Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Ducem lipsa de personal calificat dar nici nu avem unde sa ne calificam.

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

View PostMateiEvi, on 06 august 2017 - 20:23, said:

Diplome se gasesc de vanzare.
Daca as angaja pe cineva, nu m-as uita la diploma ci l-as pune sa dea proba de lucru. Daca este ce trebuie, bine, daca nu, urmatorul!

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Ești din București? Te iau la "termopane" dacă vrei.

#21
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006
Am un vecin care lucreaza de vreo 7-8 ani la "termopane". E tanar, are vreo 30 de ani. Cand l-am intrebat ce salariu are, m-am crucit. 3000 de lei lunar + bonuri de masa + prime de Craciun, Paste, de muraturi, de porc, de concediu.... Totul pe cartea de munca... Mai ca m-as lasa si eu de meseria mea pentru asa oferta...

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Știți care e treaba? Dacă personalul numește calificat, dar face, începi să crezi că poți să faci și tu. Eu sunt un astfel de caz. Am pus țevi, prize, reparat pereți, orice. Refuz să-i plătesc cuiva practica. Iar meseria se învață. În școală. Doar meșteșugurile se fură, numai că nu se vrea. Noi nu vrem.

#23
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017

View PostChifteluta, on 06 august 2017 - 20:22, said:


Meseria se fura, nu se invata. Te holbezi la meserias ce face vreo  2 saptamani, dupa care pui mana si faci. o sa vezi tu dupa aia cat de bine a fost. Posted Image

Scoala este pentru hartia aia sa poti profesa meseria. Nu te invata nimeni nimic la cursuri.
mesteru' stie si ptr tine.nu are atributii de dascal.
amu' ca-i cald, ii poti atrage atentia, "pe baza" de beri ! :)

#24
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Orice meserie ai avea, daca vrei sa te angajezi la privat ca prim loc de munca, trebuie sa ceri un salariu cat mai mic si sa vii cu discursul "vrei, doresti, etc". Te angajeaza si pe urma trebuie sa fii numai ochi si urechi si sa inveti constant. Peste un timp(1an sau doi, nu peste 1 luna :) ), te duci in alta parte cu "experienta si pretentii". Calificarea se obtine in scoli, asa proaste cum sunt, dar acolo se obtine.

Edited by alexandru_1988, 06 August 2017 - 22:13.


#25
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostMateiEvi, on 06 august 2017 - 20:13, said:

Cum vine treaba asta ca avem nevoie de personal calificat, ducem lipsa de electrician, instalator gaze, instalator apa, dar nu exista firme interesate sa angajeze pe cineva fara experienta, sa accepte un ucenic.
Hai sa iti spun un secret, angajatorii de tip SRL vor angajati pe minim, gata bagati in paine, care din prima lucrare sa isi scoata deja salariul si sa lucreze si peste program si in weekend, neplatiti desigur. Nu vor incepatori pentru ca vor profit instant.
Si apoi se vaita ca nu gasesc angajati in aceste conditii... adevarul e ca trebuie sa fii prost rau sa te angajezi la ei in conditiile alea, indiferent daca ai sa nu experienta in campul muncii. Deaceea majoritatea angajatilor prin SRL-uri sunt din mediul rural, oameni nefamilisti si betivi, ca aia sunt singurii suficient de prosti si disperati sa accepte conditiile astea, dar pana si aia se mai trezesc si cauta lucruri mai bune in viata si il lasa pe bisnitar sa caute alt fraier care sa ii cumpere case si masini lucrand ca sclavul.

#26
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
@initiator daca vrei tubulator:

http://obiectivbr.ro...ruitment_a4.pdf

Edited by dicdobre, 07 August 2017 - 00:38.


#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Oare sa va zic pret/ora in uk pt instalatori,electricieni?? Sau pentru/mate/ in domeniile astea? Mate insemnind ajutor de meserias in context.

#28
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Din experiență va spun ca acum predomina "puțoii" care nu știu nici cum ii cheamă, vor de la prima strigare cel putin 2000 lei net, vine cu placa "știți eu am studii superioare, nu cunosc meserie dar vreau sa învăț", pe urma întreabă de salariu, din start cel care ma întreabă din prima de salariu îl trimit acasă indiferent ce știe sa facă.

Cât despre ucenici, depinde de meserie, ca dacă e una care necesita și teorie degeaba sta el lângă un meseriaș / tehnician, ca tot tufă rămâne.
De exemplu; electronist, electrician, chiar și instalator la toate trebuie sa cunoști și teorie, degeaba îmi lipește ala o rezistenta dacă nu știe codul culorilor, sau ce face un tranzistor sau habar nu are care este diferența dintre AC și CC, la instalații sanitare, dacă nu știe ce înseamnă presiune, cum și în ce se măsoară, proprietățile materialelor, unități de măsură, etc, etc, va spun ca dacă ucenicul e "tâmpit" și nu vrea sa pună mana și pe carte tot "tâmpit" o sa rămână și după 2 ani de ucenicie.

#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,132
  • Înscris: 10.07.2013

View PostMateiEvi, on 06 august 2017 - 20:13, said:

Tot cautam firme care angajeaza instalator cu sau fara experienta, gen un loc unde sa te angajezi pe post de ucenic, sa lucrezi gratuit pentru o firma sau persoana fizica si unde sa inveti ceva.
Nu am reusit sa gasesc asa ceva, majoritatea instalatorilor sunt din tata in fiu, in familie, ginere, tata socru.

Se gasesc firme care fac calificare doar pe foaie, adica nu te ajuta cu nimic ca nu te invata nimic.

Cum vine treaba asta ca avem nevoie de personal calificat, ducem lipsa de electrician, instalator gaze, instalator apa, dar nu exista firme interesate sa angajeze pe cineva fara experienta, sa accepte un ucenic.
Ia legatura cu colegul @Digix, sigur te va ajuta sa te reprofilezi pe executat si montat tamplarie cu geam termopan.....Posted Image

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Mama mama ..da bine faci măi nene că îi trimiti din prima acasa dacă întreba de salariu..astia s nesimțiți fară drept de apel..auzi auzi să întrebe de salariu ..nu mi vine să cred..bine le faci.

#31
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

View Postsilesax, on 07 august 2017 - 05:15, said:

Mama mama ..da bine faci măi nene că îi trimiti din prima acasa dacă întreba de salariu..astia s nesimțiți fară drept de apel..auzi auzi să întrebe de salariu ..nu mi vine să cred..bine le faci.

Asta e si unul dintre motivele pentru care s-a ajuns insituatia asta. Angajatorul trateaza angajatii ca pe sclavi si vrea sa-i plateasca cu salariu mai mic decat salariul minim legal prin diverse artificii (part-time dar munca full-time) si nici statul nu fuge mai departe. Asa ca e normal ca meseriasul sa plece din tara cu prima ocazie...

Edited by LensFlare, 07 August 2017 - 05:26.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001

View PostYOUR_GOD, on 06 august 2017 - 22:07, said:

Știți care e treaba? Dacă personalul numește calificat, dar face, începi să crezi că poți să faci și tu. Eu sunt un astfel de caz. Am pus țevi, prize, reparat pereți, orice. Refuz să-i plătesc cuiva practica. Iar meseria se învață. În școală. Doar meșteșugurile se fură, numai că nu se vrea. Noi nu vrem.
Ce meserie se invata in scoala? Eu am avut o mare dilema acum 3 luni cand nu stiam la ce profil sa-mi inscriu fiul ce a terminat clasa 8.
Termina liceul sau scoala profesionala dar cunostinte minime sau zero.
Zii o meserie care o inveti la scoala si esti as la absolvire in acel domeniu.

#33
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postkiario, on 07 august 2017 - 05:04, said:

Din experiență va spun ca acum predomina "puțoii" care nu știu nici cum ii cheamă, vor de la prima strigare cel putin 2000 lei net, vine cu placa "știți eu am studii superioare, nu cunosc meserie dar vreau sa învăț", pe urma întreabă de salariu, din start cel care ma întreabă din prima de salariu îl trimit acasă indiferent ce știe sa facă.

Cât despre ucenici, depinde de meserie, ca dacă e una care necesita și teorie degeaba sta el lângă un meseriaș / tehnician, ca tot tufă rămâne.
De exemplu; electronist, electrician, chiar și instalator la toate trebuie sa cunoști și teorie, degeaba îmi lipește ala o rezistenta dacă nu știe codul culorilor, sau ce face un tranzistor sau habar nu are care este diferența dintre AC și CC, la instalații sanitare, dacă nu știe ce înseamnă presiune, cum și în ce se măsoară, proprietățile materialelor, unități de măsură, etc, etc, va spun ca dacă ucenicul e "tâmpit" și nu vrea sa pună mana și pe carte tot "tâmpit" o sa rămână și după 2 ani de ucenicie.
Pe naiba, inca e plina piata de tarani care nici nu se gandesc la mai mult de minim, ba chiar accepta artificii precum part-time in contract, 10+ ore lucrate in realitate. Deaceea ai si tu impresia ca sunt "tufa" toti, ca numai la astia ai acces cu banii de seminte, doar prostii si betivii vin la asa ceva :D
Si da, orice om normal sub 2000 lei net nici nu are ce discuta, iar cine spera sa ofere mai putin nu e angajator, poti sa parasesti incinta din prima secunda in care realizezi ca vrea sa te plateasca mai putin de 2000 lei, asta daca nu vrei ca din carca ta rupta sa ii faci banii de noua serie de masina premium in timp ce tu faci foamea Posted Image

Edited by samebo, 07 August 2017 - 06:32.


#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdorin_2k, on 07 august 2017 - 05:50, said:

Mecanic auto. Am văzut elevii studiind un motor. În us, fac practică la service-uri.

#35
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmihnearau1, on 06 august 2017 - 20:15, said:

nu e timp si cine sa se ocupe de scolarizare
adica n-are nimeni timp de tine sa te califice la locul de munca, pe contract negociat
Cum adica n-are timp ?  Pai ce , vrea sa te manance ? Cine-i firma serioasa  isi pregateste oamenii si tine de ei, bineinteles ca se face contract de scolarizare si daca pleaca plateste scolarizarea.

View PostChifteluta, on 06 august 2017 - 20:22, said:


Meseria se fura, nu se invata. Te holbezi la meserias ce face vreo  2 saptamani, dupa care pui mana si faci. o sa vezi tu dupa aia cat de bine a fost. Posted Image

Scoala este pentru hartia aia sa poti profesa meseria. Nu te invata nimeni nimic la cursuri.
Romanul tot la furat se gandeste . Fratilor, nu se fura nici o meserie. Omul trebuie constientizat ca trebuie sa invete daca vrea sa fie angajat/pretuit. Eu la cursuri am invatat meseria.

View PostMateiEvi, on 06 august 2017 - 20:23, said:

Diplome se gasesc de vanzare.
Exista si diplome de medici ? Posted Image  Dar din alea valide si nu fake . Pe urma sa vin sa te operez, acu sunt macelar, io zic ca se cam inrudesc meseriile, stiu cum sa transez niste ficatei deci sunt pe aproape. Posted Image

#36
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Meseriile astea mi se pare foarte simple,înveți câteva lucruri de baza pe care le adaptezi în funcție de situație, și trăiești toată viața din asta.

Nu trebuie să gândești prea mult, nici să te perfecționezi prea mult. Plus că poți lucra și la negru mult.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate