Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Accident fara victime,cine e de vina

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 ionutz_joe2009, on 22 martie 2017 - 19:43, said:

Ea e de vina, stiu ca in primul rand trebuie sa iesi cu fata din curte.

Le: Cel baut este vinovat intotdeauna, am citit tot postul dupa.
Fiecare este răspunzător în fața legii pentru propriile fapte. Pentru alcool i se face dosar penal sau suspendare de permis in funcție de alcoolemie. Pentru viteză obținută din eventuala expertiza se poate da culpă comună de către asigurator. Asta nu absolvă vina conducatoarei auto care este vinovată de producerea accidentului și va trebui să despăgubească pe RCA-ul ei.

#20
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
Lumea mai si minte, mai ales astia de aici. sunt convins ca s-a asigurat, mai ales cand a vazut masina aia ca mergea incet si a si oprit sa coboare cineva, stia ca e linie continua (nu avea voie tipul sa depaseasca). Iar el probabil a avut o viteza de cel putin 150 km/h..ma mir ca a scapat cu viata, si bine ca nu a venit nimeni din stanga ei. Era catastrofa daca venea o masina, sau trecea cineva strada in acel moment. Eu ma bucur ca a evitat-o, daca intra in ea, erau morti amandoi.

#21
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

 xcit, on 22 martie 2017 - 19:55, said:


Ce ai rezolvat? Zi mersi ca n-ai dat peste o cioara sa-ti arunce si o caramida in geamuri

Era aproape sectia de politie. Laptopul era la indemana, un CD gol aveam, il gaseam imediat.
Urmeaza sa imi trag firele sa imi montez si pe spate camera video.

#22
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 19:55, said:

Lumea mai si minte, mai ales astia de aici. sunt convins ca s-a asigurat, mai ales cand a vazut masina aia ca mergea incet si a si oprit sa coboare cineva, stia ca e linie continua (nu avea voie tipul sa depaseasca). Iar el probabil a avut o viteza de cel putin 150 km/h..ma mir ca a scapat cu viata, si bine ca nu a venit nimeni din stanga ei. Era catastrofa daca venea o masina, sau trecea cineva strada in acel moment. Eu ma bucur ca a evitat-o, daca intra in ea, erau morti amandoi.
Dupa cum te exprimi si din judecata ta, imi dau seama clar ca nu ai permis, nu ai habar de legi, prioritati si alte de astea. Deci nu ai fost de fata dar esti in stare sa apreciezi ca mergea ala cu 150....bravo nene, esti medium, clarvazator sau reptilian...

#23
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 YOUR_GOD, on 22 martie 2017 - 19:51, said:

In acest caz, RCA devine nula pentru momentul respectiv.
...

Aș vrea și articolul de lege care spune asta, mai ales că e vorba de RCA-ul șoferului care nu a provocat accidentul.


Ca să fiu clar: la CASCO este o prevedere în acest sens, la RCA, nu. Și nu e cazul de față. Dacă Poliția spune că fata e vinovată, celălalt șofer poate să fie și în comă alcoolică căci va fi despăgubit. Pentru alcool va avea permisul suspendat și Dosar Penal dacă a depășit 0,8 la mie. Repet: Poliția decide vinovăția.

Șoferul găsit vinovat poate contesta PV la Tribunal și dacă i de dă dreptate, atunci intervine și RCA.

Edited by Bogdansv1, 22 March 2017 - 20:04.


#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 19:20, said:

( avea tot dreptul sa dea cu spatele  ) .
Ai dreptate. "avea tot dreptul sa dea cu spatele" pe un drum public, daca era dirijata de cineva.
In rest, toate discutiile, sfaturile, parerile, linia continua, ca ala statea sa se dea jos cineva sau sa faca doar pipi, sunt inutile.

Edited by myshyk, 22 March 2017 - 20:03.


#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 dorin_2k, on 22 martie 2017 - 19:52, said:

Azi ti-ai facut cont si doar subiecte cu accidente, garduri distruse, soferi de alta etnie, morti, raniti, beti,...?
Nu e credibil.
Si daca deschizi un site de "stiri" (sau TV-ul) vezi numai omoruri, atentate, violuri, foamete si accidente.

Asa am fost "educati". SOCANT!

#26
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 Tront, on 22 martie 2017 - 19:57, said:


Era aproape sectia de politie. Laptopul era la indemana, un CD gol aveam, il gaseam imediat.
Urmeaza sa imi trag firele sa imi montez si pe spate camera video.
corect....deci asta e rezolvarea o juma de zi pierduta. Interesanta viziune despre ce inseamna castigul in trafic.

#27
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 YOUR_GOD, on 22 martie 2017 - 19:51, said:

De fapt, fiecare va cam fi pedepsit. Prietena pentru...cam multe. A iesit cu spatele din curte, nu a acordat prioritate, ca doar nu a venit ala cu viteza luminii. Nu vreau sa par misogin, dar se stie cum se orienteaza in spatiu, soferitele. Daca pentru ea, tipul acela a venit cu viteza infinita, nu este musai sa fie asa.
Avem cam doua variante: neacordare de prioritate, sau provocare de accident prin alte cauze.
Vreau sa spun ca Politia ii va ataca pe amandoi.
Bun. Daca Politia nu a facut asta pana acum, nu o va mai face si ramane de rezolvat reclamatia victimei. In cel mai rau caz, victima va beneficia de repararea masinii prin RCA conform legii dar...hopa, a consumat bauturi alcoolice. In acest caz, RCA devine nula pentru momentul respectiv.


O sa fie pedepsiti amandoi daca este vorba despre aplicarea literei legii.

tipul are dosar penal, politia nu i-a facut nimic prietenei mele,doar o declaratie. au vazut si ei  ca tipul era beat. Cat despre judecata, banuiesc ca o poate ataca doar pe civil. si nu stiu ce judecator ii poate da dreptate lui.  

Dar, acum, ce se poate intampla, daca tipul chiar vrea sa mearga la judecata . pentru o masina de nici 1000 de euro ( nu mai stiu modelul, masina mica in orice caz), care este facuta praf.

 Lex404, on 22 martie 2017 - 20:01, said:

Si daca deschizi un site de "stiri" (sau TV-ul) vezi numai omoruri, atentate, violuri, foamete si accidente.

Asa am fost "educati". SOCANT!

doar pe Kanal D:)))

#28
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 20:04, said:



...Cat despre judecata, banuiesc ca o poate ataca doar pe civil. ...

Poate contesta PV în instanță și dacă câștigă va fi despăgubit de RCA și nu de prietena ta.

Spune-mi, TE ROG, că n-ai permis, incep să mă îngrozesc de ce șoferi avem pe șosele... N-am bani de elicopter. :sadwalk:

#29
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
In orice caz, tipul a avut viteza, a depasit pe linie continua, a fost baut, are dosar penal , cred ca are si antecedente pentru condus ( nu este la prima abatere), mai mult ca sigur i-a ridicat permisul (daca avea 0.3 la mie in aerul expirat din cate am inteles, inseamna aproape dublu in sange, ceea ce inseamna ca a depasit limita legala - cred ca este undeva la 0.5?? nu stiu sigur asta.

Cat despre prietena mea, desi multi zic ca nu s-a asigurat ( eu cred ca s-a asigurat ca stiu cum conduce),  cel mult poate fi acuzata de faptul ca nu a condus preventiv. Lucru de care poate fi acuzat si tipul asta, din moment ce a vazut-o si tot cu viteza a mers.

Sunt curios ce se poate intampla in cazul in care primeste o citatie acasa.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 20:04, said:

doar pe Kanal D:)))

Schimba postu.
Ba nu, il schimbi degeaba...


Bun. Acuma problema este ca instantele nu tin cont in fapta ei de condamnarile lui. Aici ii baiul, el poate fi baut, drogat, evadat din puscarie.
Printre altele, ea a iesit cu spatele. Cu fundul (masinii) nu se iese, din curte, inainte.

Acuma e posibil ca ea intr-un final sa scape, sau sa se aleaga cu cateva puncte si amenda contraventionala. De reparat pe RCA-ul ei, nu cred. Pentru ca nu-i vina ei, chiar daca ea a iesit cu fundu, se intampla la fel si de iesea cu fata, ca vitul era beat cu viteza.

#31
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 19:48, said:

de ce i-a dat blana cand a vazut-o:|..cand putea incetineasca. mai ales ca acolo este si linie continua


Eu cred ca esti troll! Povestea ta inventata nu se leaga! Daca ala se stia vinovat ca a consumat alcool de ce sa accelereze ca sa riste un accident? Linia continua nu are nici o importanta, nu te obliga sa incetinesti.

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 19:20, said:

s-a asigurat, din stanga ei nu venea nicio masina, din dreapta venea o masina, cu viteza mica, care a oprit sa coboare cineva.
Ea a dat cu spatele si a depasit axul drumului, in acel moment, vine un nebun  , cu viteza foarte mare,

Ca sa vezi.....a aparut ala din senin. Parca se asigurase sau cum? cat a durat manevra? ce fel de scoala de soferi a facut daca i-au trebuit zeci de secunde sa faca o manevra?

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 19:48, said:

M-am interesat de el,  si se pare ca are dosar penal.



Ce tare esti tu! obtii informatii din/despre dosare cand ai tu chef!

 dorin_2k, on 22 martie 2017 - 19:52, said:

Azi ti-ai facut cont si doar subiecte cu accidente, garduri distruse, soferi de alta etnie, morti, raniti, beti,...?
Nu e credibil.
Vorba unui coleg, nici trolii nu mai sunt ce au fost!

#32
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 sandu222, on 22 martie 2017 - 20:12, said:



Eu cred ca esti troll! Povestea ta inventata nu se leaga! Daca ala se stia vinovat ca a consumat alcool de ce sa accelereze ca sa riste un accident? Linia continua nu are nici o importanta, nu te obliga sa incetinesti.


Ca sa vezi.....a aparut ala din senin. Parca se asigurase sau cum? cat a durat manevra? ce fel de scoala de soferi a facut daca i-au trebuit zeci de secunde sa faca o manevra?



Ce tare esti tu! obtii informatii din/despre dosare cand ai tu chef!

am zis de linie continua, pentru ca era o masina in fata lui, iar tipul asta a depasit masina aia pe linie cotinua . pana cand a trebuit sa evite contactul cu masina ei

 Lex404, on 22 martie 2017 - 20:10, said:


Schimba postu.
Ba nu, il schimbi degeaba...


Bun. Acuma problema este ca instantele nu tin cont in fapta ei de condamnarile lui. Aici ii baiul, el poate fi baut, drogat, evadat din puscarie.
Printre altele, ea a iesit cu spatele. Cu fundul (masinii) nu se iese, din curte, inainte.

Acuma e posibil ca ea intr-un final sa scape, sau sa se aleaga cu cateva puncte si amenda contraventionala. De reparat pe RCA-ul ei, nu cred. Pentru ca nu-i vina ei, chiar daca ea a iesit cu fundu, se intampla la fel si de iesea cu fata, ca vitul era beat cu viteza.

ea nu are nicio treaba cu politia, eu vorbesc strict de el.. el a amenintat ca o da in judecata:|

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Bogdansv1, on 22 martie 2017 - 20:00, said:

Nu, e altfel. Nu am legea, dar stiu sigur ca nu beneficiezi de RCA daca esti gasit sub influenta ( a orice). Stiu sigur.

#34
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 20:15, said:


am zis de linie continua, pentru ca era o masina in fata lui, iar tipul asta a depasit masina aia pe linie cotinua . pana cand a trebuit sa evite contactul cu masina ei

Bai baietica, linia continua e acolo si daca treci peste ea, intelegi? nu mai da intruna cu linia continua ca n-are treaba ce a facut gagica ta, a pus viata in pericol si a ei si a altora cand a iesit cu curu in drum(poate asa ii place, nu e treaba mea). In locul lui ala putea fi foarte bine o masina de politie, salvare, pompieri, coloana oficiala sau oricine altcineva. Linia continua nu e un gard care te apara, la fel de bine cum nici trecerea de pietoni nu e un tunel in care esti aparat de masini. Baga-ti bine mintile in cap si pune mana pe o carte de legislatie rutiera

#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 20:04, said:

Nu stiu ce se mai poate face. In principiu, Politia a luat toate masurie la momentul respectiv. Acum lupta se da la Judecatorie.

#36
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 YOUR_GOD, on 22 martie 2017 - 20:18, said:

Nu, e altfel. Nu am legea, dar stiu sigur ca nu beneficiezi de RCA daca esti gasit sub influenta ( a orice). Stiu sigur.

asta stiam si eu. Cand a venit tipul, initial credeam  ca vrea asigurarea . Dar nu poate sa o foloseasca, pe motiv ca a fost baut

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate