Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Moghioros Park Residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#307
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
si de ce nu spun asta de la inceput ? de ce nu pun 6 luni in plus la termenul de predare din promisiunea de vanzare iar daca eu primesc apartamentul cu 15-50-75 zile mai devreme nu pot decat sa ma bucur si sa ii felicit ? poate pentru ca daca puneau 2 ani termen de predare nu mai semnam cu ei si poate nu as fi singurul care ar gandi asa ?????

promisiunea de vanzare este un act de vointa asumat de ambele parti: eu trebuie sa am banii pregatiti cand am promis si ei trebuie sa finalizeze apartamentul. ce imi garanteaza ca daca eu nu reusesc sa imi aprob creditul in termenul din antecontract nu am surpriza sa pierd banii platiti ca avans (asa cum este prevazut in clauzele din el)? ma astepta un dezvoltator 6 luni sa imi gasesc alta banca sau job daca pateam vreun "accident " si ramaneam fara exact in perioada cand trebuia sa platesc apartamentul  ?

mi se pare ca sugerezi sa ii compatimesc pe dezvoltatori cum ca ar fi niste victime inocente ale pietei din tara. chiar se vaitau la intalnirea avuta ca vand in pierdere apartamentul meu , si eu ar trebui sa inghit asta ?

daca nu esti in stare sa gestionezi un santier in aceste vremuri in Romania , nu te apuci sa construiesti . incerci sa investeti in alt domeniu. faptul ca am avut mai multe intalniri cu unul din dezvoltatori (asociati) mi-a dat increderea ca vor fi oameni seriosi si vor respecta intelegerea. din pacate realitatea este alta si dupa cum stuneti si voi general valabila: sunt focusati numai sa castige milioane de euro si spun/fac tot ce e necesar ca sa isi atinga scopul.

Edited by searchman, 03 January 2019 - 12:34.


#308
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Asa sunt toți pt ca asa cere piața!! Dacă spui adevarul ai ieșit din joc!!

#309
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Pai retrage-te si renunta la apartament!
Ramai in chirie pana apare cineva care bifeaza toate conditiile tale.

#310
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
nu am nici cea mai mica nevoie de sfaturile tale si ma lasa total indiferent. abtine-te, "viteazule", sa te mai bagi in seama cu mine.

#311
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Daca te tot lamentezi atat, renunta la apartament, ca sunt altii care nu au atatea pretentii.
Paguba-n ciuperci, dezvoltatorul oricum isi va vinde apartamentele, cu sau fara tine.

#312
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
sa ma chis pe el de apartament daca e pe asa ....

... ce disperare .... exista teama asta indusa de agenti si/sau dezvoltatori : "trebuie sa cumpar apartamentul acum ca nu mai gasesc" , totul pt a semna ceva cat mai repede in termenii si conditiile impuse de ei

apartamente sunt cu sutele puse la vanzare pe olx si imobiliare si world wide ...

+ ca la noi dobanzile la credite sunt aproape 3x  mai mari

Edited by adyliviu, 03 January 2019 - 19:36.


#313
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
promisiunea de vanzare in autentic este titlu executoriu. in cazul in care dezvoltatorul nu va veni cu o oferta/reducere care sa ma multumeasca ma vad obligat sa incerc recuperarea avansului plus penalitatea agreata contractual pe cale amiabila. daca nu reusesc pot apela la un executor care sa intermedieze recuperarea sumei si dezvoltatorul va plati suplimentar si cheltuieli de executare.

Edited by searchman, 04 January 2019 - 11:47.


#314
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Da-i bice, sa ne spui cat dureaza procesul (ani, cel mai probabil). :)

#315
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
habar nu ai ce precupune o executare, nu ai adus nicio informatie utila pe acest topic, doar trancani si provoci. planeaza suspiciunea rezonabila ca procedezi precum clonele dezvoltatorilor sau amicii acestora.

#316
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Dupa cum vezi, sunt activ pe zeci de topicuri, nu dau doi bani pe mica ta drama, ma uimeste doar naivitate ca vei obtine ceva cu judecata.

De parca nu stai in RO si nu stii cat dureaza procesele.

O sa te alegi, probabil, cu praf in ochi.

#317
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
presupun ca ai aceeasi contributie constructiva pe toate celelalte topicuri (aici este clar 0) unde scrii.

executarea nu este o judecata asa ca lasa-ma cu elucubatiile si presupunerile tale fara nici cel mai mic suport juridic.

ti-am transmis si anterior sa te focusezi pe alt user si "drama" lui . spune-mi ce trebuie sa mai scriu ca sa intelegi asta. sa cer si eu "consiliere" de la conu71 ?

#318
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Desigur, go ahead!

#319
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Reactia cuiva din masina , cind am trecut ieri prin zona ...." Doamne , alt ghetou ! " ....

#320
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

 86-APP, on 04 ianuarie 2019 - 13:25, said:

Reactia cuiva din masina , cind am trecut ieri prin zona ...." Doamne , alt ghetou ! " ....

Ei, hai, nu e deloc ghetou, e un ansamblu ca oricare altul, nici mai urat, nici mai breaz.


#321
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 leusteanul, on 04 ianuarie 2019 - 13:35, said:

Ei, hai, nu e deloc ghetou, e un ansamblu ca oricare altul, nici mai urat, nici mai breaz.
Da ? Asteapta sa vezi finalizarea ! Tot numai betoane , masini parcate pina in geam , bariere ...asta cum se cheama ?

#322
alexandru_ctin

alexandru_ctin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.02.2012
Am plătit de curând avansul și diferența de 5% impusa de dezvoltator pentru un apartament în acest complex. După multe vizite la bănci și simulări pentru a accesa un credit prin prima casa am ajuns la concluzia ca cea mai avantajoasa este Cec Bank. Am vorbit cu consultantul financiar sa ma ajute sa depun  dosarul la aceasta banca. Consultantul financiar mi-a spus ca nu lucrează cu aceasta banca deși pe site-ul lor ( https://www.rotarpar...onsultanta.html ) spun ca beneficiez de consultanta financiara gratuita la banca aleasa de mine.

Edited by alexandru_ctin, 22 March 2019 - 11:13.


#323
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

 alexandru_ctin, on 22 martie 2019 - 10:44, said:

Am plătit de curând avansul și diferența de 5% impusa de dezvoltator pentru un apartament în acest complex. După multe vizite la bănci și simulări pentru a accesa un credit prin prima casa am ajuns la concluzia ca cea mai avantajoasa este Cec Bank. Am vorbit cu consultantul financiar sa ma ajute sa depun  dosarul la aceasta banca. Consultantul financiar mi-a spus ca nu lucrează cu aceasta banca deși pe site-ul lor ( https://www.rotarpar...onsultanta.html ) spun ca beneficiez de consultanta financiara gratuita la banca aleasa de mine.

care complex? rotar sau moghioros? cred ca ai confundat borcanele...

#324
andy-70-iceman

andy-70-iceman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2018
E greu ptr unii să-și dea seama pe ce 🌎 planetă ne aflăm. În schimb sunt cei mai tari în comentarii și negativism. În Rotar și-au luat o mare țeapă, cu mirosul insuportabil și cutremurele zilnice de la fabrica de lângă. Zilele trecute se plângeau că au refulat toaletele. Fiecare cu norocul lui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate