Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Accident fara victime,cine e de vina

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
Acum cateva luni, a fost un accident puternic in fata casei mele. In accident au fost implicate 2 masini. Prietena mea a vrut  sa dea cu spatele cu masina, si a iesit in drum, s-a asigurat, din stanga ei nu venea nicio masina, din dreapta venea o masina, cu viteza mica, care a oprit sa coboare cineva. La noi acolo, este si linie continua, si exista discontinuitate in fata casei mele ( avea tot dreptul sa dea cu spatele  ) .
Ea a dat cu spatele si a depasit axul drumului, in acel moment, vine un nebun  , cu viteza foarte mare, noroc ca a evitat masina ei, iese de pe carosabil si face masina praf. Din fericire a scapat cu viata baiatul.

Politia se prezinta la locul accidentului, individul fugise de la locul accidentului (dar s-a intors), in urma etilotestului, s-a constatat ca tipul a baut, avea 0.3 la mie in aerul expirat, si a avut si viteza destul de mare. M-am interesat de el,  si se pare ca are dosar penal.

Problema este, ca vrea sa o dea in judecata, pe motiv ca nu s-a asigurat cand a dat cu spatele. Acum, eu nu am vazut accidentul, dar lumea de acolo dadea vina pe ea. Ca nu s-a asigurat.  

tipul a venit la casa la mine, sa ceara numarul ei de telefon si sa se astepte la o citatie:)..el este de etnie roma si banuiesc ca vrea sa primeasca ceva bani sa-si repare masina. Vrea sa o dea in judecata. Ce se intampla daca chiar o da in judecata , din cate am inteles s-ar putea sa se judece cu el.

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 19:42.


#2
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Dpdv rutier, poliția stabilește vinovăția. Dacă ea va fi găsită vinovată (și asta cred că se va întâmpla, manevra ei a provocat accidentul), păgubitul va fi despăgubit de RCA.

Să nu dea nimic, la judecată, dacă se ajunge, prezintă RCA-ul și asta este. Nici o instanță nu va accepta cazul tipului câtă vreme legislația e clară.

Edited by Bogdansv1, 22 March 2017 - 19:44.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
daca n-a existat contact fizic, politia se va grabi sa dea vina pe cel ce a evitat impactul (dar a iesit in decor cu masina). daca acesta are martori, are ceva sanse sa i se faca dreptate si sa fie scoasa vinovata prietena ta, caz in care respectivul isi poate repara masina pe asigurarea prietenei tale.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 19:20, said:

in urma echilotestului, s-a constatat ca tipul a baut, avea 0.3 la mie in aerul expirat,
si cum e cu echilotestul asta?

Cat despre servicii (si pareri): un avocat.

#5
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Acum îți spun că prietena a încălcat Codul Rutier, este interzis să ieși în stradă în marșarier, ar fi bine să mai studiați amândoi Codul Rutier.

 Lex404, on 22 martie 2017 - 19:27, said:

...
Cat despre servicii (si pareri): un avocat.

Legislația e extrem de clară când există RCA. Exact de asta plătești asigurare pentru Răspunderea Civilă Auto.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Vezi ce face prietena ta  din noi ? In clipa asta habar nu am cu cine sa tin . Cu prietena ta , ca  era ala baut ...sau cu ala baut , ca prietena ta era sa-l omoare pentru a nu s-a asigurat ? In plus , ala o sa zica ca era treaz , dar s-a dus sa traga una mica de fericire ca a sapat cu viata . Posted Image

Edited by JurasikMan, 22 March 2017 - 19:38.


#7
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
daca a iesit pozitiv la testarea alcooltest, e cam gata, din nevinovat a ajuns vinovat, mai interesativa

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
O sa fie prietena vinovata, pentru ca nu se permite iesirea cu spatele din curti alaturate drumului public.

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ea e de vina, stiu ca in primul rand trebuie sa iesi cu fata din curte.

Le: Cel baut este vinovat intotdeauna, am citit tot postul dupa.

Edited by ionutz_joe2009, 22 March 2017 - 19:45.


#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 s3ekon, on 22 martie 2017 - 19:41, said:

daca a iesit pozitiv la testarea alcooltest, e cam gata, din nevinovat a ajuns vinovat, mai interesativa

Daca a iesit pozitiv la etilotest, o sa plateasca pentru asta. Si atat. Faptul ca a fost baut n-o scuteste de vina pe duduia care a dat cu spatele.

#11
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 Lex404, on 22 martie 2017 - 19:27, said:

si cum e cu echilotestul asta?

Cat despre servicii (si pareri): un avocat.

nu stiu de unde a aparut acel "chilo" cred ca a luat locul "ti-ului"..:))

 Bogdansv1, on 22 martie 2017 - 19:26, said:

Dpdv rutier, poliția stabilește vinovăția. Dacă ea va fi găsită vinovată (și asta cred că se va întâmpla, manevra ei a provocat accidentul), păgubitul va fi despăgubit de RCA.

Să nu de-a nimic, la judecată, dacă se ajunge, prezintă RCA-ul și asta este. Nici o instanță nu va accepta cazul tipului câtă vreme legislația e clară.

da, politia l-a gasit pe el vinovat. Ea nu a patit nimic

#12
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Si mi se spunea ca sunt NEBUN, ca exagerez cu claxonul, in acest videoclip
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UUO14j3-1RI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Dar sincer, am avut accident cu cineva care iesea cu spatele, am vazut multe accidente cu oameni care ieseau cu spatele.

Practic, daca are martori/camera de filmat cel care a zburat in sant are sanse sa iasa nevinovat. Dar din cate am citit ( dar nu pot spune ca e 100% asa ), exista sansa sa nu fie despagubit din cauza alcolemiei. Poate cineva care se pricepe mai bine ca mine, poate sa lamureasca.

Oricum, sa nu se lase intimidata prietena ta de el. Da, a gresit, da ii urasc maxim pe cei care ies neatenti in sosea cand dau cu spatele ( de parca iti trebuie un doctorat sa parchezi cu fata spre sosea masina ), dar urasc de 100 de ori mai tare alcoolul la volan. Deci da, sa nu se lase intimidata de acel om.

Edited by Tront, 22 March 2017 - 19:50.


#13
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 s3ekon, on 22 martie 2017 - 19:41, said:

daca a iesit pozitiv la testarea alcooltest, e cam gata, din nevinovat a ajuns vinovat, mai interesativa

avea viteza mare, ea se misca cam incet cu masina, si mereu se asigura. Dar, tipul cu siguranta ca a vazut-o, si a calcat si mai tare masina:|..eu asta nu am inteles.. de ce i-a dat blana cand a vazut-o:|..cand putea incetineasca. mai ales ca acolo este si linie continua

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 19:50.


#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
De fapt, fiecare va cam fi pedepsit. Prietena pentru...cam multe. A iesit cu spatele din curte, nu a acordat prioritate, ca doar nu a venit ala cu viteza luminii. Nu vreau sa par misogin, dar se stie cum se orienteaza in spatiu, soferitele. Daca pentru ea, tipul acela a venit cu viteza infinita, nu este musai sa fie asa.
Avem cam doua variante: neacordare de prioritate, sau provocare de accident prin alte cauze.
Vreau sa spun ca Politia ii va ataca pe amandoi.
Bun. Daca Politia nu a facut asta pana acum, nu o va mai face si ramane de rezolvat reclamatia victimei. In cel mai rau caz, victima va beneficia de repararea masinii prin RCA conform legii dar...hopa, a consumat bauturi alcoolice. In acest caz, RCA devine nula pentru momentul respectiv.

 Ann0nyym0us, on 22 martie 2017 - 19:42, said:

O sa fie prietena vinovata, pentru ca nu se permite iesirea cu spatele din curti alaturate drumului public.
O sa fie pedepsiti amandoi daca este vorba despre aplicarea literei legii.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Azi ti-ai facut cont si doar subiecte cu accidente, garduri distruse, soferi de alta etnie, morti, raniti, beti,...?
Nu e credibil.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Tront, on 22 martie 2017 - 19:48, said:

Si mi se spunea ca sunt NEBUN, ca exagerez cu claxonul, in acest videoclip
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UUO14j3-1RI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Dar sincer, am avut accident cu cineva care iesea cu spatele, am vazut multe accidente cu oameni care ieseau cu spatele.

Practic, daca are martori/camera de filmat cel care a zburat in sant are sanse sa iasa nevinovat. Dar din cate am citit ( dar nu pot spune ca e 100% asa ), exista sansa sa nu fie despagubit din cauza alcolemiei. Poate cineva care se pricepe mai bine ca mine, poate sa lamureasca.

Oricum, sa nu se lase intimidata prietena ta de el. Da, a gresit, da ii urasc maxim pe cei care ies neatenti in sosea cand dau cu spatele ( de parca iti trebuie un doctorat sa parchezi cu fata spre sosea masina ), dar urasc de 100 de ori mai tare alcoolul la volan. Deci da, sa nu se lase intimidata de acel om.
Tipul a baut. Sansa ca sa iasa nevinovat este zero, si mi se pare normal. Trebuie anulat permisul; in acest caz,

#17
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Metoda "accidentul", să-și repare mașina pe asigurarea celuilalt, ar fi o variantă dar e improbabilă ținând cont de alcool.

Pentru Tront, au fost cazuri în care a fost pedepsit autorul moral chiar fără să fie implicată mașina ce a generat accidentul dar sunt extrem de puține. Speculez: poate tipul a băut după accident ca să-și revină din șoc sau s-a dus să caute martori care să spună asta.

#18
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 Tront, on 22 martie 2017 - 19:48, said:

Si mi se spunea ca sunt NEBUN, ca exagerez cu claxonul, in acest videoclip

Ce ai rezolvat? Zi mersi ca n-ai dat peste o cioara sa-ti arunce si o caramida in geamuri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate