Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rezervor Golf 5 - demontare si curatare

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
tikkix

tikkix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.06.2017

 izometric, on 17 august 2017 - 07:38, said:

Mergeti 10 ani cu becul aprins la rezervor si e de vina Lukoil ca aveti voi apa in rezervor. Bun asa.
1. cand ajunge acul la primul sfert ---> plinul.
2. Iti multumesc ca ai citit topicul si mai mult de atat ai si raspuns pe subiect si ai fost de folos... sigh.

#20
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 tikkix, on 17 august 2017 - 18:12, said:

1. cand ajunge acul la primul sfert ---> plinul.


...si pe urma te trezeai.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Cand lasam masina niste luni de zile nefolosita, cum e racomdat sa fie lasata cu rezervoru pe jumate plin sau spre plin?

#22
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Daca nu vrei condens ca prietenul care crede ca e de la Lukoil, o lasi cu rezervorul plin. Altfel aerul contine umiditate si pe timp de noapte cand scade temperatura condenseaza pe peretii reci ai rezervorului.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Alta intrebare, rezervorul la modelul ala de masina are vreun sistem de golire 1oo% ca acel minunat condens sa poata fi scos

#24
tikkix

tikkix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.06.2017

 izometric, on 17 august 2017 - 18:55, said:

Daca nu vrei condens ca prietenul care crede ca e de la Lukoil, o lasi cu rezervorul plin. Altfel aerul contine umiditate si pe timp de noapte cand scade temperatura condenseaza pe peretii reci ai rezervorului.
nu zic ca e numai de la lukoil chestia aia cu apa sau mizeria, doar ca mai multi mecanici si un electrician care lucreaza la VW mi-au spus sa ma feresc de benzina de la luk, eu pana la acel moment numai de la luk bagam benzina. Momentan Mol sau OMW. In fine, nu asta este subiectul, fiecare baga de unde crede si ii se pare ca e mai bine pentru masina lui. Oricum am sa rezolv problema in cat mai scurt timp si vedem dupa ce si cum. Doamne ajuta ! :D

#25
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu demontezi rezervorul,scoti pompa de benzina de sub bancheta din spate,este tutorial pe youtube,iese foarte usor,si ai loc sa bagi mana si sa-l cureti,stergi cu prosoape de hartie,e simplu si gratis,fara scule si elevator.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
iei, deci cu un furtun si putina rabdare se poate goli si curata rezervorul....

Edited by arg, 18 August 2017 - 14:39.


#27
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu am alimentat o vesnicie(peste 10 ani) cu 2-3 litri si vara si iarna(si culmea filtrul de benzina schimbat doar de 3 ori in acest timp/mea culpa) si n-am avut nicio problema. mai degraba secretul e ca am folosit numai omv100. Posted Image

initiator, treci la omv100 sau mol evo si schimba filtrul de benzina mai des.

Edited by 41ex, 18 August 2017 - 15:58.


#28
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Sarman-sarman dar cu coada pe sus. 2-3 litri dar OMV100 cu toate ca habar nu ai ce inseamna cifra octanica si la ce motoare se simte diferenta. ;)

#29
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
parerea ta. eu cred ca sarman e ala care nu pune cea mai buna benzina. Posted Image logica asta...e ca si cum ai trage concluzia ca daca zbor numai la business class clar zbor foarte rar=>sarman. Posted Image si ca nici nu stiu pt cine e aceasta clasa Posted Image))

si desigur n-ai folosit altfel n-ai spune ca e dedicata doar anumitor masini. asta ai inteles tu, ca am schimbat motorul dupa cativa km, desi mesajul e exact invers, ca se simte din toate punctele de vedere un combustibil bun.

Edited by 41ex, 18 August 2017 - 19:34.


#30
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cum sa alimentezi 2-3 litri? De 10 lei?   Asta înseamnă sa alimentez în unele zile de 2-3 ori. Nu găsesc logica decât dacă ti-e tare simpatică domnișoara de la benzinarie.

#31
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
depinde cate drumuri faci pe zi si ce trafic ai/stil. bonus ai geamurile curate tot timpul.

iar ideea era ca nu se strica masina de la "rezerva" sau "condens" daca pui benzina aditivata.

#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

 daniMMM, on 18 august 2017 - 14:17, said:

Nu demontezi rezervorul,scoti pompa de benzina de sub bancheta din spate,este tutorial pe youtube,iese foarte usor,si ai loc sa bagi mana si sa-l cureti,stergi cu prosoape de hartie,e simplu si gratis,fara scule si elevator.
Sa ramana naibii ceva hartie p-acolo s-o absoarba pompa .... pe langa cat de horor poate fi procedura...
Treaba buna inseamna dat jos, golit, spalat, uscat, tratat de rugina daca e cazul (si rezervorul, si sasiul).

#33
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Posted Image rezervor ruginit? singura rugina poate veni din combustibil, iar daca e sortiment aditivat mai putine impuritati teoretic.

#34
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 shiva, on 20 august 2017 - 13:57, said:

Sa ramana naibii ceva hartie p-acolo s-o absoarba pompa .... pe langa cat de horor poate fi procedura...
Treaba buna inseamna dat jos, golit, spalat, uscat, tratat de rugina daca e cazul (si rezervorul, si sasiul).
Rezervorul e din plastic.N-are cum sa ramana nici o hartie decat in cazul in care il stergi pe interior cu picioarele,si chiar daca ar ramane nu e nici o belea la cate mizerii sunt inauntru,horror e sa te apuci sa-l dai singur jos,dar cand nu te pricepi de unde sa stii sa dai sfaturi?

Edited by daniMMM, 22 August 2017 - 14:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate