Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Accident fara victime,cine e de vina

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 21:35, said:


??????????????


explica te rog ce vrei sa spui?? nu am voie sa dau cu spatele, sa ies de pe pod (domeniu public), chiar daca am vizibilitate in ambele sensuri??? si chiar daca si  ceilalti participanti la trafic ma vad de la o distanta mai mult decat apreciabila??? unde scrie asta?????

art 128 din Codul Rutier, litera c.

#56
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 21:44, said:


exact

in fine, pe mine ma interesa daca poate tipul sa o actioneze in civil pe ea. Desi, nu vad cum ar putea sa faca asta.
Nu cred. Nu sunt 100% sigur, dar nu cred. La o adica, daca ar face asta, ce motiv ar putea sa invoce?

#57
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostAlexandru611, on 22 martie 2017 - 21:41, said:

Daca tipul care oprise masina ca sa lase pe cineva era in dreptul liniei continue, e clar ca rromul a iesit de pe sensul lui, in conditia in care a incalcat linia continua=> nu avea ce sa caute acolo. Deci el e de vina.

Poti incalca linia continua daca e vorba de un obstacol (cum este o masina parcata neregulamentar), cu conditia sa te asiguri, sa semnalizezi si sa revii pe sensul de circulatie. Nu mai dau citate din Codul Rutier. Sper ca nici tu  nu ai permis!

Intrebare pentru tine: cade un copac pe drum pe sensul tau de mers, ai linie continua. Ce faci? Stai pana vin cei de la ADP sau Ocolul Silvic sa-l ridice? Linia continua iti interzice intoarcerea, in marsarier poti merge cel mult 50 m si tot linie continua ai. :P

#58
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

View PostBogdansv1, on 22 martie 2017 - 21:49, said:

Poti incalca linia continua daca e vorba de un obstacol (cum este o masina parcata neregulamentar), cu conditia sa te asiguri, sa semnalizezi si sa revii pe sensul de circulatie. Nu mai dau citate din Codul Rutier. Sper ca nici tu  nu ai permis!

Intrebare pentru tine: cade un copac pe drum pe sensul tau de mers, ai linie continua. Ce faci? Stai pana vin cei de la ADP sau Ocolul Silvic sa-l ridice? Linia continua iti interzice intoarcerea, in marsarier poti merge cel mult 50 m si tot linie continua ai. Posted Image
Scuza-ma, dar cam incurci oalele... cand vreodata se poate compara un copac cazut pe sensul tau cu cineva care sta 10-20 de secunde (din diferite motive...ca lasa pe cineva sa dea cu spatele/ ca lasa o persoana)
Tu treci peste linia continua, daca cel din fata ta lasa pe cineva sa iasa dintr-o parcare??

Edited by Alexandru611, 22 March 2017 - 21:55.


#59
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostBogdansv1, on 22 martie 2017 - 21:45, said:

art 128 din Codul Rutier, litera c.


"la iesirea de pe proprietati alaturate drumurilor publice."

podul este domeniu public-cel putin in cazul meu. Articolul asta  se refera strict la iesirea din curte, unde nu ai vizibilitate deloc. Desi, daca ai pe cineva care te poate indruma, ai putea efectua aceasta manevra:)

mai mult, uite aici un video sa vezi cum arata un astfel de pod..este postat de tront

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UUO14j3-1RI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poti sa vezi cum sunt parcate masinile pe pod??  cum crezi ca ies ei de pe pod??? dau cu spatele pentru ca au vizibilitate destul de mare. La mine fiind curba, am o vizibilitate si mai mare si pot sa o apreciez foarte bine, astfel incat sa nu incurc ceilalti participanti la trafic. si ghici ce, este si linie discontinua in dreptul casei mele, ceea ce inseamna ca pot depasi axul drumului

View PostAlexandru611, on 22 martie 2017 - 21:47, said:

Nu cred. Nu sunt 100% sigur, dar nu cred. La o adica, daca ar face asta, ce motiv ar putea sa invoce?

habar nu am. initial am crezut ca vrea asigurarea pentru masina. As fi putut vorbi cu ea..dar modul cum s-a prezentat, cu tupeu, ma facut sa-l zgonesc din curtea mea.Dar nici nu stiu daca poate folosi asigurarea masinii, in conditiile in care i s-a intocmit dosar penal pentru consum de alcool, viteza


Edit. uite ce viteza a avut tipul si imagineaza-ti ca el avea 150km/h, fiind si pe contrasens.

Acum, culpa individului nu este discutabila, cat despre prietena mea, as putea spune ca poate nu a fost extrem de preventiva..dar la ce viteza a avut individul, nici nu stiu daca putea evita accidentul.

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 22:04.


#60
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 21:58, said:

"la iesirea de pe proprietati alaturate drumurilor publice."

podul este domeniu public-cel putin in cazul meu. Articolul asta  se refera strict la iesirea din curte, unde nu ai vizibilitate deloc. Desi, daca ai pe cineva care te poate indruma, ai putea efectua aceasta manevra:)

mai mult, uite aici un video sa vezi cum arata un astfel de pod..este postat de tront

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UUO14j3-1RI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poti sa vezi cum sunt parcate masinile pe pod??  cum crezi ca ies ei de pe pod??? dau cu spatele pentru ca au vizibilitate destul de mare. La mine fiind curba, am o vizibilitate si mai mare si pot sa o apreciez foarte bine, astfel incat sa nu incurc ceilalti participanti la trafic. si ghici ce, este si linie discontinua in dreptul casei mele, ceea ce inseamna ca pot depasi axul drumului



habar nu am. initial am crezut ca vrea asigurarea pentru masina. As fi putut vorbi cu ea..dar modul cum s-a prezentat, cu tupeu, ma facut sa-l zgonesc din curtea mea.Dar nici nu stiu daca poate folosi asigurarea masinii, in conditiile in care i s-a intocmit dosar penal pentru consum de alcool, viteza


Edit. uite ce viteza a avut tipul si imagineaza-ti ca tipul avea 150km/h, fiind si pe contrasens.

Acum, culpa individului nu este discutabila, cat despre prietena mea, as putea spune ca poate nu a fost extrem de preventiva..dar la ce viteza a avut individul, nici nu stiu daca putea evita accidentul.
Daca cere asigurarea masinii cunostintei tale, nu are cum sa se foloseasca de ea, pt ca nu cunostinta ta este cauza accidentului.

S-ar fi putut folosi de asigurare, chiar si cu dosar penal, daca era vina ambilor soferi (a lui si a cunostintei tale)

Spuneai ca era inca o masina care lasa pe cineva intre prietena ta si individ. In cazul asta, ce vina are prietena ta?

#61
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostAlexandru611, on 22 martie 2017 - 22:07, said:

Daca cere asigurarea masinii cunostintei tale, nu are cum sa se foloseasca de ea, pt ca nu cunostinta ta este cauza accidentului.

S-ar fi putut folosi de asigurare, chiar si cu dosar penal, daca era vina ambilor soferi (a lui si a cunostintei tale)

Spuneai ca era inca o masina care lasa pe cineva intre prietena ta si individ. In cazul asta, ce vina are prietena ta?
el era pe contrasens, iar prietena mea a depasit putin cu spatele axul drumului (acolo este linie discontinua- avea voie sa faca manevra asta), iar tipul cred ca s-a panicat si a tras de volan puternic, astfel incat a iesit de pe carosabil. Iar el, aparent dadea vina pe ea, ca nu s-a asigurat. Desi, din moment ce era o masina in fata nebunului, si el a oprit sa coboare cineva, ea a apreciat ca are timp sa intoarca masina.

#62
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostBogdansv1, on 22 martie 2017 - 20:33, said:

Sa stii ca nu gasesc nimic. Sa ma insel, fiind vorba doar de CASCO?

#63
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 22:12, said:

el era pe contrasens, iar prietena mea a depasit putin cu spatele axul drumului (acolo este linie discontinua- avea voie sa faca manevra asta), iar tipul cred ca s-a panicat si a tras de volan puternic, astfel incat a iesit de pe carosabil. Iar el, aparent dadea vina pe ea, ca nu s-a asigurat. Desi, din moment ce era o masina in fata nebunului, si el a oprit sa coboare cineva, ea a apreciat ca are timp sa intoarca masina.
Deci, din cate am inteles eu, ea dadea cu spatele inspre sensul din care venea omu'. Intre cei doi era o masina care lasa pe cineva. Axul drumului era marcat cu linie continua pana in dreptul casei tale. Atunci, daca asa s-a intamplat si am inteles bine, omu' nu avea ce sa caute pe celalalt sens, fiind linie continua si neavand obstacole in fata. In acest caz, nu are nicio relevanta faptul ca prietena ta a depasit putin axul drumului (fiind linie discontinua si nevenind nimeni dinspre celalalt sens.).
Inca nu sunt sigur daca am inteles foarte bine...

#64
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostAlexandru611, on 22 martie 2017 - 22:25, said:

Deci, din cate am inteles eu, ea dadea cu spatele inspre sensul din care venea omu'. Intre cei doi era o masina care lasa pe cineva. Axul drumului era marcat cu linie continua pana in dreptul casei tale. Atunci, daca asa s-a intamplat si am inteles bine, omu' nu avea ce sa caute pe celalalt sens, fiind linie continua si neavand obstacole in fata. In acest caz, nu are nicio relevanta faptul ca prietena ta a depasit putin axul drumului (fiind linie discontinua si nevenind nimeni dinspre celalalt sens.).
Inca nu sunt sigur daca am inteles foarte bine...

exact.

El sustine ca i-a taiat calea.  Dar el era pe contrasens avand viteza destul de mare. si acum cauta sa o dea in judecata
.

#65
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 22:29, said:


exact.

El sustine ca i-a taiat calea.  Dar el era pe contrasens avand viteza destul de mare. si acum cauta sa o dea in judecata
.
Atunci nu are cum sa-i fi taiat calea prietena ta, pt ca el n-avea ce sa caute acolo. Viteza si alcoolul din sange sunt bonus la faza asta =))

Poate sa o dea in judecata. Prietena ta castiga si ii poate cere despagubiri morale, sau ceva la modul asta.

#66
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostYOUR_GOD, on 22 martie 2017 - 22:24, said:

Sa stii ca nu gasesc nimic. Sa ma insel, fiind vorba doar de CASCO?

Foarte probabil, acolo e clauza de excludere clara. Ma gandeam ca poate au modificat cand s-a introdus plafonarea la RCA dar nu am gasit. Poate se modifica cand/daca ti se va da posibilitatea sa-ti repari masina la propriul asigurator ce pe urma va face regres catre asiguratorul vinovatului.

#67
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostAlexandru611, on 22 martie 2017 - 22:33, said:

Atunci nu are cum sa-i fi taiat calea prietena ta, pt ca el n-avea ce sa caute acolo. Viteza si alcoolul din sange sunt bonus la faza asta =))

Poate sa o dea in judecata. Prietena ta castiga si ii poate cere despagubiri morale, sau ceva la modul asta.

Exact asa gandesc si eu, si i-am spus. Dar multa lume zicea ca i-a taiat calea si am fost putin sceptic, ma gandeam ca poate a iesit prea puternic de pe pod, si s-a speriat ala. Din cate am inteles el chiar vrea sa o actioneze in judecata. Dar nu vad rostul. :)) de castigat nu are cum sa castige  si nu are ce sa castige.
Are si dosar penal si antecedente in trafic .

#68
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostBogdansv1, on 22 martie 2017 - 22:34, said:

Am citit undeva ca desi iti repara masina, asiguratorul poate solicita despagubiri in instanta. Ma abat de la subiectul colegului.

#69
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostYOUR_GOD, on 22 martie 2017 - 22:42, said:

Am citit undeva ca desi iti repara masina, asiguratorul poate solicita despagubiri in instanta. Ma abat de la subiectul colegului.

Da, daca alcolemia e peste 0,8 (daca i se intocmeste Dosar Penal). Intra in pevederile literei b din art 58 din legea 136/1995. Probabil ca nu ai citit restul postarilor, explicasem intr-unul ulterior.

Edited by Bogdansv1, 22 March 2017 - 22:46.


#70
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 22:39, said:


Exact asa gandesc si eu, si i-am spus. Dar multa lume zicea ca i-a taiat calea si am fost putin sceptic, ma gandeam ca poate a iesit prea puternic de pe pod, si s-a speriat ala. Din cate am inteles el chiar vrea sa o actioneze in judecata. Dar nu vad rostul. Posted Image) de castigat nu are cum sa castige  si nu are ce sa castige.
Are si dosar penal si antecedente in trafic .
Intreaba-i pe cei care spun ca l-a speriat, ce cauta omul acela acolo. Voia sa vada rezistenta marcajelor la 150 km/h? Poate se luau pe anvelope... zic si eu Posted Image

#71
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
"Noul Cod Rutier mai prevede că dacă un şofer se află la volan sub influenţa băuturilor alcoolice, care are o îmbibaţie alcoolică cuprinsă între 0,2 -0,5 g/l alcool pur în sânge, respectiv 0,15 – 0,25 mg/l alcool pur în aerul expirat, se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a V-a de sancţiuni (21 la 50 puncte-amendă) şi cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 180 de zile”. În cazul în care îmbibaţia alcoolică este de peste 0,5 g/l alcool pur în sânge, fapta constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la unu la cinci ani."

https://www.avantull...bit-la-telefon/

View PostAlexandru611, on 22 martie 2017 - 22:46, said:

Intreaba-i pe cei care spun ca l-a speriat, ce cauta omul acela acolo. Voia sa vada rezistenta marcajelor la 150 km/h? Poate se luau pe anvelope... zic si eu Posted Image

tipul nici nu a franat, nici macar o urma de frana..s-a dus ghiulea. Ma mir ca nu a murit, si ma bucur ca a evitat. nu de alta, dar nu murea singur:|..

#72
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 22:52, said:

"Noul Cod Rutier mai prevede că dacă un şofer se află la volan sub influenţa băuturilor alcoolice, care are o îmbibaţie alcoolică cuprinsă între 0,2 -0,5 g/l alcool pur în sânge, respectiv 0,15 – 0,25 mg/l alcool pur în aerul expirat, se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a V-a de sancţiuni (21 la 50 puncte-amendă) şi cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 180 de zile”. În cazul în care îmbibaţia alcoolică este de peste 0,5 g/l alcool pur în sânge, fapta constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la unu la cinci ani."

https://www.avantull...bit-la-telefon/



tipul nici nu a franat, nici macar o urma de frana..s-a dus ghiulea. Ma mir ca nu a murit, si ma bucur ca a evitat. nu de alta, dar nu murea singur:|..
Bine ca n-a murit nimeni, totusi. Deci daca vrea s-o dea in judecata, s-o dea, ca ea va castiga. Nu e vina ei.

Bafta!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate