Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Ducem lipsa de personal calificat dar nici nu avem unde sa ne calificam.

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#55
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,535
  • Înscris: 02.09.2006
exact, salriul minim ii permite toate cele enumerate de dv, ba chiar sa mai si puna cite ceva la banca pentru batrinete! si cum pentru patronake roman salariul ala ar fi negativ, statul il obliga sa ofere un salariu care macar sa-i permita sa se imbrace si sa-si plateasca abonamentul la autobuzul cu care se duce la servici! de mincat, poate ca mai are parinti pe la tara!

iar supraponderali gasiti in alta categorii, aia care stau 10 ore pe scaun, produc ppt-uri se maninca pufuleti!

Nu mergeti matale pe topicurile celor cu virsta mai mica de 8 ani, poate eveti mai mult succes?

Edited by tytysor, 07 August 2017 - 11:40.


#56
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005

View PostDamascus77, on 07 august 2017 - 07:34, said:

Meseriile astea mi se pare foarte simple,înveți câteva lucruri de baza pe care le adaptezi în funcție de situație, și trăiești toată viața din asta.

Nu trebuie să gândești prea mult, nici să te perfecționezi prea mult. Plus că poți lucra și la negru mult.
Personal şi acum după 35 de ani de meserie mai învăţ căutând noutăţi din domeniu minim o oră pe zi, din diverse surse de pe net, şi trebuie să recunosc, sunt lucruri care deja mă depăşesc. S-o crezi tu că rămâi în top cu ce ai dobândit în tinereţe.

Edited by mihaicozac, 07 August 2017 - 11:40.


#57
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttytysor, on 07 august 2017 - 11:39, said:

iar supraponderali gasiti in alta categorii, aia care stau 10 ore pe scaun, produc ppt-uri se maninca pufuleti!

Sint mai multi decit toti angajatii la un loc, daca cumva e vreo implicatie ca cei care lucreaza la multinationale sint aia grasi.

View Posttytysor, on 07 august 2017 - 11:39, said:

statul il obliga sa ofere un salariu

Gresit, exact asta este problema initiatorului ca statul ii interzice sa aibe un salariu de incepator. Statul nu obliga pe nimeni sa ofere salarii, doar INTERZICE.

#58
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,535
  • Înscris: 02.09.2006
Sincer nu prea inteleg ce spuneti/scrieti. Sinteti strain si traduceti cu google?

#59
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007

View Postf300, on 07 august 2017 - 10:56, said:

@mihaicozac Oricum nu e vorba acum de comunismul pe care il regreta lumea, ca te pregatea statul, ca iti dadea repartitie (cine stie unde), ca te angaja si daca nu faceai nimic sau alte chestii. E vorba de ce-i acum. Acum (si e chestie de dupa 2010) e o problema ca nu mai poti angaja pe un salariu de nimic pe careva care nu are habar de nimic si mai mult incurca si dupa aia in functie de cum se descurca ii maresti salariul in 3-6 luni si eventual si mai incolo. Salariile mici au fost literalmente interzise.
Dar de juma de norma n-ai auzit? Te intelegi cu ala la 4 ore "pe hartie" ca sta 5-6, ii mai dai liber din cand in cand ,  pe salar de cat o fi acolo, decat nimic.
Nu poti lucra peste 12 ore din cate stiu eu. Dar pe sfert de norma e legal.



View Postsamebo, on 07 august 2017 - 08:01, said:

E plina Romania de patroni care spun vin cu bani de acasa sa plateasca angajatii, de unde naiba tot au bani acasa daca nu produc cu firma nu stiu, probabil castiga constant la loto Posted Image

Asta provine din faptul ca ei au impresia ca atunci cand aduna incasarile si le duc acasa sunt ale lor, nu sunt ale firmei, si cand incep sa plateasca datoriile facute de firma spun ca vin cu bani de acasa, nu din banii firmei produsi de angajati :D
Da mai: angajatii au venit cu bani de acasa si i-au facut firma la patron sa aibe el de toate cele.


#60
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017

View Postmihaicozac, on 07 august 2017 - 11:39, said:

Personal şi acum după 35 de ani de meserie mai învăţ căutând noutăţi din domeniu minim o oră pe zi, din diverse surse de pe net, şi trebuie să recunosc, sunt lucruri care deja mă depăşesc. S-o crezi tu că rămâi în top cu ce ai dobândit în tinereţe.
asa o fi la voi in Austria.
prin Ro lumea inca merge la servici. Posted Image

Edited by aurelde, 07 August 2017 - 14:21.


#61
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postf300, on 07 august 2017 - 08:19, said:



Vorbesti prostii. In august 1992 salariul minim era 11200 ROL, adica 1.12 RON!!! Acum e cit, 1450, daca nu s-a marit cumva iarasi?

O sa zici ca vai, inflatia bla bla. Greu de gasit cursuri de atunci, http://cassiela.trip...sVal/gdem92.htm zice ca era cursul 273 (cu small print Valorile reprezinta cursul valutar al bancii la care noi avem contul, si nu al BNR. - daca gasiti ceva mai bun nu ma deranjeaza, oricum ca ordin de marime e pe acolo).

Asta da un salariu de 41.02$! A nu se uita ca majoritatea firmelor atunci erau tot de stat, deci salariul minim era o ineptie, indiferent cit. Daca cumva credeti ca a fost nu stiu ce parfum la ceva timp dupa aia vedeti ca am postat pe undeva atit treptele de impozitare cit si cursul valutar de pe la inceputul anilor 2000. Pe scurt ca sa nu va plictisesc cu toate datele: pe la 225$ salariul lunar brut deja intrai in treapta de impozitare 40%, ca se considera ca esti nabab si cistigi prea mult si trebuie sa le dai si saracilor. Desigur, plus alte zeci de procente contributii, plus peste tot salariul tau brut trebuia sa plateasca si angajatorul zeci de procente contributii.

Situatia din 1992 nu mai e valabila cu cea din 2016.
Acum nici aia din Burkina Faso nu mai muncesc pe 100 de parai, cat era salariu mediu la noi.

Cat despre intrebare initionatorului, exista o chestie numita indemanare, simt practic. Aia care au asa sunt meseriasii aceea cautati. Amintiti-va de orele de atelier de la scoala, pai cati erau buni la traforaj dintr-o clasa. Maxim 3-4. Daca n-ai fost bun la traforaj crezi co sa te pricepi la instalatii?

Edited by titi_greucean, 07 August 2017 - 15:03.


#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001

View PostYOUR_GOD, on 07 august 2017 - 07:00, said:

Mecanic auto. Am văzut elevii studiind un motor. În us, fac practică la service-uri.
De RO vorbim aici.
Si la noi fac practica in service-uri dar maxim 1-2 chiar invata ceva (1-2%).
Foarte putini.

#63
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttiti_greucean, on 07 august 2017 - 14:50, said:

Situatia din 1992 nu mai e valabila cu cea din 2016.

Spune-i aluia care a venit cu comparatia, ba mai mult sustinea ca atunci se cistiga mai mult.

#64
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostDamascus77, on 07 august 2017 - 07:34, said:

Nu trebuie să gândești prea mult, nici să te perfecționezi prea mult.
Mers cu un instalator la cumpărături.
Când ajungem la magazin constată că a uitat lista de cumpărături acasă.
Începe se gândește la instalație și începe să-i dicteze băiatului de la magazin ce vrea să cumpărăm.
Instalatorul se gândea spunea ce vrea și vânzătorul vorbea la telefon cu prietena lui în timp ce tasta comanda.
Când am ajuns acasă să fie al dracului dacă a lipsit vreo piesă din sac sau dacă a fost vreuna în plus.

#65
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,466
  • Înscris: 10.08.2005
Unde ati fost cand s-au desfiintat Scolile de Arte si Meserii?

#66
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Tot aici.

Dar nu ne-a întrebat nimeni nimic,ca de obicei.

#67
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,466
  • Înscris: 10.08.2005

View Postf300, on 07 august 2017 - 11:34, said:

Trebuie sa existe si salarii pentru cei care mai mult incurca, cel putin pentru inceput; nu toata lumea s-a trezit invatata, nici macar cit sa bata un cui fara sa sparga ceva sau sa ajunga la spital.
Dar cata lume si-a dat interesul ?
Eu imi amintesc din 25 de elevi in sala de practica erau doar 5, restul pe terenul de fotbal.

#68
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Teoretic au desfintat profesionala si au facut liceu auto, tehnic, tehnologic, deci nu cred ca au desfintat grupuri scolare, doar le-au transformat.
Problema nu este lipsa grupurilor scolare industriale, problema este ca nu invatata nimica, am prieteni care au terminat liceu auto, mecanic auto, electrician auto, dar nu stiu sa repare masini si practica era facuta pe automobile Dacia 1310.

La noi nu diplomele sunt problema, problema este sa gasesti personal calificat sau firme dispuse sa accepte ucenicie, sa accepte persoane care vor sa invete.
Angajatorul roman parca stie doar o viteza, viteza aia cand ramane fara un angajat si neaparat trebuie sa angajeze alt angajat la fel de calificat.

Si ceva observat urmarind anunturile pe ce ma intereseaza pe mine, nu sunt, nu exista, echipele pentru asa ceva sunt formate din tata si fiu, cum ziceam... tata socru si ginere, adica in familie.
Si desigur marea majoritatea a mesterilor care carpesc nu au firme, nu au scule, doar sunt asa la nivel de "baiat priceput cu anunt pe olx" care monteaza o baterie la baie, un wc, desfunda o canalizare. Ca vorba aia... cand ajungi acasa pe la 17 si ceva chiar nu mai ai chef de reparat ceva, platesti cateva sute de lei si in timpul asta stai cu familia.

Edited by MateiEvi, 08 August 2017 - 18:40.


#69
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,466
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdorin_2k, on 08 august 2017 - 05:53, said:

Si la noi fac practica in service-uri dar maxim 1-2 chiar invata ceva (1-2%).
Eu m-am trezit cu 3 novici in atelier care s-au pitit intr-un colt si se holbau la videoclipuri pe mobil ... hahaha si trece ziua.
Nu tu buna ziua, nu tu ma numesc, si vreau sa intavat x,y ...

View PostMateiEvi, on 08 august 2017 - 18:39, said:

Teoretic au desfintat profesionala si au facut liceu auto, tehnic, tehnologic, deci nu cred ca au desfintat grupuri scolare, doar le-au transformat.
Problema nu este lipsa grupurilor scolare industriale, problema este ca nu invatata nimica, am prieteni care au terminat liceu auto, mecanic auto, electrician auto, dar nu stiu sa repare masini si practica era facuta pe automobile Dacia 1310.
au invatat sa nu gandeasca, e vina lor, au luat nota si au uitat tot.
Da o schema electrica / hidrauluica / pneumatica  stiu sa citeasca?
Inteleg simbolurile ?

Edited by MarianG, 08 August 2017 - 18:43.


#70
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Ce tot aveti cu instalatorii astia bai frate?

View PostMarianG, on 08 august 2017 - 18:25, said:

Unde ati fost cand s-au desfiintat Scolile de Arte si Meserii?

Scoala profesionala la 14-15 ani e o prostie. Termina frate un liceu, da bacul si apoi vezi tu. Sau dupa aia calatoreste 1-2-3 ani in lumea larga ca-n occident vezi ce-ti place si dupa aia fa profesionala.

#71
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,466
  • Înscris: 10.08.2005
Practica era in clasele 11-12(13), deci 17-18(19), nu 14-15 ani.

Edited by MarianG, 08 August 2017 - 18:53.


#72
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostYOUR_GOD, on 07 august 2017 - 07:00, said:


Mecanic auto. Am văzut elevii studiind un motor. În plus, fac practică la service-uri.
Asta am vrut să scriu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate