Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Armata, la ordinul Guvernului, i-a hranit si echipat pe mineri la Mineriada din 13-15 iunie 1990

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#73
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 MembruAnonim, on 13 septembrie 2017 - 17:48, said:

E ușor să dăm din taste ACUM.
dar putem gandi logic

#74
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004

 mihnearau1, on 13 septembrie 2017 - 17:29, said:

si aia care zic ca nu aveau ce sa faca soldatii
ba aveau, intotdeauna ai de ales

sunt curios daca aia de atunci sau voi de pe forum executati orice ordin primit de la superiori, in armata
chiar daca in fata pustii voastre stau parintii si copii vostri
exact, poti sa alegi

Mai, mihnearau1, ca unul care am fost pus in situatii care m-au obligat sa consider ce voi face in functie de turnura evenimentelor iti spun colegial ca nu prea stii despre ce vorbesti cand  impartasesti lumii  "vitejiile post actiune" pe care ti le-am inrosit.
Inroleaza-te intr-o organizatie militara si povesteste-ne  ce se intampla cand in focul actiuniii ai ales sa nu executi ordinele fiindca nu erau in acord cu principiile tale.

#75
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 g_force, on 13 septembrie 2017 - 17:54, said:

Nu e nici o deviere,  am  vazut ca  dai indicatii pretioase vizavi de cum ar fi trebuit sa raspunda cei care primeau ordine si eram curios pe ce te bazezi! Daca ai fost doar un cetatean fara atributii, ai aplaudat mineri sau nu? Posted Image
Fiindca cetatenii pasnici aia au facut, au aplaudat minerii care le-au redat linistea pentru care votat in duminica orbului.
Le-ai spus de la obraz, minerilor sau pasnicilor cetateni ceea ce credeai tu despre interventia lor?
Iti repet ca discutia nu este despre mine, un om neimplicat, ci despre niste oameni care se pare ca au ajutat represiunea. Cum adica sa ma pui pe mine pe acelasi palier cu unii vinovati de represiune? Dar chiar va lipseste masura?!

Avem un dosar penal in curs de instrumentare. Ce parere ai d-ta, ca nu pot fi invinuiti si (fosti) militari? Crezi ca va avea importanta ca au urmat ordinul, daca se fac vinovati de represiune?

#76
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

 MembruAnonim, on 13 septembrie 2017 - 13:46, said:

Imi pare rau ca nu mai este obligatoriu mersu n armata, sa vedeti si voi, astia care habar n aveti, ce inseamna un ordin. Si, mai ales, ce inseamna sa nu l respecti.
Aha, dumneata ai fost?

#77
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 g_force, on 13 septembrie 2017 - 18:02, said:

Inroleaza-te intr-o organizatie militara si povesteste-ne  ce se intampla cand in focul actiuniii ai ales sa nu executi ordinele fiindca nu erau in acord cu principiile tale.
Iti spun prieteneste ca devine obositor misticismul acesta cu care incercati sa va inconjurati. Voi nu stiti, ia veniti voi sa vedeti cu este, noi avem niste responsabilitati de voi nici nu visati etc.

Hai sa nu mai puneti o categorie sociala deasupra sau sa o facem mistica. Fiecare isi are treaba in societate si nu e deasupra altuia, ci fiecare da socoteala.

#78
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007

 mihnearau1, on 13 septembrie 2017 - 17:29, said:

si aia care zic ca nu aveau ce sa faca soldatii
ba aveau, intotdeauna ai de ales
sunt curios daca aia de atunci sau voi de pe forum executati orice ordin primit de la superiori, in armata
chiar daca in fata pustii voastre stau parintii si copii vostri
exact, poti sa alegi

Nu e vorba de un ordin de a trage in populatie ci de un ordin de a da conserve si chiloti minerilor.
Da ce voinic esti tu.
tu sigur alegeai sa nu executi ordinul de a da conserve si chiloti minerilor ceea ce te-ar fi dus in puscarie lasandu-ti familia sa sufere.
Garantat asta faceai.

#79
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007


 mihnearau1, on 13 septembrie 2017 - 17:29, said:

si aia care zic ca nu aveau ce sa faca soldatii
ba aveau, intotdeauna ai de ales
sunt curios daca aia de atunci sau voi de pe forum executati orice ordin primit de la superiori, in armata
chiar daca in fata pustii voastre stau parintii si copii vostri
exact, poti sa alegi

Nu e vorba de un ordin de a trage in populatie ci de un ordin de a da conserve si chiloti minerilor.
Da ce voinic esti tu.
tu sigur alegeai sa nu executi ordinul de a da conserve si chiloti minerilor ceea ce te-ar fi dus in puscarie lasandu-ti familia sa sufere.
Garantat asta faceai.

Edited by remvirg, 13 September 2017 - 18:09.


#80
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,695
  • Înscris: 10.08.2009

 g_force, on 13 septembrie 2017 - 18:02, said:

Inroleaza-te intr-o organizatie militara si povesteste-ne  ce se intampla cand in focul actiuniii ai ales sa nu executi ordinele fiindca nu erau in acord cu principiile tale.

Cea mai folosita scuza la Nurnberg.
Daca-i ordin omoram copii si batrani ca suntem militari si am depus un juramant.Posted Image

Edited by DANANDREI2001, 13 September 2017 - 18:12.


#81
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 g_force, on 13 septembrie 2017 - 18:02, said:

Mai, mihnearau1, ca unul care am fost pus in situatii care m-au obligat sa consider ce voi face in functie de turnura evenimentelor iti spun colegial ca nu prea stii despre ce vorbesti cand  impartasesti lumii  "vitejiile post actiune" pe care ti le-am inrosit.
Inroleaza-te intr-o organizatie militara si povesteste-ne  ce se intampla cand in focul actiuniii ai ales sa nu executi ordinele fiindca nu erau in acord cu principiile tale.

yay ce declaratie si ai primit si un like de la o userita care le cam stie si pe astea

#82
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 18:04, said:

Iti repet ca discutia nu este despre mine, un om neimplicat, ci despre niste oameni care se pare ca au ajutat represiunea. Cum adica sa ma pui pe mine pe acelasi palier cu unii vinovati de represiune? Dar chiar va lipseste masura?!

Avem un dosar penal in curs de instrumentare. Ce parere ai d-ta, ca nu pot fi invinuiti si (fosti) militari? Crezi ca va avea importanta ca au urmat ordinul, daca se fac vinovati de represiune?
corect. Sa asteptam sa cedem ce va zice instanta.

#83
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
in fine, va las sa executati toate ordinele ca niste reali androizi
au revoir

#84
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007
Cateva pagini de topic. Nicio vorbulita despre adevaratii vinovati, cei care au chemat minerii, cei care au emis ordine de a li se da mancare si haine de catre armata.
un schimb apar imediat baietii cu texte de pe sputnik

#85
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,695
  • Înscris: 10.08.2009
Pacat ca astia cu respectarea ordinului n-au avut oua sa se inscrie in CADA.
Probabil nu le dadea voie comandantul.

 remvirg, on 13 septembrie 2017 - 18:14, said:

cei care au emis ordine de a li se da mancare si haine de catre armata.


Macar daca ati avea ouale lui Vasile Milea.
Un tradator, n-a respectat ordinele.

#86
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,456
  • Înscris: 29.07.2013

 remvirg, on 13 septembrie 2017 - 18:14, said:

Cateva pagini de topic. Nicio vorbulita despre adevaratii vinovati, cei care au chemat minerii, cei care au emis ordine de a li se da mancare si haine de catre armata.

Cateva pagini de topic si nimeni nu pune problema ca doar cu putin timp inainte, armata primise ordin sa traga in popor!

Dar nu a tras. Cateva cozi de topor au platit in justitie actiunile impotriva civililor, nu credeti ca este cazul sa plateasca toti, atati cat mai pot fi depistati si deferiti justitiei ?!

Si sa plateasca si cei ce-au indesat sub pres mizeriile astea atata amar de vreme, facandu-ne de rasul lumii ca natie.
Basmele cu respectarea ordinelor si alte idei "minunate" de acest gen s-au oprit atunci, in 89'.

Restul e lasitate, slugarnicie, iresponsabilitate si ... mai adaugati voi epitete !

#87
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ca intodeauna, o armata fara coloana vertrebrala, gata sa execute exact pe aceia a carui menire este sa o apere, slugoi
la orice tilhari care se afla la conducerea tarii. Absolut nici o rezistenta, protest, insubordonare, dupa regula "ordinele nu se discut, se executa"
chiar daca vin de la niste ticalosi, tradatori de neam si tara.
Nu uitati, ceasca a fost executat de un FSN care inca nu era legal inregistrata juridic, tot aceia au dat ordin armatei sa traga in populatie,
si armata sa executat a doua oara.

Edited by WestPoint, 13 September 2017 - 18:33.


#88
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
Dupa Nurnberg nu mai merge cu ,,Sunt militar  si execut ordinele'' executi ordine impotriva populatiei, mergi in temnita, de la militar in termen pana la general.

#89
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
"Armata, la ordinele Guvernului..."
Si Guvernul la ordinele cui era?
Eu nu cred ca Petre Roman a fost vinovat atunci.
E de investigat relatia intre Ion Iliescu si Vasile Ionel
sau intre cei doi si... aceia care l-au arestat chiar si pe Gorbaciov.

Dupa cum vedeti, indiciile si probele nu sunt la procurori, ci la Guvern, de care nu stiau decat unii "supavietuitori".
Ma tem ca actualul guvern n-a declasificat aceste documente de dragul adevarului si in continuare va declasifica strict ce i se cere, pastrand sub tacere acte despre care procurorii nici n-au idee.

Aprovizionarea minerilor a avut o importanta cruciala:
- Daca minerii de rand n-ar fi primit atunci alimente etc., si-ar fi dat seama ca nu apara statul, asa cum li se spusese, ci sunt manipulati.
Ce ar fi urmat?
Ce ar fi urmat, intre altele, i-ar fi absolvit de vina pe militarii care ar fi refuzat ordinul, transformandu-i din tradatori in eroi.

#90
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004

 mihnearau1, on 13 septembrie 2017 - 17:56, said:

dar putem gandi logic
Replicii tale i-a raspuns Mike Tyson acum ceva vreme: "Everybody has a plan until they get punched in the mouth!"

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 18:04, said:

Iti repet ca discutia nu este despre mine, un om neimplicat, ci despre niste oameni care se pare ca au ajutat represiunea. Cum adica sa ma pui pe mine pe acelasi palier cu unii vinovati de represiune? Dar chiar va lipseste masura?!

Avem un dosar penal in curs de instrumentare. Ce parere ai d-ta, ca nu pot fi invinuiti si (fosti) militari? Crezi ca va avea importanta ca au urmat ordinul, daca se fac vinovati de represiune?
Bladhaund, habar-n-am ce dosar penal este la instrumentare si nici nu ma intereseaza.
Am remarcat ca iti dai cu parerea foarte avantat desi dupa spusele tale nu ai fost implicat. Nu ai avut nici o reactie atunci( desi mi-e greu sa cred asta) dar acum esti mare expert in cum ar fi trebuit actionat de catre militari. Eu eram militar atunci, si desi nu am fost implicat in mineriade am ceva mai multa cunostinte despre cum s-au desfasurat toata actiunea si ce impact a fost asupra tuturor. Tu, esti un "neimplicat" care incearca sa ma invete ce ar fi trebuit eu sa fac daca primeam ordin sa distribui apa minerala si paturi minerilor.  Cui ii lipseste masura?

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 18:06, said:

Iti spun prieteneste ca devine obositor misticismul acesta cu care incercati sa va inconjurati. Voi nu stiti, ia veniti voi sa vedeti cu este, noi avem niste responsabilitati de voi nici nu visati etc.

Hai sa nu mai puneti o categorie sociala deasupra sau sa o facem mistica. Fiecare isi are treaba in societate si nu e deasupra altuia, ci fiecare da socoteala.
Daca ai renunta la lonzicareala poate ca vei observa vedea padurea pe care acum nu o vezi din cauza copacilor.
Eu nu ma inconjor de nici un misticism, stiu foarte bine ce si cine am fost si ce am avut de facut. Din cauza asta ma vad silit sa va intrerup buna parere ce o aveti despre cunostintele voastre, razboinicii de fotoliu. Daca voi,  "neimplicatii" ati fi fost la fel,  macar pe jumatate,  nu ati fi ales pentru "linistea voastra", nu ar fi avut loc debandada gen "scapa cine poate" din societatea romaneasca si astazi poate ca in loc sa fie 4 milioane plecati ar fi fost alte milioane in plus,  din cei fugiti de pe vremea lui Ceausescu.

 moftware, on 13 septembrie 2017 - 18:48, said:

Aprovizionarea minerilor a avut o importanta cruciala:
- Daca minerii de rand n-ar fi primit atunci alimente etc., si-ar fi dat seama ca nu apara statul, asa cum li se spusese, ci sunt manipulati.
Ce ar fi urmat?
Ce ar fi urmat, intre altele, i-ar fi absolvit de vina pe militarii care ar fi refuzat ordinul, transformandu-i din tradatori in eroi.
Moftware, daca minerii nu ajungeau in Bucuresti pe cine i-ar mai fi aplaudat bucurestenii?
Sau ati uitat cum ajuns respectivii la Bucuresti?

Edited by g_force, 13 September 2017 - 19:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate