Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8161 replies to this topic

#595
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Nu compara plasma cu led-u. Plasma e plasma. Dar mai bine iti iei xe85 decat celalat xe80.  Xe85 are panou va pe 100 hz. La fel si xe90. Ca imagine, xe85 e mai apropiata de xe90.
Ca led tv preferi ips ca la xe80 in care ai unghiuri mai bune de vizualizare dar contrast mai prost si un negru gri ?

Edited by MMike, 03 April 2018 - 12:51.


#596
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007
Ms de raspunsuri.. ce am inteles eu:
unghiuri laterale mai mici de vizualizare pe imagini mai intunecate... cred ca m-as putea descurca..Posted Image
iar @MMike: nu pot compara cu XE90 pentru ca nu am..Posted Image compar cu plasma pentru ca in locul ei va sta..Posted Image
mai am un Sony KDL-32W706B  (review aici: https://www.avforums...on-review.10458 ) smart dar fara Android la care se vede foarte ok content obisnuit fullHD
din pacate la mine in oras nu pot vedea la niciun magazin modelele de mai sus..Posted Image

Edited by mitos, 03 April 2018 - 13:08.


#597
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Daca vrei sa-ti iei tv, nu iti lua xe80 ! E un tv mediocru din toate punctele de vedere. Minim xe85. Dar daca poti sa faci un efort, ia xe90. Inca o data spun, plasma e plasma, nu o poti compara cu un led tv la imagine.

Edited by MMike, 03 April 2018 - 13:11.


#598
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 06.11.2014
@mitos: Daca vrei sa schimbi plasma, o schimbi minim cu un XE90, daca vrei Sony, sau Oled/Qled. Altceva nu are rost.

#599
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007
Pfffff..... voi ma faceti sa raman la plasma sau sa dau 50 mil pe XE90, oled consider ca nu sunt la maturitate iar eu in primul rand nu vreau sa vad negrul pur in detrimentul paletei de culori si luminozitatii, asa ca o sa va urmez sfaturile si o sa mai astept sa scada preturile(asta daca or scadea) pt ca am vazut ca o sa scada, dar nu mai sunt in stoc....iar daca o sa fie stoc o sa fie ca si pret aproape de generatia 2018(vezi generatia 2016 care e in aceiasi categorie de pret cu 2017 diferente de pret intre 5-7 mil) care e mai sus tehnic din cate am citit.... multumesc din nou pt raspunsuri!

#600
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 06.11.2014
Ai putea incerca Qledul de la Samsung (e tot LED), ca ala are negru foarte bun si nu-ti reduce paleta de culori si luminozitatea, ba din contra. Dar costa cat un Oled.

#601
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 20.11.2007
LCD sau LED, indiferent de tehnologie, nu poate crea aceeaşi impresie ca o plasmă. Se apropie OLED-ul, dar are "bubele" lui. Pentru diagonale mari, mai ales.
Dar asta nu înseamnă că nu există compromisuri. Iar VA-urile de la Sony sunt un compromis bun, DOAR dacă priveşti imaginea din faţă, nu şi din lateral.
Eu, dacă ar trebui să iau în calcul consumul ridicat de energie al plasmei vs unghiul de vizualizare ceva mai mic al unui VA, aş alege VA.

#602
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007
Eeeeee ....si uite asa am luat un resigilat XE90 123 cm la 4300 lei ultimul de la Emag....pana vineri imi ajunge sper sa nu aiba probleme avand in vedere ca e resigilat si ultima bucata...sa ne auzim cu bine!

#603
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postgabize, on 04 aprilie 2018 - 09:17, said:

LCD sau LED, indiferent de tehnologie
LCD e una, LED e alta. E ca si cum ai spune ce alegi: automobil sau xenon?
LCD este iluminat de CCFL (adica neoane) sau LED.

@mitos La plasma renunti daca vrei diagonala mai mare. Smart-ul care probabil nu e cum vrei la plasma (sau lipseste) il rezolvi cu un nvidia shield, android tv care merge asa cum trebuie, adica BINE.

Later edit: Am postat in timp ce postai tu probabil :) Acum daca l-ai luat, sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el (nu ca mine)

Edited by trandafirdoru, 04 April 2018 - 12:58.


#604
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 20.11.2007
În "jargou", LCD e tehnologia veche, cu iluminare cu tuburi fluorescente, LED e cea cu iluminare de tip led.
Cine voia să priceapă, sigur pricepea... ;)

Edited by gabize, 04 April 2018 - 13:04.


#605
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postgabize, on 04 aprilie 2018 - 12:59, said:

Mai citeşte o dată, cu atenţie, ce-am scris. O enumeraţie nu e o egalitate. Posted Image
Pai tocmai, am inteles bine. O enumerare de tehnologii cu scop diferit: una afiseaza imagini, alta lumineaza.
--
Auzi pe foarte multi: ce sa iau? LCD sau LED?
Cand zici LED, e clar ca va fi un LCD, deci unde e alegerea?

View Postgabize, on 04 aprilie 2018 - 12:59, said:

În "jargou", LCD e tehnologia veche, cu iluminare cu tuburi fluorescente, LED e cea cu iluminare de tip led.
Cine voia să priceapă, sigur pricepea... ;)
Cu jargonul, se creeaza pareri gresite ;)

Edited by trandafirdoru, 04 April 2018 - 13:15.


#606
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
mitos am recomandat xe90, dar nou nout. In fine, ai grija si verifica-l bine, in caz de ceva, retur.

Edited by MMike, 04 April 2018 - 13:08.


#607
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002

View Postgabize, on 04 aprilie 2018 - 09:17, said:

LCD sau LED, indiferent de tehnologie, nu poate crea aceeaşi impresie ca o plasmă. Se apropie OLED-ul, dar are "bubele" lui. Pentru diagonale mari, mai ales.

SI LED este tot LCD asta apropo de tehnologie. Sunt LCD iluminate cu CCFL-uri si respectiv cu LED-uri.
Si PDP-urile aveau problemele lor si nu putine.

Edited by MD, 04 April 2018 - 13:09.


#608
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 20.11.2007

View PostMD, on 04 aprilie 2018 - 13:07, said:

Cu jargonul, se creeaza pareri gresite Posted Image

Am scris prima dată jargon, am modificat în argou, că de fapt asta este, și mi-a ieșit jargou...Mea culpa! Posted Image

View Posttrandafirdoru, on 04 aprilie 2018 - 12:53, said:

LCD este iluminat de CCFL (adica neoane).
Şi dacă tot suntem mai catolici decât papa, "neoanele" astea tot un argou sunt, legătura cu neonul lipsind cu desăvârşire. ;)

#609
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postgabize, on 04 aprilie 2018 - 13:31, said:

Şi dacă tot suntem mai catolici decât papa, "neoanele" astea tot un argou sunt, legătura cu neonul lipsind cu desăvârşire. Posted Image
Daca "neon" este argou, atunci eu nu mai am nimic de zis. Posted Image
Oricum ne departam de subiect, fara niciun beneficiu pentru subiectul discutat aici.

Edited by trandafirdoru, 04 April 2018 - 14:13.


#610
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 20.11.2007
Yep, sunt tuburi fluorescente, intrate în vocabularul comun impropriu cu denumirea "neon". Dar vorba ta, suntem departe de subiect.

#611
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007
@MMike tocmai ca o sa l verific dar nu stiu combinatia de taste pt ore de functiinare si erori... a dat cineva mai devreme un link care nu mai functioneaza asa ca as dori sa mai postati odata ce sa verific si cum🤪 ms! Am mai cumparat resigilate de la emag si nu am avut probleme..produsul vine cu zgarieturi fine ... sper doar sa nu fie pe ecran 😂😂😂

Edited by mitos, 05 April 2018 - 05:50.


#612
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 20.11.2007

View Postmitos, on 05 aprilie 2018 - 05:41, said:

produsul vine cu zgarieturi fine
E un text standard pe emag. :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate