ordinul meu! Acţionează în calitate de situaţie de luptă! Activitatea fiecăruia o judecăm ca atare şi într-o oră trebuie restabilită complet liniştea în Timişoara

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4-zzkJlkyCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Şi bine înţeles totul se coroborează cu faptul că chiar s-a tras şi au fost împuşcaţi oameni.

Acum au trecut 28 de ani, istoria poate fi falsificată cu mai mult tupeu. Unii pretind că Coman dădea ordin de deschidere a focului de capul lui, fără acceptul comandantului suprem. Tineretul şi alzheimeriştii pot să creadă, dar cine a prins vremurile ştie că activiştii superiori nu trăgeau un pîrţ fără aprobarea lui Ceauşescu.

Edited by Marius1989, 06 December 2017 - 15:25.


#495
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Marius1989, on 06 decembrie 2017 - 15:23, said:

Fals. Există căcălău de dovezi,

Scuze...o mica corectura...

"exista cacalau de dovezi false

 Valmont43, on 23 octombrie 2017 - 19:11, said:

puteti sa deschideti 1 milion de procese, inclusiv la tribunalul Universului...pt.cat a rau a facut acestui popor si-a meritat din plin soarta
satrapii si ticalosii nu merita procese corecte

Romania merita procese corecte, aceo romani care au respect pentru lege si aplicarea ei

Procesul, daca se va redeschide, nu se va redeschide pentru "cismar"
El e mort .
Dar este necesar pentru spalarea obrazului Romaniei, ca stat de drept, ca stat europen, ca stat modern
Altceva decat rebublica bananelor care l-au linsat pe Ghadafi si i-au profanat trupul.

Edited by vio69a, 06 December 2017 - 17:15.


#496
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Zeci de mii de oameni nu se impaca cu parodia "judiciara" si crima din ziua de Craciun...

Attached File  25994515_1745728595439320_8012914696283939658_n.jpg   157.52K   6 downloadsAttached File  646x404.jpg   55.92K   6 downloads

#497
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007
Nu au aia vreo treaba cu modul in care s-a desfasurat procesul, ci cu ''ne-a dat servici si garsonera, maicaaaaa''

#498
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Este posibil sa ai dreptate,
Aveau 28-30 de ani atunci, nu cred ca li s-au dat prea multe.
Poate e numai un val de simpatie contrar frustarilor de azi.

#499
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

 vio69a, on 26 decembrie 2017 - 16:14, said:

Aveau 28-30 de ani atunci, nu cred ca li s-au dat prea multe.
Ba chiar aia au prins, intre 16 si 20 ani primeau serviciu, iar pe la 25-26-27 ani, cand erau casatoriti (eventual aveau si copil) primeau si locuinta proprietate de stat.

#500
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ce sa zic, eu ca inginer nu am primit locuinta si nici chiar a doua butelie de aragaz desi stateam proapspat casatoriti cu parintii mei.
Degeaba am incropit o a doua bucatarie, degeaba am separat cele 2 familii, butelia nu s-a lipit de noi.
Casa...20 de ani rate ca apoi sa o las statului pentru banii ce mi-au ajuns sa pun ceva boarfe in lazile cu care am plecat din tara.
apoi alti 25 de ani de ani rate la casa de acum..

Ar trebui sa fiu suparat.
Ar trebui sa fiu invidios ca dupa Ceausescu care a dat gratis apartamente de 3-4 camere, Iliescu i-a improprietarit ca mita electorala, si acum casa primita gratis valoreaza 60-80.000 EU
Dar nu sunt nici invidios pe cineva si nici nu regret nimic.
Ma enerveaza insa manipularea pe de o parte si mai mult credulitatea altor cetateni de-ai mei.
Apatia si nonsalanta cu care se adapteaza la tot ce e mai rau.

Ceausescu m-a gonit din tara, fara sa doresc asta, nu am plecat cu inima usoara, nu o faceam daca nu simteam ca nu mai este nicio perspectiva reala
Dar oricat l-am urat consider ca legea este lege, talharii, criminalii, tradatorii trebuie sa plateasca.
Si el trebuie sa plateasca, dar sa fie judecat , nu asasinat.


si asa cum si cel mai odios talhar are dreptul la un aparator, asa si el trebuia sa aibe.
Un aparator, nu un acuzator in plus  cum s-a intamplat

Edited by vio69a, 26 December 2017 - 17:43.


#501
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Aseara la haznaua 3 ii plangeau de mila lui pingelica ca vai doamne a murit impuscat fara un proces corect....jalnici oameni cei de la haznaua 3...ca si unii colegi de pe-aici....stam sa plangem dictatori semianalfabeti in loc sa vedem ce putem face cu viata de azi...

#502
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Poti jigni, dar nu poti convinge.
Inteleg ca nu te intereseaza legea ci razbunarea.
Ti-ai primit-o, fii fericit

Dar nu te plange  azi ca guvernantii vor schimbarea legii si distrugerea statului de drept.
Aliniaza-te lor si sa va fie de bine.

#503
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Te inseli stimabile in ceace priveste nivelul de lnvatatura  minoritatilor, aici maghiarii.
In promotia 1978 liceul Brassai Samuel, care preda exclusiv in limba maghiara si germana a avut mai multi abiturienti decit liceul Balcescu, la fel liceul 11 mai multi decit Cosbucm



Quote

WestPoint e cam rupt de realitate, nu Ă®nțelege logica elementară.
Informație sigură, confirmată de mai multe surse: ĂŽn perioada imediat următoare căderii lui Ceaușescu, din Ungaria au intrat mai multe camioane cu ajutoare (alimente) pentru România.
Principiu logic elementar: Se aplică prezumția de bozgoritate.
Concluzie firească, pe care numai proștii o pot pune la Ă®ndoială: ĂŽn decembrie 1989 Ungaria a Ă®ncercat să ocupe Ardealul.

ĂŽn cazul lui WestPoint, cred că la el problema e că a absolvit la secția maghiară. Se știe că la secțiile maghiare nivelul de pregătire e mult mai scăzut. Ajung bieții copii să isprăvească liceul fără să aibe cunoștiințe elementare, nepregătiți pentru viață.



Dar cum au rămas părți nedifuzate Ă®n discursul lui Ceaușescu Ă®n 20 decembrie? ĂŽn 20 decembrie 1989 Ceaușescu era Ă®ncă la putere și TVR i se subordona. Ne explici acum că Ceaușescu și-a cenzurat propriul discurs?

Edited by WestPoint, 26 December 2017 - 20:01.


#504
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 vio69a, on 26 decembrie 2017 - 18:52, said:

Poti jigni, dar nu poti convinge.
Inteleg ca nu te intereseaza legea ci razbunarea.
Ti-ai primit-o, fii fericit

Ti-am spus-o si ti-o repet de 1 milion de ori: satrapii si cei care s-au sters la fund cu drepturile cetatenilor nu pot avea pretentia la indulgenta si procese corecte.....dictatorii au avut zeci de ani la dispozitie sa fie corecti si totusi n-au fost...asa ca despre ce vb?
Aici nu vb.despre un cetatean oarecare nedreptatit, ci despre un dictator comunist care a chinuit un intreg popor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate