Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Loganu' lu Kokoshmare 0.9 TCE

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
871 replies to this topic

#1
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Cu scuzele de rigoare pentru intarziere imi incep si eu jurnalul de bord.
Masina este Loganul 2, 0.9 TCE, varianta Laureate
E bleu cosmos metalizat si ca "dotari" suplimentare nu am primit de la dealer decat covorase si alarme.
Nu am luat sistemul Media Nav pentru ca in opinia ea si a dealer-ului (e prietenul meu oricum) pretul de achizitie (300 de euro in plus) nu justifica o functie care exista pe orice telefon. In plus nici pozitia pe bord nu este cea mai fericita. Am facut drive test si cu Loganul si cu Dusterul si nu mi-a placut deloc ca trebuia sa imi iau ochii de la drum ca sa ma uit la ecran.
Nu am luat nici cruise controlul pentru ca eu nu ies decat foarte rar din oras , nu am nevoie deocamdata de asa ceva.
Ce imi place foarte mult la acest model
- nivelul mic de zgomot al motorului - are baraitul specific motoarelor in trei pistoane dar nu ma deranjeaza, am un Matiz de vreo 10 ani sunt familiarizat cu acest barait
- sistemul start&stop - pentru mine care fac 2.1 km de acasa la serviciu in 40 minute (cateodata chiar mai mult) este perfect
- are caracteristicile cerute de consumatorii romani si in general de oamenii care vor masina de familie - E MARE poti sa o folosesti pentru o gramada de lucruri, e inalta atat la garda cat si LA pozitia soferului.

Nu am apucat inca o testez la un drum mai lung sau la o viteza mai mare, de maine incolo.
Cand am luat-o nu avea decat foarte putina benzina, am alimentat putin la un MOL. Ieri, mi s-a aprins martorul pentru nivelul benzinei dar se aprinsese si unul de avarie.
Am sunat la dealer, m-am uita si pe forumuri, am vazut ca se mai aprinde martorul asta la masini noi care au stat cu rezervorul gol ceva mai mult timp. Am pus 30 de litri de la OMV si s-a stins martorul respective. Oricum dupa ce fac drumul asta pana la munte si inapoi , fac o vizita la service ca sa ii puna testerul.

Attached Files


Edited by Kokoshmare, 02 March 2017 - 10:53.


#2
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Sa o stapanesti sanatos!

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Salut, se poate si un pret, te rog ? Multumesc.

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postcorinadaniela, on 02 martie 2017 - 11:05, said:

Salut, se poate si un pret, te rog ? Multumesc.
Cu tot cu vopsea metalizata 9500 de euro. Este mai putin decat pretul de catalog pentru ca exista un discount pentru fostii posesori de Dacie dar pe care cei mai multi dealer il "uita" desi din cate am inteles este o conditie generala Dacia cu toti dealerii pentru colaborare

#5
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008
Sa o stapanesti sanatos.

1. E faina culoarea
2. Eu as fi luat medianav pt 300 eur si puneam camera spate costuri mici relativ plug in
3. Serios 2.1 km? Dpmdv vedere este un nonsens. Picior/trotineta/bici oricand pt aceasta distanta. Efectiv si tu esti de vina pt acei 40 de min!!

Edited by diddy_fan_2pac, 02 March 2017 - 11:09.


#6
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Off topic: Te rog sa faci tu un asemenea drum(2-3 km) 4 luni de iarna dimineata la 7 si sa imi spui cat de bine e(pe jos, bicicleta sau trotineta). Iti spun eu din proprie experienta ca nu prea.

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Culoarea e jalnica pentru Romania, cea mai plina de jeg tara europeana. Pentru Romania e obligatoriu gri metalizat, bej metalizat. Adica culori jeg resistant.
O sa regreti amarnic cruise control.
Pune mana si mergi cu bicicleta 2 kilometri in 5 minute. Nici nu apuci sa transpiri.
Ce urasc eu de moarte la loganul nou: gauroiul ala imens dintre roata si aripa. Nicio masina nu are atata de mare gaura raportat la masa masinii si diametrul rotii. Pur si simplu arata ca o masina de jucarie matchbox. Cred ca Renault a luat din depozit o suspensie proiectata pentru cine stie ce model Renault, a potrivit-o pe caroserie, bine pa. Ce ajustari si reglaje? Astea cresc pretul masinii. Merge si asa.

Apropo, cat e discountul ala fabulos de fost posesor de dacie?

Edited by Groot, 02 March 2017 - 11:19.


#8
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008

View Postqew, on 02 martie 2017 - 11:11, said:

Off topic: Te rog sa faci tu un asemenea drum(2-3 km) 4 luni de iarna dimineata la 7 si sa imi spui cat de bine e(pe jos, bicicleta sau trotineta). Iti spun eu din proprie experienta ca nu prea.

Chiar fac  12km dus cu bicicleta (la 7 dim) si 12 inapoi si inafara de o luna hai doua luni de iarna cat e zapada nu am nici o treaba.  Ce naiba pt 2 km nici nu trebuie sa mergi cu peste 15km/h sa zici ca te bate vantul sau sa faci efort!
Serios oameni buni? Nu putem merge pe jos 2 km? Preferam sa stam legume in masina 40 de min?  Ma bucur ca m-am destupat la minte dupa 10 ani de stat in trafic! Cam tarziu dar na...

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Folia de pe display-ul CD-player-ului nu o dai jos? Posted Image

OFF Topic: poate omul cara dulapul dupa el la lucru si nu poate sa mearga cu bicicleta. Gata am rezolvat treaba. Se revenim la subiect :P

Edited by Bursul, 02 March 2017 - 11:20.


#10
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postqew, on 02 martie 2017 - 11:11, said:

Off topic: Te rog sa faci tu un asemenea drum(2-3 km) 4 luni de iarna dimineata la 7 si sa imi spui cat de bine e(pe jos, bicicleta sau trotineta). Iti spun eu din proprie experienta ca nu prea.
2 km inseamna maxim 20 min...si asta la mers putin mai lejer.

Koko, s-o plimbati/sa va plimbe sanatosi si cu cat mai putine probleme. :)

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostKokoshmare, on 02 martie 2017 - 11:07, said:

Cu tot cu vopsea metalizata 9500 de euro. Este mai putin decat pretul de catalog pentru ca exista un discount pentru fostii posesori de Dacie dar pe care cei mai multi dealer il "uita" desi din cate am inteles este o conditie generala Dacia cu toti dealerii pentru colaborare

Despre ce discount e vorba, mai exact ? Se aplica si in cazul celor care au avut candva o Dacie 1300, veche, de pe vremea lui Ceasca, masina care a ajuns la fier vechi acum cativa ani (nu la Remat)? Multam.
Cat despre culoare, e frumoasa, dar la inceput o sa-ti blestemi zilele din cauza prafului depus, care se va observa usor. Daca poti trece peste asta, fara s-o stergi/speli foarte des, ok.
E cam ciudatel design-ul spatelui masinii (zona de portbagaj), privita din lateral, dar daca tie iti place, asta e mai important, gusturile nu se discuta.

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sa ai noroc de ea !
Primul lucru ce l-as face e sa o duc de la 90cp 140Nm la 99cp 160Nm la roata la 1500rpm - cost 150Eu . Se simte !
In rest nu as mai umbla la nimic . Aaa, uleiul la motor m-as duce pe mobil 1 nu pe elf, despre Dacia oil nu ma pronunt, nu este rau dar..., altfel toarce . altfel trage, altfel consuma .

Edited by xilo, 02 March 2017 - 11:32.


#13
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Imi place ca au altii treaba cum/cat/pe unde mergi cu masina personala, culmea, luata din banii personali, sau ati contribuit si voi la achizitie si acum va permiteti sa faceti traseul omului ?..
Revenind, frumoasa masina, desi culoarea se va dovedi putin pretentioasa in timp, fiind  mai inchisa e "sensibiloasa" la praf.
Senzori parcare spate are, nu am observat?


#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostKokoshmare, on 02 martie 2017 - 10:51, said:

se aprinsese si unul de avarie..
de asta din poza zici ?


View Postqew, on 02 martie 2017 - 11:11, said:

Iti spun eu din proprie experienta
Consătene ... citi ani ai ?

Attached Files

  • Attached File  semn.jpg   776.31K   537 downloads


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Unu la mana:felicitari.
Doi la mana:e frumoasa.Este frumoasa ta.
Trei la mana:nu lua in considerare intrebarile de ce culoarea asta,de ce n-ai luat aia.Colegii au mult timp liber la dispozitie,omitand faptul ca tu ai cumparat EXACT ce ti-ai dorit.
ps.
Ma mir ca inca n-au aparut pilotii de anduranta care sunt de serviciu pe forum sa-ti zica ca motoru-i mic,ca nu vei putea depasi TIR-uri,ca nu vei putea urca coline,dealuri si munti,etc.

#16
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente rutiere neplacute @Kokoshmare! Posted Image
A mea are aceeasi culoare si e ok.Se murdareste,exista apa :) Nu te lua dupa carcotasi.Ei vor comenta la orice marca,culoare,forma,a masinii. :)

Numai DRUMURI BUNE!

#17
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Sa o stapanesti sanatos si cel mai important, fara evenimente rutiere neplacute.

Edited by takemeintoyourskin, 02 March 2017 - 11:51.


#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Va multumesc pentru pareri.
Ca sa raspund la cateva intrebari puse
- De ce folosesc masina pe o distanta de la Sebastian pana la Palatului Parlamentului.
Pentru ca m-am insurat. Cei care stiu despre ce e vorba or sa inteleaga, cei care nu or sa afle curand.
- Discountul de ex-posesor Dacia este intre 700-1000 de euro si merge pentru orice fel de Dacia ati avut in trecut.
- Culoarea mi-a placut mie.
- Spatiul dintre roata si aripa este intr-adevar mare pentru prin alte tari, cred ca si pe la noi se practica un R mai mare daca doresti.

Adrian_r5, da ala-I martorul. La manual zice ca atunci cand este oranj aa contactezi un Reprezentant la Marcii (asa scrie in manual cu majuscule Posted Image  sunt oameni foarte importanti se pare )

View Postxilo, on 02 martie 2017 - 11:31, said:

Primul lucru ce l-as face e sa o duc de la 90cp 140Nm la 99cp 160Nm la roata la 1500rpm - cost 150Eu . Se simte !
Si pot face asta atata vreme cat masina este in garantie ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate