Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#289
kristian2020

kristian2020

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2018
Este cineva,din cei care au facut promisiunea de cumparare, care a verificat, masurand suprafetele din schitele apartamentelor?
Este posibil ca ele sa nu corespunda cu 20-35 de cm la lungimea unei camere?

#290
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Nu cred. Mi se pare mult.
Eu am masurat cu ruleta laser toate camerele, si tot ce am masurat era in limita a 2% fata de ce e in schita din contract. De obicei in minus, dar am gasit si in plus. Adica unde schita zicea ca trebuie sa gasesc 300cm gaseam gen 298

Edited by gmanu, 14 February 2019 - 18:47.


#291
Myusername18

Myusername18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2018
Daca 2% e diferenta inseamna ca la o lungime de 300cm lipsesc 6cm. Poate e bine sa fie peretii mai grosi, in alte blocuri noi se aud zgomotele de la ceilalti vecini, cam tot ce se discuta. Cand stranuta vecinu imi sare basca din cap. De tropait nu mai zic, se misca candelabru cand alearga cel de deasupra.

Stiti cumva cat de bine izolat fonic este acest bloc?

#292
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View PostMyusername18, on 15 februarie 2019 - 11:48, said:

Daca 2% e diferenta inseamna ca la o lungime de 300cm lipsesc 6cm. Poate e bine sa fie peretii mai grosi, in alte blocuri noi se aud zgomotele de la ceilalti vecini, cam tot ce se discuta. Cand stranuta vecinu imi sare basca din cap. De tropait nu mai zic, se misca candelabru cand alearga cel de deasupra.

Stiti cumva cat de bine izolat fonic este acest bloc?

Asta vom vedea practic dupa ce se vor muta viitorii locatari, in teorie ar trebui sa fie bine izolat fonic dar obiceiul romanesc spune ca teoria nu se pupa cu practica...

#293
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004

View PostMyusername18, on 15 februarie 2019 - 11:48, said:

Daca 2% e diferenta inseamna ca la o lungime de 300cm lipsesc 6cm. Poate e bine sa fie peretii mai grosi, in alte blocuri noi se aud zgomotele de la ceilalti vecini, cam tot ce se discuta. Cand stranuta vecinu imi sare basca din cap. De tropait nu mai zic, se misca candelabru cand alearga cel de deasupra.

Stiti cumva cat de bine izolat fonic este acest bloc?

Diferenta de care ziceam e la suprafata camerelor de fapt. De exemplu, suprafata estimativa a living-ului mi-a iesit cu 1.32% mai mica decat ce era in schita. La dormitor mi-a iesit cu 0.49 mai mare.  Repet, astea sunt estimari pentru ca eu am masurat doar doua dimensiuni / camera, nu am facut o masurare corecta a suprafetei utile, un fel de releveu, mi-ar fi luat toata ziua. Am vrut doar sa estimez ca sa nu fie ceva major. Si nu este.

Izolare fonica foarte buna? Nu stiu, nu cred.
Eu stau intr-un bloc din 80 si fi-mea le zice sanatate la vecini cand stranuta, atat de prost e izolat. Mi-ar placea sa fie mai bine de atat.

#294
Myusername18

Myusername18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2018
1.32% in minus la dimensiunea livingului inseamna fix juma de metru patrat lipsa.
La lungimea livingului 1.32% inseamna minus 7.5cm.

Cat e m2 la apartament? 1400 euro? Se calculeaza o reducere de 700 de euro la living?

#295
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Cum adica izolatie fonica?
Face cineva asa ceva?

Mai discutati multe tampenii?

Edited by alexandrupope, 15 February 2019 - 13:09.


#296
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Faci niste calcule pe care eu nu le inteleg. Cum ti-a iesit jumatatea ai de metru?

Nu se face reducere. Poate daca ar fi peste limitele normate de 5%. Nu e cazul.


#297
Myusername18

Myusername18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2018
La living open space de 27mp, Cu 1.32% lipsa ai juma de metru patrat in minus.

Si izolatie fonica in sensul ca e pusa vreo izolatie - pluta, vata minerala, pe sub parchet sau deasupra in tavan?

#298
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004

View PostMyusername18, on 15 februarie 2019 - 13:39, said:

La living open space de 27mp

De unde ai scos 27mp? De unde ai scos open space? Apartametul la care ma refer are living de 23mp care nu contine bucatarie.

View PostMyusername18, on 15 februarie 2019 - 13:39, said:

La living open space de 27mp, Cu 1.32% lipsa ai juma de metru patrat in minus.

Cu cine ziceai ca ai facut algebra in scoala generala?

View PostMyusername18, on 15 februarie 2019 - 13:39, said:

Si izolatie fonica in sensul ca e pusa vreo izolatie - pluta, vata minerala, pe sub parchet sau deasupra in tavan?

Am gasit in contract niste detalii despre asta, dar nu prea mult, si nu pot spune ca am urmarit executia sa vad daca s-a respectat. Atasez aici:

Attached Files


Edited by gmanu, 15 February 2019 - 14:29.


#299
Myusername18

Myusername18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2018
Exista o expertiza tehnica efectuata de catre un expert tehnic autorizat de ISC care sa certifice calitatea constructiei?

#300
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Bineinteles, orice constructie trebuie sa aiba asa ceva, nu numai asta.

#301
Plusar

Plusar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.07.2008
Etajele sunt puse unele peste altele sau unele sub altele ? 😁 Deci asa ceva ...

#302
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMyusername18, on 15 februarie 2019 - 15:19, said:

Exista o expertiza tehnica efectuata de catre un expert tehnic autorizat de ISC care sa certifice calitatea constructiei?

View Postgmanu, on 15 februarie 2019 - 15:32, said:

Bineinteles, orice constructie trebuie sa aiba asa ceva, nu numai asta.

Ceea ce vb voi aici e fabulație, prinsă din zbor de la “specialiști”. Ca idee, habar nu aveți despre ce vorbiți!

Expertiza este necesară doar dacă nu sunt întocmite documente privind calitatea lucrărilor și nu exista date/documente privind calitatea materialelor puse in execuție. Și expertiza nu o face ISC, ci un expert tehnic, sau echipa de experți, care verifica de principiu nedistructive structura de beton, pereții de cărămida, etc, dar și proiectul.

Cata vreme exista proiect de execuție și o firma serioasă de execuție, toate aceste documente exista și fac parte din cartea construcției (in cazul lor, probabil va fi de volumul unui portbagaj de SUV), iar in acest caz ISC semnează doar pe o parte din documente (faze determinante la care se prezintă ISC conform programului de faze depus la începerea lucrărilor).

#303
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Eu ma refeream exact la verficari / receptii pe faze determinante, User-ul de deasupra mea urma să întrebe dacă toți muncitorii au cască. Ceea ce, btw, este surprinzator de adevarat :))

#304
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
gmanu, ziceai ceva de "limitele normate de 5%". Ai tu asa ceva precizat in promisiune?

#305
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Nu. In promisiune am doar "abaterile normate". Am cautat si eu ce inseamna asta(am intrebat si pe forum) si am aflat ca ar fi +-5% dar nu am gasit exact normativul care reglementeaza asta.

#306
Myusername18

Myusername18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2018
Bine ca ne-ai lamurit.

"Expertiza nu o face ISC" - dar cine a zis ca o face ISC? Invata sa citesti.

"Ci un expert tehnic" - asta stiam deja. Daca citesti intrebarea, nu eu sunt habarnist.

Nea gmanu! am chestii mai inteligente de intrebat, nu cele pe care le prezici.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate