Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Rezervor Golf 5 - demontare si curatare

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
tikkix

tikkix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.06.2017
Am urmatoarea masina: Golf mk5 1.4 FSi BKG, 2004 190400 km.
recent mi-am inlocuit pompa de benzina si am observat ca benzina era plina de mzierie si apa (350-400 ml de benzina cat am scos era neagra si dupa ce am lastat-o pe fund s-au format bule de apa) (si bine inteles masina mi se ineaca cateodata la 3000 -4000 -5000 revolutii si imi pierd puterea, iar in treapta a doua da mini rateuri in sensul ca trage dupa care se ineaca si tot asa)
Daca stiti vreunul sa demontati rezervorul puteti sa ma ajutati cu informatii, indicii, pasi ? ar fi foarte de folos!
Rog sa dicutam pe subiect si nu altele, vreau doar sa stiu cum sa dau jos rezervorul.
P.S. nu bagati benzina de la lukoil Posted Image eu mi-am invatat lectia si nu vreau sa patiti si voi asa ceva!

Attached Files


Edited by tikkix, 16 August 2017 - 22:52.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Cauta tutoriale pe youtube :).

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ar trebui sa te complici. Apa "sta jos" si este prima care "dispare" din rezervor.
Eu "iubesc" benzina de la Lukoil. Cred ca depinde de statie.

Edited by pasilla, 16 August 2017 - 22:43.


#4
tikkix

tikkix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.06.2017

 Serafim606, on 16 august 2017 - 22:41, said:

Cauta tutoriale pe youtube Posted Image.
am cautat dar nu am gasit nimic concret :( nici ope google, de aceea am apelat la acest forum)

 pasilla, on 16 august 2017 - 22:42, said:

Nu ar trebui sa te complici. Apa "sta jos" si este prima care "dispare" din rezervor.
Eu "iubesc" benzina de la Lukoil. Cred ca depinde de statie.
apa da, dar mizeria ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tikkix, on 16 august 2017 - 22:44, said:

apa da, dar mizeria ?
Si mizeria odata cu apa. Un "full" rezolva problema.
Eu am patit asa ceva [ cu mizeria] , dar era o spartura pe unde intra mizeria in rezervor [ noroiul aruncat de roata].

Sunt persoane care invoca mizeria din benzina, dar de fapt problema este la neetanseitatile filtrului de aer, ori ale rezervorului.

Edited by pasilla, 16 August 2017 - 22:55.


#6
tikkix

tikkix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.06.2017

 pasilla, on 16 august 2017 - 22:46, said:

Si mizeria odata cu apa. Un "full" rezolva problema.
Eu am patit asa ceva [ cu mizeria] , dar era o spartura pe unde intra mizeria in rezervor [ noroiul aruncat de roata].
sunt la al patrulea plin si problema se remediaza incet din cate observ dar mizeria aia care ajunge in cilindrii... nu suna a bine, tocmai de aceea vreau sa il curat.
am bagat si aditivi pentru eliminarea apei si a depunerilor, dar pana nu sunt 100% sigur de ce se afla in rezervor nu am sa pot dormi noaptea :D

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sui-o pe un elevator si apuca-te de demontat ; o sa vezi si singur ce si cum . Dar la cum nu te pricepi mai bine apeleaza la un service competent sa nu faci tu vreo traznaie mai mare decat mizeria din rezervor ...

#8
tikkix

tikkix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.06.2017
Cam ai dreptate, ideea ii ca nu stiu daca se leaga cineva de treaba asta

Edited by Dany_Darke, 17 August 2017 - 07:48.


#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 tikkix, on 16 august 2017 - 22:56, said:

Cam ai dreptate, ideea ii ca nu stiu daca se leaga cineva de treaba asta
Cum sa nu ? Le zici ca vrei rezervorul dat jos si curatat.
De acord cu Baxon, lasa pe altu sa se ocupe ca e ceva risc sa faci prostii pe acolo.

#10
boigeorge

boigeorge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.08.2017

 tikkix, on 16 august 2017 - 22:32, said:

Am urmatoarea masina: Golf mk5 1.4 FSi BKG, 2004 190400 km.
recent mi-am inlocuit pompa de benzina si am observat ca benzina era plina de mzierie si apa (350-400 ml de benzina cat am scos era neagra si dupa ce am lastat-o pe fund s-au format bule de apa) (si bine inteles masina mi se ineaca cateodata la 3000 -4000 -5000 revolutii
e prima oara cand aud de miscare de revolutie la un motor. Daca erau rotatii mai intelegeam.

#11
tikkix

tikkix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.06.2017

 boigeorge, on 16 august 2017 - 23:51, said:

e prima oara cand aud de miscare de revolutie la un motor. Daca erau rotatii mai intelegeam.

 arg, on 16 august 2017 - 23:52, said:

Ala e un motor mai smecher, se revolta des.
Multumesc frumos pentru faptul ca ati raspuns pe subiect si intr-un mod ajutator, cred ca ati postat cele mai folositoare raspunsuri la care ma putem astepta <3

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,153
  • Înscris: 19.09.2005
Hai sa-ti spun eu cum e problema la vw: daca nu sti cum se demonteaza pas cu pas, risti sa rupi vreo clema si pe urma trebuie pieasa noua.

#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
In principiu clemele alea sunt ieftine...
Cauta pe cineva cu talent la mecanica si rabdare - ma astept sa fie o gramada de suruburi coapte de desfacut pe sub masina.
PE forumul mono-marca n-a curatat nimeni rezervorul?

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 tikkix, on 16 august 2017 - 22:50, said:


sunt la al patrulea plin si problema se remediaza incet din cate observ dar mizeria aia care ajunge in cilindrii... nu suna a bine, tocmai de aceea vreau sa il curat.
am bagat si aditivi pentru eliminarea apei si a depunerilor, dar pana nu sunt 100% sigur de ce se afla in rezervor nu am sa pot dormi noaptea :D
Mizeria aia nu ajunge în cilindri. Se oprește în  filtrul de benzină.  Ăla e și rolul filtrului,  sa nu ajungă mizerie în motor.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,153
  • Înscris: 19.09.2005
Teoretic, ca practic mai scapa.

#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 boigeorge, on 16 august 2017 - 23:51, said:

e prima oara cand aud de miscare de revolutie la un motor. Daca erau rotatii mai intelegeam.
Daca a scris de pe un mobil (si nu numai) este explicabil, uneori iti mai scapa cate un cuvant corectat automat.
Oricum, cine a vrut a inteles ce a vrut sa spuna.

Altfel, si pe mine m-ar stresa daca as sti ca in rezervor am apa si mizerii. Asta inseamna pericol pentru pompa+filtru, dar si o posibila invazie de rugina. Asa ca mergi la un service si scapa de grija.

Edited by claudiu1, 17 August 2017 - 07:34.


#17
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Mergeti 10 ani cu becul aprins la rezervor si e de vina Lukoil ca aveti voi apa in rezervor. Bun asa.

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Pai cum cu becul aprins? Eu stiu ca masina se parcheaza cu plinul facut. Cel putin la mine asa e regula, cand mai am 1/3-1/4 de rezervor fac plinul. Pana la urma tot atata benzina consum intr-o luna dar merg mai rar pe la benzinarie. Mai stiu si eu dinastia care tot la 2-3 zile baga de 30-50 de lei si justifica asta prin faptul ca nu au bani. Nu intelg cum cheltui mai putin daca alimentezi de 4 ori cate 50 de lei intr-o luna decat atunci cand alimentezi o data de 200.
Vara mai e cum mai e dar iarna face condens rezervorul pe interior daca e mai mult gol decat plin.

Edited by PoeOvidiu, 17 August 2017 - 14:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate