Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Din Canada in Elvetia?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
PetronelaC

PetronelaC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.08.2017
Buna ziua,

Am dori sa obtinem mai multe informatii(daca este posibil) legate de locurile de munca, chirii  si scoli pentru copii din Elvetia si care sunt conditiile de a lucra legal.
Desi avem situatia financiara aici in Canada,casa, joburi foarte bune, ne dorim sa ne intoarcem in Europa.
Cum este cel mai bine sa aplici pentru un job: ca cetatean roman, canadian? Care experienta, educatie o poti trece pe resume?
Daca , unul dintre noi ar obtine un contract de lucru, poate veni toata familia?
Am cercetat piata muncii si cred ca ne putem gasi de lucru(sotul lucreaza ca Business IT Analyst)

Multumesc anticipat si va rog cei care raspund doar ca sa raspunda pentru ca nu au ce face sa se abtina, pentru ca nu este frumos.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,231
  • Înscris: 13.03.2017
In Elvetia nu te angajeaza nimeni daca nu ai permis de munca care se obtine destul de greu pentru ca angajatorul trebuie sa se duca la cantonul din care face parte si sa motiveze de ce nu ia un angajat din tara lor, apoi il intreaba de ce nu ia macar unul din EU.

Deci prioritate au Elvetienii, apoi cei din EU, abia apoi restul. Exista un numar de permise de munca care se acorda anual pentru “RESTUL” si daca se depaseste numarul gata, nu mai ia pe nimeni anul ala.

Pe scurt – ca cetatean European ai mai multe sanse decat un extracomunitar dar si aceste sanse sunt destul de mici.

#3
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostNaijax, on 17 august 2017 - 16:21, said:

angajatorul trebuie sa se duca la cantonul din care face parte si sa motiveze de ce nu ia un angajat din tara lor, apoi il intreaba de ce nu ia macar unul din EU.
Fals. Nu trebuie sa motiveze nimeni nimic daca somajul nu sare de un nivel.

Pe noi ne-a ars pentru inca un an, ca au bagat nu stiu ce clauza. Dar e alta poveste.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPetronelaC, on 17 august 2017 - 16:04, said:

Cum este cel mai bine sa aplici pentru un job: ca cetatean roman, canadian?
Care experienta, educatie o poti trece pe resume?


Roman

Toata experienta relevanta pentru locul ala de munca, credeam ca asta deja ati invatat in Canada
La fel, toata scoala relevanta

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostPetronelaC, on 17 august 2017 - 16:04, said:

Desi avem situatia financiara aici in Canada,casa, joburi foarte bune, ne dorim sa ne intoarcem in Europa.
Vi s-a urat cu binele sau ce? Elvetia este exagerat si nejustificat de scumpa

#6
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostOctavian_SK, on 18 august 2017 - 10:04, said:

Vi s-a urat cu binele sau ce? Elvetia este exagerat si nejustificat de scumpa

adica in elvetia si forta de munca este exagerat si nejustificat de scumpa ?!

elvetia este la fel de scumpa ca si manhattan sau londra sau paris.
numai c atrebuie sa stii sa faci ce platesc ei bine.

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Pai mergeti in Elvetia atunci :) stiu pe cineva care dupa ce a primit oferta (nu de expat) de 10,000euro a facut calculele gen scoala la copil,locuinta etc si a refuzat; poate voua va place sa dati 10 euro pe o inghetata

#8
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostOctavian_SK, on 18 august 2017 - 11:25, said:

Pai mergeti in Elvetia atunci Posted Image stiu pe cineva care dupa ce a primit oferta (nu de expat) de 10,000euro a facut calculele gen scoala la copil,locuinta etc si a refuzat; poate voua va place sa dati 10 euro pe o inghetata

am stat si in elvetia. acolo am intalnit cei mai multumiti oameni. este adevarat ca majoritatea colegilor stateau peste granita si faceau o mica plimbare pana la treaba.
noi am stat in oras, am platit ce trebuia platit si ne-am distrat.
apoi, dupa un numar de luni, am continuat mai departe.
elvetia este cea mai buna tara ca punct de plecare pt a vizita europa.
pe deasupra este si civilizata.

si confirm, pe vremea aceea inghetata era 9 franci. dar plata era sensibil mai mare decat ce spui. si aranjamentul era ca si taxele erau, procentual, mai mici ca in multe parti ale europei.

Edited by avenirv, 18 August 2017 - 12:39.


#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
In Elvetia e misto sa faci afaceri, bancuiala, schi. Localnicii sunt civilizati, cu morcov infipt in cur, autosuficienti.
Ca angajat nu stiu cum e, ca nu ma caracterizeaza :D

In Canada n-as locui permanent.

#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostOctavian_SK, on 18 august 2017 - 11:25, said:

Pai mergeti in Elvetia atunci Posted Image stiu pe cineva care dupa ce a primit oferta (nu de expat) de 10,000euro a facut calculele gen scoala la copil,locuinta etc si a refuzat; poate voua va place sa dati 10 euro pe o inghetata

Si a ramas in Romania pentru 2000 si la vremea pensiei va primi una unitara de 250 de euro.Destept baiat.

Edited by Kean, 19 August 2017 - 18:17.


#11
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 16.07.2017

View PostPetronelaC, on 17 august 2017 - 16:04, said:

Buna ziua,

Am dori sa obtinem mai multe informatii(daca este posibil) legate de locurile de munca, chirii  si scoli pentru copii din Elvetia si care sunt conditiile de a lucra legal.
Desi avem situatia financiara aici in Canada,casa, joburi foarte bune, ne dorim sa ne intoarcem in Europa.
Cum este cel mai bine sa aplici pentru un job: ca cetatean roman, canadian? Care experienta, educatie o poti trece pe resume?
Daca , unul dintre noi ar obtine un contract de lucru, poate veni toata familia?
Am cercetat piata muncii si cred ca ne putem gasi de lucru(sotul lucreaza ca Business IT Analyst)

Multumesc anticipat si va rog cei care raspund doar ca sa raspunda pentru ca nu au ce face sa se abtina, pentru ca nu este frumos.
Iti recomand forumul romanilor din Elvetia.Poate acolo vei afla mai multe raspunsuri obiective la intrebarile tale.
http://casa-romanilor.ch/

View PostOctavian_SK, on 18 august 2017 - 10:04, said:

Vi s-a urat cu binele sau ce? Elvetia este exagerat si nejustificat de scumpa
Din ce stiu, salariile sunt pe masura preturilor din Elvetia, in functie de calificarea profesionala a fiecaruia.

#12
quer

quer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2017
Important este varsta  cand va ganditi sa veniti in Ch.daca e tarziu dupa 40 de ani atunci trebuie gandit bine de ce?si pentru ce.ca pensionar nu se renteaza numai daca ave-ti un cont mare atunci da...sistemul scolar e bun e dimineata pauza intre 12- 13 apoi pana la ora 15 ori 14, nu trebuie platit mai nimic deci nu e ca in germania, vacantele sunt dese,acum nu intru in amanunte,gradinita costa pana la varsta de 5 ani.In generale greu de gasit o locuinta sau o casa, asta inseamna a cauta ani de zile..bani  trebuie oricum, de la cautiune, chriria in sine pana la transport..trebuie bewiligung, adica drept de sedere s id e lucru fara acesta nu se poate,peste ideea de venit aici trebuie neaparat gandit de ce? pt copii? pt ce? pt ce vin aici? de ce nu in Franta la granita si ma mai gandesc ce fac..

www.ch.ch   https://www.bk.admin...on-en-bref.html

Edited by quer, 04 January 2018 - 21:30.


#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostOctavian_SK, on 18 august 2017 - 11:25, said:

Pai mergeti in Elvetia atunci Posted Image stiu pe cineva care dupa ce a primit oferta (nu de expat) de 10,000euro a facut calculele gen scoala la copil,locuinta etc si a refuzat; poate voua va place sa dati 10 euro pe o inghetata

10 mii pe luna? pai acum ce sa zic si eu, cand te dedai la vita argentiniana, sau merge si aia elvetiana, si faci concedii prin Maldive, pe la 5-6 stele, si copii ii vrei la scoala de roboti care ii scoate direct academicieni, nici 100 K pe luna nu ajung.....scump, foarte scump

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate