Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Permis de la 17 ani!?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
NicolaeMin

NicolaeMin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Am auzit la TV și mi-au mai spus câțiva că e posibil sa iei permisul la 17 ani dar ești obligat să conduci cu un șofer în dreapta panaa 18 ani. Vorbesc de B nu de B1.

#2
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Locuiesti in UK?

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Era o propunere doar, mai cresti putin si il poti avea la 18 ani, daca il iei desigur!

#4
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Te grabesti undeva? Stai in banca ta si traieste-ti copilaria. Tinerii, abia iesiti de la majorat a 2-a zi merg si dau traseuu, ca de poti sa dai cu 3 luni mai devreme. Nu mi se pare deloc normal ca unu de 18 ani sa conduca o chestie de 1.5T fara limitare de viteza, fara limitare de kw. Practic dupa ce isi ia plasticu se urca intr-un mustang de 350 de cai si ii da talpa. Oricum permisu de B nu e ok la 18 ani...poate de la 21 cu multa bunavointa, dar asta e lumea din ziua de azi.
Ce vezi si auzi la tv e doar umplutura. Or fi parlamentarii nostri niste inculti si pipi, dar sa bage o alternativa atat de chioara, nu-i vad in stare.
Paremise in Italia, Anglia ai voie de la 16 ani, cu conditia sa fie langa tine un adult cu minim 10 ani de sofat.
Tot de Anglia fie vorba, am vazut acum cateva zile intr-o reclama, un bolid Mercedes care poate fi condus de la 16 ani. Daca gasesc poza pun un link..

Edited by Claudiu998, 04 June 2017 - 23:56.


#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Ce treaba are numarul de cai de sub capota cu inconstienta la volan :lol:? Si cu matizul de 50 de cai prinde 130. Suficient cat sa te omoare pe trecerea de pietoni sau cand intra lateral in masina ta daca esti stationat.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mi se pare normal ca la 21 de ani sa se poata obtine permisul  Posted Image
Ba chiar si bautul de alcool !

#7
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostSerafim606, on 05 iunie 2017 - 01:10, said:

Ce treaba are numarul de cai de sub capota cu inconstienta la volan Posted Image? Si cu matizul de 50 de cai prinde 130. Suficient cat sa te omoare pe trecerea de pietoni sau cand intra lateral in masina ta daca esti stationat.
Da, problema e ca matizu' ii prinde in... nush 20-30 de secunde, pe cand Lamborghiniu' in 4. Pana ajunge matizu' la viteza aia poate ai timp sa te feresti din calea lui, dar din fata unui bolid cu 200 cp (sau 500 cp, daca tot am pomenit de Lambo) te feresti "putin" mai greu.

Plus ca hai s-o spunem pe a dreapta: cele mai multe accidente fatale nu sunt pe trecerea de pietoni, ci cele care apar in urma depasirilor la limita. Cand ai 200 cp sub capota ai mai mult curaj sa te bagi sa depasesti un tir cand ai o curba in fata, decat cand ai un amarat de matiz si stii ca daca incepi sa depasesti tirul treci de curba aia si inca 2 pana termini...

Totusi, chestia cu 21 de ani mi se pare irelevanta. Chiar nu vad ce diferenta majora poate fi intre 18 si 21 de ani. Aia care sunt linistiti si-si vad de treaba lor, o sa fie si la 18 si la 21. Teribilistii si schumacherii la fel. Asa ca...
Intre 18 si 25 de ani, de exemplu, e alta poveste, dar intre 18 si 21... fâst.

Edited by dasvik, 05 June 2017 - 01:26.


#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,563
  • Înscris: 20.10.2006
Poti incpe scoala de soferi la 17 ani cu acordul parintilor, dar examenele le dai doar la 18.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005

View PostLunaCrystal, on 05 iunie 2017 - 01:30, said:

Poti incpe scoala de soferi la 17 ani cu acordul parintilor, dar examenele le dai doar la 18.
si cum e sistemul actual probabil ca o sa ia traseul pe la 22-23 ani...

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLunaCrystal, on 05 iunie 2017 - 01:30, said:

Poti incpe scoala de soferi la 17 ani cu acordul parintilor, dar examenele le dai doar la 18.
Nu exista asa ceva.
La 17 ani NU iti primeste nicio scoala dosarul. La 17 ani si 9 luni cel mai repede.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015
Eu am inceput cu 3 luni inainte sa fac 18 ani... Posted Image

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001
Eu ce am scris mai sus? 17 ani si 9 luni. In niciun caz la 17 ani.

#13
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
am condus masina pe sosea la 14 ani.am furat masina parintilor si am dat o tura prin oras.acum am aproape 30 de ani de soferie fara accident si am multi km.multi ca am lucrat si profesionist.varsta e irelevanta

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmasni, on 05 iunie 2017 - 08:40, said:

am condus masina pe sosea la 14 ani.am furat masina parintilor si am dat o tura prin oras.acum am aproape 30 de ani de soferie fara accident si am multi km.multi ca am lucrat si profesionist.varsta e irelevanta
La fel ca postarea ta,din care reiese ca soferii adevarati sunt fostii hoti.

#15
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Daca ar fi dupa mine as lasa pe oricine sa conduca masina imediat cum atinge pedalele si volanul la autoturism Posted Image

#16
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postbogdan181180, on 05 iunie 2017 - 10:40, said:

Daca ar fi dupa mine as lasa pe oricine sa conduca masina imediat cum atinge pedalele si volanul la autoturism Posted Image
ai uitat sa adaugi "doar in jocuri pe calculator".

#17
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostClaudiu998, on 04 iunie 2017 - 23:53, said:

Te grabesti undeva? Stai in banca ta si traieste-ti copilaria. Tinerii, abia iesiti de la majorat a 2-a zi merg si dau traseuu, ca de poti sa dai cu 3 luni mai devreme. Nu mi se pare deloc normal ca unu de 18 ani sa conduca o chestie de 1.5T fara limitare de viteza, fara limitare de kw. Practic dupa ce isi ia plasticu se urca intr-un mustang de 350 de cai si ii da talpa. Oricum permisu de B nu e ok la 18 ani...poate de la 21 cu multa bunavointa, dar asta e lumea din ziua de azi.
Ce vezi si auzi la tv e doar umplutura. Or fi parlamentarii nostri niste inculti si pipi, dar sa bage o alternativa atat de chioara, nu-i vad in stare.
Paremise in Italia, Anglia ai voie de la 16 ani, cu conditia sa fie langa tine un adult cu minim 10 ani de sofat.
Tot de Anglia fie vorba, am vazut acum cateva zile intr-o reclama, un bolid Mercedes care poate fi condus de la 16 ani. Daca gasesc poza pun un link..

View Postdasvik, on 05 iunie 2017 - 01:21, said:

Da, problema e ca matizu' ii prinde in... nush 20-30 de secunde, pe cand Lamborghiniu' in 4. Pana ajunge matizu' la viteza aia poate ai timp sa te feresti din calea lui, dar din fata unui bolid cu 200 cp (sau 500 cp, daca tot am pomenit de Lambo) te feresti "putin" mai greu.

Plus ca hai s-o spunem pe a dreapta: cele mai multe accidente fatale nu sunt pe trecerea de pietoni, ci cele care apar in urma depasirilor la limita. Cand ai 200 cp sub capota ai mai mult curaj sa te bagi sa depasesti un tir cand ai o curba in fata, decat cand ai un amarat de matiz si stii ca daca incepi sa depasesti tirul treci de curba aia si inca 2 pana termini...

Totusi, chestia cu 21 de ani mi se pare irelevanta. Chiar nu vad ce diferenta majora poate fi intre 18 si 21 de ani. Aia care sunt linistiti si-si vad de treaba lor, o sa fie si la 18 si la 21. Teribilistii si schumacherii la fel. Asa ca...
Intre 18 si 25 de ani, de exemplu, e alta poveste, dar intre 18 si 21... fâst.

Ala care e tampit cu o masina de 200cp va fi tampit si cu un rahat de 75cp, altfel nu ar fi situatii de genul clipului de mai jos in care face pe zmeul cu un cacat de Clio. Aceeasi poveste e si cu varsta, cine se crede pilot la 18 ani, se va crede si la 21, se va crede si la 25. Cam la fiecare drum extern trebuie sa-l ferec pe cate un dobitoc care depaseste de-an pulea ( nu-mi spuneti ca la voi e diferit, e plin de ei ), si nu toti sunt tineri, sunt si oameni in toata firea care ar trebui sa fie "maturi".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NsBNlL-l3lg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


P.S.: Fac parte din categoria celor care s-au dus sa dea examenul auto a2a zi dupa majorat si care conduce o masina de 1.8t 120cp+, un "pericol public" in ochii multora.

Edited by Robiacs, 05 June 2017 - 12:38.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNicolaeMin, on 04 iunie 2017 - 23:29, said:

Am auzit la TV și mi-au mai spus câțiva că e posibil sa iei permisul la 17 ani dar ești obligat să conduci cu un șofer în dreapta panaa 18 ani. Vorbesc de B nu de B1.
se pare ca ai auzit prost.
sfatul meu: poti sa inveti legislatia, sa faci teste, iar cand te apuci de scoala treci direct la traseu nu mai faci orele de pregatire....(dupa ce le demonstrezi celor de la scoala ca sti teoria).

eu am costatat ca peste 90% din soferii din romania nu mai stiu legislatia iar daca ii pui sa de sala nu o iau....,

http://www.i-drpciv....re-auto-drpciv/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate