Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Crestere Masa Musculara

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Sunt pe telefon. Cum as putea sa pun poza aici?

#56
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Ne dai IP-ul si ne uitam singuri prin galeria ta foto.

Le incarci in google drive si dai share, link pe topic.

Edited by CerbulCornel, 24 August 2017 - 17:58.


#57
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
😂😂😂😂😂

#58
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015

View Postdaniel52, on 24 august 2017 - 15:11, said:


Salut! Exact asta am facut in ultima saptamana si trebuie sa va spun ca am inceput din nou sa cresc (biceps, piept si umeri). Va multumesc pentru toate sfaturile!

Intr-o saptamana e imposibil ca muschii sa creasca atata incat sa fie vizibila schimbarea, natural fiind. Daca pui un kg de muschi pe luna e foarte bine. Asta ar fi cam 250g pe saptamana.

Tinand cont ca greutatea corpului variaza cu aproximatov un kg in timpul zilei, e foarte greu sa estimezi corect daca la sfarsit de saptamana ai pus acele 250 g, astfel ca ramane cantaritul o data in luna si evaluarea progresiei din sala. Ultima e imposibil de facut daca schimbi mereu exercitiile si greutatile. Ar trebui sa ai un program neschimbat macar 4 saptamani si sa incerci mereu fie sa  maresti greutatile pentru acelasi numar de repetari fie sa pastrezi greutatile dar sa incerci mereu macar o repetare in plus. Daca reusesti cel putin una din doua e posibil ca muschii cresc.  De ce zic ca-i posibil? Pentru ca performantele se pot imbunatati chiar si daca muschii nu cresc ( din lipsa de nutrienti) datorita imbunatatirii eficientei neuromusculare, insa mult mai greu si doar pana intr-un punct decat in cazul in care corpul e hranit cum trebuie si creste si masa musculara.

Edited by vinciun, 24 August 2017 - 17:59.


#59
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Posttakillya, on 24 august 2017 - 13:17, said:


Pai de ce sa nu iti dea incredere? nu e rocket science.
in prezent ce folosesti ?

Ultimul antrenament din lista aia (am mult timp liber)

View Postvinciun, on 24 august 2017 - 17:57, said:

Tinand cont ca greutatea corpului variaza cu aproximatov un kg in timpul zilei, e foarte greu sa estimezi corect daca la sfarsit de saptamana ai pus acele 250 g, astfel ca ramane cantaritul o data in luna si evaluarea progresiei din sala. Ultima e imposibil de facut daca schimbi mereu exercitiile si greutatile. Ar trebui sa ai un program neschimbat macar 4 saptamani si sa incerci mereu fie sa  maresti greutatile pentru acelasi numar de repetari fie sa pastrezi greutatile dar sa incerci mereu macar o repetare in plus. Daca reusesti cel putin una din doua e posibil ca muschii cresc.  De ce zic ca-i posibil? Pentru ca performantele se pot imbunatati chiar si daca muschii nu cresc ( din lipsa de nutrienti) datorita imbunatatirii eficientei neuromusculare, insa mult mai greu si doar pana intr-un punct decat in cazul in care corpul e hranit cum trebuie si creste si masa musculara.


Eu ca să estimez corect creșterea, mă cântăresc de câteva ori pe săptămână și fac o medie pe lună. Media pe lună e cea mai bună.
Mă măsor cu metrul o dată la câteva luni (cam 2).
Și mă uit în oglindă ca orice om normal.

#60
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Totusi eu am pus ceva intr-o saptamana :))

Pozele cu transformarea.
Inainte https://drive.google...ew?usp=drivesdk
Dupa https://drive.google...ew?usp=drivesdk

Sunt cam deficitar in brate (astept si parerile voastre despre asta).


Si cum as putea sa-mi maresc bratele

#61
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Ma faci sa rad CAM DEFICITAR IN BRATE.  Nu-ti bate capul. Stiu ca nu ai rabdare acum si vrei cat mai urgent sa fii ca Johnson. Rabdare, nu te gandi la asta in fecare zi. Fa-ti treburile, vezi-ti de studii dar fa si sport. Peste ani o sa vezi si transformarea. Nu te gandi la brate acum. Tot corpul mai are de crescut.

#62
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

View Postdaniel52, on 24 august 2017 - 20:45, said:

Totusi eu am pus ceva intr-o saptamana Posted Image)

Pozele cu transformarea.
Inainte https://drive.google...ew?usp=drivesdk
Dupa https://drive.google...ew?usp=drivesdk

Sunt cam deficitar in brate (astept si parerile voastre despre asta).


Si cum as putea sa-mi maresc bratele
Salut! E bine de inceput, bravo! Tu trebuie sa arati atletic, corpolent, nu trebuie sa fii ca tipii ce sunt promovati azi prin reviste, sau pe internet, fiind plini de carne pe ei, avand corpul mai mare de cat capul, asta nu e sport.Stii care e diferenta dintre  un gras si unu care ia steroizi? Primul personaj mananca si nu face sport si e gras, al doilea mananca ca primul dar face sport, dar amandoua arata la fel, doar ca primul e gras ,al doilea are ' muschi'.

Edited by Fzn9, 25 August 2017 - 06:38.


#63
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,124
  • Înscris: 03.12.2005

View PostVelaxa, on 24 august 2017 - 18:19, said:

Ultimul antrenament din lista aia (am mult timp liber)


Pai daca faci PPL de 2 ori pe saptamana (si poti) e foarte bine, nu e nevoie sa treci la upper/lower
Ca pana la urma cel mai bun program e ala de care chiar poti sa te tii Posted Image

in prezent (cam de 2 luni) fac programul lui wendler 5/3/1 - boring but big (exemplul 2)
la varsta mea nu pot spune ca ma mai intereseaza asa tare masa musculara dar forta mi-a crescut destul de mult.

https://jimwendler.c...-boring-but-big

Edited by takillya, 25 August 2017 - 08:27.


#64
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Multumesc Fzn9 💪👍

#65
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 11.04.2006

View PostFzn9, on 25 august 2017 - 06:37, said:

... avand corpul mai mare de cat capul, asta nu e sport..
cum adica? corpul e oricum mai mare decat capul.

#66
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Gainer cu E si coloranti ? De vreo 10 ani folosesc doar proteina de zer cheala fara nimic + dextroza. Uneori are miros de sosete nespalata dar asta e Posted Image

#67
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

View Postandreim77, on 25 august 2017 - 09:15, said:

cum adica? corpul e oricum mai mare decat capul.
Sunt tipi care se injecteaza cu hormoni de crestere a muschiului, si cand ii vezi  in poze arata deformati...

#68
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Ce parere aveti despre asta !
- ectomorf cu slab (pot fi si ectomorfi grasi)
- endomorf cu gras (pot fi si endomorfi slabi)
- mezomorfi cu cei care au muschii dezvoltati ( dar poate nu fac parte din categoria mezomorf, si poate fi oricare din cele 3... )

#69
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015

View Postandreim77, on 25 august 2017 - 09:15, said:


cum adica? corpul e oricum mai mare decat capul.
Da, insa nu-i normal. Corpul trebuie sa fie mai mic decat capul.

#70
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Oare voi creste mai repede in masa musculara daca aplic un plan de antrenament full-body dupa 5 luni de facut 2 grupe de muschi pe zi (exemplu biceps-triceps). Sau sa raman la planul actual ? Raspunsuri concrete va rog. Multumesc

#71
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Esti cam tanar...fa usurel pana ti se intaresc oasele, poate mai cresti intre timp, pe urma, da ca iti place, te duci frumos la o sala si ne lasi in pace.

#72
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 11.04.2006
oasele sunt tari de la un an. sa vezi ce muscaturi de cleste mi-am luat de la baietelul meu, am crezut ca-mi reteaza degetul.
mai degraba, daca adn-ul nu permite, trasul de fiare la 15-18 ani va duce probabil la o incetinire a procesului de crestere. nu pt ca asa e natural ci pt ca un copil nu stie de nici unele la varsta aia, nici cand si cum sa se antreneze, ce si cum sa manance, are scoala, mai o discoteca. nu va sti sa compenseze efortul intens.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate