Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Calisthenic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#109
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Vreau si eu sa fac exercitii calistenice.
1. Imi puteti spune care-s fazele/etapele/pasii prin care trebuie sa trec? Mi-ar pinde bine un program de antrenament.
2. Am citit pe internet si am aflat de cartea „Antrenamentul condamnatilor”. Ce parere aveti despre ea?
3. Am mai cautat pe internet si lucruri care sa ma ajute, cum ar fi o bara de tractiuni ca aceasta: https://s13emagst.ak...957afb2620b.jpg ar fi ok? O mai are cineva?

#110
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Incepi cu baza: flotari, genoflexiuni, abdomene - pentru astea nu iti trebuie nici un echipament. Cum poti, cum vrei, serii de cate 5, de cate 10 etc. Cand nu poti e semn ca trebuie zile de pauza.
Daca e cumva cartea Convict conditioning e ok, fiindca are nivele de la simplu la master.
Bara aia e ok, dar pare scumpa. Iar eu unul nu pot face tractiuni la o chestie prinsa de perete, nu am loc pentru picioare si nici nu imi place sa indoi picioarele, imi forteaza o pozitie ne-naturala.
Recomand un TRX de la Decathlon, s-a mai discutat pe aici.

Varsta, greutate, forma fizica, ocupatie ?

#111
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016

View Postoverseas, on 23 octombrie 2020 - 10:39, said:

Incepi cu baza: flotari, genoflexiuni, abdomene - pentru astea nu iti trebuie nici un echipament. Cum poti, cum vrei, serii de cate 5, de cate 10 etc. Cand nu poti e semn ca trebuie zile de pauza.
Daca e cumva cartea Convict conditioning e ok, fiindca are nivele de la simplu la master.
Bara aia e ok, dar pare scumpa. Iar eu unul nu pot face tractiuni la o chestie prinsa de perete, nu am loc pentru picioare si nici nu imi place sa indoi picioarele, imi forteaza o pozitie ne-naturala.
Recomand un TRX de la Decathlon, s-a mai discutat pe aici.

Varsta, greutate, forma fizica, ocupatie ?
1. Da, despre cartea Convict Conditioning este vorba.
2. Bara costa 239,99 Lei redusa de la 386,99 Lei
3. Eu am iesire pe acoperisul blocului si am posibilitatea sa o prind de "balconul" de deasupra si sa am spatiu pentru picioare atat in fata cat si in spate
4. TRX-ul inlocuieste la fel de bine bara de tractiune pentru acele grupe musculare pe care le lucreaza?
5. Am 28 de ani, 81 kg, 1.90 m, constructie atletica, it-ist

#112
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Ia si un Trx, anyway. Daca esti in IT, poti lua originalul cu vreo 200 euro. Eu ma antrenez cu o varianta la vreo 15 euro, 90% identica.

Trx in special daca nu ai facut vreodata tractiuni.

#113
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
M am uitat mai atent la bara aia si nu o recomand.
La o bara de tractiuni iti trebuie vreo 4 prize: lata, ingusta si neutra - astea sunt pt spate si priza biceps - chiar mai ingusta decat aia pt spate.
Asta e o scula buna de ex.
https://www.electron...avan-350kg.html

Pt abdomen faci ridicari de picioare, tot la bara.
Pt dips sunt variante, chiar cu Trx pe care nu pot sa il recomand indeajuns.

#114
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Convict conditioning inseamna sa faci ce poti cu ce ai.

#115
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

View Postlil debul, on 01 noiembrie 2020 - 12:37, said:

Convict conditioning inseamna sa faci ce poti cu ce ai.
Cum facea Nutu Camataru in puscarie, bagau piept cu patu' si aveau proteine pe masa ca la magazin

#116
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postsandu222, on 01 noiembrie 2020 - 16:51, said:


Cum facea Nutu Camataru in puscarie, bagau piept cu patu' si aveau proteine pe masa ca la magazin
Probabil.


Deci se ia un individ periculos, se baga intre alti indivizi si mai periculosi, o mare de testosteron, violenta , omu' nu are ce face decit sport si il face oricum pt ca daca nu..., daca nu e bazat e clar ca e victima. Si baga, si face si iar baga, baga cu ce are si cu ce poate si peste 5-6-10 ani iese blindat din pirnaie, pirnaie in care intra si bobo cit cuprinde, chestii de alea care se dau in vena.

In fine cine vrea sa se antreneze ca la puscarie e simplu, sa se duca la pirnaie 🤣🤣🤣.

In libertate ca si om normal nu te poti antrena ca in pirnaie/Legiunea Straina/calugarii Shaolin, majoritatea se chinuie sa se antreneze de 3-4 ori pe saptamina cite 1 ora, 1 ora si jumatate in timp ce puscariasii au in cap o adevarata stare de razboi, motivatie si tot timpul din lume.

*si culmea astea le-am citi si eu pe net fara o carte comandata special (si nici nu cred ca ma pot antrena la nivelul ala fantastic ca eu mai si muncesc).

#117
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Bah, pe mine m-a ajutat mult cartea aia Convict conditioning. Veneam dupa o perioada de ani de munca de birou + teren si eram varza. Cu progresiile de acolo m-am pus picioare in vreo 5-6 luni, am facut ce mi se potrivea. Dupa aia mi-am luat abonament la Worldclass ca era peste drum si am trecut la chestii mai serioase.

#118
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Probabil ca nici cartea nu e degeaba pina la urma dar ce am inteles eu din toata chestia e cam asa :
1. NU exista supraantrenament.
2. Ai tot timpul din lume (noi nu avem).
3. Ai motivatia.
4. Si daca vrei bagi steroizi, nu e o problema nici morala si nici de procurat.

Ca flotari, tractiuni si geno stim toti sa facem, nu e cava nou.

#119
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Cartea e pdf pe mocangeala.
E strict pe progresii de exercitii, nu zice nimic de viata de parnaie, a da, parca are un capitol cu istoria vietii autorului.
Pe mine m-a ajutat sa reiau treaba de la 0 si sa ajung la pistol squats si la maximum de 22 tractiuni pe serie, deci mi-a fost util.

#120
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Cate pistaole faci dintr-un foc?

#121
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Totdeauna le fac alternativ, unul pe stanga, unul pe dreapta. Maxim 10 bucati, adica 5 pe fiecare parte, cu disc de 10 in brate. Merge si mai mult dar: operatie de menisc plus o varsta cu 5 in fata care se apropie rapid 💪

#122
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
E bun, o sa reincep si eu cu pistoalele ca nu am altceva pentru picioare. Cu ciuma asta nu prea am antrenat picioarele acasa in ultima vreme si m-am imbracat azi cu niste pantaloni care pocneau pe coapse inainte, acum vad ca stau normal, hmmm.

Azi am bagat flotari cu departarea palmelor mediu, 60, 35, 30, 29 repetari, in superset cu ramat invers la trx, picioarele pe un scaun ca sa am corpul orizontal in pozitia de varf si cu capul in jos cand bratele sunt intinse, coatele perpendicular pe corp (T) 15, 15, 14, 12 repetari.

Fluturari laterale pentru deltoizi tinand bratele intinse drepte si executie concentrata cu 8kg pe gantera - 25, 20, 15, 15 repetari.

Flexii concentrate ( mai lente pe negativa) biceps cu 18 kg - 13, 12, 8, 7

Abdomene din suspendat la bara - 18, 18, 15, 15

#123
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Incepusem despre pistoale si am uitat :D faceam cate 20 cu fiecare picior in parte, adica 20 cu dreptul si apoi 20 cu stangul) tinand o greutate de vreo 10kg in brate. Cu greutate tinuta in maini, mainile intinse in fata, e cchiar mai usor de efectuat ca ajuta la echilibru.

#124
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Merg inainte cu tractiunile, la mine sunt de baza: 18+15+12, cu prize diferite.

#125
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Azi am facut si eu 17 la primul set, priza pronatie. O sa ma cantaresc maine ca parca-s mai greu cand fac tractiuni :D

#126
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Te trag bicepsii in jos 😀
E deschisa sala?

Edited by overseas, 03 February 2021 - 20:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate