Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

De ce unii urăsc televiziunea analogică?

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#73
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Ghinion. Analogicul tau nu suporta.

#74
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
@djl: ai vazut vreodata un film bine masterizat (orice an de productie) pe un TV modern calibrat pentru acuratetea imaginii? Incearca candva ... s-ar putea sa nu mai vrei sa privesti unul cu tub apoi.

#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003
Nu face bine la creier chestia asta cu tinutul de trecut exagerat. Let it go....

#76
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postdani.user, on 16 februarie 2017 - 18:24, said:

@djl: ai vazut vreodata un film bine masterizat (orice an de productie) pe un TV modern calibrat pentru acuratetea imaginii? Incearca candva ... s-ar putea sa nu mai vrei sa privesti unul cu tub apoi.

Cinefilii nu prea se uitau la TV CRT/aparate video VHS...exista cinemateca, aparate de proiectie individuale, etc. In prezent, e invers, rezolutia si calitatea imaginii e mai buna la un monitor fullHD/4K decat la un ecran de panza+proiector.
Televiziunea analogica avea limitari imense, e surprinzator ca nu a fost abandonata total, imediat ce a devenit posibila cea digitala, nu e vorba ca "o uraste" cineva, e complet inutila la ora actuala.

#77
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
La cinematecă (cel puţin în România) rula un număr limitat de filme. Mai exista varianta unui proiector de 16 m.m., dar şi alea erau scumpe şi trebuia să ai bani pentru a cumpăra/închiria filme pe peliculă. O altă variantă era LaserDiscul, dar şi asta era scumpă (doar prin S.U.A. şi Japonia au fost mai multe aparate), însă după 198x calitatea imaginii a depăşit cu mult V.H.S.-ul (asta nu o vorbesc din auzite, că am asemenea discuri şi 2 playere - unul P.A.L., altul N.T.S.C.) + toate playerele produse au fost stereo!
Tot scump era şi S[uper]-V.H.S.-ul, care însă oferera 400 linii de rezoluţie pe orizontală versul 240 la V.H.S. (nu am văzut vreodată vreun aparat în funcţiune). Nici Betamax, care avea 290 linii... apăruse pentru ţările cu N.T.S.C. şi Super E.D. Beta. Ce maşinării avea Betamaxul la home use... http://www.betainfoguide.net/Pix3.htm
Pe urmă a apărut D.V.D.-ul, 100% digital, care însă are sunetul comprimat (LaserDiscurile, fiind mari, dacă au sunet digital îl au necomprimat, da nici alea cu sunet analogic nu se aud rău).
H.D.-D.V.D.-ul şi B.R.D.-ul sunt făcute pentru televizoare H.D. ...

Dacă nimeni nu o urăşte, atunci de ce unii "sper să dispară" sau "deaba aştept să dispară" de parcă le-ar fi făcut lor vreun rău sau nu au dreptul la televiziune digitală + display plasmă sau L.C.D. dacă există televiziune analogică şi displayuri C.R.T.

Edited by djl, 17 February 2017 - 11:33.


#78
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 17 februarie 2017 - 11:30, said:

Dacă nimeni nu o urăşte, atunci de ce unii "sper să dispară" sau "deaba aştept să dispară" de parcă le-ar fi făcut lor vreun rău sau nu au dreptul la televiziune digitală + display plasmă sau L.C.D. dacă există televiziune analogică şi displayuri C.R.T.
Nu intelegi ca le ocupa banda cu putina informatie cand in spectrul asta se poate introduce mult mai mult si de calitate?

Edited by neagu_laurentiu, 17 February 2017 - 15:14.


#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
În privinţa calităţii sunt de acord. Însă în ceea ce priveşte numărul de canalele, să dea soarta să crească fără număr, fără număr, da' conţinutul să ajungă aşa de nasol încât din 80 de posturi doar 10 să aibă conţinut care să merite urmărit.

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De parcă toată lumea are timp să se uite la toate 100+ sau câte există. Fiecare are 10-20 de programe favorite.

La RCS sunt 65 de canale la analogic, dintre care multe de umplutură.

Edited by alfa_alfa, 17 February 2017 - 16:14.


#81
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i locul aici daca nr. posturilor e suficient sau nu, daca ele au continut demn de urmarit ori nu. Am spus doar o motivatie.

Alea 65 ocupa mult mai multa banda decat cele digitale. Iar cand mai vrei un HD in plus, stai sa vezi pe unde-l mai bagam, ca ne stau in gat alea analogice!

#82
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă rămân vreo 40 de posturi pe analogic mai e loc şj de cel puţin 20 de digitale H.D.  :)
Şi eu aş vrea să văd unele filme vechi masterizate în H.D. Ah, îmi doresc şi un televizor H.D. C.R.T., fireşte   :)

#83
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
O trasura cu un cal electric nu iti doresti?

Nu intelg deloc de ce te cramponezi de chestii vechi si total ineficiente.
Ce naiba poate sa iti placa la ceva de calitate strict inferioara.

#84
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Ineficiente din ce punct de vedere?
Iar dacă semnalul este bun un televizor C.R.T. bun va oferi o imagine frumoasă   :)

#85
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postdjl, on 18 februarie 2017 - 17:00, said:

Ineficiente din ce punct de vedere?
Iar dacă semnalul este bun un televizor C.R.T. bun va oferi o imagine frumoasă   Posted Image

Frumoasa.... dar cat de frumoasa? Mai putin, mult mai, la fel de?
Si fi sincer.

#86
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Ma dau batut...

Pentru forum nu folosesti un browser text based pe un terminal 80x25?

#87
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Computerul e computer, televizorul e televizor   Posted Image

@ Jammalan : la S.D. C.R.T.-ul bate L.C.D.-ul la fund. La H.D. nu ştiu ce să zic, căci deocamdată nu am văzut vreun C.R.T. H.D. "în acţiune", dar da, pe H.D. un L.C.D. oferă o imagine bună.

Edited by djl, 18 February 2017 - 17:14.


#88
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Cine vorbea de lcd? Nu comparam calul cu masina cu aburi aici.

#89
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 18 februarie 2017 - 17:14, said:

la S.D. C.R.T.-ul bate L.C.D.-ul la fund
SD-ul pe digital e un compromis, nu pentru el s-a dezvoltat tehnologia noua. Viitorul e al rezolutiilor mari, al diagonalelor asemenea etc. Vrei +1m diagonala la CRT?

View Postdjl, on 18 februarie 2017 - 17:14, said:

La H.D. nu ştiu ce să zic, căci deocamdată nu am văzut vreun C.R.T. H.D. "în acţiune"
Pai nici n-ai sa vezi, cauti sa readuci la viata dinozauri.

View Postdjl, on 18 februarie 2017 - 17:00, said:

Ineficiente din ce punct de vedere?
Din toate punctele de vedere. Si tu stii asta dar o tii pentru tine Posted Image

#90
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Un televizor C.R.T. de generaţie post 199x nu e chiar aşa de păpăcios la diagoanele mici. La diagoane mari toate consumă mult.
De studiat şi: https://forum.softpe...e__hl__ reclame

Edited by djl, 18 February 2017 - 17:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate