Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fenomenul OZN

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#55
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postandreic, on 25 februarie 2017 - 00:45, said:

Sunt curios ce parere ai, daca oznistii nu ar dori sa fie identificati, de ce ar emite lumina in spectru vizibil ? Posted Image
probabil s-au convins că nu se-ntîmplă absolut nimic la vederea lor...
acest topic este exemplul cel mai bun.

View PosttheMisuser, on 25 februarie 2017 - 09:04, said:

Si ne intrebam noi asa "Da' de ce se autoilumineaza oare ?".
simplu, să ajungi la viteza luminii...tre'să fii lumină.

#56
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostPantherOne, on 25 februarie 2017 - 13:39, said:

...diferenta la nivel de evolutie...

nu sustin ca sunt superioare sau inferioare
vorbim de nivel diferit de manifestare a ceea ce numim viata

iar ceea ce numim noi "nivel de evolutie"...din punctul meu de vedere poate fi exclus din start, pentru ca am fost invatati sa gandim ca exista niste trepte de manifestare a vietii...!

#57
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu a invatat nimeni pe nimeni lory, se numeste fizica si chimie, iar mai apoi evolutie, dar asta e o derivatie din cele 2.

formele de viata chiar se diferentiaza. unele s-au manifestat doar la nivel celular si au ramas acolo, altele au evoluat. iar negarea acestui lucru ..... nu te supara, dar e o tampenie.

exact de asta poate ca exista viata pe alte planete, unele primitive, altele inteligente.

#58
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDany_Darke, on 25 februarie 2017 - 13:13, said:

cred ca asa s-ar traduce si in cazul nostru, observatie de la distanta, contact minim, studiu de caz si cand se doreste, se interactioneaza.
păi ce ar discuta o civilizaţie de cîteva milioane ani dezvoltare fără autodistrugere ca a noastră periodică?

povestea mea, parcă am mai scris-o pe-aici
24 august  ora 21
S-a ridicat din west ca o petardă galbenă şi aşteptam să explodeze... credeam că-i o sărbătoreală a cuiva
n-a explodat. a venit spre est în vre-o 5 minute. cînd a ajus de-asupra mea era o sferă cît o minge de tenis de cîmp.
imaginaţi-vă un tort plin de lumînări dar sferic, rotidu-se spre înainte. la perioade scurte, ''pipăia'' cu o rază subţire de 4-5 diametre.
probabil avea 3-400 km'h, a trecut lin, fără zgomot...
cam asta-i povestea mea.

Edited by sarac.lipit, 25 February 2017 - 14:09.


#59
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Salut, ceea ce veti citi aici este ceva experimentat de mine, este ceva ce am vazut cu ochii mei!
Nu este o inventie asa cum cred unii, si nici un fenomen natural, si in cele ce urmează veti vedea de ce!

Voi numi ozn-urile dupa fiicele lui Zeus, (Elena, Artemis, Atena).
Va rog sa nu sariti peste si sa cititi rand cu rand, multumesc :)

1. Noaptea X (prima observatie)
Dovezi: Fotografii, Videoclip, Directia ozn-ului stabilita cu ajutorul busolei.

In seara de Miercuri 22 februarie ora 20, ies afara din casa (intamplator), pur si simplu de curiozitate si admiratie incep sa privesc putinele stele de pe cer.
Eu de obicei nu obisnuiesc sa privesc stelele foarte stralucitoare, dar de data aceasta una a iesit in evidenta, era foarte stralucitoare, si in timp ce o priveam, observ ceva extrem de ciudat, "steaua" se misca, imediat am crezut ca am vedenii sau acea "stea" nu este o stea!

Caracteristici observate de mine in decursul a doua ore de observatie :

"Steaua" pe care o vom numi Elena incepand cu acest moment, a facut cel putin 300-400 de manevre lente de la stanga la dreapta si invers in decurs de doua ore, vira rapid spre directia mea, la un moment dat vira la dreapta destul de lent iar apoi crestea in altitudine rapid si scadea in altitudine destul de lent.

https://m.youtube.co...h?v=Mkaz28EStn0
https://m.youtube.co...h?v=cmj5WuHhsas

La anumite intervale de timp Elena fluctua, iar apoi se oprea si ramanea nemiscata timp de minute bune.
Videoclipuri cu Elena executand manevrele de mai sus, nu am. Vremea nu a tinut cu mine, si nici nu intra suficenta lumina in obiectiv, erau extrem de greu de inregistrat aceste manevre, sa fim seriosi, vorbim despre o camera de telefon nu de una profesionala.
Dar eu stiu ce am vazut, cu ochiul liber se vedea extrem de bine iar eu am o vedere foarte buna.
Prima data am observat-o pe Elena la 190-200 grade sud! In decurs de doua ore si-a schimbat directia de deplasare de foarte multe ori, am mai observat-o la : 155-170 grade sud est.
Dupa doua ore de observatie m-am intors in casa si am iesit iar la ora 00, atunci am avut surpriza sa vad ca Elena nu mai era in locul unde o vazusem ultima oara (Aproximativ 160-170 grade sud-est), ci era la 250-260 de grade Vest!
Am mai stat jumatate de ora cu ochii pe ea si executa aceleasi manevre descrise mai sus, doar ca extrem de lent de data aceasta, insa erau aceleasi, iar de data aceasta nu mai fluctua.

Aici se incheie partea 1.

2. A doua noapte de observatie
Dovezi: Fotografii, Directia ozn-ului stabilita cu ajutorul busolei.

Joi 23 Februarie, a doua noapte de observatie incepe tot la ora 20, Elena era tot in zona, dar fata de pozitia ei de noaptea trecuta 250-260 de grade Vest, ea era la aproximativ 135-145 grade sud-est.
In aceasta noapte a fost aproape la fel de activa ca noaptea trecuta, a executat iar cateva sute de manevre, unele foarte asemanatoare cu cele de noaptea trecuta iar unele chiar identice.
Aceste manevre din cate stiu eu, nu pot fi executate de catre nici o masinarie creeata pe aceasta planeta de catre om.
In acea noapte am tras o concluzie, Elena monitoriza/studia ceva, ceea ce monitoriza/studia, ne dam seama cu totii.
Am observat ca nu era la o distanta foarte mare, probabil undeva la maxim 1-2 km altitudine, si poate la 1 km distanta fata de mine.
Am urmarit-o pe Elena cam pana la ora 00, cand am plecat de la punctul de observatie era tot acolo.

3. Elena a venit cu surorile ei, (Artemis si Atena)

Vineri 23 februarie, a treia noapte de observatie incepe tot la ora 20.
Vremea nu a tinut cu mine aseara, au fost multi nori, dar ceea ce am observat aseara in 30 de minute pana la aparitia norilor, depaseste cu mult orice am observat noptile trecute.
Aseara cand am urcat in punctul meu de observatie m-am uitat dupa Elena, si am reperat-o.
Elena leviteaza in liniste fara sa fluctueze si fara sa faca nici un fel de manevra, locatia ei aproximativa era la 185-200 de grade sud.
Dintr-o data o observ pe Artemis, initial am crezut ca era Elena, dar Elena era la locul ei levitand in liniste, fara sa se miste absolut deloc, si fara sa fluctueze absolut deloc!
Pe sora ei Artemis am observat-o la aproximativ 150-160 de grade sud, si am reusit sa ii fac o fotografie fix cu cateva zeci de secunde inainte ca pur si simplu sa dispara!  A disparut pur si simplu de la pozitia ei (aproximativ 150-160 de grade sud) !
Nu mi-a venit sa cred! Acum cateva secunde era acolo! Eram cu ochii pe ea! A disparut pur si simplu din fata ochilor mei!
La cateva secunde de la disparitie, Artemis, apare pur si simplu la 100-110 grade Est!
In secundele ce urmeaza leviteaza foarte lent, si in mai putin de o secunda accelereaza si creste foarte rapid in altitudine (nu cred ca exista masinarie pe planeta noastra care sa accelereze atat de repede) si devine extrem de stralucitoare, cred ca era undeva la mai putin de la cateva sute de metri de mine.
Am vrut sa ii fac o poza dar pana am scos telefonul din buzunar si am activat camera, ajunsese la o altitudine atat de mare incat de abia se mai vedea!
Dupa cateva minute Artemis s-a apropiat iar de zona in care o puteam fotografia foarte dificil dar era observabila cu ochiul liber, oricum era aproape imposibil sa o fiilmez, fiind la o altitudine considerabila!
Dupa cateva zeci de secunde Artemis incepe sa devina ceva mai stralucitoare, si am reusit sa o fotografiez, observ ca incepe sa faca tot felul de manevre, mult mai rapide ca cele ale Elenei dar aproape identice.
Artemis incepe sa fluctueze dar nu am vrut sa o filmez sau sa fac o poza, am considerat ca e mai bine sa o urmaresc si sa vad ce are de gand. Oricum erau sanse foarte mici sa reusesc asta.
Timp de un minut sau doua a facut aproape o suta de manevre foarte rapide, a fost peste orice am vazut la Elena, in cele din urma se opreste si leviteaza, nu fluectueaza si nu face nici un fel de manevre ca pana acum.
Sora ei Elena este si ea inactiva, amandoua leviteaza liniste si nu fluctueaza.

Locatia lui Elena nu sa schimbat deloc, a ramas aceeasi, aproximativ (185-200 grade sud).
In minutele urmatoare o alta "stea" de pe cer imi atrage atentia, este vorba despre Atena.
La fel si ea executa manevre asemanatoare si destul de rapide ca surorile ei  (Elena si Artemis).
Ea se afla undeva la 250-260 de grade vest.
Astept ce astept si pana la urma cele 3 surori incep sa devina active si formeaza asta :

Este o formatie in forma de V, si daca stati sa cautati rapoarte despre ozn-uri in formatie V, veti gasi sute sau chiar mii!

Cu toate ca unii vor zice ca dovezile aduse de mine sunt anectodice, eu stiu ce am vazut!
Puteti sa afirmati orice despre mine si ceea ce am relatat, puteti sa credeti ce vreti, adevarul nu se va schimbaAttached File  20170224_204941.jpg   241.46K   61 downloads

Attached Files


Edited by PantherOne, 25 February 2017 - 14:41.


#60
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDany_Darke, on 25 februarie 2017 - 14:06, said:

nu a invatat nimeni pe nimeni lory, se numeste fizica si chimie, iar mai apoi evolutie,
aici te contrazice viaţa
un bebeluş crescut de animale va lătra. după 10 anişori, este imposibil să mai înveţe altceva.
povestioara lui Tarzan este doar o povestioară.
cum explici 18.000 de ani în beznă şi-n 200 ai ce ai azi?
creierul uman n-a evouluat o circumvoluţiune!!!!
logica spune că ''ai fost învăţat''
de cine şi de ce... aflăm mai tîrziu...

Edited by sarac.lipit, 25 February 2017 - 14:24.


#61
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
care erau particularitatile pt a determina care e una si care e alta?

#62
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Si eu care credeam ca o sa vedem cat de mari au ochii, ce antene au, urechi, par alea alea.
:(

#63
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

Quote

Am observat ca nu era la o distanta foarte mare, probabil undeva la maxim 1-2 km altitudine, si poate la 1 km distanta fata de mine

cum ai determinat asta? stii ca poti vedea un avion de pe pamant, si totusi zboara la 11 km deasupra, nu?

#64
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDany_Darke, on 25 februarie 2017 - 15:07, said:

care erau particularitatile pt a determina care e una si care e alta?
Frecventa si activitatea fiecareia, aici am facut un rezumat, este mult mai mult de spus.


View PostDany_Darke, on 25 februarie 2017 - 15:09, said:



cum ai determinat asta? stii ca poti vedea un avion de pe pamant, si totusi zboara la 11 km deasupra, nu?
In anumite momente erau la nivelul unui bloc cu 10 etaje, puteai sa juri ca mai are un pic si aterizeaza.
Ps: Un avion e urias, chestiile astea au foat raportate pe toata planeta, si din unele rapoarte reiese ca unele sau apropiat foarte mult si nu depasesc marimea unui matiz.

Edited by PantherOne, 25 February 2017 - 15:30.


#65
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Cautau inteligenta, dar cum nu au gasit.... nu au aterizat.

#66
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDany_Darke, on 25 februarie 2017 - 14:06, said:

nu a invatat nimeni pe nimeni lory, se numeste fizica si chimie, iar mai apoi evolutie, ...

ba da Dany, a exisitat si exista un "nimeni" care are interes in a invata pe ceilalti...la fel "nemeni" ca se numeste fizica si chimie si ca exista evolutie
cand spun "nimeni" ma refer atat la un...sistem...cat si la partea considerata de acel sistem ca fiind insignifianta a populatiei
desigur, nu exista alternativa ca si posibilitate de catalogare

daca gandesti altfel decat te invata sistemul, insemna ca n-ai invatat !

daca observi altceva decat ceea ce ai fost invatat sa observi inseamna ca n-ai invatat !

daca intelegi altfel niste lucruri, inseamna ca n-ai invatat !

consider ca sunt foarte multe exemple ce-ar putea veni in sensul existentei unui fenomen numit oficial OZN, dar sunt repede contrazise conform principiului...n-ai invatat !

ce sa mai spun de natura si sensul termenului OZN !
"NEIDENTIFICAT" !

...ceea ce nu exclude existenta  lor !...orice-ar fi !

tocmai de-asta ii este teama initiatorului !

expunerea aspectelor contrare celor "invatate" !

Edited by LORELYAN, 25 February 2017 - 15:41.


#67
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostLORELYAN, on 25 februarie 2017 - 15:34, said:



ba da Dany, a exisitat si exista un "nimeni" care are interes in a invata pe ceilalti...la fel "nemeni" ca se numeste fizica si chimie si ca exista evolutie
cand spun "nimeni" ma refer atat la un...sistem...cat si la partea considerata de acel sistem ca fiind insignifianta a populatiei
desigur, nu exista alternativa ca si posibilitate de catalogare

daca gandesti altfel decat te invata sistemul, insemna ca n-ai invatat !

daca observi altceva decat ceea ce ai fost invatat sa observi inseamna ca n-ai invatat !

daca intelegi altfel niste lucruri, inseamna ca n-ai invatat !

consider ca foarte multe exemple ce-ar putea veni in sensul existentei unui fenomen numit oficial OZN, dar sunt repede contrazise conform principiului...n-ai invatat !

ce sa mai spun de natura si sensul termenului OZN !
"NEIDENTIFICAT" !

...ceea ce nu exclude existenta  lor !

tocmai de-asta ii este teama initiatorului !

expunerea aspectelor contrare celor "invatate" !
Evolutia este un fapt dovedit stintific! Pana cand va ateriza o flota de ozn-uri in fiecare capitala a fiecarei tari din lume, fiecare poate sa creada ca nu exista si gata.

Edited by PantherOne, 25 February 2017 - 16:00.


#68
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostPantherOne, on 25 februarie 2017 - 15:40, said:

Evolutia este un fapt dovedit stintific! Pana cand va ateriza o flota de ozn-uri in fiecare capitala a fiecarei tari fiecare poate sa creada ca nu exista si gata.

pai asta spun si eu...este dovedit..."stiintific" !...asa ai fost invatat !
ai alternativa ?
da...sa contesti....se va spune ca n-ai invatat !

orice observatie catalogata ca fiind a unui fenomen ozn cofirma eroarea sistemului !

Edited by LORELYAN, 25 February 2017 - 15:54.


#69
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostLORELYAN, on 25 februarie 2017 - 15:53, said:



pai asta spun si eu...este dovedit..."stiintific" !...asa ai fost invatat !
ai alternativa ?
da...sa contesti....se va spune ca n-ai invatat !

orice observatie catalogata ca fiind a unui fenomen ozn cofirma eroarea sistemului !
Stiu teoria conspiratiei, zice ca am fost creeati de extraterestrii, sau evoluati. Atata timp cat stiinta a adus dovezi in sprijinul afirmatiilor sale, este o prostie sa contesti. Tu poti sa iti pastrezi parererea (ca sa nu ii zic ineptie) despre creeatori nostri extraterestrii, si eu mi-o pastrez pe a mea.
Sunt sigur ca noi suntem o civilizatie independenta, si am fost descoperiti de o alta civilizatie mai avansata ca noi, care,  ne studiaza inainte sa intre in contact cu noi, si cam atat.

#70
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
discutia deja tinde spre offtopic, insa lory, gandeste-te ca pe principiul expus mai sus,  ca daca vezi ceva neidentificat pana atunci, inseamna ca n-ai invatat si de asta nu stii de el, ar insemna ca noi sa nu mai descoperim nici o alta specie de animal, dar culmea, zilnic se descopera alte specii si/sau subspecii de animale si plante, fenomene fizice, chimice, etc.

#71
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

View PostPantherOne, on 25 februarie 2017 - 15:40, said:

Evolutia este un fapt dovedit stintific! Pana cand va ateriza o flota de ozn-uri in fiecare capitala a fiecarei tari fiecare poate sa creada ca nu exista si gata.
EVOLUTIE !!!! Umana ???? Glumesti, priveste bine in jur, suntem animale de prada, ce logic  nu ar trebui sa fim mai avnsati acum,  decat in evul mediu (tehnologic vorbind ) si totusi in ultima suta de ani am facut un salt tehnologic urias . Intrebarea se pune am evoluat singuri? (Oare !!!) Suntem originari pe pamant ? Exista o mare posibilitate, ca OZN-urile sa fie in misiune de observatie , noi sa fim cobaii si Tera un imens laborator .
Iar ozn- uri au fost observate pe Tera , din cele mai vechi timpuri ai sa gasesti pilde cu iz ozn inclusiv in biblie .

Edited by stefanionutmarius, 25 February 2017 - 16:19.


#72
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View Poststefanionutmarius, on 25 februarie 2017 - 16:11, said:


EVOLUTIE !!!! Umana ???? Glumesti, priveste bine in jur, suntem animale de prada, ce logic  nu ar trebui sa fim mai avnsati acum,  decat in evul mediu (tehnologic vorbind ) si totusi in ultima suta de ani am facut un salt tehnologic urias . Intrebarea se pune am evoluat singuri? (Oare !!!) Suntem originari pe pamant ? Exista o mare posibilitate, ca OZN-urile sa fie in misiune de observatie , noi sa fim cobaii si Tera un imens laborator .
Si pe ei cine i-a ajutat sa evolueze? Dar pe cei care i-au ajutat pe ei? Dar pe ceilalti? Si tot asa.. Nu vezi ca o dam in penibil?
Daca afirmatia ta ar fi valabila (nu este o teorie, pentru ca nu ai dovezi) ar insemna ca prima civilizatie tehnologica aparuta in univers sa nu poata sa atinga nici o data un nivel tehnologic pentru ca ar avea nevoie de ajutor din parte lui "Dumnezeu" sau a altei entitati.
Afirmatiile expuse de tine aici, denota lipsa de cunostere stintifica.

Edited by PantherOne, 25 February 2017 - 16:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate