Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre telefoanele chinezesti, oare merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Sal! Tot ma uit de ceva timp la diverse telefoane chinezesti (ma rog este cam impropriu spus asa deorece pana si Iphone este tot chinezesc pana la urma), si ma tot gandesc daca totusi sunt bune de ceva. Bineinteles ca ma refer la cele facute probabil pe "vapor" adica no name, telefoane facute de firme mici sau necunoscute. Totusi sunt specificatiile lor reale? Vad chiar si 3GB la unele de nici 700 lei. Ce-i impiedica pe chinezi sa faca niste specificatii false (modificare fisiere care sa arate altceva decat in realitate)? Nu sunt cumva fake-uri totusi? Am mai vazut stickuri de 128MB reali in loc de 1TB cat scriau pe ele. La fel la baterii, prea par foarte mari 3000, 4000mA chiar si mai mult. Dar nu sunt oare ca sursele de pc-uri Delux care una declara pe eticheta si alta este in realitate? Nu sunt nici pro dar nici contra lor, vreau doar sa aflu daca totusi sunt bune de ceva. Am vazut si la Buhnici de exemplu, lauda foarte mult Oukitel k4000 si iHunt one Love, in video-ul lui pare sa se miste bine dar n-am de unde sa stiu daca face review-uri pe bune sau nu. (Nu acuz pe nimeni de nimic, doar vreau sa aflu adevarul).
De Xiaomi stiu ca sunt laudate si ca a devenit o marca cunoscuta insa preturile mi se par cam mari. Stiu de mi4c am fost tentat la un moment dat sa-l cumpar insa nu prea m-a atras lipsa slotului de card microSD.

Deci in concluzie, merita sau nu vreo chinezarie din asta, luata bineinteles din tara, magazin, garantie?. Si bineinteles unul ieftin, nu unul care sare de 1000lei. De la 1000 lei in sus deja eu zic ca se gasesc si de marca cunoscuta insa eu cred ca este prea mult pentru un telefon (parerea mea).. Postati aici va rog care aveti astfel de telefoane chinezesti, ieftine si parerea voastra sincera despre ele.

Edited by gerbil, 04 May 2017 - 20:52.


#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
xiaomi merita, de celelalte nu stiu. am avut mi4c si era un telefon excelent.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Am un prieten cu Xiaomi Redmi 3 si altul care si-a luat saptamana trecuta Ihunt One Love.
Amandoi sunt multumiti.
Ihunt pare sa aiba meniul foarte asemanator cu Xiaomi, e posibil sa aiba softuri foarte asemanatoare.

Edited by jeffy86able, 04 May 2017 - 20:55.


#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Suntem in 2017, 3 GB RAM nu mai impresioneaza pe nimeni. La fel si cu bateriile de 4-5000 mAh.

#5
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
La chinezarii foarte important e sa urmaresti reviewurile. Difera de la model la model. Pot sa aiba ele baterie si de 6000mA, daca sunt prost optimizate, numarul ala e doar praf in ochi. Inca un lucru la care trebuie avut grija e softul/romul, uneori pot aparea probleme stupide din diferite motive. Daca il cumperi uitandu-te doar la specifiactii e loterie, parerea mea.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
@driftking91:
Om fi in 2017 insa eu am avut Xperia ARC 512MB, un Utok tot cu 512MB iar acum un Lumia 635 cu 1GB ram. Deci 3GB reprezinta mult pentru mine.

Edited by gerbil, 04 May 2017 - 21:03.


#7
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Eu am de 6 luni un Oukitel primit de la Gear Best in vederea efectuarii unui review, asta prin octombrie-noiembrie.

E atat de misto incat l-am pastrat, initial voiam sa-l vand (are spatele roz lol).

Deci nu stiu alte firme, dar Oukitel par ok pana acum, e foarte bine facut si rapid. Acum depinde de pret, eu l-am primit moca, daca ar fi fost sa dau bani pe el as fi fost sceptic Posted Image Ecran excelent, hardware excelent, finisare foarte buna...e un U15 Pro.

Inainte de asta am avut lumia 640, ii da fum Oukitel la orice.

http://www.phonesrev...u15-pro-review/

Edited by a3ds, 04 May 2017 - 21:04.


#8
realmandark

realmandark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2012
Scriu de pe un Xiaomi Redmi 3S, pe care il am de 8 luni. In tot acest timp s-a blocat maxim 3 ori, in conditiile in care il foloseam ca GPS de vreo 6 ore. Specificatiile sunt reale, iar telefonul se misca foarte bine. L-am cumparat impacat cu ideea ca probabil il voi returna, dar am avut o surpriza placuta. La momentul achizitiei am platit 800 de lei pe el. Am vrut sa-l comand prin emag marketplace, dar cum in situatia asta ei doar intermediaza tranzactia, l-am cumparat direct de la cei care colaborau cu emag (dualstore.ro,  seriosi garantie 2 ani - din experienta mea). Despre restul telefoanelor chinezesti nu stiu mare lucru, meizu parca mai era bun. Succes !

#9
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postdriftking91, on 04 mai 2017 - 20:58, said:

Suntem in 2017, 3 GB RAM nu mai impresioneaza pe nimeni. La fel si cu bateriile de 4-5000 mAh.
Androidul nu e despre numarul cat mai mare de GB RAM si un acumulator cat mai mare. Unui software bine optimizat ii sunt suficienti chiar si 2 GB RAM sa ruleze oricare joc sau aplicatie in 2017 si sa consume decent bateria. Crezi ca un telefon cu 6 GB RAM nu-ti consuma bateria de 6000 mAh tot in maxim 3-4 ore daca stai  numai intr-un joc cu grafica deosebita. Si pe unul si pe celalalt tot esti nevoit sa il bagi la incarcat seara daca le folosesti intens

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cred ca te-ai obisnuit cu preturile ''Samsung'' :D

#11
realmandark

realmandark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2012

View Postrealmandark, on 04 mai 2017 - 21:03, said:

Scriu de pe un Xiaomi Redmi 3S, pe care il am de 8 luni. In tot acest timp s-a blocat maxim 3 ori, in conditiile in care il foloseam ca GPS de vreo 6 ore. Specificatiile sunt reale, iar telefonul se misca foarte bine. L-am cumparat impacat cu ideea ca probabil il voi returna, dar am avut o surpriza placuta. La momentul achizitiei am platit 800 de lei pe el. Am vrut sa-l comand prin emag marketplace, dar cum in situatia asta ei doar intermediaza tranzactia, l-am cumparat direct de la cei care colaborau cu emag (dualstore.ro,  seriosi garantie 2 ani - din experienta mea). Despre restul telefoanelor chinezesti nu stiu mare lucru, meizu parca mai era bun. Succes !
Am uitat sa mentionez ca nu s-a blocat definitiv :). Un restart a fost suficient ca sa-l resuscitez.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Xiaomi a cam crescut preturile, cel putin asta e senzația mea. Pe mi4c am dat 450 lei, acum mi4a, cu hardware inferior e 650 lei. Săptămâna trecută am reușit, prin nu stiu ce minune sa iau un mi max cu sub 1000 lei, versiunea cu 3 ram, ca in rest e 1300. Si-au facut un renume, de acum cauta si profit.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai mult RAM pe android ar trebui sa insemne teoretic o autonomie mai mare a autonomiei, pentru ca nu mai lucreaza procesorul atat de intens sa redeschida aplicatiile pe care le-a inchis automat (din background) cand nu mai avea RAM disponibil.

#14
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Depinde cand le-ai cumparat, ca dolarul a crescut semnificativ in ultimii 2 ani.

#15
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
@slai:
Asta am zis si eu, Xiaomi sunt scumpe si parca erau mai ieftine inainte. Am vrut sa-l iau si eu insa atunci m-am codit ca nu are slot de card dar poate mai bine il luam la un pret de sub 500 lei.

Edited by gerbil, 04 May 2017 - 21:11.


#16
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View Postrealmandark, on 04 mai 2017 - 21:07, said:

Am uitat sa mentionez ca nu s-a blocat definitiv :). Un restart a fost suficient ca sa-l resuscitez.

Mie mi s-a blocat de 0 ori, how about that lol. Bateria nu tine prea mult, maxim 2 zile, dar are bartai ecranu' si e super subtirel.

Edited by a3ds, 04 May 2017 - 21:16.


#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Eu acum am un Elephone P9000 pe care toti prietenii mi-l lauda, luat cu 650 de lei direct din China.

#18
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008

View Postgerbil, on 04 mai 2017 - 21:01, said:

@driftking91:
Om fi in 2017 insa eu am avut Xperia ARC 512MB, un Utok tot cu 512MB iar acum un Lumia 635 cu 1GB ram. Deci 3GB reprezinta mult pentru mine.

Stai liniştit că nici eu nu am avut până acum telefon cu 3 GB RAM. Însă îmi menţin ideea, de la chinezi poţi să iei telefoane cu 3 GB RAM de la 100 şi ceva de dolari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate