Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Despre telefoanele chinezesti, oare merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Pentru ca multi nu ai timp si chef sa se complice cu OPC. De-asta exista garantie si de-asta uneori lucrurile se rezolva mult mai usor direct in magazin. Imi aduc aminte cand primul Lumia avea probleme cu microfonul (in 2014 parca). Cei de la Orange l-au bagat in service fara sa am la mine certificatul de garantie, bazandu-se doar pe IMEI. Iar timp de 3-4 ore mi-au propus sa-mi ofere un alt telefon. Bine, si in cazul chinezariilor s-au schimbat lucrurile de atunci. Cred.
Probleme cred ca pot aparea peste tot, fie ca vorbim de Samsung J1, fie ca vorbim de S8 sau Iphone 7. Dar e mai bine sa previi, decat sa tratezi. Iar o garantie buna poate fi un argument serios. Altfel am putea vorbi de un produs de unica folosinta. Si poate e unul din argumente pentru care Xiaomi ofera preturi mai mici. Pentru ca oferirea garantiei, inseamna un cost suplimentar si pentru producator. Lucru pe care Xiaomi, din cate stiu, nu si-l asuma. Cel putin nu in Europa, motiv pentru care si preturile sunt mai mici.

#56
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostLauCalin, on 06 mai 2017 - 09:26, said:

Dar aceste tehnologii de top, care sunt moderne, nu stiu cum se face ca la Samsung, HTC, Sony, Huawei sau Apple sunt mult mai scumpe, comparativ cu Xiaomi. Deci vorbesc de niste companii chinezesti serioase, nu de niste firme care construiesc intr-un mod dubios, facand niste copii ciudate ale unor telefoane de top. De-asta zic ca nu inteleg cum unii reusesc performante foarte bune la un pret mare, pe cand cei de la Xiaomi reusesc acelasi lucru, cu cel putin 100 de dolari mai putin pentru fiecare terminal. Ceva parca nu se leaga in toata treaba asta.
La firmele tale platesti bani in plus pentru marca lor.Este ca si la haine.Chiar daca materialul si modelul este de aceeasi calitate, daca pe una este o emblema a unei marci renumite, platesti bani in plus pentru asta.

View Postdriftking91, on 06 mai 2017 - 09:42, said:

Îţi dau ca exemplu inima telefonului, o componentă crucială, anume procesorul. Xiaomi Mi5 are Snapdragon 820 la fel ca şi S7 Edge, ai impresia că Xiaomi ia aceste procesoare mai ieftin de la vreo tarabă? Întradevăr, se fac compromisuri pe aici pe acolo ca să iasă un preţ mai mic însă preţ/calitate tot chinezăriile stau mai bine. Mai ales în gama low/mid-end.

Apple şi Samsung sunt lideri clari în ceea ce priveşte popularitatea, pe mine nu mă deranjează, fiecare e liber să cumpere ce vrea.
Destui zic ca softul sistemului de operare la Xiaomi nu este la fel de bine optimizat ca si la marcile consacrate.

#57
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostLauCalin, on 06 mai 2017 - 10:03, said:

Altfel am putea vorbi de un produs de unica folosinta.

Acum cativa ani cand piata telefoanelor mobile era dominata de Nokia si SonyEricsson, garantia oferita de producator era garantie, si timp de 2 ani daca aveai probleme cu telefonul se rezolvau fara nicio discutie.Chiar si dupa 2 ani puteai beneficia de service post-garantie, contra-cost, bineinteles.
Anii au trecut si s-au schimbat multe.Garantia oferita de producator este limitata si nu mai acopera eventualele defecte decat intr-o mica masura, restul defectelor fiind catalogate ca uzura obisnuita utilizarii normale sau defecte datorate unor factori externi (zgarieturi, urme de lovituri, urme de umezeala etc).Dupa 6-7 luni orice telefon prezinta urme de utilizare, ca doar nu-i nimeni idiot sa-si cumpere telefon si sa-l tina in vitrina.Dupa 1 an sansele ca telefonul respectiv sa beneficieze de garantie in cazul unui defect sunt aproape infime.
Se ajunge in situatia in care ai de ales intre a plati o reparatie (in cazul unui telefon mai scump) sau a-ti achizitiona unul nou.Si asa ajungi la concluzia ca telefoanele au devenit, intr-un fel sau altul, produse de unica folosinta.
Asta este unul din motivele care pe mine m-au determinat sa renunt la achizitia de telefoane scumpe (peste 2500 lei) si sa-mi indrept atentia catre telefonele chinezesti, si de aceea le schimb la 6-7 luni, cum spuneam intr-un post anterior.Prefer sa dau 4-500 lei pe un Homtom, Umi, Oukitel, Vernee etc si sa nu plang dupa bani in caz ca se intampla ceva neprevazut.La banii astia imi permit chiar sa dau cu el de pereti, in caz ca ma apuca damblalele.

Edited by primuministru, 06 May 2017 - 18:39.


#58
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poti sa dai de pereti cu el si daca te plictisesti si vrei altul ( desi merge brici si cel din dotare ) .

#59
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostLauCalin, on 06 mai 2017 - 09:50, said:

Si nu inteleg de ce as da mai mult pentru un Samsung, HTC... din astea. Incerc sa-mi dau seama de ce alea sunt mai scumpe, Xiaomi e mai ieftin si toata lumea e multumita de Xiaomi.
Depinde, unii vor o camera mai buna, rezistenta la apa, incarcare wireless, nu doar procesorul face un telefon. Pe unii ii cuprinde euforia cand va acolo nume de procesor la fel ca la un telefon cu 1000 lei mai scump sa zic, dar nu se uita si la alte chestii. Da probabil ca pentru 500 lei sa zic primesti ceva chestii in plus si de restu 500 lei mai platesti si din numele companiei. Acum fiecare e liber sa aleaga ce vrea si fiecare stie cel intereseaza cel mai mult.

Daca vorbim de noname uri eu nu m as risca, mai ales ca nu as vrea sa ma lase tel cand am nevoie de el. Si un samsung, xiaomi, htc, huawei, iphone...te poate lasa dar sunt sanse mai mici.
Plus ca acum gasesti telefoane decente de la firme mai mari pe la 700/800 lei, decat sa dau 800 lei pe un noname mai bine iau un xiaomi redmi.

#60
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postalin62, on 06 mai 2017 - 18:51, said:

Daca vorbim de noname uri eu nu m as risca, mai ales ca nu as vrea sa ma lase tel cand am nevoie de el.

Notiunea de no-name defineste un produs care nu este branduit.Telefoanele chinezesti sunt fabricate si vandute sub diverse branduri, mai mult sau mai putin cunoscute pe la noi, unele foarte apreciate de cumparatorii din Asia, Rusia, America de Sud si chiar Europa.
Romanii nu se pot afisa decat cu Samsung si iPhone, pentru ca ..snobism !

#61
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postprimuministru, on 06 mai 2017 - 18:58, said:

Romanii nu se pot afisa decat cu Samsung si iPhone, pentru ca ..snobism !
Sau haterism din partea ta. Acelasi lucru.
Ca tu preferi telefoane de 500 lei, nu inseamna ca ala care isi cumpara tel de 3000 lei este snob. Dupa logica asta inseamna ca si tu esti un sarantoc la fel cum aia sunt snobi.
Nu e cazul sa faci acuze gratuite.

Edited by alin62, 06 May 2017 - 19:10.


#62
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Oooo terminati mai . Ideea e ca xiaomi e o marca de telefoane f buna , fac terminale super la preturi bune dar na , daca esti snob trebuie sa pui pe masa la bar ifonu sau samsungu . Suna mai bine cand te intreaba o gagica ce telefon ai .. ca tot proxtu a auzit de ele ..

Edited by Baxon, 06 May 2017 - 19:11.


#63
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Si cu ce il face snob pe ala care alege samsung fata de xiaomi? Faptul ca a ales samsung sau iphone si nu xiaomi ca tine?
Asta mi se pare logica de gradinita.

#64
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postalin62, on 06 mai 2017 - 19:08, said:

Sau haterism din partea ta. Acelasi lucru.
Ca tu preferi telefoane de 500 lei, nu inseamna ca ala care isi cumpara tel de 3000 lei este snob. Dupa logica asta inseamna ca si tu esti un sarantoc la fel cum aia sunt snobi.
Nu e cazul sa faci acuze gratuite.

Nici pe departe nu e vorba de haterism, ci de adevarul pur.Si dureros.Si am sa-ti spun si de ce : pe de-o parte sunt cei care-si permit un telefon scump sau sunt fani ai brandului respectiv, fie ca vorbim de Apple, Samsung, LG, Sony,  pe de alta parte si marea majoritate sunt cei care nu-si permit, dar isi iau in rate ca da bine in anturaj, la gagici, pe la serviciu sau pur si simplu sa rupa gura targului la el in sat sau in comuna.Astia fac parte din categoria snobi.
Sa mai zic si de aia care traiesc din ajutoare sociale, se vaita ca nu-si gasesc job, dar daca vezi ce telefoane au iti pica fata ??? Nu toti, ca sunt si oameni necajiti, dar o buna parte.Datorita lor exista cetelem sau mai stiu eu ce alte societati de "binefacere".

Edited by primuministru, 06 May 2017 - 19:30.


#65
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Asa si ce legatura are cu topicul? Topicul se numea cumva oameni care cumpara samsung/iphone in rate vs oameni care chiar isi permit samsung/iphone?
Nu, atunci esti total offtopic si vorbesti pe langa.
Ca unu isi cumpara un samsung/iphone in rate si el nu are bani de paine e problema lui, asta nu inseamna ca toti care cumpara samsung/iphone sunt la fel, si cei care cumpara xiaomi sunt bogatii pamantului si niste genii intruchipate.
Este libertatea de alegere, diferenta e ca fiecare avem mentalitati diferite, unii mai hateri iar altii care isi cumpara ce vor.
Probabil tu esti genu care nu si ia BMW ca na e de cocalari "mentalitate romaneasca", de parca ar trebui sa ma intereseze de ce isi cumpara ala bmw sau iphone si daca are bani de el.

View Postprimuministru, on 06 mai 2017 - 19:23, said:

Sa mai zic si de aia care traiesc din ajutoare sociale, se vaita ca nu-si gasesc job, dar daca vezi ce telefoane au iti pica fata ???
Si de cand pe un topic despre telefoane se vorbeste despre societate? De ce ar trebui sa ma intereseze asta cand cumpar un telefon? Tu in magazin ceri un telefon care nu s a cumpara in rate de cei care nu au bani?

Pe mentalitatea asta nici in casa nu mai stau, ma duc la cort, ca na si cei care nu au bani stau tot in case. Ca daca tot nu mi iau telefon ca X a facut rate la el si el nu are o paine sa manance, si Y si a luat BMW da nu are bani de benzina, asa nici in casa nu mai stau ca si Z are casa dar nu are bani de intretinere...

Aici era vorba de telefoane, nu daca are ala bani sa si ia o paine sau daca primeste ajutor social si si a luat iphone.

#66
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postalin62, on 06 mai 2017 - 19:35, said:

Asa si ce legatura are cu topicul?

Poate nu are , era doar un drept la replica necesar.

View Postalin62, on 06 mai 2017 - 19:35, said:

Si de cand pe un topic despre telefoane se vorbeste despre societate?

Pentru ca societatea creaza trendul si influenteaza preferintele consumatorului.

Edited by primuministru, 06 May 2017 - 19:39.


#67
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Poate pentru tine este necesar, pentru mine nu e deloc necesar sa stiu ca unu si a luat x telefon din ajutor social, putin ma intereseaza asta. Asta nu e un criteriu cand imi aleg telefonul.

#68
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostBaxon, on 06 mai 2017 - 19:11, said:

Oooo terminati mai . Ideea e ca xiaomi e o marca de telefoane f buna , fac terminale super la preturi bune dar na , daca esti snob trebuie sa pui pe masa la bar ifonu sau samsungu . Suna mai bine cand te intreaba o gagica ce telefon ai .. ca tot proxtu a auzit de ele ..

Nu cred ca este vorba de snobism cand vorbim de niste telefoane de 400-500 de euro. Snobismul se refera la altceva: case, masini, vacante, bani sparti in cluburi de fite... chestii de-asta.
Iar daca vorbim ca alegi un Xiaomi de 1500 de lei, care face exact de face un Samsung de 2500, oare care e mai snob? Eu cred ca cei care aleg un Xiaomi in loc de un Samsung, Htc, Sony sau Apple echivalent, e in primul rand datorita pretului. Va rog sa nu va atacati si sa o luati ca pe o jignire. Pentru ca exact pe asta se bazeaza politica acestei companii. Exact ca la Logan: dotari de Golf de 16000-17000 de euro, dar la pret de 10000-11000 de euro (navigatie, cutie "automata", pilot automat, asistent la plecarea din rampa etc.)

#69
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Sa revenim la subiect.Vad ca nimeni nu a mentionat faptul ca unele telefoane chinezesti vin cu SO aproape curat, fara bloatware ca la marile branduri.De asemenea, unele modele se pot debloca (root)  si se pot instala launchere si alte aplicatii utile.Exista topicuri dedicate pe xda, in cazul in care sunteti interesati de asa ceva.

#70
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View Postdriftking91, on 04 mai 2017 - 20:58, said:

Suntem in 2017, 3 GB RAM nu mai impresioneaza pe nimeni. La fel si cu bateriile de 4-5000 mAh.
Si un giga de ram este bun daca are, important este sa fie minim quad core, la dual core si un giga de ram sughita telefonul.

#71
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Depinde de telefon.

#72
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Exact ceea ce a spus @primulministru la sfârșit voiam să scriu eu: pentru unii nu contează ce știe să facă telefonul arata timp cat e "de marca " și de poate da mare cu el...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate