Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Laptop firma decizie urgenta

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
probabil are câteva modele prestabilite dintre care poate să aleagă, altă explicație nu am. primul Asus îmi pare cel mai echilibrat, deși are cea mai slabă placă video, tot va rula majoritatea jocurilor.

Edited by bluke424, 29 June 2017 - 14:38.


#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

View Postbluke424, on 29 iunie 2017 - 14:38, said:

probabil are câteva modele prestabilite dintre care poate să aleagă, altă explicație nu am. primul Asus îmi pare cel mai echilibrat, deși are cea mai slabă placă video, tot va rula majoritatea jocurilor.

da avem un contract cu o firma electro care are un catalog de unde ne putem alege diferite produse ca echipament electro. Eu am actual un Samsung RV520-S05 (Intel Core i5-2410M / 15'' / 6GB DDR3 / 640GB SATA / si o placa NVIDIA cu 512MB parca). Am fost foarte multumit de el, are deja 8 ani (daca nu ma insel), deja a inceput sa se miste extrem de incet, multi-tasking nu prea mai este posibil, Photoshop-ul se incarca greu, in februarie am depus cererea pentru laptop, in mai am primit aprobarea dar eu am cam dormit si m-am trezit in ultima zi sa imi aleg modelul.

Bugetul cum am mai spus este de 1000eur, am ales 5-7 laptopuri din catalogul respectiv care sa aiba minim 15'' diagonala si toate sunt la pretul de 999 incl. windows + office, laptopuri pe care le-am prezentat in postul nr1.

#21
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postbusiness11, on 29 iunie 2017 - 12:50, said:

Care este cel mai actual pe partea hardware si care este cel mai performant? Va multumesc mult!!!

Cel mai performant: ASUS Notebook N552VX-FY299T (Intel® Core™ i7-6700HQ  / 15'' / 1000 GB HDD + 128 GB SSD / 16 GB DDR4  / NVIDIA® GeForce® GTX 950M 4GB)
Cel mai acutal:        ASUS Gaming-Notebook FX553VD-DM271T (Intel® Core™ i5-7300HQ / 15'' / 1000 GB HDD + 128 GB SSD / 8GB DDR4 / NVIDIA® GeForce® GTX 1050 2GB)

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
per total cred ca voi alege ASUS Notebook N552VX-FY299T fiind cel mai performant, ma gandesc ca ma va tine si cel mai mult.

#23
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Cel mai mult te va tine HP Omen, nu chinezariile. Si tot ala va avea cel mai bun suport pt drivere, software si restu'.

Dar ce stiu eu, ia-te dupa turma, chinezariile sunt la moda, asa ca ia Asus lol.

Edited by a3ds, 29 June 2017 - 15:35.


#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

View Posta3ds, on 29 iunie 2017 - 15:35, said:

Cel mai mult te va tine HP Omen, nu chinezariile. Si tot ala va avea cel mai bun suport pt drivere, software si restu'.

Dar ce stiu eu, ia-te dupa turma, chinezariile sunt la moda, asa ca ia Asus lol.

care este diferenta intre ASUS-ul mentionat de mine si HP OMEN ca vad ca procesul este identic, doar sdd ul este mai mic si placa grafica pare mai noua la omen sau? De ce se recomanda ASUS ul atunci?

#25
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,563
  • Înscris: 06.03.2016

View Posta3ds, on 29 iunie 2017 - 15:35, said:

Cel mai mult te va tine HP Omen, nu chinezariile. Si tot ala va avea cel mai bun suport pt drivere, software si restu'.

Dar ce stiu eu, ia-te dupa turma, chinezariile sunt la moda, asa ca ia Asus lol.
HP produce cele mai bune bucăți de plastic ieftin vândute pe post de "laptop". E foarte bun pentru reciclare.

Edited by red46, 29 June 2017 - 16:00.


#26
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View Postbusiness11, on 29 iunie 2017 - 15:55, said:

care este diferenta intre ASUS-ul mentionat de mine si HP OMEN ca vad ca procesul este identic, doar sdd ul este mai mic si placa grafica pare mai noua la omen sau? De ce se recomanda ASUS ul atunci?

Pentru ca e la moda. Si probabil e mai ieftin.

View Postred46, on 29 iunie 2017 - 15:59, said:

HP produce cele mai bune bucăți de plastic ieftin vândute pe post de "laptop". E foarte bun pentru reciclare.

Pentru saraci. Si Dell face laptopuri pentru saraci si laptopuri high end. Singurii care nu fac compromisuri sunt Apple, si pe aia ii injura toti saracii din Romania ca cer prea mult pe scule. I wonder why lol.

Daca tu ai avut experiente de kkt cu un inspiron de 500 de dolari si ti-ai facut o impresie despre HP sau DELL care vand in general high-enduri/business stuff la firme/profi, e problema ta.

Edited by a3ds, 29 June 2017 - 16:23.


#27
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Posta3ds, on 29 iunie 2017 - 16:22, said:

Daca tu ai avut experiente de kkt cu un inspiron de 500 de dolari si ti-ai facut o impresie despre HP sau DELL care vand in general high-enduri/business stuff la firme/profi, e problema ta.
No, fara suparare. dar am vazut si Inspiron si Latitude cu placi de baza arse in garantie.

#28
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Macar nu miros a prost.

#29
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 12.09.2015
Iti spun din proprie exterienta,nu alege Asus,daca se va defecta in garantie o sa regreti,evita acest brand,service este o mare gluma la ei,si o mare bataie de joc la adresa clientilor din Romania.

#30
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Bussiness nu cumpara din Romania. Pitic, pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmatie?

Quote

Iti spun din proprie exterienta,nu alege Asus,daca se va defecta in garantie o sa regreti,evita acest brand,service este o mare gluma la ei


Sper ca experienta proprie nu se limiteaza la un singur exemplu, si acela low-end, caz in care afirmatia ta isi pierde credibilitatea.

@a3ds, in cazul nostru, Omen nu este cea mai buna alegere. Nu exceleaza nici la calitatea materialelor si a display-ului, nici la performante. Sunt alternative mai bune in acelasi buget.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Si tot din proprie experienta iti spun ca vei avea aceleasi probleme cu orice marca de laptop.
Poate chiar si mai rau daca iesi din garantie - de ex al Lenovo trebuie sa platesti sa-l trimiti prin Polonia unde au mutat service-ul.

La ASUS macar sunt putine care pica. Noroc ca si la Lenovo la fel.

La HP, cam dupa un an pica sursa la toate.

#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca tot ai Lenovo, eu te-as indruma acolo. Daca spui ca esti in Austria, cand vii prin tara fii un pic atent la security in aeroport ca toti corporatistii trebuie sa scoata laptopurile din geanta. Din proprie experienta iti spun ca grosul sunt Lenovo si Dell, cate un HP ocazional, dar nu sunt HPurile alea de 3500 de lei ;) Am un Lenovo T430 de 4 ani, am batut Europa cu el, l-am scapat de pe banda la security in aeroport, am alergat cu el in spate dupa trenuri si autobuze, trantit prin carciumi pe dupa birou, vesnic lasat in sleep. Singura problema i-am rupt vreo 2 taste de la scris cu prea multa patima, in rest NIMIC... rock solid.

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015
HP-ul are constructie pt gaming, deci racire mai buna, are gtx 965m , ssd de 512gb, procesor i7 6700hq, as zice ca este peste asusurile din prima postare, iar la asus e ok ala de gaming dar are i5 hq si cu 8gb in minus.
Pana la urma alegi pe cel care iti ofera cea mai mare performanta in pretul cel mai mic, ca plasticul este moale, tare sau cum vreti voi sa ii ziceti nu are nici o legatura, ca nu are de dormit cu el.

PS: Sunt fan ASUS (laptopuri, pc-uri, componente, etc).

Iar ca sfat, poate sa mearga maine intr-un magazin sa vada cum arata un omen , rog sau altele.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTruculMagic, on 29 iunie 2017 - 18:58, said:

Pana la urma alegi pe cel care iti ofera cea mai mare performanta in pretul cel mai mic, ca plasticul este moale, tare sau cum vreti voi sa ii ziceti nu are nici o legatura, ca nu are de dormit cu el.

Cum asa? La aceeasi configuratie se alege, clar, cel mai bun plastic si cea mai solida constructie - adica Lenovo Tankpad

#35
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postrosix, on 29 iunie 2017 - 21:38, said:

Cum asa? La aceeasi configuratie se alege, clar, cel mai bun plastic si cea mai solida constructie - adica Lenovo Tankpad
Stati un pic oameni buni. Omul a zis doar lenovo si caracteristicile. NU A ZIS CE SERIE!
Tare imi miroase a fii ideeapad. Adica tot aceiasi magareata!

Edited by vladdy99, 30 June 2017 - 08:09.


#36
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
un coleg de la IT mi-a recomandata HP Omen pentru ca este setat pe gaming, astfel ca are o racire mai buna, are placa grafica mai noua decat primul Asos si in rest este identic. Ecranul este Full HD (1920 × 1080) si el a spus ca dintre cele listate de mine ar fi cea mai buna alegere.

Am ales HP ul, inca nu am dat lista pentru ca inca caut alternative.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate