Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Fortarea limitelor in sport, performanta sau crima?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#631
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgelutu980, on 26 aprilie 2017 - 08:10, said:

Dar pana la a crucifica parintii , e cale lunga...Mai bine v-ati vedea de-ai vostri , care aveti , si poate ca at fi bine sa le insuflati dragostea pentru munte , natura...

Inainte de dragoste pentru natura => respectul pentru natura, pentru forta ei ! Si discernamant, mult discernamant.

Simplul fapt ca a umblat cu acte false de identitate il discrediteaza total pe acest idiot ! Personal pot sa spun ca ma simt vinovat ca am avut oarece respect pentru aceste performante, obtinute in aceste conditii, de care totusi nu stiam. Cred foarte mult in rolul societatii de a da peste bot unor asemenea amatori de senzational si recorduri.

Edited by overseas, 26 April 2017 - 09:40.


#632
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmarius.bunu, on 26 aprilie 2017 - 09:29, said:

Detalii despre cretin, aici.
Aceeasi informatie mincinoasa din America de Sud, aceeasi sursa. Cea corecta e data de mine in urma, au facut plangere si au avut drept, a povestit chiar el cum au facut. Deci nu mai propagati fakenews-ul.

""Dacă ai sub 14 ani nu ți se permite accesul. Procedura e de a în judecată statul argentinian și de a obține această hotărâre judecătorească. Am angajat un avocat din Mendoza, cu două luni înainte, care a costat în jur de 1000 de euro. Altfel, am putut începe ascensiunea împreună", a povestit Ovidiu Popescu."

Anul acesta a fost refuzata la Everest:

"Aconcagua a fost însă doar un pas pentru Geta Dor Popescu. Adolescenta și-a arătat nemulțumirea când i-a fost refuzată acordarea unui permis pentru escaladarea Everestului, pe motiv că nu are încă vârsta corespunzătoare.
Jurnalistul Vlad Petreanu citează pe blogul său o postare a Getei Dor Popescu, în care adolescenta făcea referire la interdicția primită din partea guvernului nepalez:
“Iaca ce am primit in februarie acum, ca raspuns la o solicitare facuta la inceputul lui septembrie 2016:“Namaste!The government did not permit for under 16 for Everest Climbing permit. We are sorry for For Medina. Thank you. Regards” E in engleza. Medina sunt eu, c-asa ma cheama-n acte, Geta ma striga. Adica n-am voie! Adica ei au un munte si nu ma lasa pe el. Asa, ca e al lor. Asa, ca pot.”"

Edited by andreic, 26 April 2017 - 09:44.


#633
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postoverseas, on 26 aprilie 2017 - 09:36, said:

Inainte de dragoste pentru natura => respectul pentru natura, pentru forta ei ! Si discernamant, mult discernamant.

.


Perfect de accord . Dar cine n-al luat in viata decizii anapoda macar o data?
Sunt piloti de avioane care prin deciziile lor (gresite) au omorat sute/mii de oameni.  Deci? Cine da primul cu piatra? Mai ales din fata calculatorului este foarte simplu sa judeci.

Omul n-a vrut sa-si omoare fata , ce naiba. Un concurs nefericit de imprejurari a dus la acesta tragedie. Basta.

Pentru cei interesati  : se numeste "Orele astrale ale omenirii" -Stefan Zweig. n-am link acuma. Cititi sa intelegeti ce inseamna DECIZIA (buna/gresita/intarziata/lipsa deciziei)

Si mai vorbim..

#634
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Evident. E un concurs de împrejurări. Dar tot ucidere din culpă se numește.

#635
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu-i mai judecati si voi. Si-asa vor trai de-acum incolo un permanent cosmar, raspunzatori pentru moartea copiilor lor. E o cruce tare greu de dus...

#636
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Avand in vedere prin ce trece Popescu acum personal nu l-as baga sub incidenta legii , ii ajunge pentru 3 vieti ...singurul lucru ce ar ramane ar fi mediatizarea in cercurile de alpinisti a acestui caz si de a rescrie anumite parti din regulamente interioare cu "asa nu" .
El este acum in situatia in care sari cu parasuta si nu se deschide , ai un flash de 1-5 minute in care revezi absolut toate momentele importante din viata si apar toate greselile facute , sigur, vor ramane secret, doar pentru tine dar te vor urmari toata viata - mai mare chin nu-ti trebuie .

Si pe Litoral am observat ca la arborarea steagului rosu multi il ignora si totusi fac baie , la salvamont la avertizare de producere iminenta de avalansa este ignorat si culmea, in ambele cazuri cei care le ignora sunt profesionisti ! aici poate ar fi bine ca salvamontul sa aiba imputernicirea de a chema organele abilitate care efectiv cu forta sa te scoata din zona si aplicarea de amenzi - suporta discutii, nu dati cu parul ...

Edited by ldpe, 26 April 2017 - 10:10.


#637
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgelutu980, on 26 aprilie 2017 - 09:54, said:

Sunt piloti de avioane care prin deciziile lor (gresite) au omorat sute/mii de oameni.  Deci? Cine da primul cu piatra? Mai ales din fata calculatorului este foarte simplu sa judeci.


Insemnand ce ? Niciodata nu am inteles ce inseamna expresia asta.
Crezi ca o sa stau tacut cand in public se petrec monstruozitati ?
Unde vrei sa vorbesc, la TV ? Normal ca discut pe forum.
A fost ghidul montan care nu i-a vorbit aluia din fata calculatorului, ci pe traseu. Tot degeaba.

View PostHunor_66, on 26 aprilie 2017 - 10:02, said:

Nu-i mai judecati si voi. Si-asa vor trai de-acum incolo un permanent cosmar, raspunzatori pentru moartea copiilor lor. E o cruce tare greu de dus...

Bine, nu o sa ma bag in completul de judecata.
In rest, o sa-i toc cum socotesc eu de cuviinta. Poate alti cititori de forum isi ridica semne de intrebare.
Pe aia cu crucea sa o lasam. Poate oamenii sunt  rezistenti si rezilienti si nu duc cruci.

View Postgelutu980, on 26 aprilie 2017 - 09:54, said:


Dar cine n-al luat in viata decizii anapoda macar o data?

Vrei sa zici cine nu si-a pus copilul in pericol de moarte macar o data ?
Cata vreme se deschide dosar penal pentru soferul care face accident cu pasager in masina, e normal ca si acesti tati de recordmani sa fie anchetati penal.

#638
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postoverseas, on 26 aprilie 2017 - 10:13, said:


Insemnand ce ? Niciodata nu am inteles ce inseamna expresia asta.



N-ai inteles,  e problema ta. Mai incearca.

View Postoverseas, on 26 aprilie 2017 - 10:17, said:







Vrei sa zici cine nu si-a pus copilul in pericol de moarte macar o data ?
Cata vreme se deschide dosar penal pentru soferul care face accident cu pasager in masina, e normal ca si acesti tati de recordmani sa fie anchetati penal.

Vreau sa zic exact ceea ce am scris . Nu ceea ce intelegi tu. Am observant ca intelegi mai greu...

#639
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Inteleg nu greu, ci foarte greu anumite lucruri. Altii le inghit pe nemestecate, for granted.
De fapt, de ce sa nu treci si tu la Ignore sa facem lumea mai frumoasa ?

Edited by overseas, 26 April 2017 - 10:23.


#640
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
De azi incolo eu spun sa lasam Justitia sa-si faca treaba .
In faza de cercetare penala pana dosarul este la procuror totul este secret , vom afla in scurt timp hotararea .

Edited by ldpe, 26 April 2017 - 10:24.


#641
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Inteleg ca nu e OK sa-i judecam pe parinti.
Curios, pare OK sa-l judecam pe ghidul montan care l-a avertizat si care a fost acuzat ca el si grupul lui au declansat avalansa.
Dar asta sunt eu, inteleg mai greu.

#642
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postoverseas, on 26 aprilie 2017 - 10:22, said:

Inteleg nu greu, ci foarte greu anumite lucruri. Altii le inghit pe nemestecate, for granted.
De fapt, de ce sa nu treci si tu la Ignore sa facem lumea mai frumoasa ?

Auzi ma ? Ma doare la trei metri de " ignorele"  tau.  Pune mana si citeste , poate iti dezvolti modul de intelegere al unor probleme....

Ete bravo, auzi " ignore..".....

#643
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postandreic, on 26 aprilie 2017 - 09:37, said:

Aceeasi informatie mincinoasa din America de Sud, aceeasi sursa
Astea din jurnalul ei sunt tot informatii mincinoase?
De asemenea, este citat și un pasaj în care adolescenta rememorează clipele de coșmar din timpul ascensiunii pe vârful Denali, din Alaska, situat la 6.190 m altitudine. Geta Popescu scria că, împreună cu tatăl ei, a decis să ajungă în vârf, deși vântul bătea în rafale de peste 100 km/oră, afară viscolea, iar ei nu aveau echipament de asigurare:
“Variantele erau usor de formulat: 1. Repede jos, sa prindem vreme civilizata pe creasta expusa, stam, ca toata lumea, in tabara mare si asteptam, vedem, facem varful altadata sau renuntam si coboram.
2. Repede sus, incercam varful, in viteza, fara echipament de asigurare, iar daca ne iese urcarea destul de repede, coborarea sa ne-o asumam pe vreme proasta
Din punctul meu de vedere, 1 – nu exista, tata a mai intrebat o data daca stiu in ce ne bagam si am hotarat: 2 singular!”
...................................................
Aconcagua a fost însă doar un pas pentru Geta Dor Popescu. Adolescenta și-a arătat nemulțumirea când i-a fost refuzată acordarea unui permis pentru escaladarea Everestului, pe motiv că nu are încă vârsta corespunzătoare.Aconcagua are cea mai mare rată a mortalității din America de Sud – aici își pierd viața 3 alpiniști anual – motiv pentru care a fost numit “Muntele Morții”. Ofițerul-șef al Parcului Regional Aconcagua afirmă că această statistică se datorează, în mare parte, și faptului că 40% dintre cei care urcă pe munte sunt neexperimentați sau neechipați corespunzător.
RIP
https://romani-buni....mantata-astazi/

Edited by daniMMM, 26 April 2017 - 10:51.


#644
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003

View Postldpe, on 26 aprilie 2017 - 10:05, said:

Avand in vedere prin ce trece Popescu acum personal nu l-as baga sub incidenta legii , ii ajunge pentru 3 vieti
No shit! :lol: Dar aia cu "nimeni nu e mai presus de lege" cum ramane? Dar mai schimbati-va oameni buni mentalitatea, ce tot o aplicati cum vi se falfaie?

#645
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostdaniMMM, on 26 aprilie 2017 - 10:38, said:

“Variantele erau usor de formulat: 1. Repede jos, sa prindem vreme civilizata pe creasta expusa, stam, ca toata lumea, in tabara mare si asteptam, vedem, facem varful altadata sau renuntam si coboram.
2. Repede sus, incercam varful, in viteza, fara echipament de asigurare, iar daca ne iese urcarea destul de repede, coborarea sa ne-o asumam pe vreme proasta
Din punctul meu de vedere, 1 – nu exista, tata a mai intrebat o data daca stiu in ce ne bagam si am hotarat: 2 singular!”
Cu alte cuvinte, a lasat-o pe pustoaica sa se arunce cu capul inainte. Posted Image
Un parinte fara discernamant.
Cat de des crezi ca-ti poti juca sansa la zaruri ?

#646
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pana se termina...

View PostBursul, on 26 aprilie 2017 - 10:41, said:

No shit! Posted Image Dar aia cu "nimeni nu e mai presus de lege" cum ramane? Dar mai schimbati-va oameni buni mentalitatea, ce tot o aplicati cum vi se falfaie?
Omul a aratat in nenumarate randuri ca nu are respect pentru lege,pentru munte,pentru viata.Singura lege e prostia lui din cap care e mai presus,pentru ca omul e prost ,nu nebun

Edited by daniMMM, 26 April 2017 - 10:51.


#647
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017

View PostBursul, on 26 aprilie 2017 - 10:41, said:

"nimeni nu e mai presus de lege" cum ramane?
Spuneam din punctul meu de vedere ca ii ajunge ...
Normal ca de lege nu scapi mai ales cand are loc un caz extrem de mediatizat .
Pe blogurile dedicate toti alpinistii profesionisti din Tara il acuza de iresponsabilitate .

Edited by ldpe, 26 April 2017 - 11:01.


#648
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Aici cazul din Retezat trebuie delimitat de un accident stupid(nu e cazul) care din pacate se mai intimpla. Sau facut niste greseli enorme, prostesti, lipsa echipamentului, cu avertizare de avalansa de risc maxim,5, nu se urca varful Pelega pe traseul de vara,
Daca cineva vrea sa se sinucida este treba lui, dar nu se merge acolo in acele conditii cu copii.
Si celalalt grup a gresit, nu se merge iarna un grup de 50 de persoane pe nici un varf.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate