Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...
 Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 

epidemia de obezitate (si de diabet/ boli cardiovasculare)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#73
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

View Posttytysor, on 21 august 2017 - 14:18, said:

Cred ca e vorba de tari diferite. impresia mea a fost ca am vazut mai multe persoane obeze, indiferent de virsta, in sua decit in Romania!
Fratele meu a fost in SUA, confirm, a fost oripilat, obezitate morbida, nu asa cateva kile peste normal, masini mari ca sa incapa grasanii si grasanele, imi zicea ca la cat de mare era masina tot se lasa in jos când isi urca o familie suncile in ea. Obezitatea e endemica, dar si portiile la fast-food-uri sunt imense. Un pahar mare de 1 l de cola e ceva obisnuit acolo, plus o farfurie plina ochi. El cerea mereu o portie mica si vanzatorii se chinuiau sa il convinga ca diferenta de pret e infima pana la una normala...asta e trucul cu care te pacalesc sa bagi in tine ca porcul. Dar fratele meu a rezistat eroic si si-a luat mereu cea mai mica portie. Bine, el e si vegetarian.

#74
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postshiva, on 21 august 2017 - 14:25, said:

Se da salar de 1400 de lei/luna. Recomanda un cos de alimente de calitate buna dar ieftine.

Presupunand ca vorbim de un barbat, cu un necesar caloric de vreo 2500 de calorii pe zi, avem asa:
Caju, nuci, alune de padure (grasimi sanatoase): 30 lei / 6500 calori => 6 lei / 1300 calorii
Curcan, am gasit la 10 lei/kg de la Cora => 10 lei / 1500 de calorii => 5 lei / 750 calorii
Fructe, am ales mere (dar legumele romanesti sunt cam pe la acelasi pret), la 2 lei / kg => 2 lei / 500 calorii => 2 lei

Asta inseamna 13 lei pe zi pentru numarul necesar de calorii, deci 390 de lei pe luna. Preturile sunt aceleasi pe categoria respectiva de alimente, deci curcanul se poate inlocui cu pui sau porc cam la acelasi cost per o suta de calorii, la fel si nucile se pot inlocui cu ulei de masline.

Edited by figo1988, 21 August 2017 - 14:50.


#75
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,077
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBega, on 21 august 2017 - 14:44, said:

obezitate morbida,
Nu-i chiar asa, sigur ca sunt si din astia, si ies in evidenta, dar si procentul celor bine intretinuti, musculosi, cu alura sportiva, e mult mai mare decat in Ro.

#76
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostKarhu, on 21 august 2017 - 14:55, said:


Nu-i chiar asa, sigur ca sunt si din astia, si ies in evidenta, dar si procentul celor bine intretinuti, musculosi, cu alura sportiva, e mult mai mare decat in Ro.

Bagi.steroizi in tine si devii musculos peste noapte

In Ro nu au bani de steroizi prea multi

Edited by Astute, 21 August 2017 - 14:57.


#77
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cred că modul de viață este cauza obezității și a bolilor conexe.
Plus moștenirea genetică.

#78
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,146
  • Înscris: 04.03.2014

View PostKarhu, on 21 august 2017 - 14:55, said:


Nu-i chiar asa, sigur ca sunt si din astia, si ies in evidenta, dar si procentul celor bine intretinuti, musculosi, cu alura sportiva, e mult mai mare decat in Ro

Sincer si mie mi-a atras atentia US-ul la numarul de persoane grele de pe strada. Probabil pentru ca sunt obisnuit cu fizicul italian,  care mi se poare foarte ok, probabil cei mai slabi si in forma din Europa, mai ales barbatii.

#79
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Noi generatia anilor 80 ar trebui sa ridicam statui mamelor noastre eroine. Nu se compara o ciorba buna, o sarma buna facuta in casa cu toate porcariile astea semifabricate. Mai gatesc muierile de azi cum o faceau mamele noastre? Cine mai pune varza la murat, castraveti, ca sa nu mai zic cum mirosea a copt pe scara inainte de pasti. Daca te duci sambata prin malluri sa vezi ca e plin la fast-fooduri de familii cu copii. Pai cum sa iei copilu si sa-l duci la mec ? Stai dracu acasa si fa o ciorba de burta.

#80
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,545
  • Înscris: 18.10.2011

View Postshiva, on 21 august 2017 - 14:25, said:

Se da salar de 1400 de lei/luna. Recomanda un cos de alimente de calitate buna dar ieftine.
Cu banii astia nu prea scoti  meniuri sanatoase, decat daca te axezi pe legume din piata., insa si asa e foarte greu.

Pe de alta parte nici in America nu prea iesi ieftin: rosiile sunt 4 dolari, painea 2-5 dolari etc. Adica pentru un meniu sanatos scoti lejer 3-400 de dolari pe luna.

View Posttiti_greucean, on 21 august 2017 - 16:30, said:

Noi generatia anilor 80 ar trebui sa ridicam statui mamelor noastre eroine. Nu se compara o ciorba buna, o sarma buna facuta in casa cu toate porcariile astea semifabricate. Mai gatesc muierile de azi cum o faceau mamele noastre? Cine mai pune varza la murat, castraveti, ca sa nu mai zic cum mirosea a copt pe scara inainte de pasti. Daca te duci sambata prin malluri sa vezi ca e plin la fast-fooduri de familii cu copii. Pai cum sa iei copilu si sa-l duci la mec ? Stai dracu acasa si fa o ciorba de burta.
Sa nu exageram: si inainte romanii gateau gras. Sarmale, ciorba de burta - come on. Lumea nu mai gateste astazi pentru ca iti ia prea mult timp. Mie unul nu mi-ar veni sa gatesc acasa nici macar la 2-3 zile, dupa ce am o zi incarcata - efectiv nu mai ai energia.

View Postfigo1988, on 21 august 2017 - 14:49, said:

Presupunand ca vorbim de un barbat, cu un necesar caloric de vreo 2500 de calorii pe zi, avem asa:
Caju, nuci, alune de padure (grasimi sanatoase): 30 lei / 6500 calori => 6 lei / 1300 calorii
Curcan, am gasit la 10 lei/kg de la Cora => 10 lei / 1500 de calorii => 5 lei / 750 calorii
Fructe, am ales mere (dar legumele romanesti sunt cam pe la acelasi pret), la 2 lei / kg => 2 lei / 500 calorii => 2 lei

Asta inseamna 13 lei pe zi pentru numarul necesar de calorii, deci 390 de lei pe luna. Preturile sunt aceleasi pe categoria respectiva de alimente, deci curcanul se poate inlocui cu pui sau porc cam la acelasi cost per o suta de calorii, la fel si nucile se pot inlocui cu ulei de masline.
10 lei/kg nu stiu pe unde ai gasit tu, no offense (eu nu prea mai stiu preturile de Romania, dar puiul era spre 13 lei parca). 2 lei pe legume - poate ocazie. In market sunt 3-4-5 lei (si mai mult). 2 lei or fi varza si cartofii. Dar nu poti manca mereu aceleasi lucruri, nu poti optimiza la sange. calculul ala merge in teorie, dar... In Romania poti manca la 250-300 de euro destul de binisor (mai ales daca nu stai sa gatesti casa), altfel, mai greu. Eu de exemplu, desi stiu ce inseamna zaharul etc, tot mai iau ceva dulce la cateva zile. Tot dau un 10 lei etc. - 3-4 chestii de la patiserie, de mancat dimineata sau in pauza si costau 10 lei.

Edited by aaaa4567, 21 August 2017 - 16:46.


#81
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Dar era mult mai sanatos. Pe vremea aia nu se micsora puiul de 3 ori in tigaie. Porcul era porc , puiul era pui, ca sa nu mai zic de produsele aduse de la tara.

#82
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,545
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcatalina1, on 21 august 2017 - 11:30, said:

Nu, e groaznica. Dar e ok, ani de zile beam rareori, am revenit usor la situatia asta. Acum trebuie doar sa dau jos ce am pus la inceputul anului Posted Image
Ar mai o fi varianta - Dr P3pper (nu stiu daca exista si in Romania) nu e atat de dulce precum cola. Dar are un gust diferit (un fel de migdala, dar nimic exceptional). Eu nu mai consum  soft drinks, dar mai iau din cand in cand (la 1-2 luni etc). LE: cuatai pe net si vad ca exista. Insa tot are zahar...

Edited by aaaa4567, 21 August 2017 - 17:02.


#83
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Posttiti_greucean, on 21 august 2017 - 16:52, said:

Dar era mult mai sanatos. Pe vremea aia nu se micsora puiul de 3 ori in tigaie. Porcul era porc , puiul era pui, ca sa nu mai zic de produsele aduse de la tara.

In niciun caz, comunistii rescrisesera legile fizicii :). Impiedicau evaporarea apei.

View Postaaaa4567, on 21 august 2017 - 16:46, said:

Cu banii astia nu prea scoti  meniuri sanatoase, decat daca te axezi pe legume din piata., insa si asa e foarte greu.

10 lei/kg nu stiu pe unde ai gasit tu, no offense (eu nu prea mai stiu preturile de Romania, dar puiul era spre 13 lei parca). 2 lei pe legume - poate ocazie. In market sunt 3-4-5 lei (si mai mult). 2 lei or fi varza si cartofii. Dar nu poti manca mereu aceleasi lucruri, nu poti optimiza la sange. calculul ala merge in teorie, dar... In Romania poti manca la 250-300 de euro destul de binisor (mai ales daca nu stai sa gatesti casa), altfel, mai greu. Eu de exemplu, desi stiu ce inseamna zaharul etc, tot mai iau ceva dulce la cateva zile. Tot dau un 10 lei etc. - 3-4 chestii de la patiserie, de mancat dimineata sau in pauza si costau 10 lei.

Ok, poti pune pretul la pui, 18 lei/kg sa zicem, tot iese ok. Iar legume, cu 3 lei iei 2.5 kg de cartofi, o gramada de calorii. Pana la urma vorbim de cineva aproape de salariu minim si face nazuri ca nu ia din piata sau ca nu are chef sa gateasca acasa, pe bune?

#84
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,545
  • Înscris: 18.10.2011

View Postfigo1988, on 21 august 2017 - 17:16, said:


Ok, poti pune pretul la pui, 18 lei/kg sa zicem, tot iese ok. Iar legume, cu 3 lei iei 2.5 kg de cartofi, o gramada de calorii. Pana la urma vorbim de cineva aproape de salariu minim si face nazuri ca nu ia din piata sau ca nu are chef sa gateasca acasa, pe bune?
Eu nu reusesc sa inteleg cum pot trai unii cu 1500 de lei pe luna, in  fine. Adica, sa ai 7 ani salariul asta. Sau sa ai zeci de procente (jumatate?) din populatie cu 1500-2000 de lei pe luna. ce fac frate, oamenii aia?

#85
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Eu incerc ca la fiecare masa cu carne sa am o salata de sezon langa, ajuta foarte mult. La fel fructe de sezon, pe cat se poate romanesti. E foarte buna si o ciorba facuta in casa la 2-3 zile.

Am totusi o problema din cauza careia nu scade burtica: berea.

Edited by gabrolio, 21 August 2017 - 17:59.


#86
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,545
  • Înscris: 18.10.2011

View Postgabrolio, on 21 august 2017 - 17:57, said:

Eu incerc ca la fiecare masa cu carne sa am o salata de sezon langa, ajuta foarte mult. La fel fructe de sezon, pe cat se poate romanesti. E foarte buna si o ciorba facuta in casa la 2-3 zile.

Am totusi o problema din cauza careia nu scade burtica: berea.
De unde chestia asta ca burta e de la bere? Adica, are vreun fundament stiintific?
Eu nu beau practic deloc si tot am ceva...

#87
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,933
  • Înscris: 21.06.2016

View PostBogotta, on 21 august 2017 - 10:36, said:


Dar nici nu intentionez sa ii egalez. Si chiar nu intentionez sa ajung sa imi pun proteza la genunchi doar de dragul alergarii. Ce as castiga din asta ma rog ?

Exact ce a spus Karhu :)
Proteza la genunchi e ca oamenii la virste inaintate fac gonartroza. Ma refer la oameni care nu au alergat in viata lor. Nu e din cauza alergarii.

View PostKarhu, on 21 august 2017 - 11:36, said:

Da, alea sunt ceva mai rele la gust, intr-adevar...
Cand stateam la Bucuresti beam si cate 1 l de cola pe zi, insa nu m-am ingrasat in mod deosebit (plus ca bagam in mine si mult si junk food, avand doua joburi nu apucam intotdeauna sa mananac normal).

Eu n-am baut in viata mea prea multa cola (chiar nu inteleg cum pot oamenii bea cite un litru pe zi) dar imi place Diet mult mai mult ca aia cu zahar pentru ca e mai putin dulce. De altfel Coca Cola a vrut sa o scoata cind a introdus zero si au fost o multime de proteste, de aia o tin.
La inceput mi s-a parut si mie oribila dar daca te obisnuiesti nu mai poti sa o bei pe aia normala.

#88
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005
Cred că România are record de burtoși, gușați și cefoși. Mai vezi grași în vest, dar vesticii de regulă sunt supli. În România, cei mai mulți adulți sunt burtoși. Dar românul golește rafturile cu bere la pet (de care Europa civilizată nici n-a auzit) și cele de mici, cârnați și ceafă.

#89
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,933
  • Înscris: 21.06.2016

View PostNeaceasca85, on 21 august 2017 - 13:13, said:

PS: am 112 kg la 1,69 metri, cam multisor.

Esti adinc in obezitate, nu "grasut". Grasut (overweight) e la BMI.25 si obezitatea incepe la un BMI de 30, tu ai 40!
https://www.nhlbi.ni...t/BMI/bmi-m.htm

View PostNeaceasca85, on 21 august 2017 - 13:33, said:

Murphy ar fi zis ca tot ce iti place este ilegal, imoral sau ingrasa.

Sunt fan shaorma si bag una la 2 saptamani. Din 2006. Am reusit insa sa raresc mult mezelurile alea pacatoase, in studentie abuzam de ele.

Vad ca tot iti cauti scuze, dar daca nu iei masuri o sa suferi mult.
Maninca 2000 de calorii si fugi 5km pe zi (nu din prima). E un efort, dar merita. Efortul fizic usureaza si probleme psihologice ca depresia.

View PostAstute, on 21 august 2017 - 13:39, said:

Problema e cu mancarea de,rahat vanduta in toate lanturile de supermarket-uri.

In Romania puteti sa fiti norocosi, inca sr mai vinde mancare cat de cat decenta, asta pana se vand toate terenurile agricole.


In UK citeam mai devreme ca Tesco vinde carne cu hepatita C.

Carnea pecare o cumperi in UK e cel mai probabil artificiala, nici macar nu are vreun miros de carne.
O pui incratita di se topeste lasand o negreala cu miros de petrol.


Posted Image

View Posttytysor, on 21 august 2017 - 14:18, said:

Cred ca e vorba de tari diferite. impresia mea a fost ca am vazut mai multe persoane obeze, indiferent de virsta, in sua decit in Romania!

Depinde care parte din SUA.
L-am dus pe fii-miu la scoala azi, prima zi de scoala. Am vazut citeva zeci de copii, nici unul gras (sint sigur ca o fi fost unul doi). Pe de alta parte daca te duci in cartierele nasoale procentul de copii grasi e enorm.

Oricum pina al urma nu vorbesc de comparatia intre tari ci mai ales de comparatia Romaniei cu ea insasi. Acum 20-30 de ani era un copil gras intr-o clasa de 40. Acum si aia in limitele normalului sint "pufosi" "grasuti".

View Postshiva, on 21 august 2017 - 14:25, said:

Se da salar de 1400 de lei/luna. Recomanda un cos de alimente de calitate buna dar ieftine.

Vad ca mereu confundati problemele.
Primul princpiu e sa limitezi CANTITATEA. Calitatea e secundara atita vreme cit obtii toate substantele/vitaminele necesare. Scopul pentru cineva cu viata sedentara e sa nu manince peste 2000-2500 de calorii.

View PostKarhu, on 21 august 2017 - 14:55, said:

Nu-i chiar asa, sigur ca sunt si din astia, si ies in evidenta, dar si procentul celor bine intretinuti, musculosi, cu alura sportiva, e mult mai mare decat in Ro.

Realitatea e ca e diferenta mare intre coasta de vest, inclusiv rindul 2 de state si sud est sau mid west unde obezitatea e la cote enorme.
Chiar pe coastea de vest daca te duci in zonele nasoale (nu ca ai avea vreun motiv) sint mult mai multi obezi decit in San Francisco de exemplu.
Deci in functie de unde te duci poti sa vii cu opinii foarte diferite.
Este insa adevarat ca numarul de oameni sportivi si in forma buna la toate virstele e MULT mai mare ca la noi.
Deci fiecare face ce vrea Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 21 August 2017 - 20:34.


#90
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,146
  • Înscris: 04.03.2014

View PostNeaceasca85, on 21 august 2017 - 13:13, said:


PS: am 112 kg la 1,69 metri, cam multisor.

Noh daca tot ai scris-o, si ai facut bine! de obicei e un semn bun ai putea sa pierzi vreo 20-25 kg si sa ajungi la "multisor", ce ai zis tu nu e multisor.

Pentru a pierde  1 kg un kg jumate pe luna nu e nevoie de mare sacrificiu, incepe cu un 30-60 minute de mers sanatos si cu putin ritm pe zi si vei vedea rezultate rapid.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate