Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Huawei P10

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3859 replies to this topic

#2485
CiprianGafita

CiprianGafita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 27.04.2011
@porcusoru,teoretic ar trebui ca și utilizatorii de P10 să primească un astfel de update, nu?

#2486
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 26.08.2007
Urasc sa zic.... dar aveam dreptate.

Incerc 185 .. pana cand se vor auzi numai lucruri de bine. :)

#2487
cris_balan

cris_balan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 22.06.2006
Avem si la P10 B360 de ceva vreme.

#2488
iceblow

iceblow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.04.2015
Ar trebui sa primim si alte update-uri care sa mai rezolve din buguri. Pana la urma acest lucru a fost valabil si pe nougat, la inceput poate au existat anumite buguri, iar in decurs de cateva luni s-au rezolvat toate pana s-a ajuns o la versiune super stabila gen b185. Ma gândesc ca si pe Oreo se va intampla acelasi lucru. Pe de alta parte poate Oreo ca si versiune de android nu este prea reusita, tot vad pe internet diferite buguri etc. mai la toti producatorii de telefoane (vezi ex Samsung care a retras 8.0 pe s8, sau xiaomi pe mi a1 sau oneplus cu probleme pe 5t etc.)

In final oreo nu este rau deloc, nu vine cu buguri mari sau alte probleme, dar totusi e deranjat faptul ca un telefon care se misca  de 10/10 acum functioneaza 9/10. Ca si perfomanta generala tot ramane un flagship fiind in continuare foarte rapid, dar repet parca este enervant sa iti iei o masina de 170 de cp si sa ajunga la 100 km/h in 5 secunde, iar dupa ce ii faci revizia ajunge in 6 secunde.

#2489
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 26.08.2007
Cu siguranta or sa le rezolve.

Dar eu m-am cam saturat de schimbat romuri. Am schimbat Xiaomi cu Huawei pt camera si supportul real pt useri.

Acum .. din Ianuarie tot gust Oreo si nu ma satisface. Cade bateria repede, face tot felul de figuri, buguri in implementarea EMUI peste stocul Android, etc. Ca or sa le rezolve.. nu ma indoiesc. Ca or sa vina updaturi in cel mai scurt timp... e clar ca lumina zilei.

Numai ca am aplicatii de banca, am jocuri, am softulete de care am nevoie si nu mai vreau sa schimb romurile. Am trecut la 185 care e satisfacator din toate punctele de vedere...si stau pe el pana cand o sa citesc aici: "UAAUU mama ce update a venit!!! E taticul lor.. am alt telefon! E super Bine... etc."

Multi s-au suparat ca nu au primit Oreo cand trebuia... "vand telefonu!".."mincinosii"..."asta nu e suport" .. si intind sa cred ca mai bine mai amanau 1 luna si rezolvau bugurile, curatau kernelul, etc.. decat sa-i dea drumul si sa lase userii cu un gust amar privind biscuitele negru.

Da!! Senzorul de amprenta merge impecabil pe 185. La fel si swipe pe buton pt back si recent apps. In oreo erau miss 1 din 3. Camera e in continuare beton.

P.S. Inca o dezamagire a fost Recunoasterea FACIALA. Cei de pe Honor 7x, mate 9 au primit cu OREO si cadoul asta. Ar fi fost misto sa-l primim si noi pe P10. Dar uite ca NU! (desi EMUI 8 stie sa faca RF cu camera de selfie.)

Edited by gtiu, 21 March 2018 - 14:25.


#2490
danlogan

danlogan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.01.2018
Pentru p10 a aparut pe ff o actualizare dar inca nu e disponibila


#2491
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Odata cu B185 mie mi-a disparut bug-ul cu luminozitatea din Facebook. Au ramas insa Chrome (cel mai pronuntat), Agenda, Telefon, Mesaje, Gmail, etc. Interesant e ca mai am 2 P9 Lite 2017 in familie si la alea nu se manifesta bug-ul. Si mai interesant e ca daca deschizi un link din alta aplicatie, in Chrome nu mai scade luminozitatea. A devenit atat de raspandita problema ca au scris pana si baietii de la gsmarena despre asta, in review-ul long-term de la Mate 10 Lite:

"The Mate 10 Lite's software comes with a strange bug that will dim the screen somewhat when you enter certain apps. This doesn't move the brightness slider at all, it just happens and it's easiest to notice when the brightness isn't all the way up. Searching online for the issue has revealed that it isn't the only Huawei device with this problem, which has been going on for a while. In fact we have already received two software updates on the Mate 10 Lite since we got our review unit and the dimming in apps is still there.
It's not all apps, but you will encounter this when going into Chrome, Gmail, Medium, and even the built-in Dialer and Messaging apps, among others. YouTube, Twitter, Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp, and Instagram aren't affected at the moment, running the latest software (B133). When you leave an app that suffers from this issue the brightness immediately goes up to the level it used to have before you entered it."

Voi vreti Oreo si ei nu sunt in stare sa rezolve o problema idioata ca asta...

#2492
wilson2203

wilson2203

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.01.2014
Pe Oreo nu mai este aceasta problema :)

#2493
CiprianGafita

CiprianGafita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 27.04.2011
@Hidralazina, eu nu am probleme de genu'.
🙄

#2494
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
@CiprianGafita Tu esti mai curand exceptia.

In afara de asta, poate sa-mi explice si mie cineva motivul pentru care P10 are ecranul mai mic decat P9 Lite, P9 Lite 2017 sau P10 Lite. Ce e in capul astora? Cum sa fie mai mare P10 Lite decat P10? Pana si Samsung J5 are ecranul mai mare. Nici nu zici ca e flagship, parca e o jucarie...pe mine unul m-a dezamagit profund P10. Vin de pe P8 si am fost extrem de multumit de baterie, UI, ecran, feeling sau camera. Asta are ecranul mai mic (si sincer parca se vede mai pixelat), bateria e jalnica fata de P8, are forma inspirata de iPhone in loc sa continue designul superb de la P9 iar camera, cel putin in low-light, nici nu se compara cu cea de pe P8. Singurul loc in care vad ugrade-ul este viteza cu care isi face update la aplicatii in Google Play. Amprenta e citita rapid, bateria se incarca foarte repede dar astea parca nu contrabalanseaza bugurile, care la P8 lipseau cu desavarsire. Acum P20 are si el notch-ul de la iPhone X....

#2495
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 26.08.2007

View PostHidralazina, on 22 martie 2018 - 14:58, said:

@CiprianGafita Tu esti mai curand exceptia.

1. Nici nu zici ca e flagship, parca e o jucarie... [..] Asta are ecranul mai mic (si sincer parca se vede mai pixelat)
2.  bateria e jalnica fata de P8,


1. Ecranul si form-factorul sunt perfecte pentru doamne si utilizatori cu mana mai mica. Daca nu e PHABLET, asta nu inseamna ca nu e flaship!
2. Aici subscriu. P8 si Mate 8 sunt legendare pentru autonomia bateriei. Din pacate nu se reflecta si in P10. Totusi ... la 1 an de la achizitie se misca bine si nu simti nevoia de update. Bateria tine totusi decent fata de alte flasghipuri aparute odata cu el. Da, ar fi trebuit sa simtim cei 3200 mAh ... dar nici Iphone nu e. Posted Image

P20 e adaptat trendurilor actuale. Daca se cere Infinity display.. asta se va cumpara. Piata isi cere drepturile si nu sunt chinezii cei care sa refuze piata.
Singurele motive pentru care nu am DEJA Mate 10 Pro sunt: dimensiunea overall, diferenta de pret care nu mi se justifica in diferenta de hardware si viteza = nu simt nevoia de mai mult.

P.S. Pun pariu ca daca apare un telefon scos de un brand cunoscut cu QM 845 sau specs de Mate 10 pro .. pe un ecran de 4~4.6 inchi... vor avea vanzari record. Uimitor, dar mai sunt ff multii utilizatori care au nevoie de un telefon (citeste smartphone) fara sa-si luxeze degetele pe ecran...si au si tableta, pentru nevoia de "mai mult".

P.S.S Nush cat costa schimbarea ecranului unui P10 .. dar sigur e undeva la 400 ron + . la P20 o sa fie ffoarte distractiv sa schimbi ecranul. Financiar si fizic!

Edited by gtiu, 22 March 2018 - 15:32.


#2496
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Nu vroiam phablet, dar daca Plusul are 5.5, P10 putea avea lejer 5.3

#2497
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,892
  • Înscris: 27.04.2010

View Postgtiu, on 22 martie 2018 - 15:25, said:

P.S.S Nush cat costa schimbarea ecranului unui P10 .. dar sigur e undeva la 400 ron + .
Intre 244 si 360 lei ...

Attached Files



#2498
pikkollo

pikkollo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.11.2011
Cei cu digi, aveti volte si vo-wifi?

#2499
vfpaul

vfpaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.01.2014

View Postpikkollo, on 23 martie 2018 - 17:48, said:

Cei cu digi, aveti volte si vo-wifi?
Nu... ☹️

#2500
madarusu

madarusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.12.2006
Nu stiu care e motivul pentru care Digi nu ofera Volte si WoWifi pentru P10. Pe Orange functioneaza foarte bine.

#2501
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Băgați și voi o cerere pe Facebook la huawei sau pe mail pentru volte și vowifi la digi.
Cu cât sunt mai multe cereri cu atât se vor mișcă mai repede.
Attached File  Screenshot_20180324-014408.jpg   141.47K   62 downloads

#2502
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
Salut. Astazi am constatat un lucru care m-a dezamăgit. Am facut un test de viteza pe internet pe wi-fi pentru doua telefoane. Samsung galaxy A5 2016 si Huawei P10. Aceeasi conexiune aceleasi condiții. Samsung 110 Mb/s, huawei maxim 40 Mb/s. Atat de proasta e placa de rețea din huawei? Sunt total dezamagit... Cum pot verifica daca tel se conecteaza pe 5 sau 2,5 ghz?

Edited by lungubogdan, 24 March 2018 - 13:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate