Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Sfat inaltime temelie deasupra solului

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Terasa se face la nivelul livingului sau putin mai jos?O sa am usi glisante care dau in aceasta terasa..
Voi cum faceti?
0,6 deasupra solului e ok pt o casa?
Ma intreaba arhitectul si trebuie sa ma hotarasc la inaltimea aceasta si la inaltimea camerelor.
Multumesc

#2
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Depinde ce finisaj o sa ai la terasa(deck gresie piatra), depinde daca vei monta ipat in casa sau nu depinde ce tip de usa glisanta vrei sa montezi(cu prag aparent, cu prag ingropat) depinde pe unde vrei sa tragi sanitarele prin casa(prin sapa pe pardosea sau nu)

Personal o sa am placa de la terasa la acelasi nivel cu placa din casa deoarece voi avea ipat(17-20cm in total cu tot cu finisaje) in casa iar la exterior deck compozit(7-10cm) termoizolatie (5-7 cm) sapa(3-5 cm)  si usa glisanta cu prag ingropat.

0.6 mi se pare mult pt o casa deasupra solului.

Eu vreau 17 cm (o treapta)

Majoritatea fac 45(3 trepte de 15 cm) dar si 51(3 trepte de 17 cm sunt ok)

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
O regula desprinsa din practica spune ca e bine sa ai minim 3 trepte de la sol pana la nivelul pardoselii din casa. O alta regula din practica spune sa ai terasa mai jos decat interiorul, ca sa te feresti de umezeala si/sau infiltratii. Arhitectul ar trebui sa stie si sa comunice astfel de reguli.

O treapta e potrivita pentru constructii secundare precum casute de la piscina sau pentru case sezoniere de pe litoral. Fiecare face insa cum doreste, desigur.

Edited by bladhaund, 25 May 2017 - 12:42.


#4
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Mi-a spus arhitectul, dar arata mai bine la nivel..
Voi avea incalzire clasica cu centrala pe gaze si calorifere.

#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 anna_76, on 25 mai 2017 - 12:45, said:

Mi-a spus arhitectul, dar arata mai bine la nivel..
Tine seama ca arhitectul e mai destept decat tine cand vine vorba de case.

#6
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@bladhaund

Regula acea din practica ce se refera la minim 3 trepte se pare ca nu se aplica si in tarile cu apa calda care au auzit de hidroizolatii, sisteme de drenaj si elevatii topografice pt a asigura ca ai casa pe teren inalt neinundabil....nu de alta dar pe afara se construiesc case la nivelul solului chiar  fara nici o problema.

Cat despre faptul ca arhitectul este mai destept...este o problema foarte discutabila.

Recunosc ca poseda multe cunostinte despre case pe care eu nu le posed...dar in acelasi timp sunt ferm convins ca pasiunea mea pt a ma informa ma face sa cunosc unele informatii din domeniul lui pe care el nu le cunoaste

Attached File  images-1.jpg   15.57K   107 downloadsAttached File  front-entrance-exterior-modern-with-terrace-modern-front-doors.jpg   176.21K   105 downloads

Edited by -Jinx-, 25 May 2017 - 13:05.


#7
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Iti atasez Planul Terasei mele...
...are Diferenta de Nivel

Attached Files



#8
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

 -Jinx-, on 25 mai 2017 - 13:01, said:

re ca nu se aplica si in tarile cu apa calda care au auzit de hidroizolatii,
Murphy ?
De ce simplu ? Cand se poate complicat ?
Eu nu cred ca in anul 2017 in romania este un secret de importanta interplanetara faptul ca exista hidroizolatii , dar a flutura pretutindeni ca fara
aceasta tehnologie nu mai putem sa ne construim o locunta este ca;le lunga, moarte sigura .

#9
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Cand ai un metru sau mai mult de zapada in jurul casei sau o ploaie sanatoasa iti vei dori sa ai cele 3 trepte al caror rost nu il intelegi.

#10
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Si eu am terasa la nivelul pardoselii interioare,dar placa de beton a terasei nu are continuitate cu cea din interior. Este mai jos cu 15 cm ,iar diferenta este acoperita de hidro-termo/izolatie si un sistem de dejivrare. Are si o mica panta catre exterior.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
In fiecare vara in Romania exista cel putin o rupere de nori serioasa. In timpul unei astfel de ploi, nu este neobisnuit ca pentru perioade scurte de 5-10 minute sa fie depasita capacitatea de drenare a solului, mai ales in zona burlanelor. Un strat de apa de 10 cm (pe pertioada de cateva minute) nu e de neauzit. Daca tu ai treapta de 17, stai cu teama ca sa nu creasca sau ca nu e drenat ceva bine sau ca s-a infundat ceva cu frunze etc. De ce?

Iar iarna - au spus si colegii - in iarna precedenta troianul a fost de 60 cm la fiecare ninsoare. Nu iti doresti sa deschizi usa si sa iti cada mormanul de zapada in casa.

Cat despre terasa, hidriozolatia are acest obicei nenorocit ca o gaurica si de 1mm patrat, invizibila, lasa sa treaca apa. In 5 ani te miri de ce ai mucegai sub pardoseala de la camera cu terasa. Nu e mai simplu sa te protejezi prin niste metode banale si care au trecut testul timpului?

Nu sunt deloc prosti cei care au scornit regula cu minim 3 trepte. Stiu ei ceva.

#12
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 tiupedix, on 25 mai 2017 - 13:58, said:

Murphy ?
De ce simplu ? Cand se poate complicat ?
Eu nu cred ca in anul 2017 in romania este un secret de importanta interplanetara faptul ca exista hidroizolatii , dar a flutura pretutindeni ca fara
aceasta tehnologie nu mai putem sa ne construim o locunta este ca;le lunga, moarte sigura .

Pentru ca se poate fara multe chestii .. din pacate sau din fericire oamenii in general vor si estetic nu doar functional.
Definitia fiecaruia despre estetic este diferita

A mea din nefericire specifica ca o elevatie de 60cm la o casa doar pe parter cu acoperis terasa si o inaltime a camerei de 2.80 se vede urat

 bladhaund, on 25 mai 2017 - 14:57, said:

In fiecare vara in Romania exista cel putin o rupere de nori serioasa. In timpul unei astfel de ploi, nu este neobisnuit ca pentru perioade scurte de 5-10 minute sa fie depasita capacitatea de drenare a solului, mai ales in zona burlanelor. Un strat de apa de 10 cm (pe pertioada de cateva minute) nu e de neauzit. Daca tu ai treapta de 17, stai cu teama ca sa nu creasca sau ca nu e drenat ceva bine sau ca s-a infundat ceva cu frunze etc. De ce?

Iar iarna - au spus si colegii - in iarna precedenta troianul a fost de 60 cm la fiecare ninsoare. Nu iti doresti sa deschizi usa si sa iti cada mormanul de zapada in casa.

Cat despre terasa, hidriozolatia are acest obicei nenorocit ca o gaurica si de 1mm patrat, invizibila, lasa sa treaca apa. In 5 ani te miri de ce ai mucegai sub pardoseala de la camera cu terasa. Nu e mai simplu sa te protejezi prin niste metode banale si care au trecut testul timpului?Nu sunt deloc prosti cei care au scornit regula cu minim 3 trepte. Stiu ei ceva.
Ai ignorat complet partea in care am vorbit despre inaltari topografice si teren neinundabil..

O sa am cota zero la 45 de cm deasupra strazii si o sa ingrop 28cm din acea elevatie in pamant din care dau o panta catre exterior.

Despre zapada chiar se exagereaza...oricum vantul ti-o poate troieni la baza usii de intrare si cu 1 m de elevatie si oricum nu conteaza ca poti sa deschizi usa la casa daca de jur imprejur ai 1 m de zapada cum ti se termina terasa.

Edited by -Jinx-, 25 May 2017 - 17:51.


#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 bladhaund, on 25 mai 2017 - 14:57, said:

Nu sunt deloc prosti cei care au scornit regula cu minim 3 trepte. Stiu ei ceva.
Cam avem obiceiul sa copiem case din Florida sau Sicilia, apar exotic si mor dusmanii de ciuda.
Nu prea mai tinem cont nici de punctele cardinale. Orientam casa sa o vada vecinii in toata splendoarea ei.

De semenea zapada are obiceiul sa se adune in usa, dar mai stiu eu pe cineva care e cu ochii pe rubrica meteo si o rezolva usor....pune o lopata in casa langa usa.

#14
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 TheWarrior, on 26 mai 2017 - 05:50, said:

Cam avem obiceiul sa copiem case din Florida sau Sicilia, apar exotic si mor dusmanii de ciuda.
.

Vrei sa vezi case din marea britanie construite la fel?

Ultima data cand am verificat nivelul precipitatiilor pe acolo este mult peste al nostru... Dar ne place sa ne bagam in seama aiurea.

Cat despre zapada... Unii dintre noi ne permitem sa ne acoperim terasele de la intrare si bonus sa ne mai punem si degivrare...sa moara dusmanii asa...ne pare rau daca tu nu iti permiti

Edited by -Jinx-, 26 May 2017 - 06:04.


#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 -Jinx-, on 26 mai 2017 - 06:02, said:

si bonus sa ne mai punem si degivrare...sa moara dusmanii asa...ne pare rau daca tu nu iti permiti
......... corect

#16
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
initiator ai inteles maxim....tot timpul sunt pareri pro si contra, normal de altfel

Care e diferenta, in cazul tau, dintre cota teren natural fata de cota trotuar stradal?
Terenul tie plan/drept?
Ce fel de pamant ai? (in cazul in care ai facut studiul geo)

#17
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ anna_76 , inainte de a lua o decizie , unde este terenul ? (mediul urban , mediul rural) exista strazi asfaltate ? canale colectoare in afara terenului ?. In final cota erenului sistematizat va  fi in legatura cu drumul (de obicei) .  Lucruri care le poti face acuma . Un soclu de 50-60 cm este ok, nu vad de ce sa fie asa o mare tragedie. Exista case construite in panta unui deal sau chiar subteran. Exista si niste regului cu privire la trepet, atat la cele exterioare cat si la cele interioare, la intrare trebuie sa existe si un podest de respiro si sa fie un numar impar de trepte 1 ori 3 (este mai mult o poveste legata de psihic) sa ai unde sa stai un minut sa inchui/desci usa si sa nu te ploua,  la fel cum la interior pachetul principal de scari nu ar trebui sa aiba mai mult de 16 trepte continue..... dar sunt doar reguli

#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Casele mai rasarite inainte de razboi se faceau cu 5 trepte. Cele populare cu 3. Cale boieresti cu 7, aveau si demisol. Acum se numesc cu parter inalt si e considerat un atu. Cand se facea o casa cu o treapta, se numea bagata in pamant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate