Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Banana nordului-paw paw

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#181
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Claudia, daca ai o singura planta nu prea are sens sa o inmultesti nici din seminte si nici din lastari de radacina, vor avea acelasi bagaj genetic sau vor fi clone perfecte, lucru nerecomandat.
Eu am mai multe soiuri si prin polenizare incrucisata vor rezulta plante diferite fata de planta mama.

#182
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Nici prin cap nu-mi trece s-a-i inmultesc, dimpotriva, aveam 2 si unul l-am taiat anul trecut. Al doilea a ramas deocamdata pentru ca am neuronul defect si mi-e tare greu sa elimin o planta.
Din punctul meu de vedere e un pom care cam  iroseste spatiul la mine in gradina pentru ca nu pot sa mananc mai mult de 3-4 fructe din cate produce. Fiind si foarte aromate si foarte dulci ma scarbesc foarte repede.
Nu ma intereseaza sa am niste pomi doar pentru ca-s mai exotici Pentru mine paw paw s-a dovedit a se potrivi cu proverbul  la pomul laudat sa nu vii cu sacul,

Edited by claudia313, 22 March 2023 - 19:15.


#183
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
La-l sa creasca in inaltime pana-si gaseste lumina pe care si-o doreste.

#184
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Altoire paw-paw
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/24OshEmHcBc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#185
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Totul despre banana nordului de la cea mai mare statiune de cercetari americana specializata in paw-paw in zona climatica asemanatoare cu ce e la noi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8YoAbVBkkwE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#186
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Au aparut primii clopotei!

Attached Files



#187
bogdan001122

bogdan001122

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2015
ce parere aveti de paw paw mei?

unul dintre ei a avut ca un pinten in varf, dar a fost retezat si dupa a cazut...

au aprox 10 cm.

Cum as putea sa ii ajut ca sa creasca mai repede?

Attached Files



#188
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Nu prea inteleg ce ai vrea sa-ti spunem, daca s-a rupt mugurule terminal de crestere trebuie sa astepti sa vezi daca da altii…
Oricum pana vei culege ceva va mai dura, deocamdata uda-i si dezburuneiaza in jurul lor, trebuie sa mai creasca.

Edited by subway_guru, 04 May 2023 - 16:36.


#189
bogdan001122

bogdan001122

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2015
Daca las gazonul in jurul lor va fi o problema?  Le-am pus aseara putin azot NPK, sper ca nu am facut rau :)
Am tot citit ca in primii ani au nevoie de umbrire, din experienta voastra, chiar asa e? ar trebuii sa pun o plasa de umbrire peste ei?

#190
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
A cultivat cineva soiul Kentucky Champion?
Cu ce rezultate?
Pe net vad ca are referinte foarte bune.

Edited by subway_guru, 06 May 2023 - 22:03.


#191
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
soiul Prima. am vrut sa scot pomul de cateva ori. face flori dar leaga doar cateva fructe. vedem anul asta ce o fi.

Attached Files



#192
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Problema vine de la faptul ca desi florile sunt hermafrodite pistilul si staminele ajung la maturitate la momente diferite. La plantele mai mature si mai bine dezvoltate florile apar pe rand si creste probabilitatea de polenizare la momentul optim intre flori mai tinere cu pistil fertil si stamine cu polen la maturitate din flori mai batrane.

#193
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
in 2016 l-am plantat. a crescut foarte incet. abia de doi ani a inceput sa se dezvolte. ieri am taiat cateva crengute la varf. lega fructe dar picau imediat ce erau in faza din poza ce am pus-o mai sus.

#194
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Mai e si faza cu mustele si alte insecte marunte ce ajuta la polenizare, ca albinele ocolesc florile.
Din ce am constatat eu, dezvoltarea plantelor e mult mai buna daca beneficiaza de soare, prefera ceva semiumbra doar cand sunt mici dar mai apoi dezvoltarea e mult incetinita, flori mai putine si mult intarziate.

#195
bogdan001122

bogdan001122

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2015
ce plante exotice mai aveti prin gradinile voastre?

Eu as mai vrea sa pun astea de mai jos: (copacul che nu il gasesc nicaieri pe stock...)
cires naking
Cudrania tricuspidata (copacul che)
jujube
cornus mas

Oare gasesc la careva de pe forum de vanzare?

in gradina mai am un kaki, care a fructificat anul trecut.

#196
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Cudrania am sterpelit cativa lastari din Parcul Carol dupa o ploaie zdravana. Atentie ca emite lastari din radacina si se intinde invaziv.
Daca doresti pot sa-ti descriu locul de unde i-am luat.
Aste plante sunt greu de gasit, pepinieristii nu le cultiva pentru ca lumea nici nu a auzit de ele si atunci nu au vanzare si profit.
Tot poporul stie doar prun, prun, prun si iarasi prun…pentru tuica!  Posted image

Edited by subway_guru, 08 May 2023 - 15:30.


#197
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
@bogdan
Poti pune o poza cu pomul de kaki in topicul dedicat, nu aici?
Hai sa vorbim aici doar despre Asimina triloba…

Edited by subway_guru, 08 May 2023 - 17:21.


#198
EnterName

EnterName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.02.2007

View Postbilti, on 07 mai 2023 - 19:57, said:

in 2016 l-am plantat. a crescut foarte incet. abia de doi ani a inceput sa se dezvolte. ieri am taiat cateva crengute la varf. lega fructe dar picau imediat ce erau in faza din poza ce am pus-o mai sus.
Trebuie ajutat sa nu mai avorteze fructele. Fertilizeaza foliar imediat dupa ce au cazut florile cu Borocal sau Calcig,
Pentru crestere are nevoie de fertilizator granulat cu eliberare lenta pentru azalee, rododendroni, dar atentie la cantitatea de fertilizator.

Fructe recoltate anul trecut in august. Soiul Prima si SunFlower.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate