Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Loganu' lu Kokoshmare 0.9 TCE

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
871 replies to this topic

#649
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Aproape 49000 km la bord. Probabil voi împlini 50000km când ma întorc din Thassos.
Urmeaza schimbul intermediar de ulei pe care îl fac la fiecare 10000km. Ma uit pe diverse site-uri pentru ceva oferta de discuri si plăcute.

#650
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Aproape 50.000km

Attached File  IMG_20191007_230950.jpg   158.42K   69 downloads

Sambata, cred, facem schimbul intermediar de ulei la 9600 km de la ultima revizie.

#651
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Și am făcut azi schimbul de ulei de care vorbeam mai sus. Cumparasem de pe e-piesa uleiul și filtrul dar uitasem saiba de cupru de la busonul băii de ulei. E un leu pe e-piesa dar eu pentru ca am uitat și am luat de la service am fost potcovit cu un preț pe măsură, 9.58 lei, preț de boier.

Edited by Kokoshmare, 11 October 2019 - 20:02.


#652
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 09.05.2009
Ce ulei ai luat? Ai gasit si discuri?

#653
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

 DannyMC, on 11 octombrie 2019 - 20:05, said:

Ce ulei ai luat? Ai gasit si discuri?
Am pus ca și pana acum ELF 900 SXR. Sunt tentat sa bag ELF RN-Tech dar totuși e aproape dublu la preț. Azi nu am avut timp decât de schimbul de ulei. Discurile le voi verifica mai încolo când schimb și cauciucurile.

#654
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Am schimbat astăzi cauciucurile de vara cu cele de iarna. De mâine o sa înceapă sa ploua, se va raci vremea și o sa înceapă imbulzeala.
Ca tot erau rotile jos, am verificat și discurile prin metoda pune deshtu la buza. Și șanțul e destul de pronunțat. Am acum 50100km, luna viitoare cumpăr discuri și plăcute noi.

#655
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Cauciucuri de vara - 37448km DOT dec. 2016
Cauciucuri de iarna - 12652km DOT Oct. 2017

Luand în considerare și adâncimea canelurilor de la cele de vara probabil la începutul sezonului de iarna 2021-2022 o sa încep sa caut cauciucuri de vara.
Cat despre astea de iarna, o sa fim parteneri ceva vreme.

#656
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
In sfarsit am prins si eu o cifra rotunda in bord

Attached Files



#657
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 09.05.2009
Deja ai 4000 in fata. Multi inainte! :)

#658
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

 DannyMC, on 12 noiembrie 2019 - 12:43, said:

Deja ai 4000 in fata. Multi inainte! Posted Image
Multam. Sunt in grafic pentru obiectivul 5 ani 100000Km

#659
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Mi-am mai luat bateria asta solara de la Lidl ca sa imi completeze pe cea mare Anker Fat Thor.
Attached File  IMG_20191208_181112.jpg   200.32K   69 downloads
Chiar daca tineam telefonul in priza, waze-ul tot reusea sa imi descarce Huawei-ul pe care il folosesc pentru navigatie, Intr-o priza am camera de bord si in cealalta tineam telefonul dar asa cum am zis mai sus , nu se incarca dimpotriva, se descarca. De aia luam cu mine bateriile externe. Intre timp un coleg mai bun la tehnica mi-a dat incarcatorul asta Qualcom din poza si care, fata de ale mele, ce sa vezi, nu numai ca tine pasul cu consumul dar chiar incarca telefonul
Attached File  IMG-20191208-WA0008.jpeg   120.1K   72 downloads

In alta ordine de idei se face o luna de cand am luat discurile si placutele TRW si nu gasesc o zi libera sa ma duc si eu sa mi le montezePosted Image

Edited by Kokoshmare, 09 December 2019 - 09:48.


#660
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Sunt multe de zis aici.

În primul rând, un telefon în uz (și mai ales cu Waze) consumă destul de mult. Dacă vrei să și încarce cu o viteză măcar decentă, trebuie să fii 100% sigur că atât încărcătorul, cât și cablul trebuie să ducă, constant și sigur, 2A. Și nu vorbim de fast charging aici, vorbim de un minim acceptabil în care să te poți urca oricând în mașină cu telefonul descărcat și să ajungi la destinație cu ceva mai multă baterie.

Apoi, la 2 sau 3 porturi pe încărcător, trebuie să fii sigur că încărcătorul poate duce 2A măcar pe 1 port. Sunt multe încărcătoare ieftine care se laudă mare cu ”2A” pe etichetă, dar îi livrează doar dacă folosești 1 singur port. Dacă ai băgat și camera, care și aia la vârfuri consumă spre 1A, deja pentru telefon mai rămâne 1 cu indulgență (considerând și peirderile).

Cazul următor de încărcătoare sunt cele care pot livra, real, 2+1A. Un port de 2, unul 1. Dar atenție, porturile nu sunt interschimbabile. Chiar dacă nu sunt marcare în vreun fel distinctiv, de obicei doar unul din ele poate livra 2A, iar celălalt doar 1. Însă cu puțină joacă le identifici și, dacă încărcătorul e serios, mai departe nu te va dezamăgi.

Apoi trecem la încărcătoarele cu adevărat serioase, de multe ori cele pentru ”tablete” (nu telefoane), care pot duce mai mult greu pe mai multe porturi. Dar și-acolo e posibil să ai surprize, dacă nu ești atent. Multe încărcătoare cu 3 porturi, care se laudă mare pe etichetă cu ”5A”, de fapt sunt 2+2+1. Și, ai ghicit, 2 porturi de 2, unul 1, neinterschimbabile și uneori nemarcate distinctiv. :) Trebuie să le identifici tu care-i și care-i. Dar apoi, dacă încărcătorul e bun, o să te poți baza pe el.

Eu am un încărcător de la Vetter, tot de 2+2+1. Am încărcat frecvent 2 telefoane (unul folosit ca navigație) și o cameră foto, și niciodată nu m-a dezamăgit. Deci, se poate. :) Dar evită-le pe cele mai ieftine, că nu-s toate la fel.

#661
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Am schimbat discurile în seara asta. La 55000km. Mai puteau fi ținute dar am preferat sa le schimb. Plăcuțele iar mi-au venit mai scurte, din păcate nu mai pot sa le schimb. Dar e ok, o sa le păstrez și de câte ori mai iau ceva de la e-piesa o sa le zic NU DE ASTEA!!
Iar se arsese un bec de la faza scurta dreapta dar am avut în mașină trusa de becuri de rezerva asa ca s-a rezolvat imediat. În rest nu sunt probleme de uzura pe undeva, cel puțin pana în primăvara stau liniștit. Am găsit totuși o gaura de mărimea unei monezi de 5 lei de pe vremuri în grila de plastic de pe fata. Ori m-a pocnit cineva azi în parcările de la supermarketuri ori am luat o ditai piatra

 alexcrist, on 09 decembrie 2019 - 10:00, said:

Sunt multe de zis aici.


Mi-a dat cineva un încărcător deștept făcut de Qualcomm. Alta viata, telefonul se încarcă chiar dacă rulează concomitent waze și celelalte aplicații.

#662
Pitot

Pitot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 25.07.2010
După multe petarde de încărcătoare auto la care mi se descarca telefonul când foloseam navigația, de vreo 7 ani am descoperit Energizer și am folosit numai din astea. După un timp cam orice încărcător începe să încarce tot mai încet. La fel și bateriile externe. Însă prin decembrie m-am fript și cu un Energizer nou care cică scoate 2 x 2.4 A. În realitate se descarcă orice telefon băgat în el chiar dacă este singur.

Edited by Pitot, 11 January 2020 - 11:21.


#663
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Iar mi s-a ars o faza scurta. Bec de Carrefour luat sa îl am la trusa de rezerva.
Era 18:30, aglomerație în draci. Am nimerit la e-piesa de pe Calea Rahovei, am luat niște Philips, vroiam Night Breaker dar avea doar de astea "normale". Prin zona am găsit un service pe închise dar m-au ajutat băieții și mi-au pus becurile. Pana acu e (aproape) anul și becul. Nu ma încântă asa de mult astea, o sa vad cu ce le înlocuiesc.

Edited by Kokoshmare, 14 January 2020 - 21:26.


#664
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
Dacă nu mergi mult în exterior noaptea, pune becuri normale :)

#665
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,892
  • Înscris: 22.12.2005

 Kokoshmare, on 23 decembrie 2019 - 20:56, said:

Am schimbat discurile în seara asta. La 55000km. Mai puteau fi ținute dar am preferat sa le schimb. Plăcuțele iar mi-au venit mai scurte, din păcate nu mai pot sa le schimb. Dar e ok, o sa le păstrez și de câte ori mai iau ceva de la e-piesa o sa le zic NU DE ASTEA!!
Iar se arsese un bec de la faza scurta dreapta dar am avut în mașină trusa de becuri de rezerva asa ca s-a rezolvat imediat. În rest nu sunt probleme de uzura pe undeva, cel puțin pana în primăvara stau liniștit. Am găsit totuși o gaura de mărimea unei monezi de 5 lei de pe vremuri în grila de plastic de pe fata. Ori m-a pocnit cineva azi în parcările de la supermarketuri ori am luat o ditai piatra


Mi-a dat cineva un încărcător deștept făcut de Qualcomm. Alta viata, telefonul se încarcă chiar dacă rulează concomitent waze și celelalte aplicații.

hm.....55.000 ? !! discurile ? pana acum am trecut de 100.000 k la orice am condus si n-a fost nevoie de discuri.

ai avut probleme cu ele sau "asa tine astea noi la Dacie"?

pe garantie cumva ?

#666
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 09.05.2009
Consumabilele nu intra pe garantie. Dar ca sa-ti raspund la intrebare, cam atat tin discurile de frana la Dacia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate