Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre telefoanele chinezesti, oare merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca te apuci de citit review-urile de pe amazon la el, te crucesti:
https://www.amazon.c...t/dp/B01CJIT2UE

#20
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_466615.html?wid=11

mizeria mea e 116 de parai pe gearbest si vad ca are reviewuri bune de tot, deci n-am avut doar eu noroc :)

#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
degeaba pun o baterie de 5000 daca softul nu e optimizat si bateria te tine cat una de 2500

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce-i cu intrebarea asta ? Exista suficiente informatii despre aproape orice model. Trebuie doar sa cauti.
La noi a intrat febra telefoanelor chinezesti prin 2013-2014, odata cu Xiaomi Mi3. De atunci s-a discutat atat de mult si ai atata informatie la dispozitie despre telefoanele chinezesti si despre modelele noi care se lanseaza, incat si eu care nu am pus mana pe un telefon chinezesc stiu foarte multe despre ele.

Dupa ce ai multa informatie, stii sa deosebesti un produs bun de unul prost. Citeste si review-uri la modelele care te intereseaza.
Buhnici a laudat foarte mult oukitel-ul k4000 , insa dupa cateva luni cand am vb cu el, a zis ca nu-l recomanda si ca e varza, atunci nu avea timp sa imi zica de ce anume si nu am mai insistat sa aflu cauzele. Zicea ca l-a dat la cineva in familie care l-a folosit.

Edited by TruculMagic, 04 May 2017 - 21:24.


#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
In general am vazut review uri bune la cubot, homtom si umi. Oricum, ia de la um magazin online ok, si ai returul in 30 de zile. Nu esti mulțumit, altul la rand.
Si iti trebuie musai amandoua simurile? In general al doilea sim e si cititor de card, daca renunti la sim pui card. Cam asta e moda acum, nu prea am inteles de ce, ca nu cred ca se face economie imensa din renuntarea la slotul separat.
A, si momentan nu cred ca o sa vezi in utilizare normala diferenta intre un telefon cu 2 si unul cu 3 ram. Probabil ala cu 3 o sa fie bun si peste 3-4 ani, dar cine mai tine atat un telefon?

Edited by slai, 04 May 2017 - 21:27.


#24
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostTruculMagic, on 04 mai 2017 - 21:21, said:

Buhnici a laudat foarte mult oukitel-ul k4000 , insa dupa cateva luni cand am vb cu el, a zis ca nu-l recomanda si ca e varza, atunci nu avea timp sa imi zica de ce anume si nu am mai insistat sa aflu cauzele. Zicea ca l-a dat la cineva in familie care l-a folosit.
La oukitel lipseste partea hardware Posted Image

Edited by YourFan, 04 May 2017 - 21:31.


#25
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Da, n-au hardware, sunt bio-organic, adica au niste hamsteri mici chinezesti inauntru care alearga pe niste moristi si invartesc niste rotite.

Edited by a3ds, 04 May 2017 - 21:49.


#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostYourFan, on 04 mai 2017 - 21:29, said:

La oukitel lipseste partea hardware Posted Image


La review era de-a dreptul impresionant, se misca foarte bine, insa in timp se pare ca dezamageste. Posibil sa nu fie prea fiabil.

#27
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Uneori tindem sa nu vedem padurea din cauza copacilor. Intre fanboysmul generat de cei loiali unei singure firme si cei obsedati de caracteristicile produsului, e posibila o cale de mijloc, gasita prin bun simt.
Degeaba e Samsung/Iphone etc. daca iti cedeaza bateria la jumatatea zilei, sau daca se sparge dupa o cazatura, sau daca e fix la fel ca smartphone-ul pe care-l ai cu ajustari minore si cu pretul dublat.
Degeaba are camera 16 de megapixeli daca pozele ies mai rau decat cele facute cu o camera de 5 megapixeli de acum 6 ani, degeaba are 3 gb ram si procesor octa-core daca aplicatiile dau crash si ti se restarteaza telefonul din cauza softului. Common sense people. Desi nu trebuie sa credem chiar tot ce citim, datorita internetului putem afla de experientele (ne)placute pe care altii le-au avut cu produsul respectiv. :)
La intrebarea "Sunt naspa chinezariile?" ar fi acelasi raspuns ca la intrebarea strainilor despre noi: "Sunt hoti romanii?" Answer: Some of them are.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View Postgumball3000, on 04 mai 2017 - 21:18, said:

daca te apuci de citit review-urile de pe amazon la el, te crucesti:
https://www.amazon.c...t/dp/B01CJIT2UE
Majoritatea notelor proaste sunt pentru ca nu le merge americanilor 4G. Pe Digi merge foarte bine. Camera e acceptabila. 650 de lei, nu poate avea camera de Galaxy S8.

Edited by Mizu, 04 May 2017 - 22:07.


#29
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostTruculMagic, on 04 mai 2017 - 21:21, said:

Ce-i cu intrebarea asta ? Exista suficiente informatii despre aproape orice model. Trebuie doar sa cauti.
La noi a intrat febra telefoanelor chinezesti prin 2013-2014, odata cu Xiaomi Mi3. De atunci s-a discutat atat de mult si ai atata informatie la dispozitie despre telefoanele chinezesti si despre modelele noi care se lanseaza, incat si eu care nu am pus mana pe un telefon chinezesc stiu foarte multe despre ele.

Dupa ce ai multa informatie, stii sa deosebesti un produs bun de unul prost. Citeste si review-uri la modelele care te intereseaza.
Buhnici a laudat foarte mult oukitel-ul k4000 , insa dupa cateva luni cand am vb cu el, a zis ca nu-l recomanda si ca e varza, atunci nu avea timp sa imi zica de ce anume si nu am mai insistat sa aflu cauzele. Zicea ca l-a dat la cineva in familie care l-a folosit.
Pentru Buhnici toate telefoanele, oricât de jafuri ar fi, sunt super /mega /gigatelefoane. El e plătit doar ca să le laude. Nu cred o iotă din review-urile lui.

#30
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Am oukitel k4000 de un an si 2 luni, este impecabil, i-am dat folia si husa jos, se misca decent si pot sa-ti crap capu cu el daca ma enervezi. Am mai luat la 2 prieteni oukitel k4000 plus si sunt foarte multumiti; asta am luat ptr. o persoana in varsta, UHANS A101 4G, l-am desfacut din cutie si este excelent, ecran, finisaje, android 6. Am luat de pe gearbest si tinydeal, depozite din EU.

#31
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cam cat te tine bateria?

#32
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
Am avut 2 elephone un s3 si un s7 , la ambele , dupa cateva luni(sub 3) s a stricat ecranul. la s3 a aparut o frumoasa pata galbena iar la s7 dintr o data touch ul a refuzat sa mai functioneze.

Bafta

#33
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
In momentul de fata am doua telefoane pur chinezesti pe care le folosesc zilnic si anume un Xiaomi redmi note 3  pro si un LeTV LeeCo X527, amandoua ruleaza impecabil nu am nimic a le reprosa.
Din experienta (am achizitionat pana acum vreo 15 telefoane chinezesti, no name) mea spun ca principala problema a lor este pe partea de update soft, daca nu se gaseste nimeni sa fac un soft custom, mori cu el asa.
A doua problema este cu garantia care nu exista sau oarecum exista pe hartie, dar iti gasesc nod in papura sa nu ti-l repare (asta daca il achizitionezi din romanica) daca il cumperi din china te costa transportul plus timp de asteptare (peste 2 luni), pe mine m-a ferit Dumnezeu sa am probleme cu ele.
Partea de accesorii este foarte restransa si le gasesti doar in magazinele chinezesti, deci vrei nu vrei tot faci cumparaturi din afara.

Una peste alta recomand telefoanele chinezesti care au suport software din partea comunitatii de dezvoltatori si care au multe review-uri, restul tine de gusturi si portofel.

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Un THL (cel mai ieftin smartphone de pe aliexpress in momentul ala) a crapat dupa vreo 2 ani, era folosit de un copil.
Doua Xiaomi Redmi au inceput usor sa aiba flicker dupa 3-4 ani, mai mult vizibil la lumina puternica, dar in rest sunt inca functionale.
Elephone P6000 mi-e in sertar, l-am scos la pensie perfect functional cand am luat P9000.

Eu sunt foarte multumit de chinezesti. Astea ieftine nu prea au update de soft, dar daca vin cu ultimul android nu ai probleme cativa ani.

#35
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Mie imi inspira incredere marca Huawei care in acest moment este marca nr.1 pe telefonie mobila in China, din toate punctele de vedere.
Unii zic ca si Xiaomi este decenta ca si marca sau produse fabricate desi altii critica aceasta marca pentru sistemul sau de operare(calitatea softului-modul cum este optimizat, optiuni, suportul disponibil ulterior pentru sistemul de operare).Sa nu ignoram ca toate telefoanele inteligente se fabrica in China iar inginerii care azi lucreaza la Apple, Samsung, LG, Sony, poate ca lucreaza cu o jumatate de norma si pentru statul chinez,Posted Image  proprietarul Huawei, de exemplu.
Calitativ, cel putin marca Huawei a evoluat foarte mult in ultimii 2 ani si din fericire atat pentru Huawei cat si pentru clienti, datorita inovatiei si progresului adoptat, marca Huawei se afla pe val tehnologic, fiind acum principalul rival pentru Samsung, in zona telefoanelor prevazute cu sistemul de operare Android.A nu se confunda telefonul Huawei proiectat si fabricat in anul 2015-2017 cu cele de dinainte pentru ca vorbim de un mare salt calitativ pentru cele din perioada 2015-2017.
Mai este marca Lenovo, un gigant producator pe partea de hardaware, arhicunoscut in lume,  care a cumparat si marca Motorola pe care incet dar ireversibil o inghite, absorbind-o inclusiv cu numele in marca Lenovo.Nu stiu cum se prezinta Lenovo, calitativ sau cu suportul oferit pentru update-ul periodic al sistemului de operare.

View Posta3ds, on 04 mai 2017 - 21:20, said:

http://www.gearbest....615.html?wid=11

mizeria mea e 116 de parai pe gearbest si vad ca are reviewuri bune de tot, deci n-am avut doar eu noroc Posted Image
In cazul tau nu este prea slabut procesorul?Nu ai probleme de lag cand accesezi netul, anumite aplicatii sau folosesti gps-ul?

Edited by max_01, 05 May 2017 - 07:56.


#36
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
In ultimii 3-4 ani mi-au trecut prin mana de la Xiaomi, Doogee, Umi, Cubot, Homtom, Elephone.Am comandat de la chinezi ptr neamuri, rude, prieteni.Rar s-a intamplat ca vreunul sa aibe probleme, si daca au fost nu s-a datorat unui defect de fabricatie, ci unei utilizari necorespunzatoare ( cazut pe jos, varsat bere pe el, instalat diverse aplicatii dubioase etc). Eu personal nu le am tin mai mult de 6-7 luni. prefer sa-l vand la juma de pret si sa-mi iau un alt model cu imbunatatiri (display cu rezoltutie mai buna, fast charging, fingerprint, camera foto mai buna, etc) si cu o versiune noua de Android.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate