Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Libra Internet Bank

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
6307 replies to this topic

#451
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Deci a facut aplicatia la 'stou, trecand in loc de informatiile cerute in formularul de aplicatie "vorbe de duh" si a avut restrictionate apelurile necunoscute astfel incat sa nu poata fi contactat de angajatii bancii daca aveau nevoie de ceva informatii suplimentare pentru deschiderea contului.
Si tot aia de la banca "e rai" ca nu deschide cont la copil...
Ca fapt divers am completat aplicatia integrala si corecta la 2am fara nicio interactiune umana si a doua zi la ora 14 era deschis contul.
Si la ce trebuia webcam special, nu are copilul telefon cu camera??

#452
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Nu, datele erau corecte, reale si cu poza CI+CARD SANATATE, + inregistrarea vudeo cu prezentarea CI  si Card.
Singura chestie era ca apelurile erau restrictionate de la necunoscuti.
Baiatul mi-a spus ca l-a intrebat pe cel de la Libra, prin mail, daca a sunat de pe un anume numar, specificand ca are restrictii pe intrare. Putea si a si deblocat numarul respectiv. Dar, 'dialogul' s-a incheiat acolo. Cu refuz.

#453
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Doar apelurile erau restrictionate, sau si sms-urile? Una dintre conditiile de validare a contului online, prezentate pe site, este: "Sa ai un telefon mobil la indemana, pentru a primi codul de validare prin SMS"

#454
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006

View Postdino, on 09 mai 2019 - 16:33, said:

Salutare tuturor,
Cu permisiunea dvs, acea limita de transfer interbancar de 50000Ron necomisionata se refera per tranzacție, zilnic, lunar, anual sau cum?
Multumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi răspunde.
Aceeasi chestie m-a interesat si pe mine. Am pus o intrebare bancii - si iata raspunsul: "Nu aveti limita de suma pe zi, ci doar pe transfer, suma sa fie mai mica de 50.000 de RON. Nu sunteti comisionat daca aveti mai multe transferuri".

#455
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019
Adică nu pot sa cumpăr o mașină?

#456
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Cine te opreste? Daca transferi peste 50.000 lei platesti 20 lei comision, atata tot.

#457
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostMarin000, on 23 mai 2019 - 12:19, said:

Adică nu pot sa cumpăr o mașină?
Nu poți face mai multe transferuri sub 50000?

#458
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018

View Postl_dan, on 22 mai 2019 - 08:58, said:

Doar apelurile erau restrictionate, sau si sms-urile? Una dintre conditiile de validare a contului online, prezentate pe site, este: "Sa ai un telefon mobil la indemana, pentru a primi codul de validare prin SMS"
Doar apelurile. Dar, si acestea putea sa le vada ulterior, cu statusul bloked. Dar, nu s-a ajuns la SMS uri! Oricum, nu-i o drama!

Spuneam doar ca:
1. Anterior am facut conturi la Libra, foarte usor, lin, fara sincope si evident, cu date reale. Le utilizam de ani, doar cu tranzactii online, si in 3-4 ani cu una sau doua retrageri de la ATM;
2. La Revolut, ne-am facut carduri, toata familia, fara probleme si fara inrrgistrarea video;
3. Acum, la Libra, in ciuda faptului ca am respectat tot ce se cerea, am fost refuzati. Ma rog, baiatul meu. Nu cred ca mai trebuie sa spun ca a folosit date reale!

4. Apelurile sunt restrictionate pentru apelurile de intrare pe toate telefoanele familiei. Acceptam doar agenda. Nu stiu daca-i bine sau rau, dar, noi asa procedam. N-am avut probleme pana acum.

#459
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Pai e normal ca am fost respinsi de Libra!
CI-ul berbecului meu de copil expira chiar in ziua in care a aplicat pentru cont!

Noroc ca are cont si la alta banca, si aia l-au anuntat ca i-a expirat CI-ul.

Deci culpa clientului si nu a bancii! Scuze pe aceasta cale!

#460
dino

dino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 04.01.2004
După câteva tranzacții din Cont Revolut Euro personal și al sotiei în Contul meu LIBRA Euro, al căror total a fost de 6000Eu intr o saptamana, am primit mail de la Libra sa ma explic ce proveniență au banii.. Este normal? Au fost 6 tranzacții de 1000Eu în 6 zile consecutive. Deh, mi-a fost frica de alegeri și am trecut ron in euro via Revolut. Multumesc


#461
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019
Explicații pentru doar 6000 de euro?


#462
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Cred că triggerul n-a fost suma totală, ci faptul că a rulat o sumă identică (1000) în niște zile consecutive, ceea ce aduce cu niște manevre de spălare de bani.
Noi am băgat în Libra, într-un cont nou-nouț, dintr-un foc echivalentul a 15.000 de euro și nu ne-a întrebat nimeni de sănătate. Dar pun pariu că dacă i-am scoate în sumă fixă și în locul lor ne-ar intra o sumă fixă și rotundă de euro în fiecare zi timp de o săptămînă, ne-ar întreba și pe noi ce mai facem și dacă ne simțim bine.

#463
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019
Eu tot nu înțeleg cum poți spala bani dacă muti bani dintr-un cont personal în alt cont tot pe numele tău...

#464
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Păi, mutatul banilor dintr-un cont dintr-o țară într-un cont din altă țară e primul pas în multe operațiuni de spălare (cel puțin în alea care implică bănci). În cazul ăsta, din cont RO în cont UK. Apoi timp de o săptămînă intră din UK în RO tranșe egale în valută. Sînt semnale de alarmă pe care boții le marchează automat și, deloc nefiresc, se pune o întrebare la proprietarul contului, nu-i niciun capăt de țară.

L.E.: https://ec.europa.eu...i_in_vigoare_ro

E clar că orice operațiune care implică fintech-uri e filată mai atent decît pînă acum. Exact cazul lui dino.

Edited by onaf, 30 May 2019 - 13:55.


#465
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Pai atunci in cazul unei rude ce lucreaza in strainatate si are card de salariu la Wirecard cum poate transfera in siguranta 10.000 dolari in cont la BT(sau orice alta banca din RO) cont pe numele ei fara a fi interpretat spalare de bani?

Nu cred ca e cazul sa repet dar acea persoana lucreaza deci provenienta banilor e clara.

#466
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Deosebirea nu e că nu se mai pot face operațiuni, ci că se cer mai des dovezi despre proveniența banilor, atîta tot. Și nu înseamnă neapărat că ești suspect de spălare de bani dacă ți se cer documente, ci doar că banca implicată respectă reglementările în vigoare.

#467
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

View PostMarin000, on 23 mai 2019 - 12:19, said:

Adică nu pot sa cumpăr o mașină?
Scuzati ca va deranjez, dar suntem pe aria Fun de sunt permise mesajele de bascalie? Chiar nu esti capabil ca macar intr-unul din zece mesaje sa spui ceva util? Poate imi faci un favor si te abtii macar o perioada.

https://www.libraban...misioane_PF.pdf

View Postomg99, on 31 mai 2019 - 22:10, said:

cum poate transfera in siguranta 10.000 dolari in cont la BT(sau orice alta banca din RO) cont pe numele ei fara a fi interpretat spalare de bani?
Face un transfer obisnuit, iar la intrebarea bancii despre provenienta banilor sa spuna adevarul. Bancile romanesti (si poate si cele din alte tari) sunt obligate sa puna aceasta intrebare.

#468
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
s-a redus comisionul la transferul SEPA in euro :  0.1%  minim 5 EURO ......

Inca transferul in EURO nu este comisionat ca transferul in lei .

Inca bancile urineaza pe toate reglementarile europene.

Daca voi nu SEPA ...noi Revolut !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate