Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Libra Internet Bank

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
6281 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cand majoritatea bancilor se pun pe luat, altii se pun pe dat.

Inca nu stiu mare lucru despre ei, aflam pe parcurs.

Momentan primul meu contact a fost sa-i intreb daca pot opta pentru un card de debit fara overdraft, din ce am vazut pe site, eu am inteles ca doar asa se poate pt cel denumit Libra Free.
Pe chat am primit doar un simplu "buna ziua", apoi nu mi-a mai raspuns deloc la intrebare tanti Claudia.


Pro:
- iti poti deschide contul online, fara sa te deplasezi la ei.
- comision 0 cam la orice
- comision 0 la conturi in euro
- 2,25%/an la depozitul denumit "un an si o luna"

Contra:
- prima impresie, relatii cu clientii=0
- cam putine sucursale
- tot trebuie facut un drum in sucursala daca doresc internet banking cu autentificare prin sms

Asa arata cardul:
https://www.libraban...l_LIBRA_FREE/49

Asa arata contractul:
https://www.libraonl...tent/Oferta.pdf

Asa arata dobanzile:
https://www.libraban...use_economisire

Lista completa de taxe si comisioane:
https://www.libraban...misioane_PF.pdf

Attached Files


Edited by gumball3000, 03 May 2017 - 21:49.


#2
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

 gumball3000, on 03 mai 2017 - 21:28, said:

Semne de intrebare
- au doar carduri Visa?
- cardul este contactless?
https://www.librabank.ro/

https://www.libraban...uri_contactless

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am vazut intre timp, trebuia sa caut mai adanc pe site, multumesc.

#4
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
M-au tentat candva pentru serviciile online, care sunt de viitor. Dar, cum spuneai, relatii cu clientii foarte slabe si personal nemotivat.
Apoi am citit un interviu cu directoarea generala, interviu care m-a facut sa renunt la orice intentii de a lucra cu ei. E drept, ma interesa mai mult partea de economii, decat cea de credite.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Lasa un link te rog sau un rezumat, ce a spus de te-a descurajat?

Observ ca este vorba totusi despre un director general, la masculin:

Quote

Anul 2015 a fost un foarte bun pentru Libra Internet Bank, "poate chiar cel mai bun din istoria bancii”, a declarat Emil Bituleanu, presedintele bancii, intr-un interviu acordat wall-street.ro, in care expune motivele care au dus la performantele institutiei bancare. Directorul general Libra Internet Bank a vorbit si despre strategia bancii pe 2016 si ce alte facilitati de finantare vor sa ofere clientilor.
http://www.wall-stre...ria-bancii.html

Edited by gumball3000, 03 May 2017 - 21:57.


#6
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Pentru partea de economii ma uitam si eu aseara la ei pe site. Cand marile banci ofera 0.9% pe an intrun caz bun la depozite, ei vin cu 2.25%. Iti vine sa-i crezi sau nu ca mai primesti banii inapoi?

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 lula_canci, on 03 mai 2017 - 21:52, said:

Pentru partea de economii ma uitam si eu aseara la ei pe site. Cand marile banci ofera 0.9% pe an intrun caz bun la depozite, ei vin cu 2.25%. Iti vine sa-i crezi sau nu ca mai primesti banii inapoi?
Teoretic da, cu fondul acela de garantare al depozitelor, practic, nu am idee peste cati ani.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Asta cu "totul online" nu cred ca exista, trebuie sa dai niste semnaturi. Eu am muscat-o acum cativa ani, cu o oferta online de la ING, nu numai ca totul era online, dar mai si primeam 100 lei, dupa a doua plata online. Am zis ca e nemaipomenit, aveam doua abonamente la cosmote, cica la ei se puteau achita, bla bla bla. Am aplicat, mi s-a cerut, dupa zeci de clickuri, filiala care imi convine, apoi pauza. A trecut promotia, nu qm fost contactat. Am trimis un mail, sa intreb de sanatate, dupa cateva zile sunt sunat sa ma prezint la filiala, sa ridic cardul. Dupa jumate ora de declaratii, semnaturi, aflu ca defapt promotia a expirat, nu mai vad cei 100 de lei. Am zis ok, macar pot plati telefoanele, nu mai stau la coada o ora la BT, la un singur ghiseu, cu toti pensionarii din zona, ce vin cu facturile din tot blocul. Iar gresit, fata de orange, voda, umde doar scanai factura, la cosmo trebuia sa te asezi si sa tastezi la un pc...

#9
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@rumegus Acum la ING iti dau in mana cardul Visa in 5 minute! Am cronometrat :) Iar la BT nu mai poti plati facuturile la ghiseu.

#10
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 gumball3000, on 03 mai 2017 - 21:51, said:

Lasa un link te rog sau un rezumat, ce a spus de te-a descurajat?
Am cautat, dar nu am gasit link-ul; este prea veche povestea, vreo 5 ani cred. Acum iti spun parerea mea subiectiva si bazata pe amintiri. Poate era vorba de directoarea de HR sau marketing. Am verificat starea lor pentru ca eram hotarat sa-mi schimb banca (imi gresise grav o logare de internet banking legandu-ma la contul altei firme), sa ma modernizez cu toate tranzactiile online etc.
Citisem de evolutia remarcabila a bancilor online din SUA, modul in care si-au creat cota de piata si ma asteptam la prea multe de la Libra. Am vazut opinii defavorabile pe forum, fluctuatie mare de personal datorita salariilor mici etc., directoarea respectiva era diletanta.
Poate s-au schimbat de atunci, nu stiu. Mie imi mai trebuie ani pana sa ii verific din nou.
Daca vei incepe cu ei si vei avea experiente bune, sa ne spui si noua.

@easy90rider - la BT de peste 1 an nu mai poti plati facturile la ghiseu, de cand au pus automate peste tot.
@lula_canci - Alpha iti da 1,55% daca ai salariu la ei sau esti student/pensionar

Edited by User107, 03 May 2017 - 23:23.


#11
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 easy90rider, on 03 mai 2017 - 23:16, said:

@rumegus Acum la ING iti dau in mana cardul Visa in 5 minute! Am cronometrat Posted Image Iar la BT nu mai poti plati facuturile la ghiseu.
Da, au o imprimanta/automat  de carduri sau ceva de genul

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
La Libra Internet Banking mai adaug eu la minusuri cate ceva

- nu au direct debit setabil direct din IB (au cu cativa furnizori de servicii dar doar la ghiseu)
- in aplicatia de moobile (indiferent care, apple sau android), nu vezi sabloanele de plati pe care le setezi din web

Cele doua chestii de mai sus sunt teribil de deranjante pentru mine , in special prima

Cardul Libra Free (debit si atat) l-am comandat on line , dupa doua zile m-a sunat o "principiesa" foarte plictisita sa ma anunte ca ma astepta....in sucursala...sa imi ridic cardul. Am optat pt a -l ridica din sucursala deoarece in perioada asta nu sunt in tara iar prin curier trebuia semnatura mea la primire.

Reivn cu impresii dupa ce mai folosesc serviciile lor o perioada.

Edited by cuculea, 04 May 2017 - 22:28.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am terminat si eu de lecturat contractul si am dat peste vreo cateva chestii cam nasoale:
1) Conturile de economii nu prea sunt de "economii", produsul 1 seamna cu un depozit la termen, iar Produsul 2 este limitat la 3 creditari gratuite, la urmatoarele iti va lua comision
(pag 35)
2) pentru credite anul are doar 360 zile
Daca nu s-a convenit altfel, dobanda se calculeaza lunar pentru anul de 365/366 de zile, potrivit formulei de calcul: pentru cont curent si depozite 365(366)/365, iar pentru credite 365(366)/360.
3) daca li se scoala lor, pot sa-ti faca si un mic credit chiar si in cazul in care optezi pentru varianta unui cont fara overdraft:


Quote

b ) Descoperit de cont neautorizat
Banca va putea decide, conform normelor sale interne, efectuarea unei plati cerute de catre Client sau recuperarea de comisioane, speze, dobanzi, credite scadente, credite restante etc, care depasesc limita soldului creditor al contului, chiar daca nu exista o facilitate de descoperit de cont deja incheiata cu Clientul. Simpla instructare a Bancii de a procesa plati care exced soldul creditor al contului sau, are valoare juridica de acceptare anticipata a Clientului a unei facilitati de descoperit de cont, daca Banca va hotari acordarea acesteia. Sumele astfel avansate de catre Banca, vor fi restituite de catre Client la cerere si vor fi purtatoare de dobanda incepand cu data avansarilor, calculata la o rata anuala stabilita de Banca pentru astfel de situatii. Pentru scopurile constituirii de “titlu executoriu”, Banca si Clientul sunt de acord ca prezentul Contract - cadru general si extrasul de cont corespunzator au valoarea unui contract de credit intre Banca si Client.


Adica daca uit ce suma aveam in cont si ma apuc sa depasesc cand platesc ceva cu cardul, ei vor putea decide sa-mi activeze un overdraft mic.



Totusi pe e-mail am primit urmatorul raspuns:

Quote

Va multumim frumos pentru interesul acordat produselor noastre.

Sigur, va putem oferi cardul MasterCard Libra Free, fara overdraft (https://www.libraban...l_LIBRA_FREE/49).
Comisioanele de emitere si de administrare sunt 0, la fel si comisioanele de retragere de la bancomatele Euronet.
Daca sunteti clientul nostru, puteti comanda cardul exclusiv online, din aplicatia Internet Banking (dureaza cateva minute) si cardul va ajunge la ce adresa doriti dumneavoastra.

In cazul in care nu sunteti inca un client Libra Internet Bank, va puteti deschide un cont, de asemenea 100% online:
-    Accesati www.libraonline.ro à Click Deschide cont online à Completati toate datele formularului
-    Primiti un email cu mai multe documente aferente pe care, dupa ce le analizati, daca totul este in regula, confirmati prin click pe link-ul aferent (din acel email)
-    Ca ultim pas, va trebui sa faceti un transfer de minim 1 leu in IBAN-ul alocat (pe care il veti primi tot pe email) dintr-un cont pe numele dumneavoastra de la o alta banca din Romania
Dupa ce finalizati deschiderea si activarea contului,  puteti comanda si cardul.

Daca sunt si alte informatii pe care vi le pot oferi, cu mare placere va stau la dispozitie pe e-mail sau la telefon.
Culmea e ca de data asta au fost mai receptivi, in 4 minute am primit mail-ul cu raspunsul.

Attached Files


Edited by gumball3000, 05 May 2017 - 20:02.


#14
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu sunt multumit de ei. Le folosesc serviciile de 6 luni. Am active : Cont RON online, cont Economii cu alimentare cu cardul, cont EUR, internet banking si card free Mastercard debit.

#15
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 gumball3000, on 03 mai 2017 - 21:28, said:

Pe chat am primit doar un simplu "buna ziua", apoi nu mi-a mai raspuns deloc la intrebare tanti Claudia.
Acel "buna ziua" ti-a fost dat de un robot.

 gumball3000, on 03 mai 2017 - 21:28, said:

- tot trebuie facut un drum in sucursala daca doresc internet banking cu autentificare prin sms
In cazul meu nu a fost nevoie de o astfel de deplasare. Ca sa-ti activezi contul, vezi ca trebuie sa ai deja un alt cont la o banca din Romania, din care sa faci un transfer catre noul cont.

Sunt multumit de serviciile lor insa ii folosesc doar pentru un cont personal: incasat salariul, depozite, plati cu cardul la comercianti. Serviciul lor de internet banking mi se pare foarte spartan. Sunt prezente doar functiile strict necesare si nimic mai mult. La Banca Transilvania tin minte ca aveam si optiune de incarcat cartele, platit rovigneta, s.a.m.d. insa am renuntat la ei datorita comisionului de vreo 6 Lei per tranzactie.

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, se pare ca citisem eu ceva aiurea pe site acolo, autentificarea prin SMS ti-o activeaza si de la distanta pt contul online.
Nu stiu daca era chiar robot, insa am mai avut astazi vreo doua solicitari pe Chat si mi-a raspuns foarte repede Ligia.

Alte semne de intrebare am la depozite:

Quote

1. Clientul este informat ca la data incheierii prezentului contract dobanda acordata de Banca, aferenta contului curent  este de 0,1% pe an pentru conturile curente standard in RON, 0 % pe an pentru conturile curente standard in  EUR si 0,02% pe an pentru conturile curente standard in USD.
2. In cazul depozitelor constituite de persoane fizice sau alte entitati fara personalitate juridica, Banca nu percepe comision de retragere numerar daca operatiunea de retragere este efectuata la data scadentei si daca depozitul este constituit  pe o perioada de cel putin o luna.
3. Clientul este informat ca, la data semnarii prezentului contract de depozit, comisionul de retragere standard este de 0,5%, minim 5 (moneda depozitului).

Si daca lichidez depozitul si il las in contul curent vreo doua zile, apoi ma hotarasc sa scot banii de la bancomat, then what?

Edit: de fapt cred ca se refera la alta situatie, daca am un depozit pe 1 an si doresc sa il inchid a doua zi ca sa scot banii de la ei, ma taxeaza cu 0.5% din toata suma depusa.
Am inteles bine?

Edited by gumball3000, 08 May 2017 - 19:55.


#17
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
E comisionul pentru retragere numerar. Dacă îți iei și card, atunci chiar nu te interesează acesta, deoarece poți scoate banii gratuit de la bancomat.

Încă o chestie de avut în vedere: cu contul online nu poți face operațiuni la ghișeu. Nu poți face depuneri, retrageri, refuz de plată... la ghișeu ci numai electronic (bancomat pt retrageri, depuneri doar din alte conturi, refuz de plata se solicită prin email, depozite prin internet banking s.a.m.d.)

Contul online poate fi transformat în cont clasic prin semnarea unor hârtii la ei în agenție. Comisioanele rămân la fel, însă dobânzile la depozite sunt cu 0.1% mai mici. Trebuie să verifici tu aceste informații, că sunt din ce-mi mai amintesc eu.

Edited by dd13, 09 May 2017 - 08:10.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
O chestie de care am fost informat de-abia dupa crearea contului:
Ai bani pusi deoparte?
Pentru depozitele pe 9 si 12 luni constituite in primele 30 de zile, vei primi bonus de bun venit!

Insa nu scrie nicaieri in ce reprezinta acel bonus.

Si nu am inteles cum functioneaza functia "Porteaza-ti banii".
In loc sa efectuez un ordin de plata unde sunt comisionat la vechea banca pentru trimiterea de bani, pot sa ocoloesc cumva acel comision folosind un fel de plata cu cardul?
Sau cum functioneaza mai exact?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate