Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Loganu' lu Kokoshmare 0.9 TCE

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
871 replies to this topic

#37
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Pentru .ro masina ideala ar fi un Logan de 1.5 dci cu ~125 cai.

0.9 e cam mic, dar si caroseria e usoara, cate kg are?

sa iti traiasca btw

#38
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
Kokoshmare, butoanele geamurilor nu mai sunt pe consola centrala, le-au pus pe usi?

Cat mai multi km fara probleme!

#39
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
@a3ds  Loganul are ~1100 kg, iar 0.9 este potrivit pe aceasta caroserie!

 unbrutus, on 02 martie 2017 - 13:51, said:

E un motoras de 0.9 litri, luati o sticla de 1 litru in mana sa o simtiti cat e de mare. Atat poate. Restul sint metode prin care unii fac bani de la creduli.

Motoarele se compara dupa putere nu dupa cantarirea sticlelor in mana!Posted Image
Kokoshmare felicitari pentru achizitie! Sa te bucuri de ea!

Edited by DannyMC, 02 March 2017 - 15:14.


#40
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
S-O stăpânești sănătos,  sa te poarte cu plăcere. Eu as fi atașat la ea cutia easy-r, dacă era disponibila.
în rest...benzina și lichid de parbriz

#41
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 DannyMC, on 02 martie 2017 - 15:09, said:

@a3ds  Loganul are ~1100 kg, iar 0.9 este potrivit pe aceasta caroserie!


Motoarele se compara dupa putere nu dupa cantarirea sticlelor in mana!Posted Image

care putere? aia de pe hartie sau aia de pe strada?
consumul de benzina pe care il consideri? cel de pe hartie de 5-6l/100km sau cel din realitate de 9-10l/100km?

#42
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Ce diferenta e intre "puterea de pe hartie" si aia reala? Ai condus vreo masina cu motorul asta sau asa ai auzit tu?

Edited by DannyMC, 02 March 2017 - 15:27.


#43
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 DannyMC, on 02 martie 2017 - 15:25, said:

Ce diferenta e intre "puterea de pe hartie" si aia reala? Ai condus vreo masina cu motorul asta sau asa ai auzit tu?


pe asta nu. dar niste skode cu 1.2 da si erau cam lenese (adica lenese bine..)
nici Ford cu motor de 1l nu m-a convins
acceptabil daca esti singur in masina si cu rezervorul aproape gol, dar cu inca 300kg in plus nu prea..
comparat cu motoare clasice de 1.6 motorina sau benzina pe ford, wv, Citroen, Hyundai..la care nu simti daca e deal sau ai 4 persoane si bagaje in masina

una peste alta trebuie sa iau o astfel de masina cu motor mic benzina si nu sunt prea convins, caut nod in papura probabil, dar astept sa ma conving ca e ok
momentan sunt cu ochii pe un Nissan Qashqai 1.2 dar mi se pare mult prea firav pe ditai caroseria.. probabil gresesc

puterea pe hartie e data de niste conditii ideale pe care in realitate nu prea le atingi (de obicei turatii mari la motoare cu benzina), ca si consumul de fapt..

Edited by aeon, 02 March 2017 - 15:37.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-o stapinesti sanatos, man! Ma bucur ca inca o masina noua va rula pe ulitele tarii.
Inca ceva, de acel discount beneficiaza orice fost propretar de dacia? Cum faci dovada ca ai avut dacia?

#45
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

 aeon, on 02 martie 2017 - 15:33, said:

puterea pe hartie e data de niste conditii ideale pe care in realitate nu prea le atingi (de obicei turatii mari la motoare cu benzina), ca si consumul de fapt..
In conditii normale nu e nevoie sa ai toata puterea. Dar daca ai nevoie de toata cine te impiedica sa duci motorul la 5000 rpm? Nu se strica sa stii! Posted Image
@_R_A_D_U Trebuie sa fii inca propietar! Poate s-a schimbat dar asa era cand am luat eu masina!

Edited by DannyMC, 02 March 2017 - 15:44.


#46
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Nu mai poluati topicul!
Este jurnalul de bord al unei masini, nu al unui discount!
De asemenea, nu intereseaza versusurile Logan vs all!

#47
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 lely, on 02 martie 2017 - 15:05, said:

Kokoshmare, butoanele geamurilor nu mai sunt pe consola centrala, le-au pus pe usi?

Cat mai multi km fara probleme!
La ultimele versiuni de Logan si rudele s-a schimbat in bine distributia butoanelor. Geamurile fata sunt pe cotiera portierei, cele spate (versiunea Prestige) sunt in continuare pe consola centrala. Claxonul a fost mutat pe volan, nu mai este pe maneta din stanga.

Ca multi soferi din Bucuresti in timp mi-am format un stil de condus foarte agresiv stand cu piciorul in ambreiaj si turand masina gata sa tasnesc si si ma bag oriunde e putin loc disponibil. La fel si utilizarea excesiva a treptei 3 . Noul Logan are martori pentru schimbarea vitezei indicand soferului cand merge sub sau supraturat. Am vazut prezentarea facuta de Buhnici si acolo opina el ca aceste indicatoare sunt inutile. Eu nu am aceasta parere pentru ca asa mi-am dat seama cat de gresit conduc fata de cum merge normal masina. Iar dupa niste ani nu tre sa ma mire ca incep lucrurile sa cada

#48
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Indicatiile alea de schimbare viteza sunt un pic pe langa, in mediul urban, incearca sa schimbi asa, si o vei simti imediat subturata, daca vrei sa beneficiezi de intreaga plaja de cuplu.
Innafara orasului ar merge respectate sugestiile alea de schimbare viteza dar si aici se aplica conditia de mai sus - fara sprinturi bruste ca protesteaza motorul pina ajunge pe unde ii place cu turatia.
Experimenteaza si bucura-te de agregat!

#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 lex2010, on 02 martie 2017 - 16:51, said:

Cu 10.000 euro luai Opel astra J Sedan, motor 1.6 115 cp, cu mult mai multe dotari si jante de aliaj.

In fine, ai luat teapa, asta e... ce pot sa zic, s-o stapanesti sanatos si fara incidente !
Lua pe dracu .

On : Bravo , o masinuta ok pt drumurile patriei . Astept impresii dupa ce mai conduci :)

#50
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
Kokoshmare, in ce culoare e luminat bordul? Am vazut pe topicul altui coleg ca e alb ( pentru Prestige).

Edited by calinkgb, 02 March 2017 - 19:02.
hu hraniti off-topicul, va rog!


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Kokoshmare, on 02 martie 2017 - 10:51, said:

- sistemul start&stop - pentru mine care fac 2.1 km de acasa la serviciu in 40 minute (cateodata chiar mai mult) este perfect
- are caracteristicile cerute de consumatorii romani si in general de oamenii care vor masina de familie - E MARE poti sa o folosesti pentru o gramada de lucruri, e inalta atat la garda cat si LA pozitia soferului.
S-o conduci sanatos!
Dar cum ziceau si altii, 40 de minute pt 2.1 km e infiorator, nu mi-as lua inca o masina doar pt asta (parca mai ai un Duster si un Matiz), as prefera sa-i fac mai bine pe jos, asta chiar si pe ger, si tot as ajunge mai repede.
Si nu, nu-i MARE (decat poate comparata cu Matizul), Loganul e clasificat ca fiind compact car/ small family car.
Insa daca tie ti-a facut cu ochiul, orice altceva e de prisos: banii tai, placerea ta...

#52
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
consumul?

#53
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

 Kokoshmare, on 02 martie 2017 - 16:35, said:


Noul Logan are martori pentru schimbarea vitezei indicand soferului cand merge sub sau supraturat. Am vazut prezentarea facuta de Buhnici si acolo opina el ca aceste indicatoare sunt inutile. Eu nu am aceasta parere pentru ca asa mi-am dat seama cat de gresit conduc fata de cum merge normal masina.
Indicatiile date de GSI se modifica in functie de ce faci cu pedala de acceleratie! La mers normal recomanda schimbul in sus de pe la 2200 rpm. Daca o calci mai tare recomandarea de schimbare a treptei va aparea la turatii mai mari (3500-4000 rpm). Daca duci pedala la fund in treptele 3-5 de la turatii sub 3000 iti va recomanda sa schimbi in jos! ;)

Edited by DannyMC, 02 March 2017 - 17:22.


#54
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 Karhu, on 02 martie 2017 - 17:04, said:

S-o conduci sanatos!
Dar cum ziceau si altii, 40 de minute pt 2.1 km e infiorator, nu mi-as lua inca o masina doar pt asta (parca mai ai un Duster si un Matiz), as prefera sa-i fac mai bine pe jos, asta chiar si pe ger, si tot as ajunge mai repede.
Si nu, nu-i MARE (decat poate comparata cu Matizul), Loganul e clasificat ca fiind compact car/ small family car.
Insa daca tie ti-a facut cu ochiul, orice altceva e de prisos: banii tai, placerea ta...
Duster-ul nu este proprietatea mea , doar il conduc. E masina mea preferata dar nu am unde sa-l folosesc decat de vreo doua trei ori pe an si nu merita in conditiile astea diferenta de bani.
Pana cand nu-si ia nevasta permis nu am prea  de multe ori ocazia sa merg cu bicicleta sau pe jos. Asa ca exemplu distanta Sos Salaj - Sos Izvor pe jos am facut 39 de minute luand-o pe la Piata de Flori si cu masina am facut la aceleasi ore 34 de minute. Cu bicicleta mai mult de 15 minute nu mi-a luat niciodata.

 unbrutus, on 02 martie 2017 - 17:19, said:

consumul?
Deocamdata irrelevant, nu am mers decat trei zile, asta e patra si totdeauna pe aglomeratie

 DannyMC, on 02 martie 2017 - 17:21, said:

Indicatiile date de GSI se modifica in functie de ce faci cu pedala de acceleratie! La mers normal recomanda schimbul in sus de pe la 2200 rpm. Daca o calci mai tare recomandarea de schimbare a treptei va aparea la turatii mai mari (3500-4000 rpm). Daca duci pedala la fund in treptele 3-5 de la turatii sub 3000 iti va recomanda sa schimbi in jos! Posted Image
Cam astea sunt si valorile date de amicul de la Dacia dar trebuie sa ma obisnuiesc eu cu masina , sa o simt ca nu pot sa stau cu ochii beliti in turometru .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate