Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Moghioros Park Residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#289
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

 leusteanul, on 28 decembrie 2018 - 06:45, said:

Avea avansul dat si probabil nevasta batea din picior ca vrea casa ei.

A ta din ce bate?

#290
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
surprize ... surprize ... asa e cand cumperi in faza de proiect ... oricum 2 camere de 50 mp 72000 eur sau 3 camere 100.000 eur in Ghencea e jeapca .

2 camere 55m2 in bloc nou acum 1,5 ani costa 65000 eur la cheie langa cora lujerului la 5 min de metrou.
Azi 3 camere langa Cora Lujerului costa dublu 125000 eur -> jeapca pe fata :-j

Edited by adyliviu, 28 December 2018 - 20:33.


#291
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 09.09.2017
Jeapca, da Posted Image

Daca nu cumperi in faza de proiect, ramai cu praf in ochi, ca se vand repede.

#292
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
posibil sa ramana doar cu promisiuni ... mda jeapca Posted Image  ptr ca pe autoritati le doare in cur .... las si eu astea :

http://incont.stiril...d-a-intrat.html
https://stirileprotv...sc-singure.html

prin anii 80 de dupa marele cutremur daca se semna/stampila ceva aiurea se facea puscarie ... in ziua de azi numai spagari analfabeti si oportunisti

azi , o locuinta in bloc nou e o loterie ... mai sigure-s cele din anii 80-90 facute dupa standarde sigure cu stiinta si simt de raspundere

Edited by adyliviu, 29 December 2018 - 00:20.


#293
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
nu o sa ma obosesc sa raspund tuturor ineptilor sau obositilor care au de 2 luni user si se grabesc sa adune postari.

am contractat un apart de 4 cam de peste 100.000 euro pt a locui cu familia si m-am implicat maxim cat este posibil din postura de cumparator pt a ma asigura ca voi locui atunci cand mi s-a promis.
si da, ma astept ca sa primesc o compensatie financiara daca sunt pagubit prin nepredarea in termen. eu ar trebui sa platesc chirie inca 6 luni plus alte costuri familiale cauzate de imposibilitatea mutarii in 2018. asa functioneaza o piata libera si oricine a lucrat macar o data cu furnizori a cerut discount sau alta bonificatie daca acestia nu au livrat la timp sau in conformitate.

Edited by searchman, 29 December 2018 - 12:02.


#294
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ce spui tu este corect.
Realitatea in Romania este alta.
Tu poti cere, ei pot sau vor spune nu, tu ii poti actiona in judecata deoarece altceva nu ai ce face.
Ei vor spune ca este dreptul tau si in final nu o sa iti doresti decat sa se muti mult mai rapid.

#295
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
daca nu va aparea o reducere semnificativa , refuz prelungirea promisiunii si voi incerca recuperarea avansului si a daunelor interese incluse in contract.

#296
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 09.09.2017
Nu fi pomanagiu, ca doar traiesti in Romania, nu iti convine apartamentul, ura si la gara, sunt alti 10 in urma ta care vor sa-l cumpere.
Daca toti ar da dezvoltatorii in judecata ptr intarzieri sau diverse neconformitati reale sau inchipuite, nu s-ar mai construi nimic in tarisoara asta!

 alexandrupope, on 28 decembrie 2018 - 18:16, said:



A ta din ce bate?

Din clantza.

#297
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
aburiciule cu frunze, cauta-ma cand depasesti 100 la numaratul neuronilor proprii. nu esti decat un pacalici vorbitor.

contractul este opozabil semnatarilor si stipuleaza penalizari pt ambele parti daca nu isi indeplinesc angajamentul.
daca toti cei pagubiti ar da in judecata dezvoltatorii in scurt timp acestia si-ar respecta termenele contractuale sau s-ar apuca de agricultura (ambele variante fiind un castig pt tara asta).

Edited by searchman, 29 December 2018 - 14:42.


#298
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 09.09.2017
Pai da in judecata, iti trebuie bani, timp si multi-multi nervi, succes!
Cu nevasta si copii in chirie, care bat din picior sa se mute cat mai repede, iti recomand si xanax.

#299
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
daca auzi bubuituri in cap sa stii ca nu sunt de la bataia din picior ci doar ecoul activitatii din locatie.

daca ai fost traumatizat in copilatie sau ulterior de femei care bat din picior trebuie sa iei acel medicament nu sa il recomanzi altora.
barbatii nu au parte de asa ceva.

#300
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 09.09.2017
Asteptam cu mare interes hotararea judecatoreasca :)))
Pun pariu pe ce vrei tu ca vei inghiti in sec si vei trece cu vederea si intarzierile, si ce ti se mai pare tie neconform, si nu vei mai uita ca traiesti in Romania, unde tot ce zboara chiar se mananca :)))
La multi ani!

#301
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Foarte bine face omul, de-astia care înghit orice rahat avem destui.

#302
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
searchman, ai suspend 3 zile pentru ce ai spus mai sus.

#303
andy-70-iceman

andy-70-iceman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2018
😁. Dar ce se întâmplă cu unii de dintr-o dată nu le mai convine nimic? Ba că finisajele sunt de 2 lei, ba că se toarnă pe ploaie, ba că nu știu ce.. Eu mi-am luat marjă de 6 luni când am luat aici. Când stai cu chirie e mai greu dar trebuie să iei în calcul și eventualele întârzieri. E de construit mult aici,e un șantier mai complex,cu răbdare și înțelegere eu fac pariu că o să iasă un lucru bun și așteptarea a meritat. Un an nou cu bucurii și să avem sănătate.

#304
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Zona va fi si mai ok cind se va face strapungerea spre sos Alexandriei , eventual pasajul ....brrrrrrr

#305
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
#andy-70-iceman:

la semnarea contractului mi-a fost subliniat ca proiectul a fost supervizat de catre un mare si renumit profesor de la Facultatea de Constructii iar daca acesta a dat chix cu estimarea duratei lucrarii cu 6 luni am mari indoieli in privinta tuturor etapelor de proiectare si executie a ansamblului. un inginer bun ar trebui sa estimeze corect in plus ar trebui sa puna si o luna marja de siguranta astfel incat sa nu depaseasca termenul stipulat in contract. la o astfel de intarziere e clar ca ceva a fost estimata total eronat o etapa(sau mai multe) sau au aparut probleme neevaluate (ceea ce este grav la un proiect de asemenea anvergura) altele decat cele legate de vreme; ceea ce ma face in final sa cred ca proiectantii sau executantii nu sunt cei mai buni de pe piata desi mi s-au tot dat asigurari in privinta asta.

importanta finisajelor ramane la latitudinea fiecaruia insa pt mine releva interesul dat de dezvoltator mie ca si utilizator si senzatiei de satisfactie pe care o resimt cand vad calitate premium, asa cum a fost stipulat in contract, atunci cand investesc o suma considerabila in acest bun. ar trebui sa primim un certificat de conformitate (sau o notificare) de la producatorii finisajelor care sa ateste ca produsele montate aici sunt din gama lor premium altfel pot fi cele mai ieftine produse ale lor. la fel si in cazul instalatiei termice si electrice.

legat de aplicarea izolatiei pe o vreme cu umiditate ridicata si temperaturi scazute eu sunt de parere ca este o greseala si am tot intrebat de cateva luni alti ingineri din santierele Bucurestiului despre situatia de fapt; concluzia a fost ca este de evitat situatia desi exista materiale care vor lipi izolatia in astfel de conditii. in plus am si cunostinta o experienta anterioara in fostul bloc constuit in 2012 cand vecinii de pe partea de nord s-au trezit cu mucegai in casa in a doua iarna si a trebuit decopertata toata tencuiala interioara si toata izolatia exterioara si repusa. nu vrei sa stii ce chin a fost pt iei in mijlocul iernii sa se mute din apartamente si sa isi vada casa daramata la nici doi ani de la livrare au avut insa suportul dezvoltatorului care a executat lucrarea gratuit. ce garantii ai gasit in contract care sa te protejeze pt o astfel de situatie aici ?

insa cel mai rau m-a surprins atitudinea reprezentantilor dezvoltatorului care desi luni de zile m-au mintit in fata si nu au respectat niciuna din promisiunile facute, chiar si acum in al 12 lea ceas au dat dovada de lipsa de transparenta/atitudine concilianta si doar de interes financiar pentru si pe banii mei.

Edited by searchman, 03 January 2019 - 09:47.


#306
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

 searchman, on 03 ianuarie 2019 - 09:42, said:

#andy-70-iceman:

la semnarea contractului mi-a fost subliniat ca proiectul a fost supervizat de catre un mare si renumit profesor de la Facultatea de Constructii iar daca acesta a dat chix cu estimarea duratei lucrarii cu 6 luni am mari indoieli in privinta tuturor etapelor de proiectare si executie a ansamblului. un inginer bun ar trebui sa estimeze corect in plus ar trebui sa puna si o luna marja de siguranta astfel incat sa nu depaseasca termenul stipulat in contract. la o astfel de intarziere e clar ca ceva a fost estimata total eronat o etapa(sau mai multe) sau au aparut probleme neevaluate (ceea ce este grav la un proiect de asemenea anvergura) altele decat cele legate de vreme; ceea ce ma face in final sa cred ca proiectantii sau executantii nu sunt cei mai buni de pe piata desi mi s-au tot dat asigurari in privinta asta.

importanta finisajelor ramane la latitudinea fiecaruia insa pt mine releva interesul dat de dezvoltator mie ca si utilizator si senzatiei de satisfactie pe care o resimt cand vad calitate premium, asa cum a fost stipulat in contract, atunci cand investesc o suma considerabila in acest bun. ar trebui sa primim un certificat de conformitate (sau o notificare) de la producatorii finisajelor care sa ateste ca produsele montate aici sunt din gama lor premium altfel pot fi cele mai ieftine produse ale lor. la fel si in cazul instalatiei termice si electrice.

legat de aplicarea izolatiei pe o vreme cu umiditate ridicata si temperaturi scazute eu sunt de parere ca este o greseala si am tot intrebat de cateva luni alti ingineri din santierele Bucurestiului despre situatia de fapt; concluzia a fost ca este de evitat situatia desi exista materiale care vor lipi izolatia in astfel de conditii. in plus am si cunostinta o experienta anterioara in fostul bloc constuit in 2012 cand vecinii de pe partea de nord s-au trezit cu mucegai in casa in a doua iarna si a trebuit decopertata toata tencuiala interioara si toata izolatia exterioara si repusa. nu vrei sa stii ce chin a fost pt iei in mijlocul iernii sa se mute din apartamente si sa isi vada casa daramata la nici doi ani de la livrare au avut insa suportul dezvoltatorului care a executat lucrarea gratuit. ce garantii ai gasit in contract care sa te protejeze pt o astfel de situatie aici ?

insa cel mai rau m-a surprins atitudinea reprezentantilor dezvoltatorului care desi luni de zile m-au mintit in fata si nu au respectat niciuna din promisiunile facute, chiar si acum in al 12 lea ceas au dat dovada de lipsa de transparenta/atitudine concilianta si doar de interes financiar pentru si pe banii mei.

Esti in mare eroare dacă crezi ca cineva poate estima timpii de executie😂😂😂mai ales in contextul actual..nu vrei sa stii ce probleme au dezvoltatorii cu forța de munca... cu cât e proiectul mai mare , cu atat mai mare e întârzierea...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate