Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

"How Tesla Will Change The World" by Tim Urban

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8256 replies to this topic

#2233
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvalitudor, on 18 iunie 2018 - 22:17, said:

He, he. ...
Chiar bun articolul. Multumesc si un like de la mine odata cu el. Totusi, recomand cititorilor superficiali de aici (se stiu ei, cei care nu au citit aritcolul, si mai ales concluzia lui):

"But it’s also unfair to say that this is all Tesla’s fault. Tesla certainly does warn its drivers and does have safeguards against misuse. Certainly there are more warnings against misuse in a Tesla than in, say, the 1992 Camry on which I learned to drive.
Maybe humans just aren’t cut out to use driver-assistance systems.
Could Tesla be doing more? It has changed how its warnings work before and it could change them again. It could change its cars to be constantly monitoring the eyes of the driver to absolutely maintain assurance of attention, as GM does with Cadillac’s Supercruise (and as Tesla elected not to do).
But once you start getting into the question of whether is Autopilot any less safe than a car that doesn’t have it, how many crashes happen with regular cars, everything starts to get very messy. This is the cross Tesla bears by being the leader in bringing this tech to the public, and something it will be dealing with a lot more as it moves out of relatively low-volume luxury cars and into higher-volume vehicles like the Model 3.
But this is also getting into bigger questions of how much freedom any of us have behind the wheel of any car. I suppose that’s the point of regulation, and I’m glad that the FTC is getting lobbied to look into how Autopilot is marketed and that Autopilot is being technically reviewed and prodded as in tests like these."


De abia asta este un articol care in afara de a arata cu degetul (ca haterii) doar expune o problema si o si explica, cu bune si cu rele ... cu realitati si cu idealisme. Este intr-adevar un articol care arata cum Tesla a schimbat lumea ...

Edited by ro_explorer, 18 June 2018 - 23:58.


#2234
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postro_explorer, on 18 iunie 2018 - 23:57, said:




De abia asta este un articol care in afara de a arata cu degetul (ca haterii) doar expune o problema si o si explica, cu bune si cu rele ... cu realitati si cu idealisme. Este intr-adevar un articol care arata cum Tesla a schimbat lumea ...

Si sa postam si primul comentariu, care zic eu ca pune punctul pe "i":

Discussion
Community (641)
Pending

Reply
Sort by:
Popular

yallarebrutalizinme
Raphael Orlove
6/13/18 9:35pm
What is autopilot for?

Novelty.

Ban this shit. Class 4/5, or nothing. Classes 1-3 all state the Driver will need to present to take control; as if everyone collectively fucking forgot that “reaction time” is a thing. The fucking fallback for these systems is to beep during a developing traffic accident that the thing can’t deal with; so the driver, who of course is dicking around on their phone, who will then take time to even register that beep, will then have to quickly take inventory of whats going on around their car and make a safe maneuver. Too bad all they have time to do is make a flusterd attempt to mash the brake and jerk the wheel before they hit whatever the car couldn’t deal with.
480
Reply



Si daca soferul nu-i cu nasul in telefon, simplul fapt ca s-a relaxat complet si nu-i neaparat concentrat la drum, il va face sa aiba timpi de reactie mult mai mari decit normal. Deci accidentul e aproape asigurat.

#2235
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postunbrutus, on 18 iunie 2018 - 23:43, said:



Videoul si pe youtube:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2WjMcUhsMAM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar asa de primitiv este AP.ul "cel mai dezvoltat din toate timpirile"?
Este o problema cu proiectarea acestuia.

Intre timp musk mai face concedieri la Tesla, altele in ina productie. Chiar are nevoie de bani.

https://www.google.c...ire-sunday.html

"Tesla continues to struggle with fires at its electric vehicle plant in Fremont, California, according to correspondence reviewed by CNBC on Monday.

Tesla CEO and chairman Elon Musk sent an email to employees on Monday morning explaining that the factory had to stop their "body production line" for several hours on Sunday night due to a "small fire." On this part of the line, a car body's sheet metal has been welded together but the body has not yet been painted."



#2236
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Ai viata reala si postezi la 2 noaptea? Bun asa. :D

Tesla nu trebuie sa isi care nicio cruce. Nimeni nu i-a pus sa faca reclama inselatoare. Insasi denumirea sistemului e inselatoare si e ceva ce prin alte parti nimeni nu si-ar permite. In rest, faptele raman fapte, si autorii articolului nu puteau sa-si permita sa scrie realitatea 100%, pentru ca fake news, pentru ca presa de 2 lei.

In alta ordine de idei, chiar cunosc site-ul asta, jalopnik. E ceva site unguresc. Ei bine, e cel mai "politizat" site auto din cate am vazut eu personal. Repet, m-as fi mirat foarte tare la o atitudine realista si echidistanta din partea unor asemenea indivizi ca cei de la jalopnik asta.

Si apoi, exemplificarea din video-ul prezentat, modul in care masina se buseste e un test de gradi. Ma mir foarte tare ca "autopilot-ul" nu a fost testat intr-o asemenea situatie ca cea din video. Asa ceva se intampla extrem de des peste tot in lume pe autostrada. Mi se parea ca un asemenea soft sa stie sa pastreze o distanta mai mare, ca despre asta e eroarea. Cred ca e pur si simplu netestat in varii situatii, ceea ce, sorry dar e inadmisibil la o masina asa de scumpa.

Probabil ca lucrurile se vor imbunatati si sistemele astea o sa ajunga destul de performante sa conduca singure 100%, eu nu vreau sa iau frisca de pe tortul nimanui. Sper sa reuseasca sa le faca autonome si sa apara masinile electrice de oras fara soferi, pe care sa le comanzi pe telefon si care sa-ti ia banii din cont direct pentru cursa, si care masini sa se alimenteze singure apoi, bine-nteles, cu niste baterii sau surse de energie viabile, nu porcariile de acum, insa minciuna alora de la Tesla ramane minciuna si s-a dovedit periculoasa.

Asa ca nu mai incercati sa dregeti busuiocu' ca nu reusiti decat sa-i faceti pe cei care vad lucrurile clar sa fie si mai sceptici.

#2237
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
@write esecurile Tesla a ridicat presiunea sangelui si celor mai infocati fani, incat spun orice pe langa subiect, numai sa aiba postat ceva.

AP.ul nu este in stare sa puna o frana, daca masina din fata incetineste, sau ocoleste o alta masina. Atata de rudimentar si primitiv !!!!

Neputinta, nepriceperea si minciunile le catalogam ca "sabotaj". Sa fie inginerii atenti si sa mearga prin fabrica cu o lupă in mana, sa caute sabotorii ca Holmes.
Ce comedie ieftina.

https://www.google.c...yees-alert/amp/

"As we reported last week, Tesla CEO Elon Musk appears more confident than ever about meeting the automaker’s goal of producing 5,000 Model 3 vehicles per week by the end of the quarter.

But there are still plenty of things that can go wrong with over 10,000 parts all converging in Fremont to make a single vehicle.

Now Tesla apparently has to add sabotage to the list of things that can go wrong as an employee maliciously changed the software of the Tesla Manufacturing Operating System and stole data."


Edited by Torquemada-666, 19 June 2018 - 07:37.


#2238
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
Baiete, acel angajat a fost prins intrand in sistemul de automatizare cu username fals, modificand date si trimitand date secrete ale Tesla catre alte firme.
In conditiile in care sunt o gramada de hateri care fac bani pe spinarea fraierilor cu creieri aburiti de fumul de diesel, si care sunt ingroziti de ridicarea Tesla, acest act se numeste sabotaj.
Asta ai citit-o referitor la 'corectitudinea' unora de teapa lui VW ?

'As you know, there are a long list of organizations that want Tesla to die. These include Wall Street short-sellers, who have already lost billions of dollars and stand to lose a lot more. Then there are the oil & gas companies, the wealthiest industries in the world – they don’t love the idea of Tesla advancing the progress of solar power & electric cars. Don’t want to blow your mind, but rumor has it that those companies are sometimes not super nice. Then there are the multitude of big gas/diesel car company competitors. If they’re willing to cheat so much about emissions, maybe they’re willing to cheat in other ways?"

Tesla a scormonit adanc rahatul in care se scalda toti "marii" producatori auto, industria petrolului si altii. Doar procuratura va putea spune daca a fost un incident izolat produs de un angajat nemultumit sau daca sunt ramificatii mai mari de la acel third party si catre cine

Edited by Ford4, 19 June 2018 - 07:51.


#2239
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016

View PostTorquemada-666, on 19 iunie 2018 - 07:26, said:



Chiar asa de primitiv este AP.ul "cel mai dezvoltat din toate timpirile"?
Este o problema cu proiectarea acestuia.

Intre timp musk mai face concedieri la Tesla, altele in ina productie. Chiar are nevoie de bani.

https://www.google.c...ire-sunday.html

"Tesla continues to struggle with fires at its electric vehicle plant in Fremont, California, according to correspondence reviewed by CNBC on Monday.

Tesla CEO and chairman Elon Musk sent an email to employees on Monday morning explaining that the factory had to stop their "body production line" for several hours on Sunday night due to a "small fire." On this part of the line, a car body's sheet metal has been welded together but the body has not yet been painted."
E bine ca își permit sa dea afara și sa angajeze alții mai buni. Am citit ca în grupul VW sunt scoși cu cătușele :)) și cazați la închisoare 😁

#2240
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTorquemada-666, on 19 iunie 2018 - 07:26, said:

Intre timp musk mai face concedieri la Tesla, altele in ina productie. Chiar are nevoie de bani.

Trebuie sa înveți și tu odată care e diferența între "a concedia" și "incendiu".

#2241
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

View PostFord4, on 19 iunie 2018 - 07:47, said:

In conditiile in care sunt o gramada de hateri care fac bani pe spinarea fraierilor cu creieri aburiti de fumul de diesel, si care sunt ingroziti de ridicarea Tesla, acest act se numeste sabotaj.

Eu cred ca-s mult mai multi si mai infocati enoriasii brandului-cult Tesla, care sunt in stare sa apere orice gogomanie facuta de Electrodumnezeu. Scopul? Nu stiu... nu-mi dau seama care e, in momentul in care exista DIESEEEEEL! :))))

Pana una-alta, nu stiu cine-i fraier: utilizatorul/cumparatorul unei masini Diesel care costa 15000 de eur si merge 1000 de km cu un plin in perfect confort si siguranta, sau clientul de electrocasnica ce costa 50.000 de eur, te duce sub 200 de km cu o baterie incarcata la priza normala in vreo 2 zile. :)))

Sa zicem ca e cineva care n-a mai intrat pe'aici si citeste fraza de mai sus. Daca e o persoana logica si rationala, o sa stie imediat cine e fraierul (eventual o sa si actioneze in consecinta). Daca e un progresist de-ala cu "mor copiii!!!!!", atunci o sa-ti dea dreptate. Slava Domnului ca sunteti putini! :)

#2242
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postro_explorer, on 19 iunie 2018 - 07:56, said:



Trebuie sa înveți și tu odată care e diferența între "a concedia" și "incendiu".

Link.ul a fost pus pt.sabotaj. Eu am vb.pt.cele 3000 concedieri, dar am uitat sa postez link.ul cu acestea. Am postat doar link cu sabotaj. Focul nu e important. Musk pregateste terenul in cazul in care nu.i iese productia.
Un mic foc asa e pt.public.

Vinovat e un angajat care tasta la calculator.

Ford de link.urile care spun ca britanicii dupa 2040 nu ar interzice chiar asa cum se prezenta, ce spui? 😉 Acolo taci mâlc.

Edited by Torquemada-666, 19 June 2018 - 08:09.


#2243
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
Nu exista termen de fraier :) fiecare își ia mașina după nevoi. Și eu pot spune ca toți ce își cumpără mașini din clasa medie, mar, SUV compact, mare, Ford f150 etc in București sunt fraieri :)
Fiecare își alege mașina după nevoi

#2244
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Torque...
Știrea cu concedierea celor 3000 nu e noua. Ai avut grija sa o pui religios pe roate topicurile de interes.
Ia și citește-ți postarea. Vezi tu după aia cum o mai întorci.
În rest ai scos ideile astea speculative exact pe unde scoți și deșeurile biologice când stai pe buda.

Edited by ro_explorer, 19 June 2018 - 08:10.


#2245
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Tot pe acolo scoate si musk productia si minciunile crase.

View PostMicroEdge, on 19 iunie 2018 - 08:09, said:

Nu exista termen de fraier :) fiecare își ia mașina după nevoi. Și eu pot spune ca toți ce își cumpără mașini din clasa medie, mar, SUV compact, mare, Ford f150 etc in București sunt fraieri :)
Fiecare își alege mașina după nevoi

@Ford4 a zis primul si a descris prin apelativul "fraieri", mai sus. La postul ala te refereai, da?

Edited by Torquemada-666, 19 June 2018 - 08:13.


#2246
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

View PostTorquemada-666, on 19 iunie 2018 - 08:06, said:


Vinovat e un angajat care tasta la calculator.


Astazi printr-o simpla tastare pe calculator se transfera fonduri de sute de miliarde dintr-o parte in alta a lumii si pica guverne.
Nu are legatura cu ce s-a intamplat acolo, fiindca asta ti-am explicat-o intr-o postare anterioara ci am vrut sa arat si unuia ca tine ca tastarea pe calculator nu inseamna sa scrii numai prostii pe SP :) !

#2247
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Sa vedem daca va vi inchis, acuzat si gasit vinovat. Daca i se deschide proces, sa asteptam sa vedem.

#2248
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

View PostWrite&Run, on 19 iunie 2018 - 07:58, said:

Pana una-alta, nu stiu cine-i fraier: utilizatorul/cumparatorul unei masini Diesel care costa 15000 de eur si merge 1000 de km cu un plin in perfect confort si siguranta, sau clientul de electrocasnica ce costa 50.000 de eur, te duce sub 200 de km cu o baterie incarcata la priza normala in vreo 2 zile. Posted Image))


Vremurile alea in care iti pasa doar de curu tau sa ti-l plimbi intr-o masina cat mai ieftina cu care sa asasinezi pe alti, vor trece odata cu inasprirea normelor de poluare.

Edited by Ford4, 19 June 2018 - 08:16.


#2249
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

View Postro_explorer, on 19 iunie 2018 - 08:09, said:

Torque...
Știrea cu concedierea celor 3000 nu e noua. Ai avut grija sa o pui religios pe roate topicurile de interes.

În rest ai scos ideile astea speculative exact pe unde scoți și deșeurile biologice când stai pe buda.

De ce atata ura, explorer? :D De unde atata inversunare? Tu spuneai ca nu te enervezi pe forumuri ca e dovada de prostie Posted Image

Vezi ca intre timp mai vad si altii cartonasul rosu, ca la fotbal. De ce oare? :)

E ceea ce spuneam si motivul pentru care eu sper totusi sa NU se duca pe stremeleag (ca sa foloses un cuvant elegant :) ) toata povestea cu Tesla: oamenii simpli si de buna-credinta vor avea de suferit. La fel si clientii. Stiu ca nu ma credeti, dar eu inca sper sa reuseasca Tesla. In fond si la urma urmei, e loc pentru fiecare, si daca cineva vrea sa dea 150.000 de dulai pe o masina cu autonomie redusa si periculoasa, e liber s-o faca.

#2250
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postro_explorer, on 18 iunie 2018 - 23:57, said:

Chiar bun articolul. Multumesc si un like de la mine odata cu el. Totusi, recomand cititorilor superficiali de aici (se stiu ei, cei care nu au citit aritcolul, si mai ales concluzia lui):
LOL Aia e concluzia articolului, dupa parerea ta? Adica tot articolul a fost scris pentru a se ajunge la acea concluzie? Nu te supara pe mine, insa nu e de mirare ca nu intelegi ce citesti.
Altfel, sa stii ca eu consider Tesla un leader in domeniul conducerii autonome. Au facut eforturi laudabile, sa incluzi hw pe fiecare masina pe care o vinzi nu e putin lucru. De asemenea, sistemul lor merge foarte bine, este printre cele mai bune, daca nu chiar cel mai bun. Nu am de unde sa stiu si nu pot polemiza pe tema asta.
Eu nu asta critic la Tesla si niciodata nu am ascuns asta.
Dar cand gandesti lucrurile doar prin lumina "Tesla hater" nu poti intelege subtilitati de genul asta...

View Postro_explorer, on 18 iunie 2018 - 23:57, said:

De abia asta este un articol care in afara de a arata cu degetul (ca haterii) doar expune o problema si o si explica, cu bune si cu rele ... cu realitati si cu idealisme. Este intr-adevar un articol care arata cum Tesla a schimbat lumea ...
Asa e. Sigur. Justificam cultul prin cuvinte de genul "hater"

View Postinuendo0, on 19 iunie 2018 - 01:46, said:

He he, vi-l mai amintiti pe valitudor ce mai lauda motoarele diesel, cică pe evacuarea unuia iese aer cu mai putine particule decat in atmosfera, tot el zicea ca benzina nu arde si cate si mai cate minciuni si baliverne.
Da, eu am prezentat mai multe studii in urma carora, concluzia unanima a celor care le-au dus la bun sfarsit a fost ca filtrul de particule are o rata de retinere a particulelor atat de mare incat gazul de esapament rezultat are mai putine particule decat aerul ambiental.
Asta a fost stirea si opinia neutra prezentata de mine, nealterata. Evident ca am prezentat si sursele. Acum, daca ea a ajuns la urechile celor mai mari ignoranti de pe acest topic, iar acesti habarnisti au trecut-o prin creierul domniilor lor si de a acolo a iesti ceva cum ca dieselul scoate gaz de esapament mai curat si sanatos decat aerul de munte... zau ca nu e vina mea sau a celor care au facut masuratorile respective. Din pacate, analfabetismul functional poate lovi unde nu te astepti, chiar si in persoana domniei voastre...

Cand am zis eu ca benzina nu arde? Cum adica nu arde? Ai avut un cosmar? Din nou vrei sa arati cat de putin inelegi? Uimeste-ne! Posted Image

Edited by valitudor, 19 June 2018 - 08:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate