Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Crestere Masa Musculara

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postvlad_semanatoru, on 19 august 2017 - 13:41, said:

Deci daca aduni toate raspunsurile nu te mai apuci de nimic! În body building esti ceea ce mananci, 80% conteaza ceea ce mănânci si 20% antrenamentele.
50% e odihna, pt ca in ciuda impresiei generale, muschiul se reface si creste in perioada de repaus, nu in timpul antrenamentului. e reactia organismului la stimlul iesit din comun, adica efortul extrem.
restul e antrenament, hrana si mai ales filosofie de viata, disciplina si mult studiu despre sport, metabolism, nutritie, tip somatic etc, etc, etc.

#38
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017
Ce spui tu, andreim77, numai tu întelegi, ce relevantă are odihna, ea oricum este ca doar nu te antrenezi full continuu. Chiar te rog să explici ce spui ca sunt curios, la mine este 80%+20%=100%, adica mâncare si antrenament rezulta un muschi sanatos! Am spus mai sus ca trebuie sa dormi 10-8 ore pe noapte, oricum e odihna, vrei nu vrei.

#39
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016
Ati citit acest articol? https://antrenorulme...asei-musculare/
L-am citit de curand si mi se pare un pic cam ciudat.
Nu stiu daca veti putea citi tot dar ce a scris omul asta aici mi se pare cam aberant.

#40
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
de exemplu:
fa biceps azi si maine.
dormi 5-6 ore si lucrezi in constructii.

cati ani ai de zici ca odihna e oricum? de exemplu ai copii?

cam ce nivel de dezvoltare ai? asa pt Romania.

https://www.bodybuil.../fun/behar2.htm
https://www.bodybuil.../fun/issa68.htm

site-ul ala e al unui nene care incearca sa-si vand cartea electronica. un necunoscut, poate se pricepe, statistic sunt 90% sanse sa nu se priceapa.

Edited by andreim77, 23 August 2017 - 17:55.


#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Despre antrenorulmeupersonal spui ca-i nepriceput?? Eu n-as fi atat de sigur. De cand am descoperit site-ul ii urmez sfaturile si mi-a mers foarte bine.

#42
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
nu, e posibil sa fie bun. dar cand vad un text de ala lung cu tot felul de texte bombastice care incearca sa convinga ce roata descoperi daca iei cartea de la el parca nu imi mai inspira incredere.

#43
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postvlad_semanatoru, on 23 august 2017 - 17:31, said:

Ce spui tu, andreim77, numai tu întelegi, ce relevantă are odihna, ea oricum este ca doar nu te antrenezi full continuu. Chiar te rog să explici ce spui ca sunt curios, la mine este 80%+20%=100%, adica mâncare si antrenament rezulta un muschi sanatos! Am spus mai sus ca trebuie sa dormi 10-8 ore pe noapte, oricum e odihna, vrei nu vrei.
Masa musculara creste in zilele de repaos, de-aia nu lucrezi aceeasi grupa 2 zile la rand

#44
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
LE: parerea mea e ca asta e cea mai buna cale de urmat in "cariera" de fitness:

https://www.bodybuil...scle-gains.html
desi n-as spune ca dupa 6 luni poti sa te consideri intermediar, newbie gains pot tine si 1 an daca mananci cum trebuie

incepator: 3 zile full-body Luni / Miercuri / Vineri
intermediar : 4 zile upper / lower split Luni L / Marti U /Pauza /Joi L / Vineri U
avansat : Legs / Push / Pull / Pauza / Legs / Push / Pull / Pauza etc.

Edited by takillya, 24 August 2017 - 10:38.


#45
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
''In ultimele 2 luni nu am mai facut progrese vizibile''- Initiatorul!
Salut! Nu ai mai facut progrese vizibile pentru ca ai stagnat, facand acelasi program, si execitii o anumita perioada de timp, la un moment dat corpul se obisnuieste. Trebuie sa faci o schimbare, sa introduci o noua rutina in antrenament, exercitii noi, cauta pe youtube, vei gasi o gramada de exercitii ce le poti face.
De exemplu eu o perioada la sala, am facut pe grupe, acum fac antrenament de circuite, e mult mai bun, pentru ca iti lucrezi toti muschii de 3 -4 ori pe saptamana, facand 2 serii pentru fiecare grupa, iti dai seama sa faci pentru fiecare grupa, cum faceai cand lucrai pe grupe, iti ia o zi intreaga sa o pierzi la sala, asa facand circuite iti alegi ce fel de exercitii sa faci, reusind astfel in 30 minute- 1 ora sa cuprinzi toate grupele.

Edited by Fzn9, 24 August 2017 - 10:32.


#46
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
si ce progres ai lucrand fiecare grupa de muschi de 3-4 ori pe sapt?

Edited by andreim77, 24 August 2017 - 10:33.


#47
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

View Postandreim77, on 24 august 2017 - 10:33, said:

si ce progres ai lucrand fiecare grupa de muschi de 3-4 ori pe sapt?
Am inceput sa fac antrenamentul de circuit de 1 saptamana, pana acum faceam pe  grupe 5 zile pe saptamana... si da... am ceva progrese...pentru mine e  destul de bine, nici nu visam.... am facut ceva brate, la umeri... la piept si abdomen e destul de greu... dupa fiecare antrenament fac si cardio, o perioada am alergat pe banda, acum fac exercitii de hiit , si in zilele cand am doar cardio, fac hiit cam 20 minute, dupa niste abdomene si banda 10 minute... nu ma fortez, pentru ca fac sala sa fiu mai corpolent, nu sunt atat de interesat sa ma fac 'mare'. Nu iau nici un gainer, nu iau nimic inainte si nici dupa antrenament... consider ca e o pierdere de timp sa consumi acele asa zisele gainere de orice fel...penntru ca nu sunt naturale, contin e-uri si coloranti. Incerc sa mananc atat cat cred eu de sanatos, nu fac excese la mancare, cate putin din toate, asta nu inseamna ca mananc cartofi prajiti, kfc, mec etc. E greu sa dau jos acel strat de celulita din zona abdomenului , nu tin neaparat sa am patratele, sau inceput de patratele, dar sunt multumit daca reduc grasimea cat de cat de pe abdomen. Salut!.

Edited by Fzn9, 24 August 2017 - 10:56.


#48
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
Asta cu schimbatul  exercițiilor tot timpul mi se pare o prostie, e doar superstiție.

Ai progresat fiindcă ai crescut frecventa si volumul, de aia, pe când înainte atingeai fiecare grupa doar o data.

Când atingi o grupa doar o dată pe săptămână mușchiul regreseaza pana apuci sa il lucrezi iar.

#49
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postdaniel52, on 18 august 2017 - 20:48, said:

De la un timp am inceput sa si pun ceva grasime in jurul burtii. Ar fi cazul sa fac cardio? Am inteles ca alergatul face bine organismului si inimii.

Ce prostii mânci în alea 2800 de calorii?

View Posttakillya, on 24 august 2017 - 11:11, said:

Asta cu schimbatul  exercițiilor tot timpul mi se pare o prostie, e doar superstiție.

Ai progresat fiindcă ai crescut frecventa si volumul, de aia, pe când înainte atingeai fiecare grupa doar o data.

Când atingi o grupa doar o dată pe săptămână mușchiul regreseaza pana apuci sa il lucrezi iar.

Aș trece și eu la antremanete de tipul lower/upper body. Dar nu știu, parcă  tot nu-mi dau ele încredere

#50
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postandreim77, on 24 august 2017 - 10:33, said:

si ce progres ai lucrand fiecare grupa de muschi de 3-4 ori pe sapt?

Eu fac full body cam 90% din timp de cand am inceput. Am ajuns la 46 in biceps( la rece) , 100-104 kg, impins de la piept cu spatele lipit de banca ( nu arcuit in varianta power)  cu 130kg 5-7 repetari, tractiuni complete in pronatie -15.

Cumnatu meu a inceput acum trei luni sa lucreze cu mine. La inceput cu 100 kg facea 1-2 repetari si acum face 6. Tot in full body ne antrenam. Desigur ca nu s-a antrenat de la bun inceput cu suta, a pus o data de proba sa se verifice.

Edited by vinciun, 24 August 2017 - 12:40.


#51
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostVelaxa, on 24 august 2017 - 12:24, said:

Aș trece și eu la antremanete de tipul lower/upper body. Dar nu știu, parcă  tot nu-mi dau ele încredere

Pai de ce sa nu iti dea incredere? nu e rocket science.
in prezent ce folosesti ?

#52
daniel52

daniel52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.07.2016

View PostFzn9, on 24 august 2017 - 10:31, said:

''In ultimele 2 luni nu am mai facut progrese vizibile''- Initiatorul!
Salut! Nu ai mai facut progrese vizibile pentru ca ai stagnat, facand acelasi program, si execitii o anumita perioada de timp, la un moment dat corpul se obisnuieste. Trebuie sa faci o schimbare, sa introduci o noua rutina in antrenament, exercitii noi, cauta pe youtube, vei gasi o gramada de exercitii ce le poti face.
De exemplu eu o perioada la sala, am facut pe grupe, acum fac antrenament de circuite, e mult mai bun, pentru ca iti lucrezi toti muschii de 3 -4 ori pe saptamana, facand 2 serii pentru fiecare grupa, iti dai seama sa faci pentru fiecare grupa, cum faceai cand lucrai pe grupe, iti ia o zi intreaga sa o pierzi la sala, asa facand circuite iti alegi ce fel de exercitii sa faci, reusind astfel in 30 minute- 1 ora sa cuprinzi toate grupele.
Salut! Exact asta am facut in ultima saptamana si trebuie sa va spun ca am inceput din nou sa cresc (biceps, piept si umeri). Va multumesc pentru toate sfaturile!

#53
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Pune o poza cu cresterea.

#54
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
poza comparativa ar fi ideal, inainte si dupa.
daca acea crestere e fara o definire vizibila insemna ca a crescut grasimea si procentul de apa din organism.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate