Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Crestere Masa Musculara

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
In cat timp se reface o grupa musculara?


#20
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
De la un timp am inceput sa si pun ceva grasime in jurul burtii. Ar fi cazul sa fac cardio? Am inteles ca alergatul face bine organismului si inimii.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daniele ...fii antena ;
- in primul rand nu cresti in masa musculara cum iti inchipui tu. Kg n plus pe care le-ai luat au legatura stransa cu varsta si cu faptul ca acum esti in dezvoltare ...deci asimilezi si apa pe care o bei .
- cresterea trebuie sa fie lenta si calitativa .
   - lenta pentru ca articulatiile nu tin pasul cu cresterea puterii si tu est aacum  moale / fraged/ in crestere . Nu numai tu , toti tinerii de 16 ani .
   - calitativa , adica nu muschi aposi facuti cu creatina si naposim
- sigur lucrezi prost . Nu stii cursa flexiilor , prizele corecte , exercitiile nerecomandate ( asa-i ca faci umar posterior cu bara deasupra capului ? ...asa-i ...nu raspunde ...asa fac toti si dupa aia isi distrug capsulele umerilor si la 35 de ani sunt niste rebuturi.  
- habar nu ai ca spatele tau ( mjlocul ) este extrem de sensibil. Nu stii sa il lucrezi dar sigur faci indreptari cu greutati mari pentru ca asa te-a sfatuit vreun cretin . O singura data daca gresesti ti-ai terminat spatele .
- asa-i ca faci geno pana jos fara asigurare ? Asa-i ...  sa iti termni meniscurile .

No acum asculta si mai bine . Culturismul este un sport complicat. Daca vrei sa il practici , fa-o cu indrumare profesionala ...nu de la alti fraieri steroidizati pe care ii vezi la sala . Aia au creierul ceva mai mic decat nuca si ceva mai mare decat  bobul de mazare . Daca faci de capul tau o sa iti dstrugi sanatatea , osatura , articulatiile ...si probabil inima . Ochii vor fi primii. Fa efort controlat altfel presiunea intraoculara generata de ridcarea de greutat mari va deforma globii oculari si vei face miopie .
Mai vrei detalii ?

#22
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Ok. Mare parte am inteles. Faza cu bara deasupra capului nam facuto. Am facut cu gantere (acelasi lucru presupun). Stiu foarte bine despre spate, ca este sensibil (mijlocul) si am avut mare grija atunci cand am facut indreptari alte exercitii. Tatal meu a avut hernie de disc de la o varsta mica si stiu ce inseamna asta. Voi avea grija mare sa nu se intample si la mine. Multumesc pentru sfaturi. Daca mai am ceva de intrebat voi intreba aici.

#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
OK ...macar ai atitudinea potrivita. Lucreaza cu greutati controlabile. Fa exercitii de baza dar nu incerca sa hipertrofiezi marind greutatea , fa-o controland greutati moderate . Atentie la cursa , nu insista pe negativ . Ai o viata intreaga in fata ( daca ai sti cat te invidiez pentru varsta ta ) si daca vei face sport inteligent ....progresul va veni singur . Combina exercitiile de forta cu exercti pentru rezistenta. Nu este nimic mai hidos , nimc mai oribil decat un urias cu bcepsii ca roata de tractor  care face stop cardiac dupa ce alearga 100 de metri sau dupa ce urca un deal de o jumatate de km.  Fa drumetii , inoata , alearga . Forteaza cu cap ., niciodata prea mult . REzultatele vor veni , dar vor fi rezultate valoroase , nu doar o chestiune de estetica indoielnica .

Edited by JurasikMan, 18 August 2017 - 21:39.


#24
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Inca o data, multumesc pentru tot. Am sa tin cont de tot ce ai spus. Te salut!

#25
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Este bun acest program ?
Piept & Triceps
Spate & Biceps/ Antebrat
Picioare & Umeri
Gambe & Trapez
Abdomen
Ar mai trebui sa schimb ceva la el?

#26
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005

 daniel52, on 19 august 2017 - 11:35, said:

Este bun acest program ?
Piept & Triceps
Spate & Biceps/ Antebrat
Picioare & Umeri
Gambe & Trapez
Abdomen
Ar mai trebui sa schimb ceva la el?

schimba-l cu totul fiindca frecventa e prea mica pt un incepator. faci fiecare grupa majora doar o singura data pe saptamana iar repetitia e mama invataturii.
tipul asta de antrenament e pentru sportivii avansati care chiar au nevoie de o saptamana sa se recupereze.
plus ca zilele alea 2 de gambe, trapez si abdomen sunt o risipa totala

tu alege un program full-body de 3 zile pe saptamana ori un program upper/lower de 4 zile pe saptamana.
spor la cautat ca e plin netul

full-body:

Luni
Genuflexiuni 4x8
Impins la piept inclinat 4x8
Ramat cu gantere 4x8
Biceps 2x12
Triceps 2x12
Abs 2x cate poti

Miercuri
Presa de umeri 4x8
Indreptari (romanian deadlifts) 4x8
Tractiuni la helcometru 4x8
Biceps 2x12
Triceps 2x12
Abs 2x cate poti

Vineri
Fandari cu gantere 4x12
Impins orizontal la piept 4x8
Ramat la aparat din sezut (seated cable rows) 4x8
Biceps 2x12
Triceps 2x12
Abs 2x cate poti

Greutatile le maresti cand incepi sa simti ca poti face mai mult de 12 repetitii la exercitiul respectiv (dar sa le maresti intratat inca sa poti face macar 8 repetari)

Edited by takillya, 19 August 2017 - 13:26.


#27
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
In completare, pune mana si mananca. Ai greutate de fata la inaltimea ta.

#28
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017
Deci daca aduni toate raspunsurile nu te mai apuci de nimic! În body building esti ceea ce mananci, 80% conteaza ceea ce mănânci si 20% antrenamentele. Daca tu mănânci grasimi multe o sa ai strat adipos , daca nu mănânci nu ai nimic, nici muschi nici forta nici grăsime. Fa-ti meniuri si rotestele de la o zi la alta, carne de pui, curcan, peste ton, somon si patrav, orez integral, pâine integrala, albus de ou si fructe si legume. Greutătile trebuie sa fie moderate si chiar usoare in primele trei patru saptamani, a spus cineva de full body, ptr începători e cel mai bun! Cardio de maxim doua ori pe saptamana 10 minute, efortul mare iti consuma si din muschii si nu o sa ai rezultate. Somnul la fel de important ca si mâncarea, minim 8 ore de somn pe noapte max 10. Proteine cat mai putine, eu am o cutie de 750g de juma de an, iau cand nu reusesc sa mănânc, mănâncă in cate mese poti, eu am trei pe zi, am 100 de kg, am avut 116 acum un an si consum 1,7 g pe kg proteine, 240 carboh, in jur de 2500 calorii! Eu vreau sa ma dau jos tu trebuie sa pui deci trebuie sa calculezi ce mănânci, baftă!

Edited by vlad_semanatoru, 19 August 2017 - 13:44.


#29
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005
ca proteina, din ce am citit si m-am documentat, ar trebui cam 1.4-1.5 g/kg (daca ai un procentaj de grasime normal si nu esti supraponderal)
carbohidratii si grasimile le iei in functie de cat de activ esti.

cel mai sigur e sa instalezi pe telefon o aplicatie cu care sa-ti tii evidenta la ce mananci si sa fii sigur ca iti atingi necesarul de proteina si necesarul caloric.
daca dupa o luna tot nu iei in greutate mai adaugi cam 300 de calorii pe zi.

Edited by takillya, 19 August 2017 - 14:08.


#30
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017

 takillya, on 19 august 2017 - 14:07, said:

ca proteina, din ce am citit si m-am documentat, ar trebui cam 1.4-1.5 g/kg (daca ai un procentaj de grasime normal si nu esti supraponderal)
carbohidratii si grasimile le iei in functie de cat de activ esti.

cel mai sigur e sa instalezi pe telefon o aplicatie cu care sa-ti tii evidenta la ce mananci si sa fii sigur ca iti atingi necesarul de proteina si necesarul caloric.
daca dupa o luna tot nu iei in greutate mai adaugi cam 300 de calorii pe zi.
1 g pe kg ar trebui sa consumi zilnic chiar daca nu faci sala! cei care fac bodybuilding recomanda cam 2 g am vazut, pe kg, io vb din proprie experienta acumulata de la un fost bodybuilder, 1,7g pe kg e ok pentru cei care fac asta doar din placere, adica la 3 sau 4 antrenamente pe saptamana. Nu se mananca in functie de cat esti de activ, se mananca in functie de cum asimileaza organismul tau grasimile si restul, poti manca 2000 de calorii si te ingrasi. plus ca trebuie si alea sa fie de calitate,  grasimi de calitate!

#31
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
De manacat mananc 2800 - 2900 calorii pe zi. Cateodata am depasit. Am si vreo 3 aplicatii pentru calcularea caloriilor. Cu nutritia stau bine. Chiar e nevoie de antrenament full-body? Nu prea il agreez.

Am si goal-uri zilnice! 321 g carbo, 71 g grasimi si 160 g proteine pe zi.

#32
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017
Daca esti la inceput da, apoi incepe cu antrenamentul normal, muschii tau trebuie sa se obisnuiasca cu antrenamentul altfel nu o sa rezisti, nu se recuperează muschii!

#33
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Am 5 luni de cand am inceput antrenamentul. M-am obisnuit deja cu acest efort.

#34
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017
Daca mananci cum spui si faci de 5 luni deja atunci ai rabdare, fa antrenamentele corect si ai sa vezi rezultate! Parerea mea din proprie experienta, aloca pentru picioare gambe o zi, si umeri cu trapez alta zi, iar abdomen poti face in fiecare zi, e un muschi care se recupereaza repede si suporta mult efort, 5, 10 min pe antrenament e destul ptr abdomen! Perseverenta e cheia!

#35
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Salut! As dori sa va tin la curent cu progresul meu. In ultimele zile am mai pus ceva masa pe umeri si piept. Am facut un plan de antrenament intre timp.
Piept + Triceps
Biceps + Spate
Zi de exercitii cu greutatea corpului + abdomen.
Umeri + Trapez
Picioare + Gambe.
Astept pareri in legatura cu planul !

#36
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017
Mai bn lasa ziua aia libera intre doua zile, muschii tai trebuie sa se recupereze, ai nevoie de odihna! In rest este bine , parerea mea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate