Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

AMD pregateste de lansare noile procesoare "Whitehaven" 12-core si 16-core.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
281 replies to this topic

#235
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View Poste2k, on 21 august 2017 - 10:45, said:

... pe cpubenchmark.net AMD a ajuns in sfarsit sa aiba procesoare la varf. Threadripper-ele se afla acum pe locurile 2 si 3, AMD nu a mai fost niciodata asa de sus, sau daca a fost asta s-o fi intamplat cu foarte multe timp in urma.
Attached File  high end cpus august 2017.png   150.72K   7 downloads
~7% mai rapida varianta Intel cu 20 nuclee.
Inseamna ca sunt "in grafic" cu cele ~20% avantaj Intel cu 7980xe fata de AMD 1950x pe care le anticipam eu.
Vedem cat o iesi pana la urma da' pe acolo ma astept.

#236
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posteiffel, on 21 august 2017 - 10:57, said:

Va rog sa va potoliti. Am avut si rugamintea de a ignora userii proaspeti inscrisi care incing dinadins spiritele dar vada ca ati ignorat rugamintea mea, nu pe ei.

In plus in momentul de fata ignorati si regulamentul acestei arii care nu permite versus - e arie de STIRI !!!!
Daca vreti versus aveti arie de procesoare.

Eu n-am vazut nici-un alt topic de versus pe aria de Procesoare. Cand deschizi un topic in care scrii despre aparitia unui nou procesor versus-ul este practic inevitabil pentru ca trebuie se compari respectivul procesor si cu concurenta. Daca se vor doar stiri atunci ar trebui interzis utilizatorilor sa comenteze si s-ar posta doar stririle. Parerea mea.

LE: Correction. M-am m-ai uitat o data si am vazut unul dar despre memorii de server vs desktop, dar nu este in spiritul versus-ului AMD vs Intel. Mai caut. Posted Image

LE2: Am gasit in sfarsit unul Intel vs AMD dar e unul punctual adica intreba cineva ce sa cumpere ca sa faca nu stiu ce. Eu zic ca ar trebui sa existe si unele mai generice in care de exemplu generatii de procesoare de la AMD sa fie comparate cu cele de la Intel. Poate aici intr-adevar nu este cel mai bun loc dar eu zic ca ar trebui sa existe asa ceva. Stiu ca totul ar putea sfarsi in flaming, din pacate.

Edited by e2k, 21 August 2017 - 13:55.


#237
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nu va opreste nimeni sa deschideti topic ACOLO.
Aici sa mentinem partea de stiri doar.

Aici nu e permis in regulament, acolo e permis. Deci nu  vad unde ar fi problema.

#238
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Problema e ca atunci cand comentezi despre aparitia unui nou produs, mai ales cand acel produs este un procesor, este destul de greu sa te abtii si sa nu compari cu ofertele concurentei. Deci, dupa parerea mea, un "pic" de versus ar trebui acceptat mai ales daca el se refera la benchmark-uri (ceva asemanator scrie si in regulament, "Se accepta doar eventuale referiri la benchmark-uri.").

De-aia ziceam, daca e doar striri si atat, nu ar mai trebui permis comentariul. Daca se permite comentariul e greu sa te abtii si sa respecti regulamentul cu sfintenie. :)

#239
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017
http://wccftech.com/...adripper-1950x/

In ceea ce priveste disponibilitatea, procesoare sunt, nu si placi de baza. :huh:

View Poste2k, on 21 august 2017 - 14:45, said:

De-aia ziceam, daca e doar striri si atat, nu ar mai trebui permis comentariul. Daca se permite comentariul e greu sa te abtii si sa respecti regulamentul cu sfintenie. :)
In aceste conditii, topicul trebuie inchis dupa lansarea mezinului.

#240
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Poste2k, on 21 august 2017 - 14:45, said:

Problema e ca atunci cand comentezi despre aparitia unui nou produs, mai ales cand acel produs este un procesor, este destul de greu sa te abtii si sa nu compari cu ofertele concurentei. Deci, dupa parerea mea, un "pic" de versus ar trebui acceptat mai ales daca el se refera la benchmark-uri (ceva asemanator scrie si in regulament, "Se accepta doar eventuale referiri la benchmark-uri.").

Exact - poti posta benchmarkuri - dar voi o luati rau pe aratura cu comentariile la ele si apoi la orice altceva.

View PostPradator, on 22 august 2017 - 06:33, said:

In aceste conditii, topicul trebuie inchis dupa lansarea mezinului.

Topicele nu se inchid. Dar dupa lansare puteti deschide topic in aria de procesoare. Repet, nu va opreste nimeni.
Daca stirea nu mai e de actualitate si voi nu mai postati in topic se duce el usor la fund.

#241
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017
Nu am rascolit tot bazarul, dar sunt cateva magazine unde imi arunc periodic ochii si inca nu sunt placi de baza disponibile pentru Threadripper.
Ciudata lansare! Posted Image

#242
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Prin lumea larga vad ca exista: https://www.scan.co....tx-motherboards

#243
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Doar la Dedeman si Praktiker ai cautat?
Incearca sa cauti si la magazinele care vand componente PC.
https://www.pcgarage...-chipset-x399/?

Edited by AMETHIST, 28 August 2017 - 16:03.


#244
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017
La Dedeman am gasit doar Vega, inlocuitorul tuturor radiatoarelor si caloriferelor din aluminiu.
La garaj, am dat cautare dupa socket, exact cum am facut-o si cand existau dar nu erau pe stock.
Mersi de info.  :)

Edited by Pradator, 28 August 2017 - 19:04.


#245
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017
A aparut si 1900X... la acelasi pret ca 7820x. Lasand la o parte faptul ca 7820x il mananca de viu, mai intervine si costul placii de baza, cea mai ieftina pentru AMD depasind 1600 lei, in timp ce la intel ai variante la 1100 lei si chiar mai putin.
Inclin sa cred ca e aceeasi abureala folosita si pentru ryzen - amd anuntand cu surle si trambite ieftineala cpu, bagand sub pres scumpeala chipseturilor.

#246
oreg

oreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.09.2007
Se pare ca AMD are mai multi fani ca Intel:
http://wccftech.com/...rgest-e-tailer/

#247
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View PostPradator, on 31 august 2017 - 08:47, said:

A aparut si 1900X... la acelasi pret ca 7820x. Lasand la o parte faptul ca 7820x il mananca de viu, mai intervine si costul placii de baza, cea mai ieftina pentru AMD depasind 1600 lei, in timp ce la intel ai variante la 1100 lei si chiar mai putin.
Inclin sa cred ca e aceeasi abureala folosita si pentru ryzen - amd anuntand cu surle si trambite ieftineala cpu, bagand sub pres scumpeala chipseturilor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aKKX7iGtyI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#248
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Hhaha good one.

#249
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017
Cu precizarea ca niciun Threadripper nu depaseste concurentul intel cu acelasi numar de nuclee, singurul lucru comun pe care il are nVidia cu Intel (ca de aia esti fanboy, te legi de toti care iti provoaca migrene) este ca face din AMD un etern outsider.
Singurul concurent serios pe care l-a avut nVidia a fost ATI. Pacat de traditia lor.

Edited by Dany_Darke, 05 September 2017 - 20:54.
limbajul


#250
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
daca ai alt cont nu inseamna ca poti incepe cu replicile taioase din nou

#251
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017
Sa inteleg ca pe aria aceasta esti banat pentru ca esti acid si primesti like daca jignesti persoana ca taranul? Ti-am pus ieri niste mostre cu jigniri de cartier la persoana mea, ramase nesterse, doar contul meu a disparut.
Inteleg ca ii protejezi pentru trafic, dar baietii au limbarnita doar cand scoate AMD un produs nelovit de sifilis, adica o data la zece ani.
Pascal merita cel putin 25 pagini la lansare, dar i-a lovit mutenia pe toti, nici macar o nota nu s-a scris. Prietenii stiu de ce.

#252
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Te rog sa nu tot iti faci clone, m-am saturat sa te pun la ignore. Multumesc de intelegere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate