Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Fenomenul OZN

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#91
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View PostPantherOne, on 26 februarie 2017 - 15:31, said:

Nici nu iti poti inchipuii ce am vazut eu Posted Image
Asa e.
Auzi ? Da' daca au revenit mai multe zile nopti la rand, de ce n-ai luat masuri pt. o scula mai buna de filmat ? Cu zoom optic ceva.
Apoi, sa te apropii cu masina de locul unde evolueaza si sa incerci sa le filmezi de sub ele.

Daca nu-ti da cineva scula sa te joci cu ea, cheama-l la vanat de OZN-uri, sa filmeze cu mana lui.
Fa ceva orice sa obtii o filmare mai buna.
Un pixel zglobiu fara alte repere in cadru este.. un pixel :)

#92
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PosttheMisuser, on 26 februarie 2017 - 16:35, said:

Asa e.
Auzi ? Da' daca au revenit mai multe zile nopti la rand, de ce n-ai luat masuri pt. o scula mai buna de filmat ? Cu zoom optic ceva.
Apoi, sa te apropii cu masina de locul unde evolueaza si sa incerci sa le filmezi de sub ele.

....

cei care n-au trait astfel de experiente, isi imagineaza ca inarmandu-se cu tehnologie fac fata emotiei !
nu este asa !
emotia ce te cuprinde este de nedescris...aproape !
plus teama !

#93
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PosttheMisuser, on 26 februarie 2017 - 16:35, said:


Asa e.
Auzi ? Da' daca au revenit mai multe zile nopti la rand, de ce n-ai luat masuri pt. o scula mai buna de filmat ? Cu zoom optic ceva.
Apoi, sa te apropii cu masina de locul unde evolueaza si sa incerci sa le filmezi de sub ele.

Daca nu-ti da cineva scula sa te joci cu ea, cheama-l la vanat de OZN-uri, sa filmeze cu mana lui.
Fa ceva orice sa obtii o filmare mai buna.
Un pixel zglobiu fara alte repere in cadru este.. un pixel :)
Nu am posibilitati de achizitionare de o camera video semi-profesionala momentan, in vara voi achizitiona una.
Nu cred ca au plecat, cred ca au fost acolo tot timpul dar ziua sunt invizibile

#94
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014

View PostLORELYAN, on 26 februarie 2017 - 16:29, said:


daca tu crezi ca poti fi medium si poti citi mintea...iti stau la dispozitie !

aia se numeste deducere, nicideum calcul, calculul il faci in scris, formule, teoreme, etc. pana la un calcul palpabil, totul e o iluzie ce .... ai dreptate, e doar in capul tau.

#95
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View PostLORELYAN, on 26 februarie 2017 - 16:39, said:

cei care n-au trait astfel de experiente, isi imagineaza ca inarmandu-se cu tehnologie fac fata emotiei !
nu este asa !
emotia ce te cuprinde este de nedescris...aproape !
plus teama !
E, asta prima seara.
A doua si a treia seara se presupune ca deja ti-ai venit in fire si abordezi rational situatia obtinand dovezi cat mai bune :)

#96
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PosttheMisuser, on 26 februarie 2017 - 17:00, said:


E, asta prima seara.
A doua si a treia seara se presupune ca deja ti-ai venit in fire si abordezi rational situatia obtinand dovezi cat mai bune :)
Dar daca nu am bani? Nu intelegi ca nu am bani ca sa fac rost de aparatura cat mai buna?


#97
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
macar sprijina telefonul de un pom, de un zid, de ceva fix, sa nu mai tremure imaginea in asa hal, sa se poate intelege ceva. sa se poata distinge "miscarea obiectului" fata de tremurul imaginii.

#98
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View PostPantherOne, on 26 februarie 2017 - 17:04, said:

Dar daca nu am bani? Nu intelegi ca nu am bani ca sa fac rost de aparatura cat mai buna?
Camera de la un prieten ceva. Sau vreun profesionist din zona ta, sa vina sa filmeze el.
Apoi, cum zice @murphy mai sus, pozitie stabila a camerei pe care o ai, incadrare a pixelului cu alte elemente de decor in acelasi cadru pentru a avea o referinta.
Eventual un binoclu/ochean ceva, pe care sa-l exersezi ziua in fata telefonului pt. a prinde OZN-ul cu el.
Daca n-ai nici urma de binoclu sau nu poti face rost, cauti si tu niste lupe ceva si faci un telescop rudimentar. Lupe se gasesc ieftin, de la 5 lei bucata.
Oricum, in cele cateva zile pe care le-ai avut la dispozitie puteai sa iei masuri pt. a obtine mai mult decat un pixel zglobiu.
Mai multe camere de filmat (poate un aparat foto care filmeaza, poate niste poze cu expunere prelungita pe care sa evolueze obiectul singur pe senzorul camerei).

In fine, intelegi ideea. Ceva acolo, orice ! :)

#99
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View Postr_murphy, on 26 februarie 2017 - 17:07, said:

macar sprijina telefonul de un pom, de un zid, de ceva fix, sa nu mai tremure imaginea in asa hal, sa se poate intelege ceva. sa se poata distinge "miscarea obiectului" fata de tremurul imaginii.
Am inteles, rezolv eu in seara asta cumva..

Edited by PantherOne, 26 February 2017 - 17:17.


#100
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Cand evolueaza obiectul singur pe senzor (adica un timp de expunere manual sau ceva de genul 5..10 secunde), lasa o dara pe unde si cat de repede s-a deplasat. In plus, apar si stelele.
Aproape orice aparat foto modern face asta (de pe la 200 lei in sus sa zicem).
Sigur, aparatul foto trebuie sa ramana nemiscat in timpul achizitionarii imaginii.

edit - un vecin ceva poate are macar un aparat foto compact cu aceasta functie

Edited by theMisuser, 26 February 2017 - 17:20.


#101
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PosttheMisuser, on 26 februarie 2017 - 17:00, said:

E, asta prima seara.
A doua si a treia seara se presupune ca deja ti-ai venit in fire si abordezi rational situatia obtinand dovezi cat mai bune Posted Image

a doua, a treia, a n-a seara nu va mai conta
acest gen de informatie va fi interpretat, invariabil, conform celor cunoscute si acceptate
ignorantul nestiintific va invoca lumini de felinar, lanterna, bricheta, faruri auto, foc de tabara....
ignorantul stiintific va invoca baloane meteo, drone, sateliti, statie spatiala, boli psihice

sunt putini cei ce invoca si accepta capacitatea observatorului ca fiind reala !

#102
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PosttheMisuser, on 26 februarie 2017 - 17:12, said:


Camera de la un prieten ceva. Sau vreun profesionist din zona ta, sa vina sa filmeze el.
Apoi, cum zice @murphy mai sus, pozitie stabila a camerei pe care o ai, incadrare a pixelului cu alte elemente de decor in acelasi cadru pentru a avea o referinta.
Eventual un binoclu/ochean ceva, pe care sa-l exersezi ziua in fata telefonului pt. a prinde OZN-ul cu el.
Daca n-ai nici urma de binoclu sau nu poti face rost, cauti si tu niste lupe ceva si faci un telescop rudimentar. Lupe se gasesc ieftin, de la 5 lei bucata.
Oricum, in cele cateva zile pe care le-ai avut la dispozitie puteai sa iei masuri pt. a obtine mai mult decat un pixel zglobiu.
Mai multe camere de filmat (poate un aparat foto care filmeaza, poate niste poze cu expunere prelungita pe care sa evolueze obiectul singur pe senzorul camerei).

In fine, intelegi ideea. Ceva acolo, orice ! :)
Nu te gandii ca mor de foame, bani de cheltuieli pana in 1000 lei am, dar nu am pentru o camera de 4000-5000 lei.
In vara fac rost, am zis.

Attached Files



#103
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View PostLORELYAN, on 26 februarie 2017 - 17:20, said:

a doua, a treia, a n-a seara nu va mai conta
C'mon, nici macar orgasmul nu tine non-stop :)
Doar n-o sa faci cu nervii non-stop cand vezi acelasi punctulet cum se zbenguie.

#104
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PosttheMisuser, on 26 februarie 2017 - 17:25, said:


C'mon, nici macar orgasmul nu tine non-stop :)
Doar n-o sa faci cu nervii non-stop cand vezi acelasi punctulet cum se zbenguie.

Si daca sunt mai multe si o fac toate o data?

#105
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View PostPantherOne, on 26 februarie 2017 - 17:25, said:

Nu te gandii ca mor de foame, bani de cheltuieli pana in 1000 lei am, dar nu am pentru o camera de 4000-5000 lei.
In vara fac rost, am zis.
Mnah, eu am o compacta d-asta (AV110 parca-i zice, de Fujitsu, 300 lei am dat pe ea) si stie sa faca poze cu expunere prelungita.
Dar cum n-am avut aliensi la dispozitie, m-am jucat desenand/scriind cu un pointer laser pe perete :)
(din pacate hdd-urile mele au decedat simultan la o pana de curent; sunt insa in proces de incercare de recuperare; daca reusesc, o sa pun ceva poze cu prostiile pe care le faceam cu el).

View PostPantherOne, on 26 februarie 2017 - 17:28, said:

Si daca sunt mai multe si o fac toate o data?
E foarte bine - tot ce misca in cadru lasa urme.
La urma, se poate deduce in functie de intensitatea darei cam ce viteza avea pe acolo.
Cu stelele fixe care apar in cadru se cheama ca ai deja ceva mult mai palpabil !

Cu un soft ceva s-ar putea chiar reconstrui toata miscarea dintr-o astfel de poza statica.

#106
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
lory - un sfat, abtine-te de la afirmatii de genul. asa cum tu contesti orice tine de stiinta, asa cum contesti orice formula matematica, fizica, cuantica, mecanica, biologica, chimica, fenomen fizic, fenomen astrologic si orice alt fenomen ce tine de cunoastere pe lumea asta, asa si restul populatiei poate considera ce doreste, ca vrei sau nu, fiecare detine anumite cunostinte ce pot edifica anumite fenomene naturale sau nu.

iar conform puntelor 6 si 7 din regulamentul ariei, esti pasibil de sanctiune daca vei continua in aceasta maniera. faptul ca nu zici direct ca suntem prosti, nu inseamna ca sunt chiar atat de prosti incat sa nu intelegem aluziile. totul are o limita.

initiator, ceva de genul va iesi la final

[ http://www.photographymad.com/files/images/short-exposure-star-trail.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.photographymad.com/files/images/short-exposure-star-trail.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.photographymad.com/files/images/short-exposure-star-trail.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://photos.smugmug.com/Space/FWST/i-mDZzZKT/0/XL/FinalTry-XL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.ytimg.com/vi/U2rapQJiXCE/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#107
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Hai sa va zic ceva :)))))))
Sunt atat de idiot incat am uitat sa folosesc/activez stabilizarea video si de aia era atat de tremurat videoclipul!
Scuzee.E primul meu tel samsung de top si nu stiu sa umblu in setarile camerei.

Edited by PantherOne, 26 February 2017 - 17:39.


#108
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
si apropo, vezi ca pe youtube, mai exista un algoritm de stabilizare a imaginii si poti rezolva chiar si acolo. asa cum au scris si colegii, resurse de obtinere a datelor cat mai corecte, sunt destule

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate