Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Despre telefoanele chinezesti, oare merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMizu, on 05 mai 2017 - 05:48, said:


Eu sunt foarte multumit de chinezesti. Astea ieftine nu prea au update de soft, dar daca vin cu ultimul android nu ai probleme cativa ani.
2-3 ani?

#38
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Eu am primit vreo 2 sau 3 updateuri de soft pentru tigaia din dotare. Unul pentru camera care chiar a imbunatatit calitatea.

La android n-am sperante, nici nu ma intereseaza prea tare, Marshmallow e super ok.

#39
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Usor , usor telefoanele chinezesti ajung la pretul celor de brand, vezi chinezaria de oneplus care a ajuns sa coste cat un Samsung S7 edge, acum si Xiaomi cu MI6 si lista poate continua.

Nu stiu daca mai merita achizitionate chinezarii.

#40
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Posttrica22, on 05 mai 2017 - 09:18, said:

Usor , usor telefoanele chinezesti ajung la pretul celor de brand, vezi chinezaria de oneplus care a ajuns sa coste cat un Samsung S7 edge, acum si Xiaomi cu MI6 si lista poate continua.

Nu stiu daca mai merita achizitionate chinezarii.
Calitatea costa.Telefoanele care costa cat un Samsung folosesc componente identice cu cel coreean sau echivalentul lor, din punct de vedere tehnic si calitativ.Primim cat platim insa uneori mai platim in plus si o anume marca cum este acum la IPhone sau Samsung.

#41
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Posttrica22, on 05 mai 2017 - 09:18, said:

Usor , usor telefoanele chinezesti ajung la pretul celor de brand, vezi chinezaria de oneplus care a ajuns sa coste cat un Samsung S7 edge, acum si Xiaomi cu MI6 si lista poate continua.

Nu stiu daca mai merita achizitionate chinezarii.

Sunt producatori care pe langa cele low-budget au  si o gama de telefoane premium, adresate unei anumite categorii de clienti, mai pretentiosi.Nu cred ca initiatorul topicului s-a referit la cele din gama premium, ci la cele de buget. Acele telefoane, accesibile tuturor.
Chinezul nu e prost deloc, el vrea sa vanda oriunde in lume, din Noua Zeelanda, Australia, Africa, America de Sud, pana in SUA si Europa.Daca vinde face proft, daca face profit se dezvolta si trece la alt nivel.Mai cumpara un producator de televizoare (vezi LeEco cu Vizio), mai achizitioneaza o companie mai mica sau poate chiar sa fuzioneze cu una mai mare.
Ideea nu e sa vinzi putin si scump, ci ieftin si de o calitate ridicata.Scopul : accesul si acapararea unei piete cat mai mari si creearea unei game diversificate de produse.
Pe bune acum,cati dintre voi ati auzit sau ati fi cumparat un telefon chinezesc marca LeEco cu specificatii de top, dar la juma de pret fata de un model similar de la Samsung,  de exemplu ?

Edited by primuministru, 05 May 2017 - 12:32.


#42
NEK

NEK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 02.07.2007
SIncer eu am retineri cand vine vorba de telefoane de buget chinezesti. S-a intamplat de multe ori sa arate superb in poze iar realitatea sa fie dezamagitoare......exact ca la o femeie!  Eu m-am invatat cu baietii astia si de la ei imi iau informatiile https://geeks.eurogsm.ro/ (ca tot vorbim de Buhnici), fac review-uri ok-ish si  sunt sinceri. Mai au si o sectiune de chat unde le poti adresa intrebari despre telefoane.

#43
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postprimuministru, on 05 mai 2017 - 12:28, said:

Pe bune acum,cati dintre voi ati auzit sau ati fi cumparat un telefon chinezesc marca LeEco cu specificatii de top, dar la juma de pret fata de un model similar de la Samsung,  de exemplu ?
Eu am auzit, am si achizitionat un telefon LeEco X527, care culmea e plin de senzori, are toate benzile GSM din romania si functioneaza ireprosabil.
Sincer iti spun ca il depaseste pe Samsung Note 4 la toate capitolele mai putin camera foto de pe spate, cea de pe fata ii da fum lui Note 4.

#44
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmax_01, on 05 mai 2017 - 07:48, said:

.Sa nu ignoram ca toate telefoanele inteligente se fabrica in China iar inginerii care azi lucreaza la Apple, Samsung, LG, Sony, poate ca lucreaza cu o jumatate de norma si pentru statul chinez,Posted Image  proprietarul Huawei, de exemplu.

Nu are nici o treaba inginerul, cu politica fiecarei companii si cu targetul ei. Apple, desi produce in China, are niste standarde diferite, este vazut altfel, si se descurca onorabil multi ani si cu 1 GB RAM sau cu 2 GB RAM. Chit ca e la moda acum sa ai cel putin 2 GB RAM pe un Android. In plus, un IOS are autonomie asemanatoare unui Android cu baterie de peste 3000, cand el are max 2000. Ori lucrurile astea costa.
Nu stiu unde fac chinezii compromisuri. Pentru ca eu cred ca fac. Nu cred ca cei de la Samsung, Sony sau HTC sunt niste lacomi cand cer pe un telefon de top, un pret dublu fata de cat cere Xiaomi. Defapt telefoanele astea Xiaomi le vad ca un Logan cu dotari de Mercedes, dar la jumatate de pret. Romanilor nu prea le place Loganul, dar iubesc telefoanele chinezesti. E cumva un paradox. Parerea mea. :D

#45
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Tu probabil nu prea iesi din casa asa des daca ai impresia ca romanii nu iubesc loganul lol.

#46
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Realitatea este alta. La 8000-10000 de euro multi prefera un sh "mai de firma". Grosul vanzarilor insa, face motorizarea de 1.2 Laureate si Prestige. Nu 0.9 Tce si nici 1.5 DCI, care in echiparile alea sar de 10000. Adica cele mai dotate variante, la cele mai mici preturi. Cam cum sunt si telefoanele astea chinezesti.
La peste 2500 de lei eu nu am vazut pe nimeni cu Xiaomi. Si 3-4 indivizi cu Huawei. Restul cu Iphone sau Samsung.

#47
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostLauCalin, on 06 mai 2017 - 07:39, said:

Realitatea este alta. La 8000-10000 de euro multi prefera un sh "mai de firma". Grosul vanzarilor insa, face motorizarea de 1.2 Laureate si Prestige. Nu 0.9 Tce si nici 1.5 DCI, care in echiparile alea sar de 10000. Adica cele mai dotate variante, la cele mai mici preturi. Cam cum sunt si telefoanele astea chinezesti.
La peste 2500 de lei eu nu am vazut pe nimeni cu Xiaomi. Si 3-4 indivizi cu Huawei. Restul cu Iphone sau Samsung.
Lumea se gandeste si la revanzarea produsului lor asa ca prefera IPhone sau Samsung care le ofera si calitate sigura versus concurenta pentru banii aia.

View PostLauCalin, on 05 mai 2017 - 22:16, said:

Nu are nici o treaba inginerul, cu politica fiecarei companii si cu targetul ei. Apple, desi produce in China, are niste standarde diferite, este vazut altfel, si se descurca onorabil multi ani si cu 1 GB RAM sau cu 2 GB RAM. Chit ca e la moda acum sa ai cel putin 2 GB RAM pe un Android. In plus, un IOS are autonomie asemanatoare unui Android cu baterie de peste 3000, cand el are max 2000. Ori lucrurile astea costa.
Nu stiu unde fac chinezii compromisuri. Pentru ca eu cred ca fac. Nu cred ca cei de la Samsung, Sony sau HTC sunt niste lacomi cand cer pe un telefon de top, un pret dublu fata de cat cere Xiaomi. Defapt telefoanele astea Xiaomi le vad ca un Logan cu dotari de Mercedes, dar la jumatate de pret. Romanilor nu prea le place Loganul, dar iubesc telefoanele chinezesti. E cumva un paradox. Parerea mea. Posted Image
Ideea mea era ca producatorii chinezi de telefoane mobile tin pasul cu tehnologia de ultima ora si datorita copierii sau ,,inspirarii'' din tehnologia fabricata in China de catre firmele straine de profil. de top, pe care o mai ajusteaza, si gata, ies pe piata cu produse de calitate pe care nu le-au inventat de la 0 ci cel mult le-au dezvoltat.Nu contest si aportul propriu la inovatii mai ales a celor de la Huawei care sunt  tehnologic  aproape de a adopta telefonia 5 G, gratie sumelor uriase de bani pe care ii investesc in cercetare si dezvoltare.

#48
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Dar aceste tehnologii de top, care sunt moderne, nu stiu cum se face ca la Samsung, HTC, Sony, Huawei sau Apple sunt mult mai scumpe, comparativ cu Xiaomi. Deci vorbesc de niste companii chinezesti serioase, nu de niste firme care construiesc intr-un mod dubios, facand niste copii ciudate ale unor telefoane de top. De-asta zic ca nu inteleg cum unii reusesc performante foarte bune la un pret mare, pe cand cei de la Xiaomi reusesc acelasi lucru, cu cel putin 100 de dolari mai putin pentru fiecare terminal. Ceva parca nu se leaga in toata treaba asta.

#49
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Îţi dau ca exemplu inima telefonului, o componentă crucială, anume procesorul. Xiaomi Mi5 are Snapdragon 820 la fel ca şi S7 Edge, ai impresia că Xiaomi ia aceste procesoare mai ieftin de la vreo tarabă? Întradevăr, se fac compromisuri pe aici pe acolo ca să iasă un preţ mai mic însă preţ/calitate tot chinezăriile stau mai bine. Mai ales în gama low/mid-end.

Apple şi Samsung sunt lideri clari în ceea ce priveşte popularitatea, pe mine nu mă deranjează, fiecare e liber să cumpere ce vrea.

Edited by driftking91, 06 May 2017 - 09:43.


#50
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Chinejii nema lozul pe licente, de aici si pistari putini ceruti pe ele.

#51
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Postdriftking91, on 06 mai 2017 - 09:42, said:

Îţi dau ca exemplu inima telefonului, o componentă crucială, anume procesorul. Xiaomi Mi5 are Snapdragon 820 la fel ca şi S7 Edge, ai impresia că Xiaomi ia aceste procesoare mai ieftin de la vreo tarabă? Întradevăr, se fac compromisuri pe aici pe acolo ca să iasă un preţ mai mic însă preţ/calitate tot chinezăriile stau mai bine. Mai ales în gama low/mid-end.

Apple şi Samsung sunt lideri clari în ceea ce priveşte popularitatea, pe mine nu mă deranjează, fiecare e liber să cumpere ce vrea.

Da, ca la Logan. "Inima" e la fel ca la Renault si foarte asemanatoare cu ce este si la Mercedes chiar. Adica motorul si transmisia. In rest se fac compromisuri pe ici, pe colo (tabla, finisaje, materiale din interior, insonorizate etc.) :)

#52
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Auzi dar tu ai pus vreodată mâna pe o chinezărie mai cunoscută?

#53
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Da. Si mi-a placut. Si nu inteleg de ce as da mai mult pentru un Samsung, HTC... din astea. Incerc sa-mi dau seama de ce alea sunt mai scumpe, Xiaomi e mai ieftin si toata lumea e multumita de Xiaomi. In conditiile in care nici macar garantia nu e chiar garantie. :D

#54
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Eu am Xiaomi cumpărat de la un magazin cunoscut de la noi, cu factură/garanţie, etc. În caz de ceva şi dacă solicitarea mea este legitimă adică telefonul s-a stricat de la sine, din partea mea să se spele cu el pe cap, să-l repare, să-mi dea altul sau banii înapoi.
Nu înţeleg de ce toată lumea zice că n-ai garanţie, mă refer la cele cumpărate de la noi. De aia există legi, ANPC, OPC, DNA, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate