Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Fenomenul OZN

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#127
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View Postech, on 27 februarie 2017 - 12:08, said:

Daca zici ca prieteni cu camere mai performante nu ai, pe cineva din presa nu reusesti sa convingi sa vina sa filmeze pixelii tai? Ca aia sigur au cu ce ...

Mai ales ca daca zici ca in realitate, cu ochiul liber, se vad acele nave extraterestre, cred ca ar fi simplu sa le arati unora din preajma minunea, iar aia sa te sustina in fata celor de la presa ...
Uite ca nu vreau! Imi pastrez "pixelii" doar pentru mine si atat!


#128
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,887
  • Înscris: 01.09.2006
Atunci cred ca aici se poate inchide.

Oricum nu au nicio logica aberatiile astea cu luminite:
- daca aia nu vroiau sa fie vazuti, nu aveau de ce sa aprinda atatea luminite noaptea, ca nu le folosea la nimic.
- daca vroiau sa fie vazuti, coborau langa tine si te lasau sa ii filmezi ...

#129
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View Postech, on 27 februarie 2017 - 12:17, said:

Atunci cred ca aici se poate inchide.

Oricum nu au nicio logica aberatiile astea cu luminite:
- daca aia nu vroiau sa fie vazuti, nu aveau de ce sa aprinda atatea luminite noaptea, ca nu le folosea la nimic.
- daca vroiau sa fie vazuti, coborau langa tine si te lasau sa ii filmezi ...
Asta e logica ta, fiecare om isi construieste o logica si o realitate proprie!
Topicul poate continua pentru ca astept si pareri pro, nu doar contra. Voi continua sa postez filmulete si fotografii cu aceste obiecte pana cand ele nu vor mai aparea pe cer.

Edited by PantherOne, 27 February 2017 - 12:30.


#130
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,131
  • Înscris: 25.02.2007
Mai. Ti-am dat link cu modul de setare a telefonului pt. imagini cu expunere lunga.
"In pro mode you need to make the shutter speed a higher full number. Try like 2 full seconds or 4 seconds. It's the icon that looks like a circle between ISO and exposure value."
Pui si tu 5 pana la 10 secunde si faci poze lungi la "pixeli".

In pozele lungi o sa vedem fondul bine (adica stele, galaxia) si miscarile or sa apara sub forma de linii.

Daca nici atata nu vrei sa faci si insisti sa ne prezinti un pixel care se bataie pe ecran fara elemente de referinta in acelasi cadru cu el, apai pt. noi toata povestea ramane "un pixel".

#131
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
cata vreme ai posibilitatea de a aduna material video, fa tot posibilul sa ai cu ce filma, dar si pozitionari cat mai bune si cat mai aproape, mai ales ca sustii ca este mereu in aceeasi locatie. dar daca stai la 10km de loc, desi stii unde este, nu te ajuta cu nimic.

#132
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PosttheMisuser, on 27 februarie 2017 - 12:31, said:

Mai. Ti-am dat link cu modul de setare a telefonului pt. imagini cu expunere lunga.
"In pro mode you need to make the shutter speed a higher full number. Try like 2 full seconds or 4 seconds. It's the icon that looks like a circle between ISO and exposure value."
Pui si tu 5 pana la 10 secunde si faci poze lungi la "pixeli".

In pozele lungi o sa vedem fondul bine (adica stele, galaxia) si miscarile or sa apara sub forma de linii.

Daca nici atata nu vrei sa faci si insisti sa ne prezinti un pixel care se bataie pe ecran fara elemente de referinta in acelasi cadru cu el, apai pt. noi toata povestea ramane "un pixel".
Am zis ca voi face poze de genul, asteapta sa vina seara. Videoclipurile nu sunt photoshopate daca asta cred unii, nu detin un pc sau laptop, si pana acum am fost cat se poate de sincer.

View PostDany_Darke, on 27 februarie 2017 - 12:33, said:

cata vreme ai posibilitatea de a aduna material video, fa tot posibilul sa ai cu ce filma, dar si pozitionari cat mai bune si cat mai aproape, mai ales ca sustii ca este mereu in aceeasi locatie. dar daca stai la 10km de loc, desi stii unde este, nu te ajuta cu nimic.
Punctul meu de observatie imi permite sa observ aproape tot cerul, deci este cel mai bun loc de unde pot face asta.

#133
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
si totusi atat de departe fata de subiect.

#134
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,131
  • Înscris: 25.02.2007

View PostPantherOne, on 27 februarie 2017 - 12:37, said:

Am zis ca voi face poze de genul, asteapta sa vina seara. Videoclipurile nu sunt photoshopate daca asta cred unii, nu detin un pc sau laptop, si pana acum am fost cat se poate de sincer.
Exerseaza din timpul zilei.
Daca faci o poza de 1 secunda in camaera ziua abia o sa distingi ceva de cat alb o sa fie. Dar, exerseaza ca sa poti face poze calumea noaptea.
Despre clipuri, eu nu zic ca-s falsificate pe comp or smth. Insa un pixel se poate "falsifica" prin extrem de multe metode (inclusiv un pointer laser, chiar unul defect (fara cristalul de upshift), reflexii, obiecte usoare etc fara numar fara numar).

#135
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDany_Darke, on 27 februarie 2017 - 12:42, said:

si totusi atat de departe fata de subiect.
As fi putut sa fimez cu zoom mai mare, dar cred miscarile acelei sfere de lumina nu ar mai fi fost atat  de detaliate.

#136
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
cata vreme eviti cea mai simpla metoda de a capta poze si filmulete clare si detaliate, mereu va fi cineva care nu te va crede si va contesta veridicitatea celor postate.

#137
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PosttheMisuser, on 27 februarie 2017 - 12:45, said:


Exerseaza din timpul zilei.
Daca faci o poza de 1 secunda in camaera ziua abia o sa distingi ceva de cat alb o sa fie. Dar, exerseaza ca sa poti face poze calumea noaptea.
Despre clipuri, eu nu zic ca-s falsificate pe comp or smth. Insa un pixel se poate "falsifica" prin extrem de multe metode (inclusiv un pointer laser, chiar unul defect (fara cristalul de upshift), reflexii, obiecte usoare etc fara numar fara numar).
De ce nimeni nu ma crede ca exista si fac acele manevre din videoclipuri ore in sir si in fiecare seara?????


View PostDany_Darke, on 27 februarie 2017 - 12:48, said:

cata vreme eviti cea mai simpla metoda de a capta poze si filmulete clare si detaliate, mereu va fi cineva care nu te va crede si va contesta veridicitatea celor postate.
Nu evit nimic! Am zis ca nu le am cu camera lui s7 edge! Voi face exact asa cu mi-sa explicat aici.

Edited by PantherOne, 27 February 2017 - 12:51.


#138
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
ideea nu este "sa le ai cu camera", ci sa o folosesti cum trebuie.

ce iti tot explic este faptul ca tu te urci pe-un deal si de acolo filmezi la km distanta. din cauza asta, ai zgomot extraordinar, trebuie sa faci zoom foarte mult, tremur de imagine, filmezi doar niste pixeli de culoare. adica nimic concret.

pt ca stii unde se intampla, mergi aproape, asa elimini orice dubiu si cine stie, poate afli ca de fapt acolo e altceva, dar daca eviti drumul pana acolo, degeaba te chinui. nu te va crede nimeni. tine minte, e o chestie repetitiva, asa ca timp de amplasare si organizare este cu duiumul.

faptul ca nu dezmint posibilitatea, nu inseamna ca m-ai convins de ceea ce filmezi acolo, asta e problema de fapt, ca nici macar pe cei ce considera posibilitatea nu reusesti sa-i convinge, apai pe ceilalti.

#139
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDany_Darke, on 27 februarie 2017 - 13:08, said:

ideea nu este "sa le ai cu camera", ci sa o folosesti cum trebuie.

ce iti tot explic este faptul ca tu te urci pe-un deal si de acolo filmezi la km distanta. din cauza asta, ai zgomot extraordinar, trebuie sa faci zoom foarte mult, tremur de imagine, filmezi doar niste pixeli de culoare. adica nimic concret.

pt ca stii unde se intampla, mergi aproape, asa elimini orice dubiu si cine stie, poate afli ca de fapt acolo e altceva, dar daca eviti drumul pana acolo, degeaba te chinui. nu te va crede nimeni. tine minte, e o chestie repetitiva, asa ca timp de amplasare si organizare este cu duiumul.

faptul ca nu dezmint posibilitatea, nu inseamna ca m-ai convins de ceea ce filmezi acolo, asta e problema de fapt, ca nici macar pe cei ce considera posibilitatea nu reusesti sa-i convinge, apai pe ceilalti.

Unde sa ma duc? Chestiile alea trec uneori chiar si pe deasupra mea dar la mare altitudine! Aici este problema, tu crezi ca daca ma duc aiurea pe strada noaptea fac poze sau clipuri mai bune? Ei bine, nu este asa.
Acele ozn-uri exista si sunt undeva la cativa km altitudine, nu sunt mai aproape de pamant in anumite zone deci indiferent de zona din care filmezi rezultatul e acelasi, difera doar unghiul de fimare/fotografiere.

Tot ceea ce pot face este sa filmez in mod pro si cu anumite setari.

Edited by PantherOne, 27 February 2017 - 13:38.


#140
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View PostPantherOne, on 27 februarie 2017 - 12:00, said:

"Pixelul" ala este un fel de nava a unei civilizatii extraterestre! Nu exista nici o masinarie creeata de om care sa faca ce face acel "pixel".
Si nu e numai unul! Sunt mai multi "pixeli" care fac aceeasi chestie, si impreuna se pozitioneaza in formatie de romb si asta la multi km altitudine.

Nu ai cum sa apreciezi altitudinea unei luminițe - dupa amplitudinea mare a unor miscari stanga dreapte mi se pare ca obiectul e mult mai jos. Pare un led aprins pe o drona la vreo 100m altitudine si vreun copchil sau vreunul care sufera de nebagare in seama freaca haotic stickurile pe controller. Privitorii pot fi atunci categorisiți in tagma naivilor fericiți cu duhul sau aparținători categoriile sociale antepomenite.

#141
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
inca nu am vazut si filmarea cu trecerile pe deasupra.

#142
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostSIR, on 27 februarie 2017 - 13:49, said:



Nu ai cum sa apreciezi altitudinea unei luminițe - dupa amplitudinea mare a unor miscari stanga dreapte mi se pare ca obiectul e mult mai jos. Pare un led aprins pe o drona la vreo 100m altitudine si vreun copchil sau vreunul care sufera de nebagare in seama freaca haotic stickurile pe controller. Privitorii pot fi atunci categorisiți in tagma naivilor fericiți cu duhul sau aparținători categoriile sociale antepomenite.
Ceea ce ai vazut tu acolo este la zoom destul de mare x3 spre x4, uneori vin nori si nu mai sunt vizibile, daca acei nori sunt la mai mult de 5 sau 6 km? Interesant este ca mai sunt cel putin 7 sau 8 "drone" de genul asta, sau chiar mai multe, si toate sunt pilotate de copii si de astia care sufera de nebagare in seamna de toate "dronele" executa in majoritatea cazurilor manevre absolut identice. Si mai interesant este ca acesti copii sau cei care sufera de nebagare in seama, frecand haotic stickurile, reusesc ca prin minune sa pozitioneze "dronele" in diferite formatii, de exemplu de romb, numai ca aceste formatii sunt imense, este posibil sa aiba zeci de km diametru.

Daca nu esti capabil sa porti o conversatie civilizata, te rog frumos sa eviti topicul meu!


View PostDany_Darke, on 27 februarie 2017 - 14:00, said:

inca nu am vazut si filmarea cu trecerile pe deasupra.
Se rezolva diseara.

#143
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Și în Brașov înainte de revelion montasera băieții în piață sfatului o instalație de lasere pt concertul de anul nou din piață și câteva seri am avut pe cerul Brasovului tot soiul de luminițe zgubilitice,  care colorate, care albe, formații, romburi...

#144
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostSIR, on 27 februarie 2017 - 15:09, said:

Și Ă®n Brașov Ă®nainte de revelion montasera băieții Ă®n piață sfatului o instalație de lasere pt concertul de anul nou din piață și câteva seri am avut pe cerul Brasovului tot soiul de luminițe zgubilitice,  care colorate, care albe, formații, romburi...
Alea numai lasere nu sunt, la posibilitatea asta m-am gandit prima data, dar am cercetat si nu este posibil!

Edited by PantherOne, 27 February 2017 - 16:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate